справа № 631/1346/24
провадження № 3/631/603/24
02 вересня 2024 року селище Нова Водолага
Нововодолазький районний суд Харківської області у складі судді Трояновської Тетяни Михайлівни, розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від відділення поліції № 3 Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків в матеріалах справи відсутній, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
26 серпня 2024 року до Нововодолазького районного суду Харківської області від відділення поліції № 3 Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області для розгляду по суті надійшов адміністративний матеріал, складений відносно ОСОБА_1 .
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 873633, складеного 19 серпня 2024 року поліцейським офіцером громади СВГ відділу превенції Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області капітаном поліції Сергієм Литовкою, убачається, що 16 серпня 2024 року ОСОБА_1 не з'явився на відмітку до відділення поліції № 3 Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області, як особа, яка перебуває під адміністративним наглядом згідно ухвали Нововодолазького районного суду Харківської області від 13 травня 2024 року, чим порушив пункт 2 обмежень адміністративного нагляду згідно вказаної ухвали суду.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за частиною 1 статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як порушення правил адміністративного нагляду.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про дату, час і місце судового засідання повідомлявся у відповідності до приписів Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Разом із тим, 30 серпня 2024 року за вхідним № 6464/24-вз від начальника відділення поліції № 3 Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області підполковника поліції Аркадія Глущенка надійшов лист № 2575/119-87/01-2024 від 29 серпня 2024 року, відповідно до якого останній повідомив, що під час профілактичної роботи з особами, перебуваючими під адміністративним наглядом було з'ясовано, що 21 серпня 2024 року громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер за місцем свого мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідною копією свідоцтва про смерть.
Як убачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 23 серпня 2024 року Нововодолазькою селищною радою, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Ватутіне, Харківського району, Харківської області, у віці 44 років, про що 23 серпня 2024 року Нововодолазькою селищною радою складено відповідний актовий запис № 264.
Суддя, дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень статті 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.
Статтею 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення регламентовано, що його завданням є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Положення частин 1 та 2 статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до приписів частини 1 статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Отже, як чітко обумовлює стаття 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Виходячи з наведеного, задля вірного вирішення справи за суттю слід встановити наявність факту правопорушення, винність особи у його скоєнні, з'ясувати обставини, що обтяжують та пом'якшують відповідальність винного, що у своїй сукупності дозволяє встановити об'єктивну істину у справі.
Також провадження у справі повинне забезпечити точне і правильне застосування матеріальних та процесуальних адміністративно-правових норм. Неможливо робити відступлення від встановлених законодавством приписів щодо адміністративної відповідальності за проступки та щодо процедури вирішення справ, тобто повноважні органи та посадові особи повинні діяти у точній відповідності до чинних норм.
Крім того, однією з важливих обов'язків органів та посадовців, які здійснюють адміністративну юрисдикцію, є визначення чинних правових засад під час провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Разом із тим, положення пункту 9 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачають, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі смерті особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Тобто, у разі смерті особи, щодо якої було складено протокол про адміністративне правопорушення й розпочато провадження у відповідній справі, суддя не вправі з'ясовувати обставини скоєння правопорушення та визнавати особу винною чи невинуватою у скоєнні інкримінованого померлому адміністративного проступку.
За логічним тлумаченням абзацу першого статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення), у тому числі й вини особи у його вчиненні. Отже, слід дійти висновку, що поєднання закриття справи у зв'язку зі смертю особи з одночасним визнанням вини цієї особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями.
За таких обставин, враховуючи, що на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення особа, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер, провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного вище, керуючись статтями 1, 7, 9, частиною 1 статті 187, 245, пунктом 9 частини 1 статті 247, статтями 252, 256, 266, частиною 2 статті 268, статтями 277, 279, 280, 283 - 285, частиною 2 статті 287 та статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, на підставі пункту 9 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку зі смертю особи, щодо якої було розпочато провадження у цій справі.
Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Харківського апеляційного суду через Нововодолазький районний суд Харківської області, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження.
Суддя: Т. М. Трояновська