Ухвала від 02.09.2024 по справі 389/3002/24

02.09.2024

ЄУН 389/3002/24

Провадження №1-кс/389/662/24

Ухвала

іменем України

02 вересня 2024 року місто Знам'янка

Слідчий суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши погоджене з прокурором клопотання слідчого СВ відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів,

встановив:

Слідчий СВ відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю їх вилучення - відомостей, що містять охоронювану законом таємницю, які знаходяться у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Міністерства юстиції України, у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.08.2024 за №42024120040000077 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.362 КК України.

З клопотання слідчого вбачається, що в провадженні СВ відділу поліції №1 (м.Знам'янка) перебувають матеріали вказаного вище кримінального провадження. Досудовим розслідуванням встановлено, що 09.08.2024 до Знам'янської окружної прокуратури надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому повідомляється, що наразі селищній раді стало відомо, що державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 01.03.2021 здійснено реєстрацію права власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 3520584500:02:000:0385, 3520584500:02:000:0347, 3520584500:02:000:0310, 3520584500:02:000:0317 за ІНФОРМАЦІЯ_2 без погодження вказаних реєстраційних дій з селищною радою. Вказані земельні ділянки є невитребуваними паями.

Крім того, вказані реєстраційні дії було проведено в порушення вимог ст.30 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», згідно з якою право оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, земельні ділянки колективної власності, надані в оренду органам державної влади, органам місцевого самоврядування в порядку, визначеному статтями 13, 14-1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», здійснюється без державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки в Державному реєстрі прав.

Також вивченням інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 01.03.2021 зареєстроване право оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 3520584500:02:000:0385, 3520584500:02:000:0347, 3520584500:02:000:0310, 3520584500:02:000:0317 за СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », при цьому в заявах та рішеннях не вказано, на підставі чого здійснено такі реєстраційні дії. З доданого договору оренди без дати та номеру, укладеного у 2008 році між ІНФОРМАЦІЯ_5 та СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » неможливо встановити чи стосується даний договір вказаних земельних ділянок, оскільки в ньому йдеться про оренду земельної ділянки орієнтовно площею 41,74 га, а не окремих земельних ділянок з кадастровими номерами 3520584500:02:000:0385, 3520584500:02:000:0347, 3520584500:02:000:0310, 3520584500:02:000:0317.

Крім того, на час здійснення реєстраційних дій відсутня інформація в ДЗК стосовно власників чи користувачів земельних ділянок.

Таким чином, досудовим розслідуванням встановлено, що державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , в порушення зазначених вимог законодавства, зареєстровано за ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 3520584500:02:000:0385, 3520584500:02:000:0347, 3520584500:02:000:0310, 3520584500:02:000:0317, а за СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » право оренди на вказані земельні ділянки, у зв'язку з чим необхідно шляхом проведення слідчих дій підтвердити або спростувати незаконні дії державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 при здійсненні запису у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, щодо реєстрації права власності за ІНФОРМАЦІЯ_2 на земельні ділянки з кадастровими номерами 3520584500:02:000:0385, 3520584500:02:000:0347, 3520584500:02:000:0310, 3520584500:02:000:0317, а за СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » право оренди.

Як встановлено, Державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » наділено повноваженнями технічного адміністратора Єдиного державного реєстру з 01.06.2016. Доступ користувача до реєстрів здійснюється обов'язково із закріпленням персонального комп'ютера такого користувача, за допомогою якого здійснюється вхід до реєстрів, до ідентифікаторів доступу користувача та прив'язкою до ідентифікаторів доступу фіксованої IP-адреси користувача. Державним реєстратором ОСОБА_4 було отримано ідентифікатори доступу до ЄДР, відповідному користувачеві сформовано кваліфікований сертифікат відкритого ключа з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису, який має вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на нього даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із зазначенням параметрів особистих ключів та їх копіювання, типу «Ключ електронний «Алмаз-1К».

На адресу Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » прокурором 16.08.2024 направлено запит про надання відповідної інформації щодо реєстрації права власності/оренди на вказані вище земельні ділянки, однак згідно з наданою відповіддю запитувані документи та інформація можуть бути надані виключно на підставі ухвали слідчого судді.

В обгрунтування поданого клопотання слідчий вказує, що на даний час у кримінальному провадженні виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до документів з відповідною інформацією з можливістю їх вилучення, які знаходяться у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Міністерства юстиції України, з метою повного, всебічного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, виявлення безпосередніх доказів, які підтверджували б або спростовували вину державного реєстратора ОСОБА_4 у вчиненні ним незаконних дій, з метою надання цим обставинам належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, оскільки під час досудового розслідування іншим шляхом отримати вказані документи та інформацію неможливо, вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і можуть бути використані як докази.

Слідчий в судове засідання не з'явився, однак подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій клопотання підтримав.

Представник особи, у володінні якої знаходиться інформація, в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомлені.

Відповідно до ч.4 ст.163 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.

Разом з цим, з огляду на засаду диспозитивності в кримінальному провадженні, згідно з якою, учасники кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, що передбачені КПК України, слідчий суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності слідчого. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходиться інформація, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду клопотання.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Згідно з п.5 ч.2 ст.131 КПК України заходами забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.

Відповідно до ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, у випадку можливості використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та у разі неможливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Так, згідно з п.8 ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан, строк дії якого Указом Президента України №469/2024 від 23.07.2024 продовжено з 12.08.2024 строком на 90 діб.

Тобто, станом на 27.08.2024 - день звернення до суду з цим клопотанням, та 02.09.2024 - день розгляду клопотання, воєнний стан на території України триває.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.615 КПК України у разі введення воєнного стану та якщо відсутня об'єктивна можливість виконання слідчим суддею повноважень, передбачених статтями 140, 163, 164, 170, 173, 206, 219, 232, 233, 234, 235, 245-248, 250 та 294 цього Кодексу, - такі повноваження виконує керівник відповідного органу прокуратури за клопотанням прокурора або за клопотанням слідчого, погодженим з прокурором.

Разом з тим, згідно з п.20-7 Розділу XІ Перехідних положень КПК України, який внесено на підставі Закону України від 15.03.2022 №2137-ІХ, під час дії надзвичайного або воєнного стану на території України тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у пунктах 2, 5, 7, 8 частини першої статті 162 цього Кодексу, здійснюється на підставі постанови прокурора, погодженої з керівником прокуратури.

Водночас, п.20-7 Розділу XІ Перехідних положень КПК України не містить положень про те, що він підлягає застосуванню у випадках неможливості здійснення слідчим суддею своїх повноважень.

Таким чином, наразі існує колізія норм права, неоднозначне тлумачення та неоднозначне застосування вказаних норм КПК України. Крім того, в проекті Закону №9396 від 16.06.2023 про внесення відповідних змін до КПК України передбачається скасування п.20-7 Розділу XІ Перехідних положень КПК України щодо надання під час надзвичайного або воєнного стану тимчасового доступу до окремих речей і документів на підставі постанови прокурора.

З огляду на викладене та з урахуванням принципів, закріплених кримінальним процесуальним законодавством, наявності об'єктивної можливості виконання слідчими суддями суду своїх повноважень, з метою захисту прав осіб та недопущення їх обмеження під час кримінального провадження, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання.

Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно з п.2 ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч.6 ст.163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Дослідивши клопотання та додані до нього докази, враховуючи, що вищевказана інформація та документи дійсно перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Міністерства юстиції України, відомості, які у них містяться, становлять охоронювану законом таємницю та мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.08.2024 за №42024120040000077, можуть бути використані як докази, та враховуючи неможливість іншими способами їх отримати та довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів та інформації, слідчий суддя дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення клопотання слідчого в частині надання дозволу на тимчасовий доступ до документів та інформації, яка знаходиться у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Міністерства юстиції України, шляхом ознайомлення та можливості зробити копії.

Потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи, як тимчасовий доступ, оскільки за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження може бути виконане завдання кримінального провадження щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування.

Разом з цим, слідчий суддя вважає за необхідне відмовити слідчому у задоволенні клопотання в частині можливості вилучення вказаних документів виходячи з наступного.

Згідно з п.7 ч.2 ст.160 КПК України у клопотанні зазначаються обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Всупереч зазначеному, слідчий у даному клопотанні, порушуючи питання про надання дозволу на вилучення документів, які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Міністерства юстиції України, належним чином не обґрунтував необхідність їх вилучення, не зазначив підстави, за яких для досягнення цілей кримінального провадження неможливо обмежитись вилученням належним чином засвідчених копій таких документів. Таким чином, слідчим не доведено наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення документів або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Керуючись ст.159-166 КПК України, слідчий суддя,

постановив:

Клопотання задовольнити частково.

Надати слідчому - начальнику СВ відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_5 , слідчому - заступнику начальника СВ відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_6 , старшим слідчим СВ відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , слідчим СВ відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 (вул.Київська,25, м.Знам'янка Кропивницького району Кіровоградської області, тел.(05233) 2-12-80, НОМЕР_1) у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.08.2024 за №42024120040000077,дозвіл на тимчасовий доступ до документів (ознайомлення з ними та можливість зробити копії в електронному та паперовому вигляді) - інформації, що становить охоронювану законом таємницю та яка перебуває у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Міністерства юстиції України, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до:

- копій паспорту громадянина України, картки платника податків, заяви про видачу, заяви про реєстрацію особи, якій видавався захищений носій, кваліфікований сертифікат електронного цифрового підпису, за допомогою якого здійснювався доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно та який було використано для проведення у ньому дій щодо зміни права власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 3520584500:02:000:0385, 3520584500:02:000:0347, 3520584500:02:000:0310, 3520584500:02:000:0317;

- документів (у тому числі електронних документів), які містять інформацію про те, який саме захищений носій, кваліфікований сертифікат електронного цифрового підпису для доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно було використано для проведення у ньому дій щодо Державної реєстрації на земельні ділянки з кадастровими номерами 3520584500:02:000:0385, 3520584500:02:000:0347, 3520584500:02:000:0310, 3520584500:02:000:0317, та хто саме з державних реєстраторів (із зазначенням посади та місця роботи) є його користувачем;

- документів (інформації) про те, чи має можливість інша особа, крім визначеного вище користувача, використовувати захищений носій, кваліфікований сертифікат електронного цифрового підпису для проведення будь-яких реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно;

- документів (у тому числі електронних документів), які містять інформацію про те, чи проводилася державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_4 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно зміна права власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 3520584500:02:000:0385, 3520584500:02:000:0347, 3520584500:02:000:0310, 3520584500:02:000:0317, якщо так, то за допомогою якого саме захищеного носія, кваліфікованого сертифікату електронного цифрового підпису, з якої IP-адреси та кому саме остання належить (за ким закріплена, зафіксована);

- документів (у тому числі електронних документів), що містять інформацію про перелік конкретних дій (операцій), які було здійснено із земельними ділянками з кадастровими номерами 3520584500:02:000:0385, 3520584500:02:000:0347, 3520584500:02:000:0310, 3520584500:02:000:0317, яким державним реєстратором були виконанні (із зазначенням посади та місця роботи), який стан їх дій.

Зобов'язати Державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Міністерства юстиції України надати (забезпечити) зазначеним вище працівникам поліції тимчасовий доступ та можливість вилучення копій зазначених вище документів та інформації, яка міститься у зазначених документах, у електронному та паперовому вигляді.

В частині вилучення оригіналів вказаних вище документів та інформації, яка міститься у зазначених вище документах, відмовити.

Строк дії даної ухвали з 02.09.2024 до 02.11.2024.

Відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Знам'янського міськрайонного суду

Кіровоградської області ОСОБА_1