Ухвала від 30.08.2024 по справі 620/11634/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

30 серпня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/11634/24

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Лукашова О.Б., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Державної казначейської служби України, в якому просить:

визнати протиправними дії Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо не нарахування та невиплати справедливої сатисфакції на виконання Рішення Європейського суду з прав людини у Справі № 28467/18, від 18.07.2024 року;

зобов'язати Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України вчинити дії, щодо нарахування та виплати справедливої сатисфакції на виконання Рішення Європейського суду з прав людини по справі № 28467/18 від 18.07.2924 року у сумі еквівалентної 800 (вісімсот) ЄВРО на день конвертації її в національну валюту України - згідно з офіційною ставкою Національного банку України;

виплатити позивачу з державного бюджету України суму зазначену як "ціна позову" у розмірі тридцять п'ять тисяч, дев'ятсот вісімнадцять (35,918) гривен;

зобов'язати Відповідача № 2, позовним провадженням на користь держави Україна вимагати виплачену мені суму грошей, як "ціну цього позову", від співробітників "Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України" - державних виконавців Алла Миколаївна Рекашова та ОСОБА_2 . Як від осіб, з вини та внаслідок протиправних дій яких - бюджет України поніс непередбачені витрати. Після чого, отримані фінансові кошти на таку виплату, повернути до державного бюджету України.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Положення частини 1 стаття 25 КАС України, визначають підсудність справи за вибором позивача, проте, необхідною умовою є саме наявність зареєстрованого місця проживання чи перебування позивача. При цьому місце проживання чи перебування фізичної особи має бути зареєстрованим у встановленому законом порядку.

Наведеною нормою не передбачено можливості звернення до суду з позовом за фактичним місцем проживання позивача, не зареєстрованим у встановленому законом порядку.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги;

місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.

01 грудня 2021 року набрав чинності Закон України від 05 листопада 2021 року № 1871-IX «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», який регулює відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, а також встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг.

Згідно зі статтею 2 вказаного Закону реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.

Результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що для цілей визначення підсудності відповідно до КАС України місцем проживання чи перебування фізичної особи є адреса, яка зареєстрована (задекларована) та внесена до реєстру територіальної громади, а не фактична адреса місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача.

Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.

Суд зазначає, що звернення позивача до суду з позовом за місцем його перебування без підтвердження реєстрації, не відповідає вимогами КАС України.

Адресою реєстрації ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 , згідно з витягом з державного демографічного реєстру.

За таких обставин згідно зі ст. 25 КАС України дана справа не підсудна Чернігівському окружному адміністративному суду, оскільки факт реєстрації у визначеному законом порядку місця проживання/перебування позивача у місті Чернігів чи Чернігівській області не підтверджено, належних доказів щодо цього суду не надано, а відтак розгляд даної справи має здійснюватись окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Донецьку область (за місцем реєстрації позивача).

Враховуючи зазначене, за правилами територіальної підсудності, адміністративна справа №620/11634/24 підсудна Донецькому окружному адміністративному суду.

Згідно з пунктом другим частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частин 6 та 8 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Таким чином суд вважає за необхідне передати адміністративну справу за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду (за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача).

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до частини 1 статті 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Таким чином порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Керуючись статтями 25, 26, 29, 171, 243, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу № 620/11634/24 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів - передати до Донецького окружного адміністративного суду.

Адміністративну справу № 620/11634/24 надіслати до Донецького окружного адміністративного суду не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів, у порядку встановленому статтею 295 КАС України.

Повний текст ухвали складено 30.08.2023.

Суддя Олена ЛУКАШОВА