Рішення від 02.09.2024 по справі 580/6495/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2024 року справа № 580/6495/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 №3809/23-00-09-01.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки штрафна санкція у сумі 6800 грн за реалізацію алкогольних напоїв під час дії заборони є незаконною та передчасною, так як продаж алкогольних напоїв відбувся з відхиленням від дозволеного часу продажу лише до 10 хв, що є непропорційним заходом та незначним порушенням, тому позивач вважає, що оскаржуване ППР є таким, що підлягає до скасування. Також вказано, що Черкаська обласна військова адміністрація не є органом місцевого самоврядування, тому не мала повноважень здійснювати реалізацію повноважень та функцій органу місцевого самоврядування, у порядку, встановленому ч. 3 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Ухвалою суду від 03.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що контролюючим органом було встановлено факт реалізація алкогольних напоїв під час дії заборони (з 21:00 до 10:00), встановленої наказом Черкаської обласної військової адміністрації від 31.10.2022 №16, тому відповідач вважає, що оскаржуване ППР є правомірним та скасуванню не підлягає.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якої він вважає, що доводи відповідача, які викладені у відзиві є необґрунтованими, а позов таким, що підлягає до повного задоволення.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Черкаській області проведено фактичну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з метою контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального, на підставі наказу від 16.02.2024 №332-п та направлень від 16.02.2024 №616/23-00-09-01-15, №618/23-00-09-01-15.

За результатами перевірки складено акт від 26.02.2024 №1845/23-00-09-01-16/2514900150, яким встановлено порушення позивачем вимог, зокрема, ч. 10 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

На підставі акта перевірки від 26.02.2024 №1845/23-00-09-01-16/2514900150 Головним управлінням ДПС у Черкаській області винесено податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 №3809/23-00-09-01, яким до позивача застосована штрафна санкція у сумі 6800 грн.

Вважаючи спірне рішення протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів на території України визначено Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»(далі -Закон № 481/95-ВР).

Частиною дев'ятою статті15-3цього Закону встановлено, що сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.

За приписами статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 8 цього Закону в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема: як заборона у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.

За приписами пункту 43 частини другої статті 15 цього Закону військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із прийняття рішень про заборону торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.

У відповідності до Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 № 1457, з метою забезпечення громадської безпеки і порядку на території Черкаської області, наказом Черкаської обласної військової адміністрації від 31.10.2022 №16 - заборонено з 31.10.2022 на території Черкаської області та м. Черкаси з 21:00 до 10:00 на період дії воєнного стану торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів).

Згідно акту перевірки від. 26.02.2024 №1845/23-00-09-01-16/2514900150, Головним управлінням ДПС у Черкаській області, встановлено факт реалізації продавцем ФОП ОСОБА_1 алкогольних напоїв протягом часу доби, на який рішенням уповноважених органів встановлено заборону продажу, зокрема:

- відповідно до фіскального чеку №6480009 від 22.11.2022 о 21:09:27 реалізовано «Жигулівське Запоріжського розливне ПЕТ»;

- відповідно до фіскального чеку №7260010 від 11.02.2023 о 22:01:19 реалізовано «Зіберт Баварське) 0,5 жб (шт)»;

- відповідно до фіскального чеку №8620017 від 23.06.2023 о 21:00:16 реалізовано «Вино ігристе Маренго ()н/сол, біле»;.

Відповідно до приписів пункту 2 розділу ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року №13, фіскальний чек має містити такі обов'язкові реквізити, зокрема, фіскальний номер касового чека/фіскальний номер електронного касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина, секунда) проведення розрахункової операції (рядок 25).

Аналізуючи приписи Порядку передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів Державної податкової служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08 жовтня 2012 року №1057, які детально викладені вище, система зберігання і збору даних РРО забезпечує збір та внесення даних РРО у бази даних системи обліку даних РРО у такому вигляді, в якому дані сформовані в РРО, перевірку цілісності і незмінності даних та ідентифікацію РРО засобами національної системи масових електронних платежів.

Відповідно до приписів частини другої статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВРдо суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, порушення вимог статті 15-3 цього Закону- 6800 гривень.

Матеріалами справи підтверджено, що контролюючим органом застосовано до позивача за наведене вище порушення штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 6800 грн., що підтверджується розрахунком фінансових санкцій.

Враховуючи встановлені обставини справи та подані докази, суд приходить до висновку, що відповідачем належними та достатніми доказами доведено факт торгівлі позивачем алкогольних напоїв, в заборонений час доби, отже обґрунтовано застосовано штрафні санкції в розмірі 6800 грн.

Посилання позивача на те, що Черкаська обласна військова адміністрація не є органом місцевого самоврядування, тому не мала повноважень здійснювати реалізацію повноважень та функцій органу місцевого самоврядування, у порядку, встановленому ч. 3 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» - не приймається судом до уваги, оскільки згідно вимог Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 №1457 - саме до повноважень обласних військових адміністрацій належить встановлення заборони з продажу алкогольних напоїв на період воєнного стану.

Додатково необхідно зазначити, що вищезазначений наказ Черкаської обласної військової адміністрації від 31.10.2022 №16 не є предметом розгляду цієї адміністративної справи.

Приймаючи до уваги вищенаведене, встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями у період заборони, тому суд дійшов висновку, що прийняте контролюючим органом податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 №3809/23-00-09-01 є правомірним та скасуванню не підлягає.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Віталіна ГАЙДАШ