Рішення від 02.09.2024 по справі 520/15588/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

02 вересня 2024 року № 520/15588/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61013, код ЄДРПОУ38631015) про визнання дій протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, в якому, після уточнення позовних вимог, просив суд:

-визнати протиправними дії ГУ ДСНС у Харківській області щодо зменшення в довідці № 77 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року розміру премії з 289% до 22%.

-зобов'язати ГУ ДСНС України в Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із збереженням показників: посадового окладу - 9880,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням полковник - 2250,00 грн., надбавки за вислугу років 50% - 6065,00 грн., надбавки за особливості проходження служби 50% - 9097,50 грн.; та з зазначенням відомостей про розмір щомісячної премії - 289 відсотків з урахуванням тарифного розряду за займаною (прирівняною) посадою, яку займав позивач на час звільнення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 відкрито спрощене провадження по даній справі.

Суддя Кухар М.Д. з 04.07.2024 по 05.07.2024 перебувала у відрядженні, з 08.07.2024 по 09.08.2024 перебувала у щорічній відпустці.

Дослідивши надані матеріали справи, суд вказує наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , проходив службу в Головному управлінні Державної служби з надзвичайних ситуацій у Харківській області та звільнений зі служби у 2014 р.

Після звільнення зі служби було призначено пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) за вислугу років, що підтверджується протоколом за пенсійною справою від 19.04.2014.

Перебуває на пенсійному обліку в Головному Управлінні Пенсійного Фонду України в Харківській області, пенсійна справа № 2004013196.

На заяву позивача від 30.05.2023 листом від 06.06.2023 за вих. № 65050-3420/65152 ГУ ДСНС України у Харківській області відмовило у видачі оновленої довідки для перерахунку моєї пенсії за нормами чинними станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2024 по адміністративній справі № 520/18487/23 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.08.2023 скасовано та ухвалено постанову, якою:

-визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХП "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням вимог п. 4 Постанови КМУ №704 (у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), а також процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії.

-зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023. відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХП, ст. 9 Закону №2011-XII, положень Постанови КМУ №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням вимог п. 4 Постанови КМУ №704 (у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №1033, а також процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії.

12.02.2024 позивач звернувся до Відповідача ГУ ДСНС України у Харківській області із заявою про добровільне виконання вказаної постанови суду.

У цій заяві також просив при виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії врахувати відомості про розмір щомісячної премії - 289% посадового окладу, який був встановлений у січні 2023р. за посадою начальник відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Салтівському району Харківської міської територіальної громади Харківського районного управління Головного управління ДСНС України у Харківській області, що прирівняна до посади, з якої звільнено.

Відомості про розмір щомісячної премії станом на січень 2023 року були надані ГУ ДСНС України у Харківській області на адвокатський запит листом від 05.06.2023 та зазначені у Довідці ГУ ДСНС України у Харківській області від 31.05.2023.

У відповідь на заяву від 12.02.2024 Відповідач ГУ ДСНС України у Харківській області повідомило, що на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2024 по справі № 520/18487/23 підготувало та надало до ГУ ПФУ в Харківській області довідку № 77 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку призначеної пенсії. Разом з даною відповіддю ГУ ДСНС України у Харківській області надало копію супровідного листа від 05.02.2024 та копію Довідки № 77 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку призначеної мені пенсії.

Відповідно до відомостей, що містяться в Довідці № 77 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, грошове забезпечення складається:

-посадовий оклад згідно постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 -9880, 00 грн. оклад за військом (спеціальним) званням полковник - 2250, 00 грн.,

-надбавка за вислугу років - 50%, а саме 6065,00 грн.,

-надбавка за особливості проходження служби - 50%, а саме 9097,50 грн.,

-розмір щомісячної премії - відсоток від посадового окладу - 22%.

В той же час, згідно Довідки ГУ ДСНС України у Харківській області від 31.05.2023 за № 463/640 на підставі Схеми основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів МНС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС, затвердженої наказом ДСНС України від 15.03.2018 № 170, посада начальника Московського районного відділу м. Харкова Головного управління ДСНС України у Харківській області, тобто посада, з якої позивача було звільнено зі служби, прирівнюється до посади начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Салтівському району Харківської міської територіальної громади Харківського районного управління Головного управління ДСНС у Харківській області.

У Довідці Відповідача від 31.05.2023 зазначено, що наказом Головного управління ДСНС України у Харківській області від 20.01.2023 № 34 (по особовому складу) встановлено надбавку за особливості проходження служби до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років у розмірі 50% з 01.01.2023 року, на підставі наказу Головного управління ДСНС України у Харківській області від 13.02.2023 №74 (по особовому складу) встановлено щомісячну премію у розмірі 289% посадового окладу за січень 2023 року.

Отже, при виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку призначеної мені, ОСОБА_1 , пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2023 на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2024 по адміністративній справі № 520/18487/23 Відповідач з урахуванням вищевказаного наказу ГУ ДСНС У Харківській області № 34 від 20.01.2023 правильно зазначив у Довідці розмір надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50%, проте не врахував розмір премії, визначений наказом ГУ ДСНС України в Харківській області № 74 від 13.02.2023, та безпідставно та протиправно зменшив розмір такої надбавки, зазначивши у Довідці № 77 від 05.02.2024 її розмір 22%, замість 289%.

Позивач не згоден зі вказаними діями, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтеерсів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, врегульовано положеннями Закону №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.3 ст.43 Закону №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.18 ст.43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч. ч. 1, 2, 4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Згідно з п. 1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналізуючи наведене вище, колегія суддів зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Відповідно до ч.4 ст.9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі по тексту - Закон №2011-ХІІ), грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Постановою №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Згідно із п. 2 Постанови №704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно до п. 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" пункт 4 Постанови №704 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови №103.

Отже, з 29.01.2020 є нечинною редакція п. 4 Постанови №704 в редакції Постанови №103, та застосовується первісна редакція пункту 4, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14".

Суд вважає за необхідне врахувати у даній справі висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, відповідно до яких зазначення у п.4 Постанови №704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.

У постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 Верховний Суд дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом №1082-IX виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Суд звертає увагу, що у постановах від 02.08.2022 у справі №440/6017/21; від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21; від 10.01.2023 у справі №440/1185/21 Верховний Суд зробив такі висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:

(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Як встановлено з матеріалів даної справи, Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2024 по адміністративній справі № 520/18487/23 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.08.2023 скасовано та ухвалено постанову, якою:

-визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХП "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням вимог п. 4 Постанови КМУ №704 (у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), а також процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії.

-зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023. відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХП, ст. 9 Закону №2011-XII, положень Постанови КМУ №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням вимог п. 4 Постанови КМУ №704 (у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №1033, а також процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії.

У відповідь на заяву від 12.02.2024 Відповідач ГУ ДСНС України у Харківській області повідомило, що на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2024 по справі № 520/18487/23 підготувало та надало до ГУ ПФУ в Харківській області довідку № 77 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку призначеної пенсії. Разом з даною відповіддю ГУ ДСНС України у Харківській області надало копію супровідного листа від 05.02.2024 та копію Довідки № 77 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку призначеної мені пенсії.

Відповідно до відомостей, що містяться в Довідці № 77 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, грошове забезпечення складається:

-посадовий оклад згідно постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 -9880, 00 грн. оклад за військом (спеціальним) званням полковник - 2250, 00 грн.,

-надбавка за вислугу років - 50%, а саме 6065,00 грн.,

-надбавка за особливості проходження служби - 50%, а саме 9097,50 грн.,

-розмір щомісячної премії - відсоток від посадового окладу - 22%.

Суд звертає увагу, що спір у даній справі виник через різне визначення учасниками справи відсоткового розміру премії.

В даному випадку позивач не погоджується із застосування відповідачем розміру премії 22%, вважаючи, що за прирівняною посадою, яку займала вона на час звільнення має бути внесено у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячну премію у розмірі 289% посадового окладу за січень 2023.

В контексті наведеного вище, суд зазначає наступне.

Так, механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ визначений Порядком №45, згідно із п. 1 якого пенсії, призначені відповідно до цього Закону, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція п. 5 Порядку №45, що була чинною до внесення таких змін.

Згідно із п.5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений» чи “народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до пп.2 п.5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно Постанови №704 надано право керівнику встановлювати розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі відповідної силової структури. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.

З наведеного вбачається, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення.

Отже для цілей визнання розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати та підвищення) враховуються у розмірах, встановлених за відповідними посадами (категоріями) на момент виникнення права на перерахунок, а щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічна правова позиція сформована Верховним Судом у рішенні від 12.03.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018.

Крім того, аналогічні висновки щодо застосування приписів п. 5 Порядку №45 викладені у постановах Верховного Суду від 02.04.2021 у справі №2340/2997/18, від 09.11.2022 у справі №826/14637/18.

Згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З наведеного вбачається, що якщо військовослужбовцю за відповідною посадою, з якої раніше звільнився "військовий пенсіонер", за особисті досягнення або виконання завдань, що пов'язані зі значними ризиками для життя, встановлено збільшений розмір премії, вказане не дає підстави для автоматичного зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії максимального розміру премії. Навпаки розмір премії визначений для мети проведення перерахунку пенсії має бути зазначений не в мінімальному або максимальному розмірі, а саме з урахуванням середньо арифметичного значення в цілому по країні за відповідною посадою за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою .

Отже, премія у довідці про розмір грошового забезпечення станом 01.01.2023, яка видається особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на прожитковий мінімум для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно довідки №14 від 13.08.2024 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, яка наявна в матеріалах справи, за прирівняною посадою начальник самостійного відділу у складі апарату ГУ ДСЕС України у Харківській області фактично виплачена премія за січено 2023 року 169%.

Судом встановлено, що у довідці Управління персоналу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 13.08.2024 за №14 вказано, що на підставі Схеми основних організаційних структур військ Цивільної сторони України, державної шжежної охорони, органів та підрозділів МИС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС', затвердженої наказом ДСНС України від 15.03.2018 року №170 посада, яку займав ОСОБА_1 , начальник Московського районного відділу Головного управління ДСНС України у Харківськії: області прирівнюється до посади начальника самостійного відділу у складі апарату і плавного управління ДСНС України у Харківській області.

На підставі Схеми тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу головних управлінь (управлінь) ДСНС в Автономній Республіці Крим, областях, у м. Києві та у м. Севастополі, затвердженої наказом МВС України від 06 05.2018 року № 179 за посадою начальника відділу визначено 34 тарифний розряд.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відсутні правові підстави для зазначення в оновленій довідці щомісячної премії у розмірі 289% для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Розподіл судового збору здійснити у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61013, код ЄДРПОУ38631015) про визнання дій протиправними - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ГУ ДСНС у Харківській області щодо зменшення в довідці № 77 від 05.02.2024 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року розміру премії з 289% до 22%.

Зобов'язати ГУ ДСНС України в Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із збереженням показників: посадового окладу - 9880,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням полковник - 2250,00 грн., надбавки за вислугу років 50% - 6065,00 грн., надбавки за особливості проходження служби 50% - 9097,50 грн.; та з зазначенням відомостей про розмір щомісячної премії - 169 відсотків з урахуванням тарифного розряду за займаною (прирівняною) посадою, яку займав позивач на час звільнення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61013, код ЄДРПОУ38631015) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн.40 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.