02 вересня 2024 року м. ПолтаваСправа №440/5330/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Полтавській області), у якому просив:
визнати протиправними дії ГУПФ України в Полтавській області щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої пунктом 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн на підставі постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у ГУПФ України в Полтавській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідач, після виконання рішення суду про перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023, безпідставно припинив нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - постанова №713), чим порушив право позивача на належний соціальний захист.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 22/. Свою позицію мотивував посиланням на відсутність підстав для здійснення доплати до пенсії позивача відповідно до постанови №713, оскільки внаслідок перерахунку пенсії, проведеного пенсійним органом після 01.03.2018, розмір пенсійної виплати збільшився на понад 2000,00 грн, що у силу абзацу третього пункту 1 названої постанови виключає необхідність проведення спірної доплати.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 адміністративну справу №440/5330/24 передано до Верховного Суду разом з поданням про розгляд цієї справи як зразкової відповідно до статті 290 КАС України.
Ухвалою Верховного Суду від 15.07.2024 відмовлено у відкритті провадження у зразковій справі, а матеріали справи повернуто до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 02.09.2024 Полтавський окружний адміністративний суд прийняв справу №440/5330/24 до провадження та продовжив її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Обставини справи
Позивач є пенсіонером, отримує пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ) та перебуває на обліку у ГУПФ України в Полтавській області /а.с. 24/.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 у справі №440/18292/23 зобов'язано ГУПФ України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відображених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.11.2023 №ФП71690/11589 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, за вирахуванням виплачених сум.
На виконання цього судового рішення відповідач у лютому 2024 року провів перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023, внаслідок чого основний розмір пенсії склав 27317,80 грн, підсумок пенсії - 39815,06 грн, до виплати - 25219,89 грн /а.с. 14/.
З 01.03.2023 основний розмір пенсії склав 27317,80 грн, підсумок пенсії - 41315,06 грн, до виплати - 28783,49 грн /а.с. 15/, а з 01.03.2024 основний розмір пенсії склав 27317,80 грн, підсумок пенсії - 42922,26 грн, до виплати - 28783,49 грн /а.с. 16/.
При цьому у протоколах про перерахунок пенсії з 01.02.2023, 01.03.2023, 01.03.2024, складених на виконання судового рішення у справі №440/18292/23, відсутня щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбачена постановою №713 /а.с. 14-16/.
Звернення позивача щодо продовження нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн після перерахунку пенсії на виконання судового рішення у справі №440/18292/23 відповідач залишив без задоволення, зазначивши у листі від 30.04.2024, що внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання вищезгаданого рішення суду розмір пенсійної виплати збільшився на понад 2000,00 грн, що виключає можливість встановлення спірної доплати /а.с. 10, 11-12/.
Стверджуючи про безпідставність припинення нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою №713, після перерахунку пенсії з 01.02.2023, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, осіб, на яких поширюються положення Закону №2262-ХІІ, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 названого Закону.
Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМУ.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
14.07.2021 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713, пунктом 1 якої установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (...) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (...), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.
Пунктом 3 постанови №713 доручено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, за матеріалами пенсійних справ.
Оцінка судом обставин справи
Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Предметом цього спору є правовідносини щодо наявності підстав для нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою №713, після перерахунку його пенсії з 01.02.2023, на виконання судового рішення у справі №440/18292/23.
Так, у цій справі відповідач припинив нарахування й виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою №713, оскільки у лютому 2024 року на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 у справі №440/18292/23 йому перераховано пенсійну виплату з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 01.01.2023.
Згадана довідка складена з огляду на збільшення з 01.01.2023 основних складових грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії) через підвищення з 01.01.2023 визначеного Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з якого слід обчислювати грошове забезпечення осіб, що мають право на пенсію на підставі норм Закону №2262-ХІІ.
Верховний Суд у пункті 46 постанови від 08.11.2022 у справі №420/2473/22 виклав висновок щодо нарахування військовослужбовцям доплати до пенсії згідно з Постановою КМУ №713, який зводиться до того, що: « перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.".
Верховний Суд у постанові від 02.10.2018 у справі №552/3407/17 дійшов висновку, що під "підвищенням пенсії" розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до "підвищення пенсії".
Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у постановах від 23.11.2018 у справі №490/5076/16-а, від 31.07.2019 у справі №681/1173/16-а, від 19.02.2020 у справі №686/9748/16-а, від 24.02.2021 у справі №398/402/17.
Крім того, Верховний Суд у пункті 21 постанови від 23.01.2024 у справі №160/17347/22 звернув увагу на те, що підстави перерахунку пенсій визначені Законом №2262-XII. Судове рішення не є підставою перерахунку пенсії, а є лише актом судового захисту права, яке позивач мав на час звернення до суду і яке заперечувалося Пенсійним фондом. Судове рішення лише підтверджує (визнає) право на перерахунок пенсії з підстав, визначених законом, а не створює його.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене, суд зауважує, що перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 проведений на виконання судового рішення у справі №440/18292/23, а не на підставі рішення Уряду про збільшення розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Кабінет Міністрів України не приймав рішень про збільшення розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, що зумовило б процедуру перерахунку пенсій, передбачену частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ та Порядком №45.
Другий апеляційний адміністративний суд, скасовуючи рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05.02.2024 у справі №440/18754/23, від 07.02.2024 у справі №440/157/24, від 22.02.2024 у справі №440/676/24, у постановах від 07.05.2024, від 12.07.2024, від 14.06.2024 відповідно зазначив про відсутність підстав для припинення виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою №713, після перерахунку пенсії військових пенсіонерів з 1 лютого календарного року.
Верховний Суд ухвалою від 15.07.2024 відмовив у відкритті провадження, як у зразковій, у справі №440/5330/24 щодо припинення виплати військовому пенсіонеру щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою №713, після перерахунку пенсії з 01.02.2020 та/або 01.02.2021 та/або 01.02.2022 та/або 01.02.2023.
Отож пенсійний орган безпідставно припинив нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою №713, внаслідок перерахунку його пенсії з 01.02.2023, здійсненого на виконання судового рішення у справі №440/18292/23.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача суд враховує, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 у справі №440/3667/24, що набрало законної сили 31.05.2024, визнано протиправними дії ГУПФ України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні з 01.02.2023 перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром та зобов'язано пенсійний орган здійснити ОСОБА_1 з 01.02.2023, 01.03.2023 та 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії без обмеження загального розміру пенсійної виплати максимальним розміром, за вирахуванням фактично сплачених сум.
Так, суд у справі №440/3667/24 визнав необґрунтованим та безпідставним обмеження пенсії позивача максимальним розміром внаслідок її перерахунку з 01.02.2023 на виконання судового рішення у справі №440/18292/23.
Згідно з частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У силу статті 2 КАС України метою адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Ця мета узгоджується зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац десятий пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 №3-рп/2003).
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За наведених обставин, суд, з метою належного захисту прав позивача, на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою №713, зобов'язавши відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу з 01.03.2024 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою №713, у розмірі 2000,00 грн, без обмеження загального розміру пенсійної виплати максимальним розміром, за вирахуванням фактично сплачених сум.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 повністю з одночасним виходом за межі позовних вимог.
Розподіл судових витрат
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивач від сплати судового збору звільнений, як особа з інвалідністю другої групи /а.с. 9/.
Інші судові витрати у справі відсутні.
Тож підстав для розподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Вийти за межі позовних вимог.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", без обмеження загального розміру пенсійної виплати максимальним розміром, за вирахуванням фактично сплачених сум.
Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 13967927; вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Олександр КУКОБА