02 вересня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/9045/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області /надалі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області/, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №163850006490 від 07 лютого 2024 року про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2024 року, зарахувавши до загального страхового стажу ОСОБА_1 період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 30 серпня 2003 року по 31 грудня 2005 року на підставі свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_1 від 09 вересня 2003 року, а також здійснити її виплату з урахуванням фактично виплачених сум /а.с. 1-6/.
Позов обґрунтований тим, що позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії. За принципом екстериторіальності відповідачем розглянуто вказану заяву та прийнято рішення №163850006490 від 07 лютого 2024 року про відмову у перерахунку пенсії із добавленням стажу за 2004-2005 роки (догляд до 3-х років) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З вказаним рішенням відповідача позивач не погоджується, вважаючи, що має право на перерахунок пенсії з 01 лютого 2024 року, зарахувавши до загального страхового стажу період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 30 серпня 2003 року по 31 грудня 2005 року на підставі свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_1 від 09 вересня 2003 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відмовлено у залученні до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 40-42/ зазначив, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України в Полтавській області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 14 лютого 2023 року. Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області рішенням №163850006490 від 07 лютого 2024 року відмовило позивачу у перерахунку пенсії відповідно до Закону України №1058. В ході розгляду заяви з доданими до неї документами було встановлено, що заявницею не надано довідку органів соціального захисту населення про отримання (неотримання) допомоги, наказ про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 відсутні дані за 2004-2005 роки. Враховуючи викладене, зарахувати до страхового стажу позивача період догляду у 2004-2005 роках (догляд до 3-х років) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» немає підстав.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09 липня 2003 року.
ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення / перерахунок пенсії від 01 лютого 2024 року /а.с. 8/, в якій просила перерахувати пенсію.
Рішенням Відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №163850006490 від 07 лютого 2024 року про результати розгляду заяви ОСОБА_1 /а.с. 8/ відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку із добавленням стажу за 2004-2005 роки (догляд до 3-х років) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вказане рішення обґрунтовано тим, що Відділом перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області розглянуто заяву №272 від 01 лютого 2024 року ОСОБА_1 про перерахунок пенсії у зв'язку із добавленням стажу роботи за 2004-2005 роки (догляд до 3-х років) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Для визначення права на перерахунок пенсії згідно заяви від 01 лютого 2024 року заявницею були подані документи: копії паспорта та ідентифікаційного коду; свідоцтво про шлюб НОМЕР_2 ; свідоцтво про народження сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_1 ; паспорт ОСОБА_3 . Згідно з пунктом 2 підпункту 2.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення, перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон), затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року за №1566/11846, період догляду особою за дитиною до досягнення нею трирічного віку одним із непрацюючих працездатних батьків у 2004 році підтверджується довідкою органів соціального захисту населення про отримання (неотримання) допомоги, передбаченою додатком 11 до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги. Період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2005 році підтверджується свідоцтвом про народження дитини, наказом про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5. В ході розгляду заяви з доданими до неї документами було встановлено, що заявницею не надано довідку органів соціального захисту населення про отримання (неотримання) допомоги, наказ про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 відсутні дані за 2004-2005 роки.
Не погодившись із рішенням Відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №163850006490 від 07 лютого 2024 року про результати розгляду заяви ОСОБА_1 , позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року /надалі - Закон №1058-IV/.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 26 Закону № 1058-ІV, яка визначає умови призначення пенсії за віком, передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення відповідного віку та за наявності відповідного страхового стажу.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 №22-1, /надалі - Порядок №22-1 (у відповідній редакції)/, зокрема, встановлено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Пунктом 4.2 Порядку №22-1 встановлено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відповідно до пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Судовим розглядом встановлено, що позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії від 01 лютого 2024 року, за результатами розгляду якої рішенням Відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №163850006490 від 07 лютого 2024 року відмовлено позивачу у проведенні такого перерахунку пенсії.
З тексту оскаржуваного рішення слідує, що в ході розгляду заяви з доданими до неї документами було встановлено, що заявницею не надано довідку органів соціального захисту населення про отримання (неотримання) допомоги та наказ про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 відсутні дані за 2004-2005 роки.
Надаючи оцінку підставі незарахування до страхового стажу позивача періоду догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років у 2004-2005 роках, суд виходить з наступного.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із пунктом 8 частини першої статті 11 Закону №1058-ІV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, при усиновленні дитини.
Відповідно до частин першої - четвертої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту "ж" частини третьої статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-XII /надалі - Закон №1788-XII/ до стажу роботи зараховується також: ж) час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.
Згідно з частиною другою статті 181 Кодексу законів про працю України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 цього Кодексу) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Час відпусток, зазначених у цій статті, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.
Згідно із підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
Абзац сьомий підпункту 2 пункту 2.1 Порядку №22-1 передбачає, що період догляду у 2004 році особою за дитиною до досягнення нею трирічного віку, одним з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікуном, піклувальником - за дитиною з інвалідністю, непрацюючою працездатною особою - за особою з інвалідністю I групи або за престарілим, який за висновком закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, підтверджується довідкою органів соціального захисту населення про отримання (неотримання) допомоги, передбаченою додатком 10 до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 вересня 2006 року № 345, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 жовтня 2006 року за № 1098/12972.
Період перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами у період з 01 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно підтверджується свідоцтвом про народження дитини, наказом про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, індивідуальними відомостями про застраховану особу. Період перебування у відпустці визначається як період, що відповідає тривалості такої відпустки, встановленій статтею 17 Закону України "Про відпустки", а для жінок, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - тривалості, передбаченій пунктом 10 частини першої статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та передує даті надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до пункту 2.7 Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Також відповідно до приписів пункту 11 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року /надалі - Порядок №637/, час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми встановлюється на підставі: свідоцтва про народження дитини або паспорта громадянина України (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть); документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала.
Документами, які підтверджують те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала, і те, що до досягнення дитиною 12-річного віку один з батьків не працював, є:
виписка з трудової книжки;
відомості про відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, отримані в порядку взаємного обміну інформацією;
інформація із системи персоніфікованого обліку.
Наведені норми дозволяють дійти висновку, що час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми до досягнення ними трирічного віку зараховується до страхового стажу та встановлюється на підставі свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть) та документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала, а саме: виписки з трудової книжки, відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та інформації із системи персоніфікованого обліку. А період догляду у 2004 році особою за дитиною до досягнення нею трирічного віку одним з непрацюючих працездатних батьків встановлюється також на підставі довідки органів соціального захисту населення про отримання (неотримання) допомоги, передбаченою додатком 10 до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 вересня 2006 року № 345, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 жовтня 2006 року за № 1098/12972.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 09 вересня 2003 року /а.с. 16/.
Відповідно до Відомостей про трудову діяльність з Реєстру застрахованих осіб /а.с. 18-20/ ОСОБА_1 30 червня 2003 року завершила навчання, а з 01 червня 2006 року наявні відомості про початок догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно із Індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5 /а.с. 21-28/ в Реєстрі застрахованих осіб відсутні індивідуальні відомості стосовно ОСОБА_1 за період до 01 січня 2006 року.
Також відповідно до Відомості з Державного реєстру фізичних осіб- платників податків про джерела / суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 20 березня 2024 року №1613-24-01032 від 20 березня 2024 року /а.с. 29/ ОСОБА_1 у спірний період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2005 року доходів не отримувала (відсутня інформація про доходи).
В матеріалах справи відсутні документи, що підтверджують працевлаштування позивача у спірний період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2005 року, а тому у суду відсутні підстави вважати, що позивач у період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку перебувала у трудових відносинах.
Згідно інформації, наданої Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на запит позивача /а.с. 13/, надати інформацію з приводу виплати допомоги непрацюючим жінкам по догляду за дитиною до 3-х років немає можливості, так як документи щодо виплати допомог зберігаються 5 років.
Суд враховує, що відповідно до закону час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми до досягнення ними трирічного віку зараховується до страхового стажу та позивач надала відповідачу свідоцтво про народження дитини, а інші документи, які підтверджують те, що до досягнення дитиною 3-річного віку позивач як мати не працювала (виписка з трудової книжки; відомості про відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, отримані в порядку взаємного обміну інформацією; інформація із системи персоніфікованого обліку), перебували в доступі відповідача у зв'язку з тим, що пенсія позивачу вже була призначена.
Також суд враховує, що надання позивачем довідки органу соціального захисту населення про отримання (неотримання) допомоги, передбаченої додатком 10 до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 вересня 2006 року № 345, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 жовтня 2006 року за № 1098/12972, є неможливим з причин, які від неї не залежать.
За таких обставин суд доходить висновку, що рішення Відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №163850006490 від 07 лютого 2024 року є протиправним та підлягає скасуванню, а тому відповідна позовна вимога підлягає задоволенню.
Беручи до уваги те, що у спірних відносинах відповідач наразі не реалізував своє повноваження щодо зарахування позивачу до її страхового стажу періоду догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 30 серпня 2003 року по 31 грудня 2005 року та повторно розглянути заяву позивача за призначенням / перерахунком пенсії від 01 лютого 2024 року.
Відтак, не підлягає задоволенню вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01 лютого 2024 року та виплату пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.
Отже, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
За подання позову до суду позивач понесла витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією № 0.0.3786962786.1 від 26 липня 2024 року /а.с.32/. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.
Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума в 605,60 грн.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (вул. Кравчука, буд. 22-В, м. Луцьк, Волинська область, 43026. ідентифікаційний код 13358826) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №163850006490 від 07 лютого 2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 30 серпня 2003 року по 31 грудня 2005 року та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за призначенням / перерахунком пенсії від 01 лютого 2024 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк