Рішення від 02.09.2024 по справі 440/4398/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2024 рокум. ПолтаваСправа № 440/4398/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 /надалі - позивач, ФОП ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області /надалі - відповідач, ГУ ДПС у Полтавській області/ про скасування податкового повідомлення-рішення №00026980705 від 27 лютого 2024 року /а.с. 1-3/.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що податкове повідомлення-рішення №00026980705 від 27 лютого 2024 року підлягає скасуванню як протиправне, оскільки позивач веде діяльність згідно КВЕД 47.77 «Роздрібна торгівля годинниками та ювелірними виробами в спеціалізованих магазинах», та ювелірні вироби не являються підакцизними товарами. На вимогу перевіряючих було надано доступ до первинних документів, актів прийому - передачі товару, форми обліку товарних запасів та перевіряючі словесно підтвердили наявність первинних документів на торгово-матеріальні цінності, проте перевіряючі зробили вибірковий опис торгово-матеріальних цінностей, які записали в Додаток 1 до акту фактичної перевірки від 06 лютого 2024 року №946/11/28/РРО/ НОМЕР_1 на загальну суму 111319,00 грн. При видачі фіскального чека стався технічний збій, проте помилка виправлена та фіскальні чеки оформлені належним чином, а тому фінансову санкцію у сумі 2900,00 грн позивач приймає.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 травня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 63-65/ зазначив, що ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80, пункту 82.3 статті 82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 01 лютого 2024 року № 73-П та направлень від 06 лютого 2024 року № 480 та № 486 проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , платника податків ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт від 06 лютого 2024 року №946/11/28/РРО/2385513449. На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 27 лютого 2024 року № 00026980705, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 114219,00 грн. Відповідно до пункту 80.4 статті 80 ПК України перед початком перевірки ФОП ОСОБА_1 проведено контрольно-розрахункову операцію з придбання за готівку ювелірного виробу - срібного хреста (вагою 22,69 гр.) на суму 2900,00 грн із застосуванням ПРРО (ф.н. 4000081474) та при цьому перевіряючому (покупцю) було роздруковано та видано розрахунковий документ невстановленої форми та змісту, а саме: без зазначення обов'язкових реквізитів фіскального чеку (назви СГ, назви магазину, фіскального номеру та ін.) на суму покупки 2900,00 грн. ОСОБА_1 у позовній заяві визнає вчинення правопорушення, передбаченого частиною другою статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР та приймає фінансову санкцію у розмірі 2900,00 грн. Крім того, під час проведення фактичної перевірки за адресою провадження діяльності: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в присутності продавця ОСОБА_2 складено вибірково опис ТМЦ (Додаток № 1 до акту фактичної перевірки від 06 лютого 2024 року №946/11/28/РРО/ НОМЕР_1 ), що перебувають на реалізації в магазині «Срібло-Золото» на загальну суму 111319,00 грн. Дані ювелірні вироби не внесені до Форми ведення обліку товарних запасів, оскільки під час перевірки її не було надано на вимогу перевіряючих ані в друкованому, ані в електронному вигляді.

Правом на подання відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив сторони не скористалися.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 6 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець та основним видом її діяльності є: 47.77 «Роздрібна торгівля годинниками та ювелірними виробами в спеціалізованих магазинах» /а.с. 24-25/.

01 лютого 2024 року Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області з метою здійснення контролю за дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, дотримання роботодавцем законодавства стосовно укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), порядку розрахунків з використанням електронних платіжних засобів за товари (послуги), а також тимчасово, на період до припинення або скасування дії воєнного стану в Україні, під час здійснення контролю за дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та на підставі статті 19-1, підпунктів 20.1.2, 20.1.4, 20.1.8 -20.1.11 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75, підпунктів 80.2.2, 80.2.3, 80.2.7 пункту 80.2 статті 80, пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями), Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про ціни та ціноутворення» винесено наказ “Про проведення фактичних перевірок» №73-П /а.с. 93/, яким наказано провести протягом лютого 2024 року фактичні перевірки суб'єктів господарювання згідно переліку, що додається, зокрема магазину, відділу, інших торговельних місць за адресою: АДРЕСА_1 , територія торговельного центру «Grand Plaza».

06 лютого 2024 року Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області на підставі наказу Головного управління ДПС у Кіровоградській області №73-п від 01 лютого 2024 року /а.с. 93/ та направлень №480 від 06 лютого 2024 року та №486 від 06 лютого 2024 року проведена фактична перевірка відділу магазину «Срібло-Золото», що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , платника податків ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт №946/11/28/РРО/2385513449 від 06 лютого 2024 року /а.с. 77-80/.

За висновками акту перевірки №946/11/28/РРО/2385513449 від 06 лютого 2024 року встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 вимог пунктів 2, 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР (із змінами та доповненнями), вимог наказу МФУ від 03 вересня 2021 року №496, яким затверджено Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб підприємців, у тому числі платників єдиного податку, та частини 1 розділу 2 Положення про форму та зміст розрахункових документів…, затвердженого наказом Мінфіну №13 від 21 січня 2016 року, оскільки:

- відповідно до пункту 80.4 статті 80 ПК України перед початком перевірки проведено контрольно-розрахункову операцію з придбання за готівку ювелірного виробу - срібного хреста (вагою 22,69 гр.) на суму 2900,00 грн із застосуванням ПРРО (ф.н. 4000081474) та при цьому перевіряючому (покупцю) було роздруковано та видано розрахунковий документ невстановленої форми та змісту, а саме: без зазначення обов'язкових реквізитів фіскального чеку (назви СГ, назви магазину, фіскального номеру та ін.) на суму покупки 2900,00 грн.

- в ході перевірки перевіряючими в присутності продавця ОСОБА_3 складено вибірковий опис ТМЦ в магазині «Срібло-Золото», що перебувають на реалізації на загальну суму 111319,00 грн. Дані ювелірні вироби не внесені до Форми ведення обліку товарних запасів, оскільки під час перевірки її не було надано на вимогу перевіряючих ані в друкованому, ані в електронному вигляді. Даний факт свідчить про не ведення ФОП ОСОБА_1 на господарському об'єкті магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » даної форми обліку товарних запасів (ювелірних виробів). Враховуючи вищевикладене, перевіркою встановлено реалізацію в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ФОП ОСОБА_1 не облікованих у встановленому порядку ювелірних виробів на загальну суму 111319,00 грн.

На підставі акту фактичної перевірки №946/11/28/РРО/2385513449 від 06 лютого 2024 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення №00026980705 від 27 лютого 2024 року за формою “С» /а.с. 82/, яким до ФОП ОСОБА_1 за порушення вимог пунктів 1, 2 та 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР (із змінами та доповненнями) та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, пункту 1 статті 17 та статті 20 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафну санкцію в сумі 114219,00 гривень.

Розрахунок штрафних (фінансових) санкцій наявний у матеріалах справи /а.с. 81/, згідно із яким:

- невидача розрахункового документа встановленого зразка (відсутні обов'язкові реквізити розрахункового документ) на загальну суму 2900,00 грн за порушення пункту 2 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР (із змінами та доповненнями) тягне за собою відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР (із змінами та доповненнями) фінансову санкцію у сумі 2900,00 грн;

- реалізація товарів, які необліковані у встановленому порядку та ненадання під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті) на загальну суму за цінами реалізації 111319,00 грн за порушення пункту 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР (із змінами та доповненнями) тягне за собою відповідно до статті 20 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР (із змінами та доповненнями) фінансову санкцію у сумі 111319,00 грн.

Не погодившись з прийняттям податкового повідомлення-рішення №00026980705 від 27 лютого 2024 року, позивач звернулася до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування.

Надаючи оцінку податковому повідомленню-рішенню №00026980705 від 27 лютого 2024 року, суд виходить з наступного.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06 липня 1995 року №265/95-ВР /надалі - Закон №265/95-ВР/, дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

За визначеннями, наведеними у статті 2 Закону №265/95-ВР:

- реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів та з приймання готівки для виконання платіжних операцій. До реєстраторів розрахункових операцій належать: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо;

- розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця;;

- розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну;

Відповідно до пунктів 1 та 2 частини першої статті 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти). Фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.

Судовим розглядом встановлено, що 06 лютого 2024 року відповідно до пункту 80.4 статті 80 ПК України перед початком перевірки проведено контрольно-розрахункову операцію з придбання за готівку ювелірного виробу - срібного хреста (вагою 22,69 гр.) на суму 2900,00 грн із застосуванням ПРРО (ф.н. 4000081474) та при цьому перевіряючому (покупцю) було роздруковано та видано розрахунковий документ невстановленої форми та змісту, а саме: без зазначення обов'язкових реквізитів фіскального чеку (назви СГ, назви магазину, фіскального номеру та ін.) на суму покупки 2900,00 грн.

Вказані обставини підтверджуються актом проведення контрольної розрахункової операції за місцем реалізації товарів (надання послуг) від 06 лютого 2024 року /а.с. 79-зворот/ та фіскальним чеком від 06 лютого 2024 року /а.с. 79/, а також визнаються позивачем у позовній заяві /а.с. 1-3/.

Так, у позовній заяві позивач визнає вчинення правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини першої статті 3 Закону №265/95-ВР, та приймає фінансову санкцію у розмірі 2900,00 гривень.

Таким чином, суд доходить висновку про порушення позивачем вимоги пункту 2 частини першої статті 3 Закону №265/95-ВР.

Згідно з пунктом 1 статті 17 Закону №265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Оскільки розрахункову операцію на суму 2900,00 грн позивачем проведено через реєстратор розрахункових операцій та видано відповідний розрахунковий документ невстановленої форми та змісту, а саме: без зазначення обов'язкових реквізитів фіскального чеку (назви СГ, назви магазину, фіскального номеру та ін.) на суму покупки 2900,00 грн, суд доходить висновку про правомірність застосування до позивача фінансової санкції у розмірі 100 відсотків вартості проданого з порушенням вимог законодавства товару.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

З аналізу наведеної норми слідує, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів. Для підтвердження ведення такого обліку суб'єкт господарювання під час проведення перевірки зобов'язаний надати контролюючому органу документи, що підтверджують облік та походження товарних запасів.

Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, що затверджений відповідно до статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" наказом Міністерства фінансів України № 496 від 03 вересня 2021 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 листопада 2021 року за № 1411/37033 /надалі - Порядок № 496/, визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку (далі - ФОП), які відповідно до Закону зобов'язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такого ФОП.

Так, пунктом 2 Порядку № 496 визначено, що:

- документи, які підтверджують облік та походження товарів - Форма ведення обліку товарних запасів, визначена додатком до цього Порядку (далі - Форма обліку), та первинні документи;

- первинні документи - опис залишку товарів на початок обліку, накладні, транспортні документи, митні декларації, акти закупки, фіскальні чеки, товарні чеки, інші документи, що містять реквізити, які дозволяють ідентифікувати постачальника та отримувача товару (найменування суб'єкта господарювання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) або код згідно з ЄДРПОУ суб'єкта господарювання, серія та номер паспорта / номер ID картки для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті), дату проведення операції, найменування, кількість та вартість товару. Опис залишку товарів на початок обліку складається в довільній формі та має містити інформацію про: найменування товарів, наявних у такої ФОП на дату набуття ним обов'язку щодо ведення обліку товарних запасів, кількості таких товарів (із зазначенням одиниці виміру) та їх вартості, самостійно визначеної ФОП. У первинних документах, що засвідчують знищення, втрату або використання товарів на власні потреби, зазначається вартість товару за ціною придбання, підтвердженою обліком товарів, визначеним цим Порядком, та не зазначаються реквізити постачальника і отримувача товару;

- товарні запаси - сукупність товарів, що утримуються ФОП для подальшого продажу (надання послуг).

Розділом II Порядку № 496 безпосередньо врегульований “Порядок ведення обліку товарних запасів», який полягає в наступному:

“1. Облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку.

ФОП, яка здійснює діяльність у декількох місцях продажу (господарських об'єктах), веде облік товарних запасів також за кожним окремим місцем продажу (господарським об'єктом) на підставі первинних документів, які підтверджують отримання товарів такою ФОП або окремим місцем продажу (господарським об'єктом), та/або первинних документів на внутрішнє переміщення товарів між ФОП та його окремими місцями продажу (господарськими об'єктами). Первинні документи на внутрішнє переміщення товарів є невід'ємною частиною такого обліку.

Первинні документи, на підставі яких внесено записи до Форми обліку, є обов'язковими додатками до такої форми. Внесення даних до Форми обліку щодо надходження товарів на підставі первинних документів здійснюється до початку їх реалізації».

Пунктом 2 вказаного розділу визначено, що форма обліку ведеться за вибором ФОП у паперовій або в електронній формі.

Форма обліку має містити зазначені в довільному порядку дані ФОП: прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки ФОП або серія та номер паспорта / номер ID картки для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті, податкова адреса, назва та адреса місця продажу (господарського об'єкта) або місця зберігання, в межах якого ведеться облік. Для паперової форми обліку зазначені дані мають міститися на титульному аркуші.

Згідно з пунктом 11 розділу II Порядку № 496 форма обліку, первинні документи, які підтверджують облік та походження товарів, надаються посадовій особі контролюючого органу на її вимогу під час проведення перевірки. У разі якщо оригінали первинних документів відсутні у місці продажу, посадовій особі контролюючого органу можуть бути надані копії таких первинних документів з подальшим пред'явленням їх оригіналів до закінчення перевірки (за потреби).

Такі документи надаються особисто ФОП або особою, яка фактично здійснює продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такої ФОП.

Форма обліку в електронній формі на вимогу посадових осіб контролюючого органу має бути візуалізована у форматі, який дозволяє такій особі здійснити його перегляд та/або копіювання.

З такого правового регулювання слідує, що документами, які підтверджують облік та походження товарів, є встановлена Порядком № 496 Форма ведення обліку товарних запасів, а також первинні документи. Форма обліку та первинні документи, які підтверджують облік та походження товарів, надаються посадовій особі контролюючого органу на її вимогу під час проведення перевірки.

Судовим розглядом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 під час проведення перевірки 06 лютого 2024 року на вимогу контролюючого органу не надано Форму ведення обліку товарних запасів та документи, що підтверджують придбання та походження товарів, що реалізовувались та знаходяться в реалізації (згідно Вибіркового опису ТМЦ) в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ФОП ОСОБА_1 /а.с. 80/, згідно якого на реалізації перебувало товарів (ювелірних виробів) на загальну суму 111319,00 грн.

Таким чином, фактичною перевіркою встановлено неведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів на загальну суму (за цінами реалізації) 111319,00 грн.

Вказана обставина в ході судового розгляду справи позивачем не спростована.

Таким чином, суд доходить висновку про порушення позивачем вимоги пункту 12 частини першої статті 3 Закону №265/95-ВР.

Згідно із статтею 20 Закону №265/95-ВР до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Беручи до уваги ту обставину, що під час перевірки позивачем не надано документи, що підтверджують облік ювелірних товарів на загальну суму 111319,00 грн, суд доходить висновку про правомірність застосування до позивача фінансової санкції в розмірі 111319,00 грн.

Відтак, податкове повідомлення-рішення №00026980705 від 27 лютого 2024 року, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 114219,00 грн, є правомірним та підстави для його скасування відсутні.

Наведені позивачем доводи не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.

Таким чином, адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Частиною першою статті 4 вказаного Закону визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі, частиною другою цієї статті передбачено, що за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем, сплачується судовий збір за ставкою у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" з 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028,00 грн.

Зі змісту позовної заяви слідує, що позивачем заявлено одну вимогу майнового характеру, а тому розмір судового збору, що підлягав сплаті за подання цього позову, становив 1211,20 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб), оскільки 1 відсоток (1142,19 грн) від ціни позову у сумі 114219,00 грн у цій справі менше ніж мінімальна гранична сума, що встановлена Законом України "Про судовий збір" для сплати судового збору за подання до адміністративного суду позову майнового характеру фізичною особою - підприємцем.

До позовної заяви позивачем додано платіжну інструкцію №64 від 09 квітня 2024 року про сплату судового збору в сумі 3028,00 грн.

Таким чином, позивачем надміру сплачено судовий збір в сумі 1816,80 грн (3028,00 грн - 1211,20 грн).

Відповідно до пункту 1 частини першої та частини другої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.

Підстави для повернення позивачу надміру сплаченого судового збору у розмірі 1816,80 грн наразі відсутні, оскільки така сума підлягає поверненню за клопотанням позивача.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код ВП 44057192) про скасування податкового повідомлення-рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк