02 вересня 2024 рокусправа № 380/12140/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сподарик Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з 23 травня 2024 року з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до пункту «б» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з 23 травня 2024 року з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до пункту «б» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та здійснити йому з указаної дати перерахунок і виплату пенсії з урахуванням фактично сплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 21.11.2018 та отримує пенсію за вислугу років відповідно до п. «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Вважає, що позивач хоча і немає календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугу років, проте у нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів Постанови № 393, а саме вислуга років у загальному обчисленні (з урахуванням пільгового) становить (24 років 05 місяці 27 днів).
Ухвалою суду від 12.06.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позов не визнав, 01.07.2024 за вх.№13679ел від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування вказав, що згідно з поданням про призначення пенсії позивачу, вислуга років позивача станом на 20.11.2018 (день звільнення з військової служби) у календарному обчисленні становить 18 років 05 місяців 29 днів. Вказав, що пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262 призначається при наявності необхідної календарної вислуги років. Стверджує, що для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років необхідно не менше як 24 календарних роки і більше календарної вислуги років. Просив у задоволенні позову відмовити.
29.07.2024 за вх.№57339 від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Відповідно до витягу з наказу «По особовому складу» Головного управління МВС у Львівській області від 04.11.2010 № 15/81 о/с підполковника міліції ОСОБА_1 (М-062366), заступника начальника управління Головного управління МВС України у Львівській області, звільнено з органів внутрішніх справ у відставку з 31.10.2010.
Вислуга років на день звільнення складала: у календарному обчисленні 17 років 00 місяців 19 днів, у пільговому обчисленні 23 роки 01 місяць 17 днів, для виплати грошової допомоги при звільненні - 14 років 07 місяців 26 днів.
Згідно протоколу за пенсійною справою 1303005813 (МВС) від 01.11.2010 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до довідки Управління кадрового забезпечення Головного управління МВС України від 22.01.2015 № 1/1-257 ОСОБА_1 , з 16.01.2015 прийнятий знову на службу в органи внутрішніх справ та наказом Головного управління МВС України у Львівській області від 21.01.2015 № 15/1дск призначений на посаду начальника управління МВС України у Львівській області.
Відповідно до витягу з наказу «По особовому складу» ГУ НП від 19.11.2018 № 742 о/с полковника поліції ОСОБА_1 (0113333), заступника начальника управління-начальника організаційно-аналітичного відділу управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування ГУНП, звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію».
06.12.2018 ОСОБА_1 повторно (після припинення нарахування пенсії) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років.
Згідно протоколу за пенсійною справою № 1313019185 (НПУ) від 21.11.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію з 21.11.2018.
Згідно розрахунку вислуги років на пенсію полковника поліції ОСОБА_1 від 26.12.2018, календарний строк служби - 18 років 05 місяців 29 днів; трудовий стаж (час роботи в цивільних організаціях, навчання та інше) - 08 років 07 місяців 08 днів. Загальний трудовий стаж для призначення пенсії - 27 років 01 місяць 07 днів.
Вказане встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі №380/13989/23.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, обставини, які були встановлені рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі №380/13989/23, яке набрало законної сили, не підлягають доказуванню у цій справі.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі №380/13989/23 зобов'язано Головне управління Національної поліції у Львівській області внести відповідні зміни до наказу № 742 о/с від 19.11.2018 «По особовому складу» в частині зарахування вислуги років на пільгових умовах ОСОБА_1 для призначення йому пенсії відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наказ про внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 19.11.2018 №742 о/с та новий (уточнений) розрахунок вислуги років на пенсію, із зазначенням у них відомостей про вислугу років ОСОБА_1 для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», врахувавши змінену (збільшену) вислугу років.
На виконання вказаного рішення, ГУ НП у Львівській області виготовило та супровідними листом від 20.05.2024 №118/31/01-2024 скерувало до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області:
- витяг з наказу від 20.05.2024 №280 о/с, відповідно до якого в часткову зміну до пункту наказу ГУНП від 19.11.2018 №742 о/с, вислуга років позивача в пільговому обчисленні та для призначення пенсії становить 24 роки 05 місяців 27 днів;
- новий (уточнений) розрахунок вислуги років на пенсію від 17.05.2024, у якому зазначено, що вислуга років станом на 20.11.2018 становить: в календарному обчисленні - 18 років 05 місяців 29 днів, в пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 05 років 11 місяців 28 днів, для призначення пенсії 24 роки 05 місяців 27 днів.
Листом від 06.06.2024 №14793-15224/Г-52/8-1300/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що рішенням ЛОАС від 06.12.2023 у справі №380/13989/23 жодних зобов'язань щодо призначення пенсії позивача за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262 на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено. Підстави для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262 відповідно до нового (уточненого) розрахунку вислуги років та витягу з наказу від 20.05.2024 №280 о/с, які видані на виконання рішення ЛОАС від 06.12.2023 у справі №380/13989/23 відсутні.
Не погодившись з такою відповіддю, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у даній справі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначено положеннями Закону № 2262-ХІІ.
Згідно пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, серед іншого: з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.
Згідно з частиною 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Тобто, законодавець чітко встановлює можливість призначення пенсії за вислугу років, із зарахуванням в її період вислуги років на пільгових умовах.
На виконання зазначених вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
Відповідно до підпункту "в" пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
З аналізу вищенаведеного слідує, що Закон № 2262-ХІІ, зокрема пункт «а» статті 12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугою років за цим Законом та для позивача він складає 24 календарних років і більше.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що вирішуючи справу № 805/3923/18-а Верховний Суд у постанові від 03.03.2021 дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
При цьому, Верховний Суд відступив від правових висновків, викладених раніше у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі № 725/1959/17, від 27.03.2018 у справі № 295/6301/17.
У свою чергу, Верховний Суд у постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 вказав на те, що існуюче правове регулювання та наведені вище висновки Верховного Суду у справі № 805/3923/18-а дозволяють зробити висновок те, що передбачена Порядком № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону № 2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.
Як вже встановлено судом, Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі №380/13989/23 зобов'язано Головне управління Національної поліції у Львівській області внести відповідні зміни до наказу № 742 о/с від 19.11.2018 «По особовому складу» в частині зарахування вислуги років на пільгових умовах ОСОБА_1 для призначення йому пенсії відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наказ про внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 19.11.2018 №742 о/с та новий (уточнений) розрахунок вислуги років на пенсію, із зазначенням у них відомостей про вислугу років ОСОБА_1 для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», врахувавши змінену (збільшену) вислугу років.
На виконання вказаного рішення, ГУ НП у Львівській області виготовило та супровідними листом від 20.05.2024 №118/31/01-2024 скерувало до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області:
- витяг з наказу від 20.05.2024 №280 о/с, відповідно до якого в часткову зміну до пункту наказу ГУНП від 19.11.2018 №742 о/с, вислуга років позивача в пільговому обчисленні та для призначення пенсії становить 24 роки 05 місяців 27 днів;
- новий (уточнений) розрахунок вислуги років на пенсію від 17.05.2024, у якому зазначено, що вислуга років станом на 20.11.2018 становить: в календарному обчисленні - 18 років 05 місяців 29 днів, в пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 05 років 11 місяців 28 днів, для призначення пенсії 24 роки 05 місяців 27 днів.
Тобто, судом встановлено, що загальна вислуга років позивача у тому числі у пільговому обчисленні складає 24 роки 05 місяців 27 днів.
Відповідно до п.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року (далі - Порядок №3-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Згідно з п.17 Порядку №3-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач 23.05.2024 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перевести його на пенсію на підставі пункту «а» ст.12 Закону №2262-XII, з урахуванням його вислуги років у пільговому обчисленні.
Водночас, як встановлено судом, заява позивача від 23.05.2024 фактично не була розглянута відповідно до Порядку №3-1 та відповідачем не приймалося жодного рішення, як того вимагає п.17 вказаного Порядку, тому вимоги про зобов'язання відповідача перевести його на пенсію відповідно до пункту «а» ст.12 Закону №2262-XII з 28.07.2023, є передчасними.
Між тим, пенсійний орган не досліджував документи на підтвердження наявності у позивача необхідної вислуги років з урахуванням можливості пільгового зарахування окремих видів служби. Тобто пенсійний орган має обрахувати вислугу позивача у пільговому обчисленні.
У судовій практиці сформульована стала правова позиція, яка полягає у тому, що ефективним вважається такий спосіб захисту, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) відшкодування шкоди, заподіяної порушенням права; обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає завданню адміністративного судочинства (постанова Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі №705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18.04.2018 у справі №826/14016/16, від 11.02.2019 у справі №2а-204/12, від 15.07.2019 у справі №420/5625/18, від 11.02.2020 у справі №0940/2394/18).
Згідно з ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд звертає увагу позивача на те, що уповноваженим органом для призначення (перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і нових. Суд не може перебирати компетенцію суб'єктів владних повноважень та досліджувати нові документи, яким не надана була оцінка, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права. Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Однак, враховуючи порушення відповідачем процедури розгляду заяви представника позивача про призначення пенсії та з метою повного захисту прав та інтересів останнього, суд, керуючись приписам ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо надання відмови, оформленої листом від 06.06.2024 №14793-15224/Г-52/8-1300/24, у переведенні позивача на пенсію за вислугу років і зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача та прийняти відповідне рішення у відповідності до п.17 Порядку № 3-1, з урахуванням висновків суду, викладених у цій постанові.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 13.04.2022 у справі №640/26198/19 та від 01.06.2022 у справі №620/5996/21.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
У зв'язку з перебуванням головуючої судді у відпустці, розгляд адміністративної справи здійснюється в перший робочий день, а саме 02.09.2024.
Керуючись ст. ст. 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 23.05.2024 про перерахунок пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 23.05.2024 про перерахунок пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та прийняти рішення відповідно до п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Сподарик Наталія Іванівна