Рішення від 30.08.2024 по справі 380/12027/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2024 рокусправа №380/12027/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивачка просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачці перерахунок пенсії, використовуючи в якості розрахункового періоду 60 місяців - 01.01.2018 по 31.12.2022;

- зобов'язати відповідача при здійснення позивачці перерахунку пенсії використовувати дані, що наявні у Пенсійного фонду та призначити пенсійні виплати з урахуванням всіх передбачених законом коефіцієнтів та індексів.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. Оскільки набула стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то подала заяву про перерахунок пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2022. Втім у відповідь отримала відмову, що і зумовило звернення до суду з цим позовом.

Щодо процесуальних дій, вчинених у зв'язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.

Ухвалою судді від 05.06.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вказує, що позивачу з 16.07.2020 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058, прикінцевих положень, п. 2, ч. 1; Закону №1788, п. «б» ст. 13. Стверджує, що позивачу як працюючому пенсіонеру проводиться перерахунок пенсії у встановленому законом порядку. Водночас, підстави для задоволення поданої позивачем заяви про перерахунок пенсії відсутні.

В спростування наведених відповідачем доводів позивачем подано відповідь на відзив.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги і відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 16.07.2020. Пенсію призначено за віком на пільгових умовах за списком №2 згідно Закону №1788. Продовжує працювати.

Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, із використанням в якості розрахункового періоду 60 місяців - з 01.01.2018 по 31.12.2022.

Розглянувши заяву позивача, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивачу, що її пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до норм чинного законодавства на підставі документів про стаж і заробіток.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі Закон №1788-ХІІ) гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно з п. б ч. 1 ст. 13 Закону №1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Позивачу з 16.07.2020 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком №12.

Водночас, з матеріалів справи встановлено, що позивач продовжує працювати.

Порядок перерахунку пенсії врегульовано ст. 42 Закону №1058-IV.

Частиною 4 ст. 42 Закону №1058-IV установлено, що У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Позивач стверджує, що оскільки після призначення пенсії набула стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV, відтак має право на перерахунок пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2022, про що подала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідну заяву. Також покликається на положення ст. 99 Закону №1788-ХІІ, згідно з якою перерахунок пенсій, призначених за раніше діючим законодавством, провадиться із середньомісячного заробітку за останніх 24 або будь-які 60 місяців перед призначенням пенсії, або перед введенням в дію цього Закону, або з заробітку, з якого було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, із застосуванням статей 64-67 цього Закону.

Як вже зазначалось судом, згідно з абзацом 4 ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV, якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Частиною 1 ст. 28 Закону №1058-IV установлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Отже, передумовою для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до абз. 4 ч. 4 ст. 42 №1058-IV є набуття працюючим пенсіонером страхового стажу 30 років (для жінок) вже після призначення пенсії.

Водночас, з листа, копія якого міститься в матеріалах справи, встановлено, що пенсію позивачу призначено з 16.07.2020. Загальний (страховий) стаж роботи, який враховано для обчислення пенсії становить 33 роки 07 місяців 10 днів (обчислений по 30.06.2020), коефіцієнт страхового стажу - 0,33583.

Відтак, оскільки станом на момент призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах її страховий стаж перевищував 30 років, то положення абз. 4 ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Разом з тим, суд враховує пояснення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, про те, що позивачу здійснюється автоматичний перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру органами Пенсійного фонду України, зокрема, останній перерахунок проведено з 01.04.2023 з урахуванням стажу роботи та заробітку.

За наведеного нормативного регулювання, враховуючи встановлені під час судового розгляду обставини, суд доходить висновку про безпідставність заявлених позивачем позовних вимог, у зв'язку з чим такі задоволенню не підлягають.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача не знаходять належного правового обґрунтування, тоді як відповідачем доведено правомірність своїх рішень, а відтак позов задоволенню не підлягає.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, не підлягає задоволенню також і вимога позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено ст. 139 КАС України не передбачено, а тому такі слід покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).

СуддяСидор Наталія Теодозіївна