Рішення від 30.08.2024 по справі 380/10879/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2024 рокусправа №380/10879/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування додаткової вислуги років позивачу від часу привозу на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення;

- зобов'язати відповідача врахувати додаткову вислугу позивачу від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення в календарному обчисленні 09 місяців 24 днів зокрема і в пільговому нарахуванні;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років у розмірі з урахуванням додаткової вислуги в календарному обчисленні 09 місяців 24 дні, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 2015 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 14.05.2022 у зв'язку з із воєнною агресією російської федерації проти України був мобілізований для проходження військової служби у складі Збройних Сил України. Після безпосередньої участі у бойових діях на фронті був звільнений наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 08.01.2023. Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести перерахунок пенсії з врахуванням додаткової вислуги років, втім у відповідь отримав відмову, яку вважає протиправною.

Щодо процесуальних дій, вчинених у зв'язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.

Ухвалою судді від 23.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 23.05.2024 доставлено відповідачу в його електронний кабінет 18.05.2024, що підтверджується відповідною довідкою.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, заяви про продовження процесуального строку для подання відзиву не подав.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги і відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

14.05.2022 позивач мобілізований для проходження військової служби у складі Збройних Сил України, що підтверджується записами у військовому квитку.

Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.01.2023 №9, солдата ОСОБА_1 , вважати таким, що 09.01.2023 справи та посаду здав. З 09.01.2023 виключено із списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військових облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вислуга років у Збройних Силах України на день виключення зі списків особового складу становить: календарна 02 років 08 місяців 06 днів, пільгова - 00 років 09 місяців 24 днів, загальна - 03 років 06 місяців 04 днів.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести перерахунок пенсії із врахуванням правильного строку страхового стажу.

Листом, копія якого міститься в матеріалах справи, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що Законом №2262-ХІІ не передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням стажу роботи, набутого після звільнення зі служби.

Наведене зумовило звернення позивача до суду з цим позовом.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Статтею 1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

З матеріалів справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії згідно з Законом №2262-ХІІ.

14.05.2022 позивач мобілізований для проходження військової служби у складі Збройних Сил України, що підтверджується записами у військовому квитку.

Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.01.2023 №9, солдата ОСОБА_1 , вважати таким, що 09.01.2023 справи та посаду здав. З 09.01.2023 виключено із списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військових облік до Пустомитівського ОРТЦК міста Львівської області

Вислуга років у Збройних Силах України на день виключення зі списків особового складу становить: календарна 02 років 08 місяців 06 днів, пільгова - 00 років 09 місяців 24 днів, загальна - 03 років 06 місяців 04 днів.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести перерахунок пенсії із врахуванням правильного строку страхового стажу.

Листом, копія якого міститься в матеріалах справи, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що Законом №2262-ХІІ не передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням стажу роботи, набутого після звільнення зі служби.

Оцінюючи таке твердження відповідача, суд зазначає наступне.

Умови пенсійного забезпечення передбачено ст. 2 Закону №2262-ХІІ.

Згідно з частина 1-3 Закону №2262-ХІІ, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

Пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Згідно частинами 1, 2 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону).

Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

При цьому визначення поняття особливого періоду наведене у законах України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та від 06 грудня 1991 року № 1932-XII “Про оборону України» (далі - Закони № 3543-XII та № 1932-XII відповідно).

За визначенням ст. 1 Закону № 3543-XII особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Стаття 1 Закону №1932-XII визначає особливий період, як період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи моменту введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний стан і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (пункт 3). Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та триває досі.

Відтак, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії із покликанням на відсутність нормативної підстави для такого перерахунку, відповідач діяв протиправно.

Також позивач просить зобов'язати відповідача врахувати додаткову вислугу позивачу від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення в календарному обчисленні 09 місяців 24 днів зокрема і в пільговому нарахуванні; зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років у розмірі з урахуванням додаткової вислуги в календарному обчисленні 09 місяців 24 дні, з урахуванням раніше виплачених сум.

Вирішуючи позовні вимоги в цій частині, суд зазначає, що суб'єктом, який здійснює призначення та перерахунок пенсії у відповідності до Закону №2262-ХІІ є відповідне територіальне управління Пенсійного фонду України. При цьому, прийняттю рішення про перерахунок пенсії передує прийняття документів, які є підставою для перерахунку пенсії, їх перевірка.

Оскільки відповідач не здійснив перевірку документів, поданих позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії, а, як вже вставлено судом, протиправно повідомив позивача, що Законом №2262-ХІІ не передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням стажу роботи, набутого після звільнення зі служби, суд доходить висновку, що заявлені позивачем в цій частині позовні вимоги є передчасними.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З огляду на викладене, суд, з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень вважає за доцільне задовольнити позовні вимоги у спосіб: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу із врахуванням додаткової вислуги; зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 30.03.2023, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до правил ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позов містив декілька вимог немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.

Отже, стягненню рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача підлягає сума у розмірі 2147,20 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 293, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням додаткової вислуги.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 30.03.2023, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом безпосередньо до суду апеляційної інстанції тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).

СуддяСидор Наталія Теодозіївна