Справа № 212/8254/24
3/212/3386/24
28 серпня 2024 року м. Кривий Ріг
Суддя Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ваврушак Н.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції, у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.5 ст.126, ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 111244 від 12.08.2024, водій ОСОБА_1 12.08.2024 року о 17:47 годині по вул. Електрозаводська, 41 Покровського району в місті Кривий Ріг керував транспортним засобом «OpelCalibra», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: блідість обличчя, звужені зіниці очей, що не реагують на світло, підвищена жвавість рухів. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі відмовився під боді камеру 797652. Правопорушення вчинено повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбаченач.2 ст.130 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 111251 від 12.08.2024, водій ОСОБА_1 12.08.2024 року о 17:47 годині по вул. Електрозаводська, 41 Покровського району в місті Кривий Ріг керував транспортним засобом «OpelCalibra», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , будучи особою позбавленою права керування транспортними засобами. Правопорушення вчинено повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення відповідно до постанови серії ЕНА 2810871 від 12.08.2024 року за ч. 4 ст. 126 КУпАП. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1а Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбаченач.5 ст.126КУпАП.
Статтею 36 КУпАП визначено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень, адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Зважаючи на той факт, що в провадженні судді знаходяться дві справи про адміністративні правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , вважаю що розгляд справи в одному провадженні буде доцільним.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, що притягується до адміністративної відповідальності були роз'яснені вимоги ст. 268 КУпАП України й зміст ст. 63 Конституції України.
ОСОБА_1 28 серпня 2024 року у судове засідання не прибув, як убачається з матеріалів справ про адміністративні правопорушення про час та місце їх розгляду був сповіщений у встановленому порядку, про причину неявки не повідомив, клопотань або заяв до суду не надходило.
З огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, будучи обізнаним про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, не вжив заходів для явки до суду, не подав письмових заперечень проти протоколу, тому суддя вважає, що наведена поведінка учасника процесу є такою, що направлена на затягування розгляду справи.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Тим більше, стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за статтею 126, 130 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, у зв'язку із чим суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За правилами статті 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, в тому числі, перевіряє правильність складання протоколу інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, належно з'ясовує обставини справи.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» №14 від 23 грудня 2005 року передбачено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у ст.ст. 247, 280 КУпАП. Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст. 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
З аналізу ст. ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вивчивши матеріали адміністративних справи, суд вважає, що винність ОСОБА_1 у скоєнні правопорушень підтверджуються дослідженими доказами: за ч.2 ст.130 КУпАП: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 111244 від 12.08.2024, яким зафіксовано, що водій ОСОБА_1 12.08.2024 року о 17:47 годині по вул. Електрозаводська, 41 Покровського району в місті Кривий Ріг керував транспортним засобом «OpelCalibra», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: блідість обличчя, звужені зіниці очей, що не реагують на світло, підвищена жвавість рухів. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі відмовився під боді камеру 797652, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України; складеними співробітниками поліції на ім'я ОСОБА_1 направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КП «КБЛНПД» ДОР» від 12.08.2024 року; рапортом поліцейського, у якому зазначено про виявлення ознак наркотичного сп'яніння у водія ОСОБА_1 та відмову від проходження медичного огляду;фотознімками на яких відображені військовий квиток серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу«OpelCalibra», реєстраційний номер НОМЕР_1 ; постановою про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 2817454 від 12.08.2024 за ч. 1 ст. 121 КУпАП у виді штрафу у розмірі 340 гривень; довідкою поліцейського від 12.08.2024, з якої вбачається, що громадянин ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами. Транспортний засіб належить: ОСОБА_2 ; копією постанови Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської областівід 10 липня 2024 року, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 гривень, позбавлено права керування транспортними засобами строком на один рік; компакт-диском з відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, де зафіксовано подію, у зв'язку з якою відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Встановлення події та складу адміністративного правопорушення відбулося відповідно до приписів ст. 266 КУпАП та вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015.
Винність ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення за ч.5 ст.126 КУпАП підтверджується наступними дослідженими доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 111251 від 12.08.2024, яким зафіксовано, що водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом будучи особою позбавленою права керування транспортними засобами; рапортом поліцейського, у якому зазначено про встановлення факту керування транспортним засобом ОСОБА_1 , який при цьому не має відповідного на те права; фотознімками на яких відображені військовий квиток серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу «OpelCalibra», реєстраційний номер НОМЕР_1 ;постановою про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 2817454 від 12.08.2024 за ч. 1 ст. 121 КУпАП у виді штрафу у розмірі 340 гривень; довідкою поліцейського від 12.08.2024, з якої вбачається, що громадянин ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами. Транспортний засіб належить: ОСОБА_2 ; карткою обліку адміністративного правопорушення, з якої вбачається, що за постановою від 12.08.2024 ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу; компакт-диском з відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, де зафіксовано подію, у зв'язку з якою відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст. 126КУпАП.
Досліджені судом матеріали справи про адміністративні правопорушення у своїй сукупності з усією очевидністю вказують на те, що в діях водія ОСОБА_1 убачаються ознаки правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП.
Частиною 2 ст. 33 КУпАП передбачено, що при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність.
Враховуючи обставини та характер вчиненого правопорушення, ступінь вини його, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих обставин, вважаю, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП, та призначити йому адміністративне стягнення у межах статей, із застосуванням ст. 36 КУпАП, яка наголошує, що якщо особа скоїла кілька адміністративних правопорушень, стягнення накладається в межах санкції, установленої за більш серйозне правопорушення з числа скоєних.
За перелічених вище фактичних обставин, суд дійшов переконання, що необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, є адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами без оплатного вилучення транспортного засобу.
На переконання судді така міра відповідальності співвідноситься з вчиненим правопорушенням та цілком відповідає меті адміністративного стягнення, передбаченій у ст. 23 КУпАП.
Оплатне вилучення транспортного засобу судом (суддею) у цьому провадженні не підлягає застосуванню, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б дозволити установити належність ОСОБА_1 у власності транспортного засобу.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується, особою, на яку покладено таке стягнення в розмірі, передбаченому п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а саме, 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2024 року складає 605,60 гривень.
Разом з тим, відповідно до п.12 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків. Отже, ОСОБА_1 , як військовослужбовець, що підтверджується наданою суду копією військового квитка серії НОМЕР_2 , підлягає звільненню від сплати судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 40-1, 126 ч. 5, 130 ч. 1, 283, 284, 285 КУпАП, суддя -
Справу № 212/8254/24 (провадження 3/212/3386/24) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ч.5 ст. 126 КУпАП та справу № 212/8255/24 (провадження 3/212/3387/24) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ч.2 ст.130 КУпАП- об'єднати в одне провадження, надавши даному провадженню єдиний унікальний номер № 212/8254/24 провадження 3/212/3386/24.
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800,00 гривень (сорок тисяч вісімсот гривень 00 копійок) в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п.12 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
На підставі статті 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу.
Відповідно до вимог статті 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання - 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її прийняття до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Суддя: Н. М. Ваврушак