29 серпня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/6606/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області , в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 18.04.2024 №164850011249 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 , до пільгового стажу, визначеного п.5 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди роботи дояркою (оператором машинного доїння) з 01.01.1995 по 10.04.2017;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути ОСОБА_1 заяву від 11.04.2024 та прийняти рішення по суті заяви з урахуванням правової оцінки наданої судом по даній справі.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вирішити питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах з дати первинного звернення - 17.01.2024.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з недостатністю пільгового стажу, оскільки було надано необхідні документи, що підтверджують необхідний стаж роботи, а саме: трудова книжка та уточнюючі довідки підприємства.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 повторно звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону №1058. За принципом екстериторіальності, на підставі розгляду доданих до заяви документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії №165850011249 від 18.04.2024, у зв'язку з відсутністю пільгового стажу. Зазначено, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи дояркою згідно довідки №99 ВК від 02.04.2024, оскільки відсутні відомості про встановлені в господарстві норми обслуговування тварин та фактичну кількість голів худоби, яку безпосередньо обслуговувала заявниця; відсутня інформація чи перебувала заявниця у відпустках без збереження заробітної плати.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою суду від 10.06.2024 позовну заяву залишено без руху.
01.07.2024 до суду від позивача надійшла уточнена позовна заява, якою усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 11.04.2024 звернулася до пенсійного органу із заявою за призначенням пенсії за віком /а.с. 75-76/.
До заяви, зокрема, додано копію трудової книжки колгоспника від 23.05.1988 /а.с. 82-84/, довідки ТОВ "Баришівська зернова компанія" від 02.04.2024 №99-ВК про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній /а.с. 85 зворотній бік/.
Вказану заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області, яким прийнято рішення від 18.04.2024 № 164850011249 про відмову в призначенні пенсії /а.с. 78 зворотній бік/.
Зазначеним рішенням відмовлено в призначенні пенсії згідно з пунктом 5 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з відсутністю пільгового стажу.
У рішенні вказано, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 31 рік 11 місяців 12 днів, стаж, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах не визначено. Зауважено, що за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи; до пільгового стажу не зараховано періоди роботи дояркою згідно довідки №99 ВК від 02.04.2024, оскільки відсутні відомості про встановлені в господарстві норми обслуговування тварин та фактичну кількість голів худоби, яку безпосередньо обслуговувала заявниця; відсутня інформація чи перебувала заявниця у відпустках без збереження заробітної плати. При цьому, виконання встановлених норм обслуговування має підтверджуватися даними первинного обліку (первинними документами) підприємства. З доданих до звернення заявницею документів неможливо встановити кількість закріплених за заявницею у період її роботи голів корів. Крім того, не надано первинні документи, що підтверджують фактичну кількість голів корів, обслуговуванням яких була зайнята заявниця протягом робочого дня (зміни).
Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області від 18.04.2024 № 164850011249 про відмову в призначенні пенсії протиправним, позивач звернулася до суду з даним позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Відповідно до положень частин 1, 4 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
До набрання чинності Законом №1058-IV діяв Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ).
Статтею 56 Закону №1788-XII встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру її тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю (частини 1, 2).
Пунктом 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Частиною 1 статті 114 Закону України №1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті, зокрема, 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Системний аналіз наведених норм законодавства свідчить, що умовами для призначення жінці пільгової пенсії за віком, яка працювала дояркою (операторам машинного доїння), свинаркою-операторам в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства є досягнення 55 років (у разі народження у період з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року - 54 роки 6 місяців) і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Із рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області від 18.04.2024 № 164850011249 про відмову в призначенні пенсії /а.с.78 зворотній бік/ слідує, що підставою для відмови в призначенні пенсії позивачу послугувала відсутність пільгового стажу.
При цьому органом Пенсійного фонду до пільгового стажу позивача не зараховано періоди роботи дояркою згідно довідки №99 ВК від 02.04.2024, оскільки відсутні відомості про встановлені в господарстві норми обслуговування тварин та фактичну кількість голів худоби, яку безпосередньо обслуговувала заявниця; відсутня інформація чи перебувала заявниця у відпустках без збереження заробітної плати. Також зазначено, що виконання встановлених норм обслуговування має підтверджуватися даними первинного обліку (первинними документами) підприємства. З доданих до звернення заявницею документів неможливо встановити кількість закріплених за заявницею у період її роботи голів корів. Крім того, не надано первинні документи, що підтверджують фактичну кількість голів корів, обслуговуванням яких була зайнята заявниця протягом робочого дня (зміни).
Оцінюючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області від 18.04.2024 № 164850011249, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що відповідно до трудової книжки колгоспника ОСОБА_1 /а.с. 82-84/ позивач з 1995 року по 10.04.2017 працювала дояркою в Колгоспі "Україна" Оржицького району, який 01.03.2000 реорганізовано в СТОВ "Україна, що підтверджується довідкою ТОВ "Баришівська зернова компанія" №68 від 27.12.2023 /а.с. 24/.
Надалі сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Україна" припинило свою діяльність шляхом проведення реорганізації, а саме - приєднання до ТОВ "Баришівська зернова компанія" (код ЄДРПОУ 32886518) (протокол №26-05.15/Ч загальних зборів Учасників СТОВ "Україна" від 26 травня 215 року, що підтверджується довідкою ТОВ "Баришівська зернова компанія" №69 від 27.12.2023 /а.с. 25/.
Відповідно до довідки ТОВ "Баришівська зернова компанія" №99-ВК від 02.04.2024 /а.с. 30/ про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працювала дояркою повний робочий день в колгоспі Україна, з 01.03.2000 - СТОВ "Україна", з 06.08.2015 - товариства з обмеженою відповідальністю "Баришівська зернова компанія", за період з 01 січня 1995 року по 10 квітня 2017 року, виконувала встановлені норми обслуговування тварин протягом всього періоду роботи за професією доярка, що передбачена Списком пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", всього стажу 22 роки 4 місяці 9 днів; підстава для видачі: книга обліку наказів, книга обліку стажу та заробітної плати, журнал обліку надоїв.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Згідно з пунктом 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
Суд зазначає, що трудовою книжкою колгоспника ОСОБА_1 та довідкою ТОВ "Баришівська зернова компанія" №99-ВК від 02.04.2024 підтверджено наявність у позивача стажу роботи дояркою 22 роки 04 місяці 09 днів.
Крім того, довідкою ТОВ "Баришівська зернова компанія" №99-ВК від 02.04.2024 підтверджено виконання ОСОБА_1 встановлених норм обслуговування тварин протягом всього періоду роботи.
Не визначення порядку встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам (свинаркам) пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтверджуючих документів) норм обслуговування тварин для доярок та свинарок господарства за вищевказані роки на підприємстві, де працювала позивач, на думку суду, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту виконання позивачем повний робочий день робіт за посадою доярка, в тому числі по догляду за тваринами, що перебували в її обслуговуванні.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 10 липня 2018 року та 7 лютого 2019 року №№709/1360/17, 699/155/17.
Також, суд враховує ту обставину, що колегією Міністерства сільського господарства Української РСР 30.01.1973 прийнято Рекомендації, які були надіслані відділам агропромислового розвитку районів, відповідно до яких в кожному сільськогосподарському підприємстві мали бути розроблені свої норми обслуговування тварин в залежності від умов праці та обслуговування, а рекомендовані Міністерством норми виробітку і обслуговування тварин, в залежності від механізації, зокрема корів 16-30 голів. А отже, нормативно-правових документів щодо встановлення єдиних норм обслуговування тварин не існує. Вони встановлювалися самостійно господарствами.
Доказів того, що позивач не виконувала норми обслуговування, зокрема, у зв'язку з чим притягувалася до дисциплінарної відповідальності, відповідачем не надано.
Суд зазначає, що право особи на пенсійне забезпечення, не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, позаяк збереження таких відомостей не може контролюватися пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.
Отже, підтвердженням того, що позивач працювала на посаді доярки, є відомості трудової книжки колгоспника ОСОБА_1 та довідка ТОВ "Баришівська зернова компанія" №99-ВК від 02.04.2024, які за встановлених судом обставин, є достатніми для доведення факту роботи позивача на посадах, що дають право на призначення пільгової пенсії.
Відтак не зарахування відповідачем до пільгового стажу позивача періодів роботи дояркою з 01.01.1995 по 10.04.2017 лише з підстав відсутності відомостей про встановлені в господарстві норми обслуговування тварин та фактичну кількість голів худоби, яку обслуговувала заявниця, є необґрунтованим.
Підсумовуючи викладене, суд констатує, що обрахунок пільгового стажу позивача здійснено відповідачем без дотримання вимог законодавства та без урахування документів, поданих позивачем разом із заявою про призначення пенсії, а тому рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Вінницькій області від 18.04.2024 № 164850011249 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
З огляду на викладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд, вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 18.04.2024 №164850011249 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи дояркою з 01.01.1995 по 10.04.2017 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.04.2024 про призначення пенсії, з урахуванням висновків суду.
Разом з тим, в частині позовних вимог щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вирішити питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах з дати первинного звернення - 17.01.2024, слід відмовити як передчасних, оскільки дане питання буде вирішено в межах повторного розгляду заяви про призначення пенсії.
Таким чином позов підлягає частковому задоволенню.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Водночас, як визначено частиною восьмою цієї статті, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки передумовою для виникнення цього спору є протиправне рішення відповідача, суд вважає за необхідне компенсувати судові витрати позивача у повному розмірі.
Керуючись статтями 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, Вінницька область, 21005, ідентифікаційний код 13322403) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 18.04.2024 №164850011249 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи дояркою з 01.01.1995 по 10.04.2017 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.04.2024 про призначення пенсії, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.В. Довгопол