Справа № 420/20965/24
30 серпня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши клопотання про зупинення провадження та питання щодо доручення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ;) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ), Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_4 ,) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (відповідач-2), Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина НОМЕР_1 ) (відповідач-3) в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду рапорту від 13.06.2024 позивача стосовно призначення на посаду офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути рапорт від 13.06.2024 позивача стосовно призначення на посаду офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»);
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду рапорту від 13.06.2024 позивача стосовно призначення на посаду офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»).
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 видати наказ щодо проведення службового розслідування відповідно до ст. 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2017 за № 1502/31371 щодо зазначеного у рапорті від 13.06.2024 позивача;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути рапорт від 13.06.2024 позивача щодо призначення на посаду офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»).
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 стосовно позивача направити матеріали до оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_3 » Сухопутних військ Збройних Сил щодо призначення на посаду офіцера адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»).
- зобов'язати оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " Сухопутних військ Збройних Сил відповідно до підпункту 11-1 пункту 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України молодшого лейтенанта ОСОБА_2 оператора групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 увільнити від займаної посади і зарахувати y розпорядження командувача оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " Сухопутних військ Збройних Сил України, на час перебування в розпорядженні утримувати у списках та на всіх видах забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_6 .
- зобов'язати - оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " Сухопутних військ Збройних Сил відповідно до пункту 117 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України молодшого лейтенанта ОСОБА_2 , призначити офіцером адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 (шпк «ст. лейтенант»).
Ухвалою суду від 08.07.2024 року відкрито спрощене позовне провадження.
23.08.2024 року від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.
В обґрунтування вищенаведеного клопотання представником відповідача зазначено про те що у ІНФОРМАЦІЯ_7 відсутні відомості про присвоєння позивачу офіцерського звання. Для підтвердження цього факту, 23.08.2024 року на адресу Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України направлено запит щодо встановлення статусу присвоєння військового звання ОСОБА_3 . З цих підстав представник відповідача просить зупинити провадження у справі, оскільки отримання відповіді матиме безпосередній вплив на розгляд цієї справи.
Так, при вирішенні означеного клопотання суд вказує на таке.
Згідно статті 236 КАС України вбачається, що суд зупиняє провадження у справі в разі:
1) смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб'єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника;
2) необхідності призначення або заміни законного представника сторони чи третьої особи - до вступу у справу законного представника;
3) об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду;
4) звернення обох сторін з клопотанням про надання їм часу для примирення, у тому числі шляхом медіації, - до закінчення строку, про який сторони заявили у клопотанні;
5) перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції;
6) прийняття рішення про врегулювання спору за участю судді - до припинення врегулювання спору за участю судді.
Суд має право зупинити провадження у справі в разі:
1) захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до одужання;
2) знаходження учасника справи у довгостроковому відрядженні, якщо його особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до повернення з відрядження;
3) перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі - до припинення перебування на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі;
4) призначення судом експертизи - до одержання її результатів;
5) перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції;
6) направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення;
7) звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів;
9) розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі;
10) постановлення ухвали про тимчасове вилучення доказів державним виконавцем для дослідження судом - до закінчення виконавчого провадження з вилучення доказів для дослідження судом.
Суд не зупиняє провадження у справі:
1) у випадках, встановлених пунктами 1-3 частини другої цієї статті, якщо учасник справи веде справу через свого представника;
2) за клопотанням учасника справи, поданим після закінчення підготовчого провадження, якщо зазначені у клопотанні підстави для зупинення провадження виникли до закінчення підготовчого провадження і такий учасник справи знав або повинен був про них знати.
Отже такої підстави для зупинення як витребування відповідачем доказів у інших осіб немає у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача.
Разом з тим, суд враховує, що разом з відзивом відповідачем надано доказ, а саме запит від 23.08.2024 року №8378 до Начальника Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України згідно якого просить останнього підтвердити присвоєння військового звання «молодший лейтенант» ОСОБА_1 .
З огляду на вищенаведене суд вважає за необхідне доручити Галузевому Державному архіву Міністерства оборони Українинадати протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання даної ухвали до Одеського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 65062, м. Одеса, Фонтанська дорога, 14:
- відомості щодо результатів розгляду запиту ІНФОРМАЦІЯ_8 від 23.08.2024 року №8378.
Водночас суд зазначає, що приписами ч.4 ст.9 КАСУ визначений обов'язок суду вжити визначених законом заходів, необхідних для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно частини 1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами.
Згідно ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з положеннями ч. 3 цієї ж статті КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно положень ч.ч. 6-9 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Так під час розгляду даної адміністративної справи, судом було виявлено необхідність у витребуванні додаткових доказів по справі.
При цьому суд зазначає, що підготовка та надсилання витребуваних судом документів може зайняти певний час. Сторонам при надісланні цих доказів також повинна бути забезпечена можливість для ознайомлення із доказами, які стосуються спірних правовідносин.
Водночас суд зазначає, що статтею 258 КАС України встановлені строки розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Разом з тим, суд зазначає, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розгляду справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення. Положення цієї норми передбачає обов'язок суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи до отримання необхідних суду доказів. При цьому зазначена норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Суд зазначає, що відповідно до ч.6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до спірних правовідносин норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування, а саме при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено, що є прогалиною в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити ситуацію, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосування в такому разі долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
На підставі вищевикладеного, враховуючи необхідність у збиранні додаткових доказів по справі №420/20965/24, суд, застосовуючи аналогію закону з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін, вважає за необхідне зупинити провадження по справі №420/20965/24 до виконання доручення суду про витребування додаткових письмових доказів та отримання витребуваних судом доказів на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України.
Частиною 2 ст. 241 КАС України визначено, що всі процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, а також клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Керуючись ст.ст. 80, 236 КАС України,
Доручити Галузевому Державному архіву Міністерства оборони Українинадати протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання даної ухвали до Одеського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 65062, м. Одеса, Фонтанська дорога, 14:
- відомості щодо результатів розгляду запиту ІНФОРМАЦІЯ_8 від 23.08.2024 року №8378.
Провадження в адміністративній справі №420/20965/24 зупинити на підставі п.6 ч.2 ст. 236 КАС України до отримання судом витребуваної інформації.
Ухвала суду може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 КАС України виключно з підстав зупинення провадження у справі.
В іншій частині ухвала суду оскарженню не підлягає.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.
Суддя Іванов Е.А.