Рішення від 29.08.2024 по справі 320/8797/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2024 року м. Київ № 320/8797/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за вислугу років;

- зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за вислугу років з 20.10.2021 та здійснити виплату заборгованості з пенсії за вислугу років.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що набув право на призначення пенсії за вислугу років ще у жовтні 2021 року, але пенсію не було своєчасно призначено у зв'язку з протиправною бездіяльністю Головного управління Національної поліції в Київській області щодо незарахування до вислуги років періоду вимушеного прогулу, внаслідок чого пакет документів щодо призначення пенсії був направлений до пенсійного органу лише після судового розгляду. Проте відповідач протиправно призначив пенсію лише з моменту фактичного направлення матеріалів про призначення пенсії без урахування обставин відсутності вини позивача щодо несвоєчасного направлення подання.

Відповідач подав відзив на позов, в якому заперечив проти позовних вимог, оскільки пенсія була призначена з моменту звернення позивача, а пенсійний орган не приймав участі у судовому спорі щодо зарахування вислуги.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Інших заяв чи клопотань по суті справи учасниками справи до суду не подано.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини другої статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.

Наказом Головного управління Національної поліції в Київській області від 05.10.2021 № 263 о/с звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 (власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» рядового поліції ОСОБА_1 , дізнавача сектору дізнання відділення поліції № 1 Обухівського РУП, 05.10.2021.

Листом від 15.11.2021 № 33/Т-128 о/п сектор з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Київській області повідомив позивача, що за результатами розгляду його заяви щодо підготовки та направлення матеріалів для призначення пенсії прийнято рішення про відсутність підстав для призначення пенсії, оскільки необхідною умовою є наявність вислугу років 25 календарних років і більше, тоді як позивач має лише 20 календарних років 04 місяці 15 днів.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 21 червня 2023 року у справі № 640/21720/22, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2023 року, серед іншого, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Київській області зарахувати до календарної вислуги років позивача період вимушеного прогулу з 07.11.2015 по 22.06.2020, а також зобов'язано Головне управління Національної поліції в Київській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві новий грошовий атестат та розрахунок вислуги років на пенсію позивача.

Позивач 21.11.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою про призначення пенсії за вислугу років. Листом від 12.12.2023 № 196/109/33-2023 на виконання рішення суду від Головного управління Національної поліції в Київській області до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві надійшли відповідні пенсійні матеріали.

Листом від 11.01.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомило позивача, що пенсію за вислугу років призначено з 21.11.2023 (з моменту фактичного звернення з заявою).

Не погоджуючись з відмовою у призначенні пенсії з дати набуття права на її призначення, позивач звернувся до суду із цим позовом.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, суд зазначає таке.

Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Так, Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Статтею 48 Закону №2262-ХІІ передбачено, що заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті. Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред'являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 1 вказаного Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Наведене свідчить, що наразі функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій, призначених на підставі Закону № 2262-ХІІ, особам, які проходили службу в органах Національної поліції, покладено на відповідні органи, в яких особа проходила службу - у спірному випадку - Головне управління Національної поліції у Київській області.

Отже, законодавством визначено механізм, за яким позивач позбавлений можливості самостійно подати заяву про призначення пенсії за вислугою років до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Така заява подається через відповідний структурний підрозділ Національної поліції України, яким у даних правовідносинах є Головне управління Національної поліції у Київській області, на який покладено обов'язок з підготовки та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій.

Проте через дії Головного управління Національної поліції у Київській області, протиправність яких встановлена зазначеними вище судовими рішеннями, необхідні матеріали для призначення пенсії позивачеві були направлені несвоєчасно: більш ніж через два роки з моменту, коли позивач звернувся з проханням їх підготувати.

Так, за приписами пункту "б" статті 50 Закону № 2262-XII пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", "в" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби.

Відповідно до частини третьої статті 50 Закону № 2262-XII, пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

Ураховуючи, що позивач звільнений зі служби 05.10.2021 та вчасно звернувся до Сектору з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції у Київській області як органу, через який подаються відповідні заяви, із заявою, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсвйного фонду України в м. Києві документи для призначення пенсії за вислугу років, а затримка з направленням необхідних матеріалів до пенсійного органу виникла не з вини позивача, позивач має право на призначення пенсії з дня наступного дня після звільнення зі служби, тобто з 06.10.2021.

Таким чином, пенсію позивачеві за вислугу років слід призначити з 06.10.2021, у відповідності до пункту "б" статті 50 Закону № 2262-XII, тоді як відповідач зазначені вище обставини не врахував та призначив пенсію лише з листопада 2023 року.

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

VI. Судові витрати.

Зважаючи на звільнення позивача від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 21.11.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років з 06.10.2021 та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Суддя Жук Р.В.