20 серпня 2024 року (11 год.10 хв.)Справа № 280/10766/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Конишевої О.В.,
за участю секретаря судового засідання Власов В.В.,
представників сторін:
позивача за первісним позовом, відповідача за зустрічним позовом - ОСОБА_1 ,
відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним позовом - ОСОБА_2 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу
за первісним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" (69006, м.Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20, код ЄДРПОУ 34063592)
про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,
та зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" (69006, м.Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20, код ЄДРПОУ 34063592)
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вичинити певні дії,
25.12.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі-позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" (далі - відповідач), в якому позивач просить суд (згідно зменшення позовних вимог від 02.05.2024): стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" заборгованість у розмірі 2 989 100 грн 23 коп за період з квітня 2023 року до жовтня 2023 року включно по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
18.01.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла зустрічна позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (з урахування зміни підстави позову від 18.03.2024), в якій позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо складання: розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 2-8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з квітня 2023 року по жовтень 2023 року та розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за період з квітня 2023 року по жовтень 2023 року щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс"
зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області утриматися від вчинення дій щодо складання щомісячних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, не в порядку і не у спосіб, передбачений пунктами 6.5, 6.7. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1.
Позивач (за первісним позовом та відповідач за зустрічним позовом, далі за текстом-позивач) в обгрунтування своєї правової позиції зазначив, що відповідно до картки особового рахунку та докладного розрахунку боргу, наявна заборгованість ТОВ "Інтеренергосервіс" по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2, у період з квітня 2023 року до жовтня 2023 року включно. У рахунок погашення заборгованості у період з квітня 2023 року до грудня 2023 року відповідачем сплата не здійснювалась. Зокрема зазначає, що усі підприємства незалежно від форм власності та господарювання, галузевої належності та виду діяльності повинні відшкодовувати витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058 до досягнення працівниками пенсійного віку, наслідком чого стала заборгованість відповідача перед бюджетом Пенсійного фонду України. Працівникам ТОВ "Інтеренергосервіс" призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058 за Списком № 2, та у період з квітня 2023 року до жовтня 2023 року включно, виплачена відповідно до докладного розрахунку боргу. Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, заборгованість перед Пенсійним фондом України є заборгованістю перед державою. Таким чином внаслідок бездіяльності ТОВ "Інтеренергосервіс" державою недоотримані кошти, які мали бути спрямовані на сплату пенсій громадянам України. Просить первинний позов (змінений) задовольнити, у задоволенні зустрічної позовної заяви відмовити повністю.
ТОВ "Інтеренергосервіс" (відповідач за первинною позовною заявою та позивач за зустрічним позовом, далі за текстом-відповідач) у відзиві та зустрічній позовній заяві зазначає, що не передбачено складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7) щомісяця, зокрема з квітня 2023 року по жовтень 2023 року, як зазначено в розрахунках, наданих разом із первісною позовною заявою позивачем за первісним позовом. Крім того, реальність понесення ГУ ПФУ у Запорізькій області фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій документально не підтверджується. Зокрема зазначає, що до матеріалів справи Позивачем за первісним позовом надано тільки Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, (далі- Розрахунки), проте ним не надано відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п. 6.5 Інструкції №21-1, не надано жодних доказів - первинних документів щодо фактичної виплати заявлених до стягнення пенсій, а саме: витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, що зазначені у наданих Розрахунках; Відомостей на виплату пенсій. Таким чином, вважає, що ГУ ПФУ у Запорізькій порушено норми інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 №21-1. Просить у задоволенні первинної позовної заяви (змінений) відмовити повністю, зустрічну позовну заяву задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 01.01.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 19.02.2024 прийнято зустрічний позов до спільного розгляду з первісним позовом у справі №280/10766/23. Вимоги за зустрічним позовом об'єднано в одне провадження з первісним позовом.
Ухвалою суду від 20.02.2024 призначено розгляд адміністративної справи №280/10766/23 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 04.03.2024 року.
Ухвалою суду від 04.03.2024 відкладено підготовче засідання на 18.03.2024.
Протокольною ухвалою суду від 18.03.2024 відкладено підготовче засідання на 01.04.2024.
Ухвалою суду від 01.04.2024 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів, підготовче засідання призначено на 15.04.2024.
Ухвалою суду від 15.04.2024 зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишено без руху та відкладено підготовче засідання на 07.05.2024.
Ухвалою суду від 07.05.2024 залишено без розгляду зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в частині позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо складання: розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 2-8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з квітня 2023 року по червень 2023 року та розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за період з квітня 2023 року по червень 2023 року щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс.
Ухвалою суду від 07.05.2024 у задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" про зупинення провадження у справі відмовлено.
Протокольною ухвалою суду від 14.05.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 03.06.2024.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.05.2024 витребувано у Запорізького окружного адміністративного суду справу №280/10766/23.
Ухвалою суду від 07.05.2024 зупинено провадження в адміністративній справі №280/10766/23 до перегляду в порядку апеляційного провадження ухвали Запорізького окружного адміністративного суду про залишення в частині позовних вимог зустрічної позовної заяви без розгляду від 07.05.2024 та повернення матеріалів справи. Матеріали адміністративної справи № 280/10766/23 направлено до Третього апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 13.08.2024 поновлено провадження у справі з 20.08.2024.
Проте, судом встановлено, що в другому абзаці резолютивної частини ухвали суду про поновлення провадження у справі від 13.08.2024 судом помилково зазначено: «Призначити підготовче засідання на 20 серпня 2024 року о 10 год. 30 хв.», замість «Призначити судове засідання на 20 серпня 2024 року о 10 год. 30 хв.».
Ухвалою суду від 16.08.2024 виправлено допущену описку в ухвалі Запорізького окружного адміністративного суду про поновлення провадження у справі від 13.08.2024, викладено другий абзац резолютивної частини ухвали у наступній редакції: «Призначити судове засідання на 20 серпня 2024 року о 10 год. 30 хв.».
20.08.2024 було оголошено вступну та резолютивну частині рішення суду.
В судовому засіданні 20.08.2024 представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" зазначалось, що в первинній редакції ухвали суду про поновлення провадження у справі від 13.08.2024 судом вірно зазначено, що призначено підготовче, а не судове засідання.
З цього приводу, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.5 ст.243 КАС України окремим документом викладаються ухвали з питань: 1) залишення позовної заяви без руху; 2) повернення позовної заяви; 3) відкриття провадження в адміністративній справі; 4) об'єднання справ та роз'єднання позовних вимог; 5) забезпечення доказів; 6) визначення розміру судових витрат; 7) продовження та поновлення процесуальних строків; 8) передачі адміністративної справи до іншого адміністративного суду; 9) забезпечення позову; 10) призначення експертизи; 11) виправлення описок і очевидних арифметичних помилок; 12) відмови в ухваленні додаткового судового рішення; 13) роз'яснення судового рішення; 14) зупинення провадження у справі; 15) закриття провадження у справі; 16) залишення позовної заяви без розгляду.
Окремим документом можуть викладатися також ухвали з інших питань, які вирішуються під час судового розгляду.
Відповідно до ч. 6,7 ст.243 КАС України ухвали, які під час судового засідання викладаються окремим документом, постановляються в нарадчій кімнаті та підписуються складом суду, який розглядає справу. Ухвали, постановлені без виходу до нарадчої кімнати, заносяться секретарем судового засідання до протоколу судового засідання.
Так, прокольною ухвалою суду від 14.05.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 03.06.2024. Зазначена ухвала постановлена без виходу до нарадчої кімнати та занесена секретарем судового засідання до протоколу судового засідання (т.3, а.с.132).
Таким чином, судом було помилково зазначено в ухвалі суду про поновлення провадження у справі від 13.08.2024 про призначення підготовчого засідання на 20.08.2024, що в подальшому було виправлено судом ухвалою про виправлення описки від 16.08.2024.
Розглянувши заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Працівникам ТОВ "Інтеренергосервіс" призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058 за Списком № 2, та у період з квітня 2023 року до жовтня 2023 року включно, виплачена відповідно до докладного розрахунку боргу, а саме:
ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 ,. ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_7 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 , ОСОБА_80 , ОСОБА_81 , ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_99 , ОСОБА_100 , ОСОБА_101 , ОСОБА_102 , ОСОБА_103 , ОСОБА_104 , ОСОБА_105 , ОСОБА_106 , ОСОБА_107 , ОСОБА_108 , ОСОБА_109 , ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_117 , ОСОБА_118 , ОСОБА_119 , ОСОБА_120 , ОСОБА_121 , ОСОБА_122 , ОСОБА_123 , ОСОБА_124 , ОСОБА_125 , ОСОБА_126 , ОСОБА_127 , ОСОБА_128 , ОСОБА_129 , ОСОБА_130 , ОСОБА_131 , ОСОБА_132 , ОСОБА_133 , ОСОБА_134 , ОСОБА_135 , ОСОБА_136 , ОСОБА_137 , ОСОБА_138 , ОСОБА_139 , ОСОБА_140 , ОСОБА_141 , ОСОБА_142 , ОСОБА_143 , ОСОБА_144 , ОСОБА_145 , ОСОБА_146 , ОСОБА_147 , ОСОБА_148 , ОСОБА_149 , ОСОБА_150 , ОСОБА_151 , ОСОБА_152 , ОСОБА_153 , ОСОБА_154 , ОСОБА_155 , ОСОБА_156 , ОСОБА_157 , ОСОБА_158 , ОСОБА_159 , ОСОБА_160 , ОСОБА_161 , ОСОБА_162 , ОСОБА_163 , ОСОБА_164 , ОСОБА_165 , ОСОБА_166 , ОСОБА_167 , ОСОБА_168 , ОСОБА_169 , ОСОБА_170 , ОСОБА_171 , ОСОБА_172 , ОСОБА_173 , ОСОБА_174 , ОСОБА_175 , ОСОБА_176 .
Згідно із пунктами 2 - 8 ч. 2 ст. 114 Закону №1058 працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Списки № 1 та 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовуються на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від їх підпорядкування і форм власності.
Пільговий стаж обчислюється за фактичною тривалістю роботи із шкідливими і важкими умовами праці згідно з довідками підприємств.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, відбувається наступним чином:
підприємства та організації вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.
Відповідно до ст. 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком при наявності страхового стажу не менше п'ятнадцяти років та за умови досягнення віку, передбаченого даною статтею.
Тобто, підприємства повинні відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону № 1788 та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058, до досягнення пенсіонерами віку, передбаченого ст. 26 Закону № 1058.
У Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрована у Міністерстві юстиції України від 16.04.2004 № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1), визначений порядок відшкодування пільгових пенсій.
Відповідно до п.п. 6.1 п. 6 Інструкції № 21-1 відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" :
особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно із п.п. 6.2 п. 6 Інструкції № 21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Згідно з п.п. 6.4, 6.5, 6.7 п. 6 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до п.п. 6.8 п. 6 Інструкції № 21-1 у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
На виконання п.п. 6.4 п. 6 Інструкції № 21-1, ГУ ПФУ на адресу ТОВ "Інтеренергосервіс" направлялися розрахунки сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"- "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Судом встановлено, що за період з квітня 2023 року по жовтень 2023 року жоден розрахунок не був оскаржений Відповідачем.
Відповідно до картки особового рахунку та докладного розрахунку боргу, загальна заборгованість ТОВ "Інтеренергосервіс" по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2, у період з квітня 2023 року по жовтень 2023 року включно, становить 2 989 100 грн 23 коп.
У рахунок погашення заборгованості за період з квітня 2023 року по грудень 2023 року Відповідачем сплата не здійснювалась.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Заборгованість перед Пенсійним фондом України є заборгованістю перед державою.
Таким чином, внаслідок бездіяльності ТОВ "Інтеренергосервіс" державою недоотримано 2 989 100 грн 23 коп, які мали бути спрямовані на сплату пенсій громадянам України.
Щодо направлення та отримання розрахунків сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
Позивачем на адресу ТОВ "Інтеренергосервіс направлялися розрахунки сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період квітня 2023 по жовтень 2023 року включно.
Кожен із вищезазначених розрахунків був отриманий працівником Міленькою (за довіреністю) за допомогою пошти (копії рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень із необхідною відміткою наявні в матеріалах справи).
Крім того, згідно з пунктом 6.4 розділу 6 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Тому на виконання зазначеного пункту, позивачем на адресу відповідача Листом від 19.01.2023 року № 0800-0605-8/4667 були направлені розрахунки сум, та були отримані працівником відповідача (Міленькою) 31.01.2023 року (супровідний лист та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення додається).
На підтвердження факту перерахування позивачем та отримання працівниками відповідача пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, до суду були надані довідки по кожному пенсіонеру за необхідний період. Витяги з відомостей про зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів є банківською таємницею, зазначена інформація відсутня у позивача.
Щодо відомостей за додатками 8 та 8а Інструкції № 21-1, про які зазначає представник відповідача, суд погоджується з позивачем та зазначає, що вищевказані додатки не можуть бути доказами у справі, бо у відомостях відсутня графа щодо фактичної виплати пенсії.
У відзиві відповідач зазначає, що Товариство не мало трудових відносин з пенсіонером ОСОБА_177 , однак позивач надає Довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 22.10.2019 року №2250, яку видав відповідач вище зазначеній громадянці (довідка додається).
Згідно з пунктом 6.2 розділу 6 Інструкції № 21-1, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Згідно з Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 22.06.2022 року №1339, яку видав відповідач, ОСОБА_178 має стаж 8 років 03 місяці 18 днів, станом на 22.06.2022 року, виключно на Товаристві з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" (довідка додається).
Щодо аргумента відповідача, що підвищення пенсій та індексації фінансуються з Державного бюджету України судом встановлено наступне.
Індексація проводиться згідно із Постанови КМ України №168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 встановлено порядок покриття витрат Пенсійного фонду. Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України ) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.
Відповідно до ст. 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком при наявності страхового стажу не менше п'ятнадцяти років та за умови досягнення віку, передбаченого даною статтею.
Тобто, підприємства повинні відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону № 1788 та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058, до досягнення пенсіонерами віку, передбаченого ст. 26 Закону № 1058.
Відповідач зазначає про те, що суми індексації фінансуються з Державного бюджету України, та посилається на ст. 87 Бюджетного кодексу України.
Однак це стосується лише спеціальних категорій осіб, наприклад військовослужбовців. Виплата пенсій, призначених на пільгових умовах, та їх доставка, виплачується з коштів Пенсійного фонду, і покриваються за рахунок підприємств та організацій, відповідно до Інструкції №21-1.
В п. 6.6. Інструкції №21-1 також закріплено, що додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Отже, зазначені доплати взагалі не мають бути включені та не були включені до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Стосовно аргумента відповідача, що розрахунки виставлені без належних та те підстав.
Абз. 2 п. 6.7. Інструкції №21-1, у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Розрахунки формувались та відправлялись на адресу відповідача відповідно до Інструкції №21-1. Враховуючи кількість осіб, яка зазначена в Докладному розрахунку боргу та невеликий період (період у зустрічному позові), зміни відбувались щомісяця.
Таким чином, відповідач зобов'язаний відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій.
Щодо прізвища ОСОБА_179 та стажу ОСОБА_180 , про що зазначає ТОВ «Інтеренергосервіс» у додаткових поясненнях (а.с.218)
З цього приводу суду зазначає, що пенсійний орган враховує стаж по записах в трудовій книжці, а довідка має уточнюючий характер.
Помилка допущена лише в уточнюючій довідці, яку видано ТОВ «Інтеренергосервіс» (наявна в матеріалах справі до Відповіді на відзив від 31.01.2024 року).
В паспорті Кулешової та в трудовій книжці вона вказана правильно, період роботи повністю співпадає (Т.3, а.с.32,38).
Щодо аргумента відповідача про відсутність права підпису розрахунків, суд зазначає наступне.
Позивач надає суду докази підтвердження права підпису уповноважених осіб від імені Головних управлінь, а саме були надані накази:
Львівська область - Гайда Ольга - Начальник фінансово-економічного управління - головний бухгалтер (Витяг з наказу від 28.09.2022 року №364);
Вінницька область - Столбова Алла - Начальник відділу обслуговування громадян №11 (сервісний центр) (Накази від 09.08.2022 №339, від 03.01.2023 №7 «Про надання права підпису на окремих документах»);
Дніпропетровська область -
ОСОБА_181 - Начальник відділу забезпечення наповнення бюджету № 3
ОСОБА_182 - Заступник начальника відділу забезпечення наповнення бюджету №3
ОСОБА_183 - Начальник відділу забезпечення наповнення бюджету № 4 (Наказ «Про право підпису» №379 від 23.12.2020);
Запорізька область -
ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_186 . ОСОБА_187 - начальники відділів Наказ «Про надання права підпису документів» від 26.11.2021 №663
ОСОБА_188 - головний спеціаліст відділу опрацювання пенсійної документації № 1 ( Наказ від 04.10.2022 року №463 (зазначеній в наказі від 26.11.2021 №663 п.7)), (наказ від 14.12.2020 №451 втратив чинність, на підставі Наказу від 04.10.2022 року №463);
Харківська область -
ОСОБА_189 - в.о. начальника відділу перерахунків пенсій №2
Саніна Тетяна - начальник відділу перерахунків пенсій №2 ( Положення про управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на особливий період.
Стосовно твердження відповідача, що розрахунки не направлялись, суд зазначає наступне.
До матеріалів справи позивачем були надані докази їх направлення, а саме:
-на обліку в Донецькій області: ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , дата та номер розрахунку 11.01.2023 №89/Р та ОСОБА_166 , дата та номер розрахунку18.01.2023 №3547/Р, супровідний лист яким було відправлено 16.02.2023 №0800-0605-8/10044;
-на обліку в Харківській області ОСОБА_167 , дата та номер розрахунку 30.12.2022 №16193/03-16/82, супровідний лист яким було відправлено19.01.2023 №0800-0605-8/4667
-на обліку в Вінницькій області ОСОБА_171 , дата та номер розрахунку 05.01.2023 №0200-0603-9/1527, супровідний лист яким було відправлено 19.01.2023 №0800-0605-8/4667
-на обліку у Дніпропетровській області ОСОБА_55 ОСОБА_57 ОСОБА_59 , дата та номер розрахунку 10.10.2023 №15643/Р, супровідний лист яким було відправлено 16.11.2023 №0800-0605-8/83505 та ОСОБА_174 , дата та номер розрахунку 04.01.2023 №1057/Р, супровідний лист яким було відправлено16.03.2023 №0800-0605-8/15918.
Стосовно зустрічних позовних вимог суд зазначає, що за результатами розгляду справи, судом не встановлено протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо складання: розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Стосовно позовної вимог за зустріним позовом, щодо зобов'язання утриматися Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від вчинення дій щодо складання щомісячних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, не в порядку і не у спосіб, передбачений пунктами 6.5, 6.7. Інструкції № 21-1, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Запорізькій області не порушувало вище наведену Інструкцію.
Крім того, суд зазначає, що адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Аналогічний висновок, сформований у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 802/2474/17-а. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні даної позовної вимоги, слід відмовити.
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає що первісний позов слід задовольнити повністю, у задоволенні зустрічного позову слід відмовити.
Підстави для застосування положень ст. 139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
Первісний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" (69006, м.Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20, код ЄДРПОУ 34063592) -задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" заборгованість у розмірі 2 989 100, 23 грн (два мільйони дев'ятсот вісімдесят дев'ять тисяч сто гривень 23 коп.) за період з квітня по жовтень 2023 року включно по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У задоволенні зустрічного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеренергосервіс" (69006, м.Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 20, код ЄДРПОУ 34063592) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 30.08.2024.
Суддя О.В. Конишева