30.08.2024
справа № 642/1606/24
провадження № 1-кс/642/2760/24
30 серпня 2024 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, полковника Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 погоджене прокурором про надання дозволу на затримання з метою приводу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
підозрюваної у кримінальному провадженні №62024170020001259 від 26.02.2024 у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,-
Старший слідчий в ОВС другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, полковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 подала до суду клопотання про надання дозволу на затримання з метою приводу підозрюваної ОСОБА_5 .
З матеріалів указаного кримінального провадження вбачається, що слідчими Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024170020001259 від 26.02.2024 за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Слідчим за погодженням із прокурором, відповідно до ст. ст. 36, 40, 42, 276, 277, 278 КПК України, 13.08.2024 у спосіб, передбачений ст. 135 КПК України, повідомлено про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Куп'янськ, Харківської області, громадянку України, з вищою освітою, яка до 05.07.2022 обіймала посаду головного спеціаліста Куп'янського відділу ГУ ДМС України в Харківській області, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимій, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно згідно із наказом начальника Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 22.09.2021 № 517-к ОСОБА_5 призначено на посаду головного спеціаліста Куп'янського відділу ГУ ДМС України в Харківській області.
Відповідно до наказу № 165-к від 05.07.2022 головний спеціаліст Куп'янського відділу ГУ ДМС України в Харківській області ОСОБА_5 звільнена з посади 05 липня 2022 року, за згодою сторін.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна міграційна служба України (далі - ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Відповідно до Положення про «Державну міграційну службу України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 360, ДМС виконує у межах повноважень, передбачених законом, правозастосовні і правоохоронні функції.
ДМС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ст. 1 Основного Закону Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Військовослужбовці збройних сил російської федерації (далі - РФ) 24.02.2022 шляхом збройної агресії незаконно вторглися на територію України, здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе значення, та окупували частину території України, зокрема частину території Харківської області, вчинивши таким чином дії з метою змін меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до цього часу.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України та відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, строк дії якого в подальшому продовжено, зокрема Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб. Указом Президента України № 573/2022 від 12.08.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб до 21.11.2022.
Після повномасштабного збройного вторгнення на територію України з 24.02.2022 збройні сили РФ взяли під контроль будівлі та споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади, на території м. Куп'янськ Харківської області, з метою перешкоджання їхній нормальній діяльності та створення окупаційної влади.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022) тимчасово окупована РФ територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасово окупованою територією відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 цього Закону є частини території України, в межах яких збройні формування та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами) з 24.02.2022 до 09.09.2022 всю територію міста Куп'янськ Куп'янської міської територіальної громади Харківської області включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ. Цим же Наказом місто Куп'янськ Куп'янської міської територіальної громади з 24.02.2022 до 09.09.2022 включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ.
Згідно з ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України.
Після повномасштабного збройного вторгнення 24.02.2022 збройних сил РФ на територію України, з 24.02.2022 збройні сили країни агресора - РФ безпосередньо здійснили окупацію міста Куп'янськ Харківської області та силове захоплення і взяття під контроль будівель та споруд на території даного населеного пункту, що забезпечують діяльність органів державної влади, в тому числі й будівлю Куп'янського районного відділу поліції ГУ НП в Харківській області за адресою: вул. Харківська, 14, м. Куп'янськ Харківської області, з метою перешкоджання їх нормальній діяльності та створення окупаційної влади, зокрема незаконного правоохоронного органу, та вирішили залучити до співпраці працівників поліції, органів державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі й ОСОБА_5 .
Починаючи з 05.07.2022 до початку вересня 2022 року, але не пізніше 09.09.2022 (більш точні дата та час у ході досудового розслідування не встановлені) ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, звільнившись 05.07.2022 з посади головного спеціаліста Куп'янського відділу ГУ ДМС України в Харківській області, діючи умисно на шкоду інтересам України, з метою допомоги агресору створити вертикаль незаконних органів влади, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів військової агресії РФ проти України, в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, діючи умисно та протиправно, з власної ініціативи, добровільно, без будь-якого примусу, маючи можливість відмовитися, добровільно зайняла посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території представниками держави-агресора - РФ міста Куп'янськ Харківської області тобто вчинила колабораційну діяльність, за таких обставин.
Так, ОСОБА_6 незаконно створеної окупаційної влади держави-агресора - РФ «Военной гражданской администрации Харьковской области» № УГ-28/22 від 05.07.2022 затверджено «Положение «Об Управлении внутренних дел Временной гражданской администрации Харьковськой области» (далі - УВД ВГА Харьковськой области), яке представники окупаційної влади РФ розташували у приміщенні Куп'янського районного відділу поліції ГУ НП в Харківській області за адресою: вул. Харківська, 14, м. Куп'янськ Харківської області.
Відповідно до вищевказаного Положення незаконно створеної окупаційної влади держави - незаконно створений правоохоронний орган «УВД ВГА Харьковской области» здійснює правоохоронні функції зокрема у сфері боротьби зі злочинністю, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, а також здійснює діяльність щодо паспортизації громадян, контроль виконання правил паспортної системи, тощо.
Так, у невстановлені в ході досудового розслідування день та час, однак не пізніше 05.07.2022, громадянка України ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел на вчинення колабораційної діяльності, всупереч нормам Конституції та законодавчих актів України, в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, діючи умисно та протиправно, за власним бажанням, не маючи на те відповідних встановлених законодавством повноважень, за попередньою змовою з невстановленими представниками окупаційної влади РФ, з метою надання допомоги останнім, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Куп'янськ Харківської області, добровільно, надала згоду окупаційній владі на зайняття посади у незаконному правоохоронному органі, власноруч написала на ім'я « ОСОБА_7 » - голови незаконної окупаційної адміністрації країни-агресора РФ під назвою «Временная гражданская администрация Харьковской области» заяву про прийняття на посаду у незаконному правоохоронному органі, а також подала копії особистих документів, автобіографію, анкету, особисті фотокартки із заявою про надання згоди на обробку персональних даних та підписала «Трудовой договор Военно-гражданской Администрации Харьковской области с работником администрации».
Після цього, реалізуючи свій злочинний умисел на вчинення колабораційної діяльності, громадянка України ОСОБА_5 , усупереч нормам Конституції та законодавчих актів України, в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, діючи умисно та протиправно, за власним бажанням, за попередньою змовою з невстановленими представниками окупаційної влади РФ, з метою надання допомоги останнім, у невстановлені в ході досудового розслідування день та час, однак не пізніше 05.07.2022, добровільно зайняла посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території Харківської області під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а саме: посаду «исполняющего обязанности инспектора отдела миграционной службы», про що 05.07.2022 представниками незаконної окупаційної влади РФ винесено наказ № 1-лс за підписом « ОСОБА_8 » - керівника зазначеного незаконного правоохоронного органу.
Обіймаючи посаду «исполняющей обязанности инспектора отдела миграционной службы» у незаконно створеному на тимчасово окупованій території міста Куп'янськ Харківської області, представниками збройних формувань РФ правоохоронному органі «УВД ВГА Харьковской области», у період з 05.07.2022 року до початку вересня 2022 року, але не пізніше 09.09.2022 (більш точні дата та час у ході досудового розслідування не встановлені) ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Куп'янськ Харківської області з метою допомоги агресору створити вертикаль незаконних органів влади, порушуючи діюче законодавство України щодо принципу єдиного громадянства - громадянства держави Україна, добровільно, втілюючи у життя функції незаконно створеного правоохоронного органу, розташованого у приміщенні Куп'янського РВП ГУ НП в Харківській області за адресою: вул. Харківська, 14, м. Куп'янськ, Харківської області у незаконному структурному підрозділі міграційної служби незаконно створеного правоохоронного органу окупаційної влади РФ- «УВД ВГА Харьковской области», здійснювала прийом від громадян України - мешканців міста Куп'янська та мешканців інших окупованих зс РФ населених пунктів, розташованих поблизу м. Куп'янськ Харківської області, документів для оформлення громадянства РФ, у тому числі документів на оформлення згоди неповнолітніх осіб у віці від 14 до 18 років про отримання громадянства РФ.
Також, громадянка України ОСОБА_5 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, добровільно обіймаючи посаду у незаконному правоохоронному органі, з метою надання допомоги агресору створити вертикаль незаконних органів влади та її функціювання у період з 28.07.2022 до початку вересня 2022 року, але не пізніше 09.09.2022 (більш точні дата та час у ході досудового розслідування не встановлені) приймала документи для отримання громадянства РФ за спрощеною процедурою від місцевого населення, надавала консультації в частині оформлення та отримання паспортів РФ за адресою: АДРЕСА_2 , розташованого у приміщенні колишнього Центру надання адміністративних послуг, у якому окупаційною владою був організований «Пункт приема документов на гражданство российской федерации».
Громадянка України, ОСОБА_5 перебуваючи на тимчасово окупованій зс РФ території міста Куп'янськ Харківської області, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, добровільно обіймаючи посаду «исполняющей обязанности инспектора отдела миграционной службы» у незаконному правоохоронному органі - «УВД ВГА Харьковской области» та виконуючи поставлені перед нею керівництвом незаконного правоохоронного органу задачі щодо оформлення та видачі паспортів громадянства РФ, у період з 01.07.2022 року до початку вересня 2022 року, але не пізніше 09.09.2022 (більш точні дата та час у ході досудового розслідування не встановлені) за виконану нею роботу у незаконному правоохоронному органі отримувала від окупаційної влади грошову винагороду в національній валюті РФ за період з 05.07.2022 по 31.07.2022 в сумі 40645,00 російських рублів.
Також, громадянка України ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій зс РФ території міста Куп'янськ, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, добровільно зайнявши посаду у незаконному правоохоронному органі, з метою допомоги агресору створити вертикаль незаконних органів влади та її функціювання, у період з 05.07.2022 до початку вересня 2022 року, але не пізніше 09.09.2022 (більш точні дата та час у ході досудового розслідування не встановлені) добровільно проходила службову підготовку у незаконному правоохоронному органі, вивчаючи «Федеральный Закон о полиции» та нормативні документи РФ щодо проведення паспортизації населення.
На початку вересня 2022 року, але не пізніше 09.09.2022 (більш точні дата та час у ході досудового розслідування не встановлені) ОСОБА_5 залишила територію України та разом з військовими РФ через неконтрольовану ділянку кордону України виїхала на територію держави-агресора - РФ, оскільки тимчасово окупована територія міста Куп'янськ Харківської області 09.09.2022 була деокупована Збройними силами України.
Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами у їх сукупності, зокрема:
Показаннями свідка - начальника відділу управління персоналом ГУ ДМС України у Харківській області ОСОБА_9 , яка показала, що ОСОБА_5 з часу тимчасової окупації зс РФ м. Куп'янська, залишилась у місті. У липні 2022 ОСОБА_5 засобами зв'язку повідомила про намір звільнитися з посади та скинула відповідну заяву. На підставі заяви, ОСОБА_5 звільнена з займаної посади з 05.07.2022. У подальшому начальник Куп'янського відділу ГУ ДМС у Харківській області ОСОБА_10 повідомила, що ОСОБА_5 та інші колишні співробітники відділу працюють у незаконному правоохоронному органі, створеному окупаційною владою РФ та займаються прийомом документів для оформлення документів для видачі паспортів РФ.
- Показаннями свідка ОСОБА_11 (провідного спеціаліста Куп'янського відділу ГУ ДМС у Харківській області), який підтвердив, що ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 ( з якими він раніше працював в одному відділу), починаючи з червня 2022 року працювали в міграційному відділу так званої «міліції», яка знаходилась за адресою: АДРЕСА_3 , окупаційною владою було організовано видачу паспортів громадянства РФ, які оформлювали та видавали ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 . З моменту деокупації м. Куп'янська усі вони разом з родинами виїхали на територію РФ.
- Показаннями свідка ОСОБА_15 (головного спеціаліста Куп'янського відділу ГУ ДМС у Харківській області), яка підтвердила, що ОСОБА_13 , ОСОБА_12 та ОСОБА_14 ( з якими вона раніше працював в одному відділу) у період тимчасової окупації м. Куп'янська Харківської області працювали в міграційному відділу так званої «міліції», яка знаходилась за адресою: АДРЕСА_3 . Крім того, свідок ОСОБА_15 надана відео, на якому у приміщенні ЦНАП за адресою: АДРЕСА_2 задокументовано організацію прийому документів для оформлення паспортів громадянства РФ, які безпосередньо оформлювала та видавала ОСОБА_12 та інші працівники.
- Протоколом огляду мобільного телефону свідка ОСОБА_15 від 05.02.2024 та вилучення відеозапису, на якому задокументовано участь у липні 2022 ОСОБА_12 та інших працівників, серед яких значилась також ОСОБА_5 , в організації прийому від місцевого населення документів для оформлення та видачі паспортів громадянства РФ.
- Протоколом огляду документів (службової документації), вилучених у приміщенні Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури під час обшуку від 16.09.2022 за адресою: АДРЕСА_4 , серед яких знаходилась газета « Харьков Z» та «Комсомольська правда» від липня 2022, в яких розміщені статті щодо прийому документів для оформлення громадянства РФ на тимчасово окупованих територіях з даними щодо місця розташування відділу у м. Куп'янську, часів прийому документів, тощо.
- Відомостями, отриманими під час тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні № 62022170020000146 від 14.03.2022, а саме: вилученої 30.11.2022 під час обшуку у приміщенні Куп'янської окружної прокуратури Харківської області за адресою: вул. Харківська, 7, м. Куп'янськ, Харківська обл., службової документації окупаційної влади, яка свідчить про зайняття ОСОБА_5 посади у незаконному правоохоронному органі: а саме: трудовий договір, укладений між «военной гражданской администрацией Харьковской области та ОСОБА_5 » платіжні відомості про отримання заробітної плати та матеріальної допомоги від окупантів, «тетрадь по служебной подготовке», у якій ОСОБА_5 конспектувала «Федеральній Закон Про полицию».
- Протоколом огляду документів від 26.12.2023 вилучених під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_5 , в ході якого вилучені документи, у тому числі « ІНФОРМАЦІЯ_3 », підписаний начальником незаконного правоохоронного органу «Управления внутренних дел Временной гражданской администрации Харьковской области» ОСОБА_16 , відповідно до якого ОСОБА_5 з 05.07.2022 призначена на посаду виконуючого обов'язки начальника відділу міграційної служби вищевказаного незаконного правоохоронного органу.
- Протоколом огляду документів від 29.09.2022, вилучених під час проведення обшуку 23.09.2022 за адресою: АДРЕСА_2 , в ході якого вилучені копії та оригінали документів щодо оформлення та видачі паспортів громадянства РФ (заявления граждан по вопросу приема в гражданство РФ, «Указ президента РФ № 183 від 24.04.2019 «О приеме в гражданство РФ по упрощенной системе»).
- Відомостями, отриманими під час тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні № 62022170020000132 від 08.03.2022, а саме: до вилученої у приміщенні Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури під час обшуку від 16.09.2022 службової документації за адресою: АДРЕСА_4 , серед якої у списках особового складу та табелях обліку робочого часу значиться ОСОБА_5 , яка перебувала на службі у вказаному незаконно створеному формуванні та виходила на роботу. Крім того, вилучено «планы работы миграционной службы УМВД ВГА Харьковськой области» за период з липня 2022 по 28.08.2022», у яких вказана ОСОБА_5 , як співробітник відділу;
- іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України, повідомлення про підозру ОСОБА_5 від 13.08.2024 та повістки про її виклик на 20.08.2024, 21.08.2024, 22.08.2024 опубліковано в ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
У визначені дні та час підозрювана ОСОБА_5 до слідчого не з'явилась, про причини не явки не повідомила.
28.08.2024 постановою слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, оголошено у розшук підозрювану ОСОБА_5 , яка перебувала на тимчасово окупованій території України і підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Згідно відповіді на доручення про проведення слідчих дій встановлено, що 09.09.2022 після деокупації Зброїними силами України території міста Куп'янськ, Харківської області ОСОБА_5 залишила територію України та разом з військовими рф через неконтрольовану ділянку кордону виїхав на територію держави -агресора - рф.
Таким чином, в ході досудового розслідування встановлені фактичні дані, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року № 129-VІІІ затверджено Звернення Верховної Ради до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання російської федерації державою-агресором.
Органом досудового розслідування зібрано достатньо доказів про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваною ОСОБА_5 злочину, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, який відповідно до ст. 12 КК України відносяться до категорії особливо тяжких злочинів та карається позбавленням волі на строк за ч. 7 ст. 111-1 КК України - на строк від дванадцяті до п'ятнадцяті років з конфіскацією майна.
Метою обрання запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спроб: переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення. Таким чином, для досягнення мети і завдань кримінального провадження, на даний час у сторони обвинувачення виникла необхідність у обранні запобіжного заходу у вигляді триманні під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_5 для чого необхідно забезпечити явку підозрюваної до слідчого судді для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, однак ОСОБА_5 переховується від органу досудового розслідування.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваної ОСОБА_5 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Така потреба обумовлена наявністю в ході досудового розслідування ризиків, передбачених п.п. 1,3,4 ч. 1 ст. 177 КПК України:
1.п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, переховуватися від органу досудового розслідування або суду, що підтверджується, тим що ОСОБА_5 перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, самостійно навмисно не залишає її, ухиляється від явки до слідчого, не має нерухомого майна та близьких осіб на територіях, підконтрольних Україні, а тому не має стійких соціальних зв'язків, і відтак отримає умови, за яких зможе переховуватися від органу досудового розслідування та суду та і в інших областях України, і на тимчасово окупованих територіях, враховуючи, що суворість покарання за кримінальне правопорушення, наслідки та ризик втечі для підозрюваного (обвинуваченого) у цьому випадку можуть бути визнаними як менш небезпечними ніж покарання і процедура виконання покарання. Вказані обставини створюють передумови уникнути підозрюваною від кримінальної відповідальності переховуватися від органу досудового розслідування або суду.
2.п. 4 ч.1 ст. 177 КПК України перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, що підтверджується тим, що ОСОБА_5 перебуваючи на волі, з метою ухилитись від кримінальної відповідальності за вчинений злочин, може умисно симулювати хворобу, підробивши для цього відповідні документи або іншим обманом, щоб не перебувати в умовах ізоляції до завершення судового слідства. Зокрема, достовірність перевірки підстав неявки до органу досудового розслідування або суду вимагатимуть від сторони обвинувачення певного часу, що в свою чергу призведе до необґрунтованого затягування строків досудового розслідування. В той же час остання перебуваючи на волі не буде позбавлена можливості з використанням мобільних телефонів тощо попередити інших осіб, в тому числі військових рф.
3.Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною Радою України, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який продовжено відповідними Указам Президента України, зокрема Указом Президента України № 757/2022 від 07.11.2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року на 90 діб, Указом Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
29.08.2024 до слідчого судді подане клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи, що ОСОБА_5 підозрюється у чиненні особливо тяжкого злочину, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, переховується від органу досудового розслідування переховується від органу досудового розслідування на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, тому з метою забезпечення участі підозрюваної ОСОБА_5 у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, виникла необхідність у наданні дозволу на затримання останньої.
В судовому засіданні прокурор підтримала клопотання та прохала його задовольнити.
Заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що воно підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.139 КПК України якщо підозрюваний, який був у встановленому Кодексом порядку викликаний (зокрема, наявне підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), не з'явився без поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття, до нього може бути застосовано привід.
Відповідно до ч. 1 ст. 140 КПК України, привід полягає у примусовому супроводженні особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час.
Згідно ст. 188 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Це клопотання може бути подане: 1) одночасно з поданням клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або зміни іншого запобіжного заходу на тримання під вартою; 2) після подання клопотання про застосування запобіжного заходу і до прибуття підозрюваного, обвинуваченого до суду на підставі судового виклику; 3) після неприбуття підозрюваного, обвинуваченого за судовим викликом для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і відсутності у слідчого, суду на початок судового засідання відомостей про поважні причини, що перешкоджають його своєчасному прибуттю.
Згідно ч. 4 ст.189 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у наданні дозволу на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу, якщо прокурор не доведе, що зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання під вартою підозрюваного, обвинуваченого, а також є достатні підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений переховується від органів досудового розслідування, або одержавши відомості про звернення слідчого, прокурора до суду із клопотанням про застосування запобіжного заходу, підозрюваний, обвинувачений до початку розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу вчинить дії, які є підставою для застосування запобіжного заходу і зазначені у статті 177 цього Кодексу.
На підставі ст. 190 КПК України ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу повинна містити, крім іншого, посилання на обставини, які дають підстави для: обґрунтованої підозри про вчинення особою кримінального правопорушення; для висновку про існування ризику, зазначеного у клопотанні про застосування запобіжного заходу; для висновку щодо існування обставин, зазначених у пунктах 1 або 2 частини 4 статті 189 цього Кодексу, для прийняття рішення про надання дозволу на затримання.
Згідно до ч. 3 ст. 190 КПК України ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту: приводу підозрюваного, обвинуваченого до суду; або закінчення строку дії ухвали, зазначеного в ній, або закінчення шести місяців із дати постановлення ухвали, у якій не зазначено строку її дії; або відкликання ухвали прокурором.
Обґрунтованість підозри у скоєні вищевказаного кримінального правопорушення підтверджується наданими копіями матеріалів кримінального провадження.
Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваною покладених на нею процесуальних обов'язків та запобіганню ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України,, також наявність вагомих доказів про вчинення останнім кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що йому загрожує, а саме - позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років.
Наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України підтверджується тим, що згідно відповіді на доручення про проведення слідчих дій встановлено, що 09.09.2022 після деокупації Збройними силами України території міста Куп'янськ, Харківської області ОСОБА_5 залишила територію України та разом з військовими рф через неконтрольовану ділянку кордону виїхав на територію держави -агресора - рф, досі перебуває там, самостійно навмисно не залишає її, ухиляється від явки до слідчого, не має нерухомого майна та близьких осіб на територіях, підконтрольних Україні, а тому не має стійких соціальних зв'язків, і відтак отримає умови, за яких зможе переховуватися від органу досудового розслідування та суду та і в інших областях України, і на тимчасово окупованих територіях.
Повідомлення про підозру ОСОБА_5 від 13.08.2024 та повістки про її виклик на 20.08.2024, 21.08.2024, 22.08.2024 опубліковано в ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
У визначені дні та час підозрювана ОСОБА_5 до слідчого не з'явилась, про причини не явки не повідомила.
28.08.2024 постановою слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, оголошено у розшук підозрювану ОСОБА_5 , яка перебувала на тимчасово окупованій території України і підозрюється у вчиненні тяжкого злочину за ч.7 ст.111-1 КК України.
30.08.2024 до Ленінського районного суду м. Харкова направлено клопотання про застосування запобіжного заходу до підозрюваної ОСОБА_5 , у вигляді тримання під вартою.
Участь підозрюваного в розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є обов'язковою.
Оцінюючи в сукупності викладене, слід прийти до висновку, що інші менш суворі запобіжні заходи не зможуть запобігти уникненню вищезазначених ризиків з боку ОСОБА_5 , а також вагомість наявних доказів про вчинення останньою кримінального правопорушення, тяжкість покарання, а саме особливо тяжкого умисного злочину проти основ національної безпеки України, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі до 15 років, з конфіскацією майна або без такої, з огляду на особу підозрюваної, з метою забезпечення належного виконання нею усіх слідчих та процесуальних дій, та запобігання спробам останньою вчиняти інші кримінальні правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню та переховуватися від органів слідства та суду, беручи до уваги характер вчиненого кримінального правопорушення, слід прийти до висновку про те, що в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що застосування підозрюваній більш м'якого запобіжного заходу не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, а також наявності обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення відповідно до ст. 183 КПК України, її необхідно доставити до суду з метою розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
Крім того, враховуючи, що для розшуку ОСОБА_5 необхідно провести значну кількість процесуальних та слідчих (розшукових) дій, що займе тривалий проміжок часу, доцільно встановити термін дії ухвали на шість місяців.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що клопотання слідчого про дозвіл на затримання з метою приводу для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 в рамках даного кримінального провадження, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.132, 139, 140, 188, 189 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, полковника Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 погоджене прокурором про надання дозволу на затримання з метою приводу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у кримінальному провадженні №62024170020001259 від 26.02.2024 у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України - задовольнити.
Дозволити затримання підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Куп'янськ, Харківської області, громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з метою її приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Строк дії ухвали 6 (шість) місяців з дати її постановлення.
Ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту: приводу підозрюваного, обвинуваченого до суду; закінчення строку дії ухвали, зазначеного в ній; добровільного з'явлення підозрюваного до слідчого судді, а обвинуваченого до суду, про що слідчий суддя, суд повідомляє прокурора; відкликання ухвали прокурором.
Після затримання ОСОБА_5 копію ухвали вручити підозрюваній та негайно повідомити прокурора третього відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Харківської обласної прокуратури ОСОБА_17 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 30.08.2024.
Слідчий суддя ОСОБА_1