Справа № 201/10543/24
Провадження № 1-кс/201/3648/2024
Іменем України
29 серпня 2024 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 2203130000000338 від 27.04.2023 відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Луганськ, громадянки України, зареєстрованої та яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України,
Прокурор звернувся з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, на обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023130000000338 від 27.04.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України за фактом здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованій на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації, збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради
Встановлено, що з 07.04.2014 після окупації м. Луганськ, та проголошення так званої «Луганської народної республіки» 27.04.2014 (далі т.зв. «ЛНР») на території м. Луганська 29.07.2015 створено «Державну телевізійну та радіомовну компанію ЛНР», яка на періодичній основі по телебаченню та радіо на тимчасово непідконтрольній українській владі території т.зв. «ЛНР» здійснює випуск програм антиукраїнського характеру, спрямованих на дискредитацію української влади та дій України в цілому по відношенню до т.зв. «ЛНР».
29.03.2023 ОСОБА_5 розуміючи незаконність дій окупаційної влади т.зв. «ЛНР», добровільно зайняла посаду «генерального директора» у підпорядкованому т.зв. «Міністерству зв'язку та масових комунікацій ЛНР» «державному спеціалізованому унітарному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яке зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
З початком повномасштабного вторгнення окупаційних військ рф та т.зв. «ЛНР», «ДНР» на територію України, ОСОБА_5 , усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 05 годині 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, маючи умисел на здійснення всебічної підтримки окупаційної влади та здійснення співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, а саме з 29.03.2023 по теперішній час здійснює інформаційну діяльність в медіа просторі регіону Луганської області (сфера телебачення, радіомовлення та соціальних мереж), спрямовану на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації, збройних формувань т.зв. «ЛНР» та рф.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме у місті Луганськ, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання здійснювати підтримку незаконних дій окупаційних адміністрацій на території Луганської області, обіймаючи посаду «генерального директора» у підпорядкованому т.зв. «Міністерству зв'язку та масових комунікацій ЛНР» «державному спеціалізованому унітарному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_2 », у співпраці із державою-агресором та її окупаційною адміністрацією, здійснює безпосередній вплив на інформаційну політику, бере участь в теле-радіо ефірах, дає інтерв'ю для програм антиукраїнського характеру, спрямованих на дискредитацію дій української влади та Збройних сил України, підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації та збройних формувань, та на уникнення ними відповідальності за збройну агресію проти України.
Відеоматеріали за участю ОСОБА_5 поширюються на таких інформаційних ресурсах та платформах у мережі інтернет, зокрема: в ефірі телеканалу «Луганськ 24» т.зв. "державного спеціалізованого унітарного підприємства «Державна телерадіокомпанія ЛНР», який транслюється в аналоговому та цифровому форматі по всій окупованій території Луганської області; на сайті «Державного спеціалізованого унітарного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 а також розповсюджуються на каналах інших соціальних мереж.
Таким чином у протиправних діях ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: 1) повідомленням про вчинене ОСОБА_5 кримінальне правопорушення, а саме, зайняття ОСОБА_5 посади генерального директора (мовою оригіналу): «Государственной телевизионной и радиовещательной компании Луганской народной республики» (ГТРК ЛНР) та здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованій на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації, збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України; 2) протоколом допиту свідків; 3) протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімками від 06.08.2023; 4) протоколом огляду публікації у мережі Інтернет від 06.08.2023; 5) протоколом огляду публікації у мережі Інтернет від 05.08.2023; 8) протоколом огляду інформації у мережі Інтернет від 23.08.2023,; 9) протоколом огляду інформації у мережі Інтернет від 24.08.2023, відповідно до якого у відкритому доступі наявна інформація про зайняття ОСОБА_5 посади генерального директора ГТРК ЛНР; 10) протоколом огляду інформації у мережі Інтернет від 31.08.2023, відповідно до якого у відкритому доступі наявна інформація про зайняття ОСОБА_5 посади генерального директора ГТРК ЛНР; 11) іншими доказами.
У відповідності до п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України відомостями та доказами, які свідчать про перебування підозрюваної ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території України, є вищенаведені докази.
У зв'язку зі збройною агресією РФ проти України, воєнним станом в Україні, захопленням м. Луганськ Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135 КПК України, повістки про виклик ОСОБА_5 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України були розміщені:
1) 19.10.2023 - повістки про виклик на 23.10.2023, 24.10.2023, 25.10.2023 у газеті «Урядовий кур'єр» від 19.10.2023 №210 (7608) та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора;
2) 26.10.2023 - повістки про виклик на 30.10.2023, 31.10.2023, 01.11.2023 у газеті «Урядовий кур'єр» від 26.10.2023 №215 (7613) та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.
Жодного разу у визначений час та місце ОСОБА_5 не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Враховуючи наведені вище обставини, прокурором 26.10.2023, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 у рамках кримінального провадження № 22023130000000338 від 27.04.2023 у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України, шляхом опублікування письмового повідомлення про підозру 26.10.2023 у газеті «Урядовий кур'єр» від 26.10.2023 №215 (7613) та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, повідомлено про підозру у здійсненні інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованій на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації, збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Постановою прокурора від 02.11.2023 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Вжитими заходами, спрямованими на розшук ОСОБА_5 , встановити її місцезнаходження на підконтрольній території України не вдалось, що свідчить про подальше її перебування на тимчасово окупованій території м. Луганськ Луганської області.
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 26.07.2024 ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
На час звернення до суду з даним клопотанням м. Луганськ Луганської області продовжує перебувати тимчасово окупованою територією України, що підтверджується Розділом ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022.
Таким чином, факт тимчасової окупації території м. Луганськ Луганської області є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження.
На виконання п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України, повідомляю, що відомостями та доказами, які свідчать про переховування підозрюваної від органів слідства та суду є наступне:
1) підозрювана ОСОБА_5 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України;
2) зібрані в ході досудового розслідування докази, зокрема, протоколи огляду публікацій у мережі Інтернет свідчать про перебування підозрюваної ОСОБА_5 саме на території м. Луганськ Луганської області та про його активну участь у роботі незаконно утвореного засобу масової інформації «ГТРК ЛНР»;
3) підозрювана ОСОБА_5 протягом жовтня 2023 року неодноразово викликалася до слідчого, прокурора для проведення слідчих та інших процесуальних дій у даному кримінальному провадженні шляхом опублікування повісток у порядку та спосіб, визначений КПК через ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Разом з тим, на виклики підозрювана не відреагувала, жодного разу до прокурора не з'явилася, про причини та неможливість неявки за вказаними телефонами чи будь-яким іншим способом не повідомила;
4) відсутність будь-яких відомостей про перебування підозрюваної на підконтрольній території України (державний кордон, пункти пропуску з початку збройної агресії не перетинала, у якості внутрішньо переміщеної особи не реєструвалася, вжиті заходи з її розшуку результату не принесли, нерухоме майно на підконтрольній території у підозрюваної відсутнє);
5) підозрювана не може не розуміти, що вчинені нею дії є протиправними та тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Вказані обставини в сукупності із зібраними доказами свідчать про те, що підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду не непідконтрольній території м. Луганськ Луганської області.
При цьому, наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території, де переховується від органів досудового розслідування та суду.
Враховуючи наведене, а також те, що підозрювана ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, зокрема, не прибула на виклик без поважної причини більше 2 разів); перебуває на тимчасово окупованій РФ території України, наявні достатні підстави для подальшого проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023130000000338 від 27.04.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України, у формі спеціального досудового розслідування.
Санкція ч. 6 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Отже, відповідно до ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до категорії особливо тяжких злочинів.
Постановою прокурора від 26.10.2023 у якості захисника у даному кримінальному провадженні залучено адвоката ОСОБА_4 , тобто дотримано процесуальні права підозрюваної на момент повідомлення про підозру та у подальшому у рамках досудового розслідування.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, вважав, що підозра є необґрунтованою, органом досудового розслідування не доведено, що підозрювана обійняла посаду добровільно.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а також встановлено, що ОСОБА_5 , постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме, у м. Луганськ Луганської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у т.ч. передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території, добровільно зайняла посаду генерального директора (мовою оригіналу): «Государственной телевизионной и радиовещательной компании Луганской народной республики».
Про факт переховування підозрюваної ОСОБА_5 від слідства та суду свідчить те, що вона не з'явилася на виклики для проведення слідчих та процесуальних дій, вручення підозри, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відомості про переховування підозрюваного підтверджуються опублікованими повістками про виклик, наведеними у цьому клопотанні опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Підозрювана належним чином викликалася для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явилася у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває у АДРЕСА_2 , тобто на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного є підстави вважати, що підозрювана переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 р. № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме: 1. частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль; 2. частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
На час звернення до суду з даним клопотанням м. Луганськ Луганської області продовжує перебувати тимчасово окупованою територією України, що підтверджується Розділом ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура(ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України)
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Статутом Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, а саме п. 3, зазначено, що «Організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру», у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.
Офіційно оголосити підозрювану ОСОБА_5 в міжнародний розшук не надається можливим через вказані правила Інтерполу.
Підозрювана ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності; перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України.
На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя,
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 2203130000000338 від 27.04.2023 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст оголошений 29 серпня 2024 року о 19 год. 40 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1