Справа № 550/969/24
Провадження № 2-о/550/40/24
30 серпня 2024 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Литвин В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Хоменка В.С.,
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чутове цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ), заінтересована особа: Чутівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,
про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України його матері ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заява обгрунтована відсутністю у заявника іншої можливості провести державну реєстрацію смерті матері та одержати відповідний документ.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник заінтересованої особи, Чутівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення заяви не заперечував.
Таким чином, на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового засідання технічними засобами у відсутності сторін на підставі доказів, які є в матеріалах справи.
Суд, розглянувши справу в межах заявлених вимог, дослідивши письмові докази, надані заявником в обґрунтування заяви, вважає, що подана заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно з копією свідоцтва про народження батьками ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 записані батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_2 (а.с. 6).
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Мелітополь Мелітопольського району, Запорізької області (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 , видане Сімферопольським районним відділом записів актів цивільного стану № 3 Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим) (а.с. 7).
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
За приписами ч. 1 ст. 294 ЦПК України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Відповідно до частин 2 і 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Положеннями ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, органами реєстрації актів цивільного стану, закладами охорони здоров'я), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, як виняток, можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема, під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Згідно з частинами 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
З урахуванням викладеного, оцінивши усі зібрані по справі докази, які у їх сукупності підтверджують факт смерті, беручи до уваги наявність об'єктивних перешкод для проведення державної реєстрації факту смерті та з метою захисту прав і свобод заявника, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту смерті матері заявника, оскільки в даному випадку це єдиний спосіб зареєструвати факт смерті та отримати свідоцтво про смерть, видане державним органом України.
Згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.
В разі встановлення у судовому порядку факту смерті особи, орган державної реєстрації актів цивільного стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті матері ОСОБА_2 .
З урахуванням викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд доходить висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , що надасть можливість заявнику отримати свідоцтво про смерть, видане належним державним органом України.
У порядку ст. 317 ЦПК України рішення суду підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 2, 10, 76-80, 89, 263-265, 293, 317, 319, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ), заінтересована особа: Чутівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянки України, уродженки селища Веселе, Мелітопольського району, Запорізької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 66 років в місті Мелітополь Мелітопольського району, Запорізької області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію судового рішення направити заявнику для відома та до Чутівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - для державної реєстрації смерті особи.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня оголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його оголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Надруковано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Повне найменування сторін.
Заявник: ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Веселівським РВ УМВС України в Запорізькій області 23.06.1998, РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Чутівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (смт. Чутове, Полтавський район, Полтавська область, вул. Набережна, 15).
Суддя В.В. Литвин