Справа № 524/7702/24
Провадження 3/524/2867/24
29.08.2024 Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Гусач О.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Автозавосдького районного суду м. Кременчука надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, а судове рішення згідно закону повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
У відповідності з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП - орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Перевіряючи можливість прийняття до провадження вказаної справи, вважаю, що справа про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП підлягає поверненню з наступних підстав.
Відповідно до ст.. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата та місце його складення, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), в тому числі і місце проживання; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості , необхідні для вирішення справи.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому чіплянні до громадян та інших подібних діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Між тим, в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, фактично не вказано суть вчиненого адміністративного правопорушення, зокрема відносно кого було порушено громадський порядок і чий спокій порушено діями ОСОБА_1 .
До матеріалів справи долучено копію протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується від 06.07.2024 року, із якого вбачається, що громадянин ОСОБА_2 повідомив, про дії невідомої особи, яка пошкодила шлагбаум на в'їзді до лікарні, однак в матеріалах справи відсутні відомості щодо прийнятого процесуального рішення за заявою ОСОБА_2 (постанова про закриття кримінального провадження, тощо), як і відсутні анкетні дані вказаної особи у протоколі про адміністративне правопорушення, що позбавляє суд можливості з'ясувати всі обставини справи.
В матеріалах справи відсутні дані про потерпілих і розмір спричиненої їм шкоди.
Крім цього, статтею 251 КУпАП визначено докази у справі про адміністративне правопорушення, якими є, в т.ч., пояснення осіб та інші документи. Частиною 2 цієї статті визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як встановлено з матеріалів справи, до протоколу про адміністративне правопорушення, долучені протокол про прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, пояснення осіб, які є копіями.
Відповідно до п. 8 гл. 10 розд. ІІ Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджені наказом Міністерства юстиції від 18 червня 2015 року № 1000/5, копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку. Напис про засвідчення копії складається зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії.
В порушення зазначених вимог, а також наказу МВС України №650 від 27.07.2012 року «Про затвердження Інструкції з оформлення документів у системі МВС України» копії вищевказаних документів не завірені належним чином, місце зберігання їх оригіналів не відоме.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Відсутність в протоколі про адміністративне правопорушення зазначених даних без належного оформлення уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення особою протоколу та долучених до нього матеріалів унеможливлює повний та всебічний розгляд справи відносно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та позбавляє суд можливості з'ясувати всі обставини справи.
Відповідно до змісту п. 24постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП,відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Оскільки вказані недоліки є суттєвими і не можуть бути усунені суддею під час розгляду справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП начальнику Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Керуючись, ст.ст. 256, 278 КУпАП, суд, -
Повернути справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП начальнику Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олександр ГУСАЧ