Справа № 175/5871/24
Провадження № 2-а/175/36/24
Іменем України
"29" серпня 2024 р. смт. Слобожанське
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Журавель Т.С., за участю секретаря судового засідання Вербицької К.В., представника позивача Кравченко Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 через свого представника звернувся до Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
B обгрунтування позовної заяви зазначено, що постановою начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 456 від 04.04.2024 року начальника відділу праці, підготовки та обліку кадрів ТОВ «Краматорськтеплоенерго» ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 5100 грн. У постанові зазначено, що 25.03.2024 року складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 210 КУПАП, який втратив свій військово-обліковий документ. Також 25.03.2024 року складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 КУпАП відносно ОСОБА_3 , а саме військовозобов?язаний не ставав на облік як військовозобов?язаний, тобто ухилився від військового обліку військовозобов?язаних, порушивши правила військового обліку. При складанні протоколу встановлено, що ОСОБА_3 втратив військово-обліковий документ. Позивач не погоджується із зазначеним рішенням посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 при прийомі на роботу були ознайомлені під підпис з «Правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервистів, працюючих у ТОВ «Краматорськтеплоенерго». Також вищевказані працівники були ознайомлені зі своїми обов'язками військовозобов'язаних, в тому числі негайно повідомити ТЦК про втрату військово-облікового документа. При цьому обов'язок належного зберігання військового квитка та у разі його втрати повідомлення про такий факт ІНФОРМАЦІЯ_2 покладено безпосередньо на військовозобов'язаних. Чинне законодавство України не містить такого обов'язку щодо осіб, відповідальних за ведення військового обліку на підприємстві. Крім того, позивач зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення відносно нього складений з порушенням строків, оскільки повинен бути складеним не пізніше 27.03.2024 року. На підставі викладеного, позивач вважає вищевказану постанову необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою судді Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 29.04.2024 року, позовну заяву прийнято до розгляду та призначено судове засідання.
Представник відповідача через систему «Електронний суд» надіслав відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідно до норм чинного законодавства, персональний військовий облік передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи (служби) або навчання та покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій. Також зазначено, що згідно наказу про призначення відповідальною особою № 191-зп від 01.10.2022 року відповідальним за ведення військового обліку військовозобов?язаних і призовників та бронювання військовозобов?язаних за підприємством та Інструкції відповідальної особи за ведення військового обліку військовозобов?язаних і призовників та бронювання військовозобов?язаних за підприємством на період мобілізації та воєнного часу від 06.01.2023 року, відповідальним за ведення військового обліку є ОСОБА_1 .
Представник позивача через систему «Електронний суд» надіслала відповідь на відзив, в якому зазначила, що посилання відповідача на порушення позивачем Порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 є безпідставними, оскільки військовозобов'язаний ОСОБА_3 не є заброньованим підприємством, що також не заперечується відповідачем. Про втрату військовооблікового документу військовозобов'язаним ОСОБА_2 позивачу стало відомо лише у березні 2024 року після витребування військово-облікових документів для проведення звіряння даних на письмову вимогу відповідача. Також постанова не містить інформації про невідповідність облікових даних військовозобов'язаного ОСОБА_2 даним, зазначеним в особистій справі військовозобов'язаного, у зв'язку з втратою ним військово-облікового документу. Крім того, у відзиві відповідач посилається на п. 8 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яким передбачено що персональний військовий облік передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи (служби) або навчання та покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій. При цьому позивач не є керівником ТОВ «Краматорськтеплоенерго», у зв'язку з чим дане посилання є безпідставним.
Представник позивача надіслала додаткові пояснення у справі, в яких звертає увагу на те, що перевірка стану військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів у ТОВ «Краматорськтеплоенерго» та складення акту від 12.03.2024 року здійснювалися комісією у складі членів ІНФОРМАЦІЯ_2 та Донецької облдержадміністрації, що не є учасниками судового процесу у справі №175/5871/24, а тому не має бути застосованим до правовідносин, які склалися між позивачем та відповідачем. Щодо проведення у ТОВ «Краматорськтеплоенерго» 18.03.-19.03.2024 року планової звірки та 27.03.2024 року планової перевірки стану ведення військового обліку військовозобов?язаних згідно з Планом перевірок, позивач надав суду повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.01.2024 року № 08/654. Також позивачем наданий суду акт від 27.03.2024 року, складений комісією у складі членів Краматорської міської ради та ІНФОРМАЦІЯ_3 , яким зафіксована планова перевірка стану ведення військового обліку військовозобов?язаних, яка проводилася після перевірки стану військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів у ТОВ «Краматорськтеплоенерго», за результатами якої ТОВ «Краматорськтеплоенерго» здебільшого були усунені недоліки виявлені комісією. З недоліків, зафіксованих комісією, була необхідність доопрацювання списку персонального військового обліку, а саме заповнювання графи 12 (адреса місця проживання військовозобов'язаного, резервіста), крім військовозобов'язаних, які заброньовані, доопрацювання графіку звіряння та журналу обліку результатів перевірки стану військового обліку (не внесено записи про усунення недоліків). Тобто, розбіжностей у персональному військовому обліку військовозобов'язаних між даними ТОВ «Краматорськтеплоенерго» та даними ІНФОРМАЦІЯ_1 не було.
Учасники справи в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Представник позивача надіслала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала у повному обсязі.
У зв'язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до наказу генерального директора TOB «Краматорськтеплоенерго» від 01.10.2022 року №191-зп відповідальним за ведення військового обліку призначено начальника відділу праці підготовки та обліку кадрів ОСОБА_1 .
06.01.2023 року генеральним директором ТОВ «Краматорськтеплоенерго» затверджена Інструкція відповідальної особи за ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовиків та бронювання військовозобов'язаних за підприємством за період мобілізації та воєнного часу.
Відповідно до п. 2.1. відповідальна особа безпосередньо забезпечує ведення військового обліку військовозобов?язаних і призовників та бронювання військовозобов?язаних за підприємством у мирний час і на період мобілізації та воєнного часу.
Також, згідно п. 2.3., 2.4. при прийомі на роботу громадян, відповідальна особа перевіряє наявність у них військово-облікових документів (у військовозобов?язаних - військових квитків або тимчасових посвідчень, виданих замість військових квитків, у призовників - посвідчень про приписку до призовних територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; забезпечує повноту і якість обліку всіх військовозобов?язаних і призовників підприємства за правилами і формами, установленими Міністерством оборони і Державною службою статистики України. Систематично звіряє особові дані працівників в списках персонального військового обліку із записами у військових квитках та посвідченнях про приписку до призовних дільниць. Не рідше одного разу на рік проводить звірку цих даних з районними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, в яких перебувають на обліку військовозобов?язані.
Відповідно до п. 2.5., систематично обліковує зміни у військовозобов?язаних і призовників сімейного стану, адреси місця проживання, службового становища, освіти і в п?ятиденний строк вносить ці зміни до списку персонального військового обліку та повідомляє про них у відповідні районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки щомісяця.
Згідно п. 2.6. відповідальна особа приймає під розписку від військовозобов?язаних і призовників військово-облікові документи для подання у районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, звіряння особових даних у списках персонального військового обліку та для оформлення бронювання.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 працює в ТОВ «Краматорськтеплоенерго» машиністом-обхідником з котельного устаткування 5 групи з 15.07.2015 року згідно Наказу №196-к від 13 липня 2015 року. При прийомі на роботу ОСОБА_2 був ознайомлений особою, відповідальною за ведення військового обліку на підприємстві зі своїми обов?язками військовозобов?язаного, у тому числі негайно повідомляти ТЦК про втрату військово-облікового документа.
02.02.2023 року ОСОБА_2 був повторно ознайомлений ОСОБА_1 з «Правилами військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів, працюючих в ТОВ «Краматорськтеплоенерго». Факт ознайомлення ОСОБА_2 підтверджується його особистим підписом в даному документі на зворотній сторінці
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 працює в ТОВ «Краматорськтеплоенерго» оператором теплових мереж 3 групи з 23.01.2017 року згідно Наказу № 19-к від 20.01.2017 року. При прийомі на роботу ОСОБА_3 був ознайомлений особою, відповідальною з ведення військового обліку підприємстві зі своїми обов'язками військовозобов?язаного, в тому числі негайно повідомляти ТЦК про втрату військово-облікового документа.
25.03.2024 року ОСОБА_3 був повторно ознайомлений ОСОБА_1 «Правилами військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервистів працюючих в ТОВ «Краматорськтеплоенерго». Факт ознайомлення ОСОБА_3 підтверджується його особистим підписом в даному документі на зворотній сторінці
Підпунктом 9 пункту 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервистів, працюючих в ТОВ «Краматорськтеплоенерго визначено, що військовозобов?язані негайно повідомляти районним (міським територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа.
Даний обов?язок військовозобов?язаних також кореспондується з вимогам Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого Указом Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016 із змінами і доповненнями (п. 6. 7).
В ТОВ «Краматорськтеплоенерго» здійснювалась щорічна перевірка стану військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів. В акті від 10.04.2023 року перевіряючими зазначено, що організація та ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів у ТОВ «Краматорськтеплоенерго» оцінюється як «Позитивний».
18.01.2024 року ТОВ «Краматорськтеплоенерго» отримало від ІНФОРМАЦІЯ_6 підтримку повідомлення від 15.01.2024 року № 08/654 про проведення звірки та перевірки. У даному повідомленні зазначено, що для звірки з собою необхідно мати оригінали військово-облікових документів. На виконання повідомлення ОСОБА_1 витребувано у військовозобов?язаних працівників підприємства оригінали військових квитків.
18.03.2024 року ОСОБА_2 надав письмову заяву про неможливість надання оригіналу військового квитка у зв?язку з його втратою.
20.03.2024 року ТОВ «Краматорськтеплоенерго» отримало від ІНФОРМАЦІЯ_1 розпорядження від 19.03.2024 року № 08/3878 про оповіщення військовозобов?язаних працівників підприємства, в т.ч. ОСОБА_2 , про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 25.03.2024 року з метою уточнення облікових даних.
На виконання розпорядження про оповіщення, було видано наказ № 17-зп від 20.03.2024 року по ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з яким ознайомлено ОСОБА_2 під особистий підпис та результати оповіщення повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Постановою начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 456 від 04.04.2024 року начальника відділу праці, підготовки та обліку кадрів ТОВ «Краматорськтеплоенерго» ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 5100 грн за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП. за те, що військовозобов'язані ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які працюють в ТОВ «Краматорськтеплоенерго», втратили свої військово-облікові документи.
У постанові зазначено, що 25.03.2024 року складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 КУПАП, а саме військовозобов?язаний ОСОБА_2 порушив вимоги ч. 4 п. 10 ст Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу», абз. 3 п. 3.2. розділу Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, пп. 4, 10 р 1 додатки 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників військовозобов?язаних та резервістів, тобто в діях ОСОБА_2 присутні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 КУпАП. При складанні протоколу встановлено, що військовозобов?язаним ОСОБА_2 втрачено військово-обліковий документ.
Також 25.03.2024 року складено протокол про вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 КУпАП, а саме військовозобов?язаний не ставав на облік як військовозобов?язаний, порушення вимог ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу», Порядку організації та ведення військового обліку призовників військовозобов?язаних та резервістів, затвердженому постановою Кабінету Міністрі України від 30.12.2022 року №1487, військовозобов?язаний ОСОБА_3 особисто своєчасно для взяття на військовий облік та визначення призначення на воєнний час, оформлення військово-облікових документів (тимчасового посвідчення військовозобов?язаного, військового квитка), проходження медичного огляду, нe прибув, тимчасове посвідчення військовозобов?язаного, військовий квиток не отримав, тобто ухилився від військового обліку військовозобов?язаних, порушивши правила військового обліку. При складанні протоколу встановлено, військовозобов?язаним ОСОБА_3 втрачено військово обліковий документ (приписне посвідчення).
28.03.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 надано пояснення, підписані Генеральним директором ТОВ «Краматорськтеплоенерго», ОСОБА_4 та начальником відділу праці, підготовки та обліку кадрів ТОВ «Краматорськтеплоенерго» Романом Кошировим, якого відповідно до Наказу № 191-зп від 01.10.2022, призначено відповідальною особою з ведення військового обліку військовозобов?язаних, призовників та бронювання військовозобов?язаних. Відповідно до поданих пояснень, керівник підприємства та відповідальна особа не несе відповідальності за втрату військово-облікових документів військовозобов?язаних.
Згідно акту перевірки стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ТОВ «Краматорськтеплоенерго» від 27.03.2024 року, складений комісією у складі членів Краматорської міської ради та ІНФОРМАЦІЯ_3 , в ході перевірки було встановлено, зокрема, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів організований та ведеться згідно з Порядком організації та ведення військового обліку №1487, правила військового обліку під особистий підпис доведені на окремих аркушах до всіх військовозобов'язаних, контроль за виконанням військовозобов'язаними Правил військового обліку керівником проводиться, організація та стан ведення військового обліку у ТОВ «Краматорськтеплоенерго» задовільний.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває і по теперішній час.
У відповідності до положень ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Загальні правила військового обліку визначені в ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», відповідно до ч.2 якої загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
Згідно ч. 3 ст. 33 цього Закону військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Відповідно до пункту 3 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Порядку №1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Згідно п. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 визначено, з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють, а саме але не виключно: перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред'являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки; доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання); подання до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на їх вимогу відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональний військовий облік яких вони ведуть; проведення відповідної роз'яснювальної роботи серед призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виконання ними правил військового обліку; забезпечення повноти та достовірності облікових даних, що вносяться до списків персонального військового обліку; взаємодію з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, підрозділами Служби зовнішньої розвідки щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів; періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах. Не рідше одного разу на рік проводять звіряння даних списків персонального військового обліку з обліковими документами відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки, в яких вони перебувають на військовому обліку; приймання від призовників, військовозобов'язаних та резервістів під розписку у бланках розписок (додаток 7) їх військово-облікових документів для подання таких документів до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з метою їх звіряння з обліковими даними, а також оформлення бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; оформлення документів, необхідних для бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; постійний контроль за виконанням посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій вимог цього Порядку, а призовниками, військовозобов'язаними та резервістами - правил військового обліку; постійне інформування відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки про посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які порушують вимоги цього Порядку, а також про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом.
Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно ч. 1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Судом встановлено, що 25.03.2024 року було складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 210 КУПАП, який втратив свій військово-обліковий документ. Також 25.03.2024 року складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 КУпАП відносно ОСОБА_3 , а саме військовозобов?язаний не ставав на облік як військовозобов?язаний, тобто ухилився від військового обліку військовозобов?язаних, порушивши правила військового обліку. При складанні протоколу встановлено, що ОСОБА_3 втратив військово-обліковий документ.
За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП.
Відповідно до п.82 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевірка стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів проводиться за питаннями, визначеними у додатку 31.
Питання перевірки доводяться до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які включені до відповідних планів перевірки, не пізніше ніж за 10 днів до її початку.
Згідно до п. 83 Порядку, у разі неможливості виконання відповідних планів з перевірки стану організації та ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях внаслідок обставин непереборної сили проводиться документальна перевірка шляхом надсилання до таких органів, підприємств, установ та організацій письмових запитів щодо отримання інформації, перелік якої визначено пунктом 17 додатка 31.
За результатами документальної перевірки складаються акти, які в тридцятиденний строк з дня отримання відповідей на письмові запити надсилаються державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям, а також відповідним органам військового управління Збройних Сил для реагування і вжиття заходів згідно із законодавством.
Відповідно до п. 85 Порядку, голови комісій (заступники голови комісії), що проводять перевірку, на початку її проведення доводять до відома керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій плани роботи, а після завершення оголошують результати перевірки, які вносять до журналів обліку результатів перевірки.
Як вбачається з п. 86 Порядку, керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, у яких проведено перевірку стану військового обліку, організовують та забезпечують усунення виявлених недоліків. Про вжиті заходи та усунення недоліків зазначені керівники інформують у тридцятиденний строк з дня отримання результатів перевірки керівника органу, підприємства, установи та організації, який проводив перевірку.
Згідно п. 87. Посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема за неподання до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, за прийняття на роботу призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які не перебувають на військовому обліку, незабезпечення оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти, призовні дільниці, несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та неподання відомостей про таких осіб несуть відповідальність згідно із законом.
Суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи наявний наказ №313 від 08.09.2021 року та наказ №17-зп від 20.03.2024 року «Про оповіщення військовозобов'язаних працівників щодо виклику до ІНФОРМАЦІЯ_3 », з яким, зокрема, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 під підпис були ознайомлені.
Також в матеріалах справи наявний акт перевірки стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ТОВ «Краматорськтеплоенерго» від 27.03.2024 року, який підтверджує факт того, що правила військового обліку під особистий підпис доведені до всіх військовозобов'язаних, а також те, що контроль за виконанням військовозобов'язаними Правил військового обліку керівником проводиться.
Таким чином, ОСОБА_1 , як відповідальна особа за ведення обліку, здійснила відповідні заходи щодо повідомлення працівників ТОВ «Краматорськтеплоенерго» про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв'язку з чим в діях позивача судом не встановлені порушення законодавства у сфері військового обліку.
Статтею 2 КАС України передбачено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони, у тому числі, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд звертає увагу на те, що згідно положень ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, процесуальний обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Дактарас проти Литви» від 24 листопада 2000 року зазначено про те, що обов'язок дотримання принципу презумпції невинуватості відноситься не тільки до судових органів, але й до інших державних установ, таких як поліція.
Таким чином, наявність усіх юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
Жодними належними та допустимим доказами відповідачем не доведено факт скоєння позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210-1 КУпАП, що свідчить про необґрунтованість притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Згідно ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, з урахуванням того, що відповідач не довів правомірності свого рішення, суд доходить висновку, що позовна заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 484 грн 48 коп.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 77, 78, 132, 134, 139, 242, 244, 245, 246, 255, 286 КАС України, ст.ст. 156, 245, 247, 280, 288, 289, 293 КУпАП,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 456 від 04.04.2024 рокупро притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП та накладення стягнення у виді штрафу у розмірі 5100 грн.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП - закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень -ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 484 грн 48 коп.
Рішення може бути оскаржено до Третього апеляційного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т. С. Журавель