29 серпня 2024 року справа №360/293/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Сіваченко І.В., Гайдар А.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року у справі № 360/293/24 (головуючий І інстанції Захарова О.В.) за позовом адвоката Грицькевич Ганни Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
26 березня 2024 року адвокат Грицькевич Ганна Сергіївна (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) з такими вимогами: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09 листопада 2023 року № 047050024636 про відмову в призначенні пенсії; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу позивача періоди роботи з 29.08.1988 по 31.10.1994 на посаді слюсаря-ремонтника металургійного устаткування, зазначені у довідках про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 06.07.2023 №№ 859, 860, 861, виданих ПРАТ “ММК ім. Ілліча», та зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 01.07.2010 по 31.08.2010 у ПАТ “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» та з 01.10.2023 по 31.10.2023 у ТОВ “Інжинірингпромгруп»; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву позивача від 02.11.2023 та додані до неї документи, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 02 листопада 2023 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах, так як на момент звернення досяг 55 років та набув страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 12,5 років на роботах за списком № 2, тому у відповідності до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набув право на пенсію за віком на пільгових умовах.
В порядку екстериторіальності заява позивача була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області. За результатами розгляду відповідач прийняв рішення від 09.11.2023 № 047050024636, яким відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 згідно з пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи за списком № 2 - 12 років 6 місяців.
Зокрема, відповідач до страхового стажу не зарахував періоди роботи: з 01.07.2010 по 31.08.2010 у ПАТ “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча», оскільки в Реєстрі відсутні суми нарахованої заробітної плати та інформації про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду; з 01.10.2023 по 31.10.2023 у ТОВ “Інжинірингпромгруп» у зв'язку з відсутністю в Реєстрі сум нарахованої заробітної плати та інформації про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду. Вказав, що визначити пільговий стаж роботи за списком № 2 за наданими документами не вбачається можливим, оскільки довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 06.07.2023 №№ 859, 860, 861, не відповідають формі довідки відповідно до пункту 20 Порядку № 637 (додаток № 5), а саме: містять підпис виконуючого обов'язки директора з персоналу та соціальними питаннями ОСОБА_2 , документи про доручення на право підпису до заяви не долучено. Дата, з якої особа матиме право на призначення пенсії за віком за наявним страховим стажем відповідно до статті 26 Закону - 11.12.2027.
Вважаючи вказане рішення протиправним та таким, що порушує його права та законні інтереси, позивач звернувся до суду для захисту своїх прав.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року у справі № 360/293/24 позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09 листопада 2023 року № 047050024636 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 02.11.2023, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 01.07.2010 по 31.08.2010 у ПАТ “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча», з 01.10.2023 по 31.10.2023 у ТОВ “Інжинірингпромгруп», до пільгового стажу за списком № 2 періоди роботи з 29.08.1988 по 31.10.1994 у ПРАТ “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча».
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи якими обгрунтовано відзив на позовну заяву.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи згідно із довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.04.2022 № 1207-5001278011 - АДРЕСА_2 .
02 листопада 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно з пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заяву позивача за правилами екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області № 047050024636 від 09.11.2023 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи за списком № 2 - 12 років 6 місяців.
В обґрунтування рішення відповідачем зазначено таке.
Вік заявника 55 років 10 місяців 22 дні.
За наданими документами страховий стаж складає 39 років 6 місяців 16 днів, у тому числі спеціальний стаж за вислугу років у якості помічника машиніста тепловоза - 7 років 2 місяці, який визначено за даними Реєстру.
До страхового стажу не зараховано періоди роботи: - з 01.07.2010 по 31.08.2010 у ПАТ “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча», оскільки в Реєстрі відсутні суми нарахованої заробітної плати та інформації про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду; - 01.10.2023 по 31.10.2023 у ТОВ “Інжинірингпромгруп», у зв'язку з відсутністю в Реєстрі сум нарахованої заробітної плати та інформації про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду.
Визначити пільговий стаж роботи за списком № 2 за наданими документами не вбачається можливим, оскільки довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 06.07.2023 №№ 859, 860, 861, не відповідають формі довідки відповідно до пункту 20 Порядку № 637 (додаток № 5), а саме: містять підпис виконуючого обов'язки директора з персоналу та соціальними питаннями ОСОБА_2 , документи про доручення на право підпису до заяви не долучено.
Дата, з якої особа матиме право на призначення пенсії за віком за наявним страховим стажем відповідно до статті 26 Закону - 11.12.2027.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Статтею 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом
Відповідно до статті 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно із частиною першою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону № 1058-IV).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта статті 24 Закону № 1058-IV).
Статтею 44 Закону № 1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Відповідно до п.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказ Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків
Пунктом 3 Порядку № 383 передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Комплексний аналіз норми дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах статті 114 Закону № 1058 є досягнення особою відповідного віку, зайняття повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, з урахуванням проведеної атестації робочих місць за час виконання роботи після 21 серпня 1992 року.
Згідно зі статтею 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі № 233/2084/17, від 16 травня 2019 року в справі № 161/17658/16-а, від 27 лютого 2020 року в справі № 577/2688/17, від 31 березня 2020 року в справі № 446/656/17, від 21 травня 2020 року в справі № 550/927/17, від 10 грудня 2020 року в справі № 195/840/17, від 16 червня 2020 року у справі № 682/967/17 та від 19 червня 2020 року у справі № 359/2076/17, від 18 листопада 2022 року справа № 560/3734/22, від 25 лютого 2021 року справа № 683/3705/16-а, від 31 березня 2020 року справа № 678/65/17.
Згідно із відомостями з паспорту громадянина України № НОМЕР_2 від 01.06.2022 дата народження ОСОБА_1 10.12.1967, тобто станом на дату звернення до територіальних органів ПФУ (02.11.2023) позивач досяг 55 років, що відповідає вимогам пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058.
Трудова книжка серії НОМЕР_3 від 26.08.1988 на ім'я ОСОБА_1 містить такі записи:
- запис № 3: 29.08.1988 “Жданівський ордена Леніна і ордена Октябрьської Революції металургійний комбінат ім. Ілліча»: прийнятий в листопрокатний цех “ 3000» слюсарем-ремонтником металургійного устаткування 4 розряду;
- запис № 4: 01.07.1991 переведений слюсарем-ремонтником металургійного устаткування 5 розряду;
- запис № 5: 01.11.1994 переведений водієм вантажного автомобіля ІІ класу 5 розряду;
- запис № 6: Відкрите акціонерне товариство “Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча» перейменовано у Публічне Акціонерне Товариство “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча». Рішення загальних зборів акціонерів ВАТ “ММК ім. Ілліча» - протокол № 13 від 1 липня 2010 року;
- запис № 7: 11.11.2010 переведений в локомотивно-кранову службу помічником машиніста тепловозу 1 розряду;
- запис № 8: 05.08.2013 переведений в локомотивно-крановій службі ЖДЦ машиністом тепловозу;
- запис № 9: 09.10.2015 переведений в Управління залізничного транспорту цех рухомого складу машиністом тепловозу. Ділянка експлуатації, екіпірування та технічного обслуговування локомотивів. Бригада з експлуатації локомотивів;
- запис № 10: Публічне Акціонерне Товариство “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» перейменовано в Приватне акціонерне товариство “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча», Рішення загальних зборів акціонерів ПАТ “ММК імені Ілліча». Протокол № 21 від 25.04.2016;
- запис № 11: 29.06.2021 звільнений за угодою сторін, п. 1 ст. 36 КЗпП України.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Метінвест - Маріупольський ремонтно-механічний завод»:
- запис № 12: 14.02.2022 прийнятий у відділ головного механіка дільниці з ремонту устаткування на посаду слюсар-ремонтник 5 розряду.
Щодо періодів роботи з 01.07.2010 по 31.08.2010 у ПАТ “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» та з 01.10.2023 по 31.10.2023 у ТОВ “Інжинірингпромгруп» у зв'язку з відсутністю в Реєстрі сум нарахованої заробітної плати та інформації про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду, слід зазначити наступне.
Згідно абзацу 1 частини 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 статті 24 Закону № 1058).
За приписами частини 6 статті 20 Закону № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частина 12 статті 20 Закону № 1058).
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі Закон № 2464) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема, частиною першою статті 4 Закону № 2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Відповідно до частини другої статті 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (пункт 171.1 статті 171).
Відповідно до частини першої статті 16 Закону № 1058 застрахована особа має право, зокрема, отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі; вимагати від страхувальника сплати страхових внесків, у тому числі в судовому порядку.
За змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що несплата підприємством загальнообов'язкових страхових внесків не повинна порушувати права особи на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду та відповідальність за нарахування, утримання та виплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у виді заробітної плати покладені на роботодавця, який виплачує такі доходи на користь платника податку внаслідок чого несвоєчасна сплата або не сплата єдиного внеску роботодавцем не може позбавляти працівників підприємства права на зарахування періоду роботи працівника до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Судом враховано правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 17 липня 2019 року (справа № 144/669/17) та від 20 березня 2019 року (справа № 688/947/17), згідно якої несплата страхувальником страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача періодів його роботи на такому підприємстві, оскільки працівник не несе відповідальності за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку сплати страхових внесків.
У справах № 490/12392/16-а, № 638/5795/17, № 683/1814/16-а Верховним Судом зроблено висновки, що внаслідок невиконання страхувальником обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві. При цьому, Верховний Суд не досліджував питання чи нараховувались позивачам у цих справах, але не сплачувались страхувальниками страхові внески. Сплата страхувальником страхових внесків до Пенсійного фонду України є кінцевим етапом, якому передує нарахування страхового внеску. Зважаючи на те, що обов'язок щодо сплати страхового внеску так і обов'язок по його нарахуванню покладено саме страхувальника (роботодавця), а отже і відповідальність за ненарахування страхового внеску покладено також на страхувальника. Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання страхувальником свого обов'язку щодо належного нарахування та сплати страхових внесків, а отже, ненарахування та несплата страхувальником страхових внесків за позивача у спірні періоди, не може бути підставою для неврахування при призначенні застрахованій особі пенсії, заробітної плати з якої не нараховані страхові внески.
Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах була висловлена Верховним Судом у постановах від 02 серпня 2022 року у справі № 560/4616/20, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 242/4793/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 242/1484/17, від 04 червня 2019 року у справі № 235/900/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 242/1871/17 та № 423/3544/16-а, від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 04.09.2018 року у справі № 482/434/17, від 30 вересня 2019 року у справі № 316/1392/16-а.
Отже, періоди роботи з 01.07.2010 по 31.08.2010 та з 01.10.2023 по 31.10.2023 підлягають зарахуванню до страхового стажу позивача.
Надаючи правову оцінку правомірності незарахування відповідачем періодів роботи в ПРАТ “ММК імені Ілліча» з 29.08.1988 по 31.10.1994 до пільгового стажу позивача за списком № 2 слід зазначити наступне.
Згідно записів трудової книжки, позивач з 29.08.1988 по 31.10.1994 працював слюсарем-ремонтником металургійного устаткування.
Професія слюсаря-ремонтника у вказаний період роботи позивача була передбачена наступними списками:
- Список № 2 виробництв, цехів, професій та посад з важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 р. № 1173 “ Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах» (розділ IV підрозділу 3 пункту а);
- Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 “Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення» (040300а-18559);
- Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 “Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (2040300а-18559).
Довідкою від 06 липня 2023 року № 859 підтверджено роботу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повний робочий день в ПРАТ “ММК імені Ілліча» і за період з 29 серпня 1988 року по 31 грудня 1991 року виконував роботи у прокатному виробництві (ЛПЦ-3000) за професією слюсаря-ремонтника металургійного устаткування, що передбачена Списком 2 розділом 4 підрозділом 3 пунктом “а», підстава - Постанова Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956. За період з 29 серпня 1988 року по 31 грудня 1991 року - весь період (03 роки 04 місяці 03 дні). Додаткові відомості: особові рахунки, технологічний процес, штатний розклад дані, наявні в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємства, технологія виробництва.
Згідно з довідкою від 06 липня 2023 року № 860 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював повний робочий день в ПРАТ “ММК імені Ілліча» і за період з 01 січня 1992 року по 10 березня 1994 року виконував роботи у прокатному виробництві (ЛПЦ-3000) за професією слюсаря-ремонтника металургійного устаткування, що передбачена Списком 2 розділом 3 підрозділом 3 пунктом а, код КП 2040300а-18559, підстава - Постанова Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991. За період з 01 січня 1992 року по 10 березня 1994 року - весь період (02 роки 02 місяці 10 днів). Додаткові відомості: особові рахунки, технологічний процес, штатний розклад дані, наявні в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємства, технологія виробництва.
Згідно з довідкою від 06 липня 2023 року № 861 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював повний робочий день в ПРАТ “ММК імені Ілліча» і за період з 11 березня 1994 року по 31 жовтня 1994 року виконував роботи у прокатному
виробництві (ЛПЦ-3000) за професією слюсаря-ремонтника металургійного устаткування, що передбачена Списком 2 розділом 3 підрозділом 3 пунктом а, код КП 2040300а-18559, підстава - Постанова Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994. За період з 11 березня 1994 року по 31 жовтня 1994 року - весь період (00 років 07 місяців 21 день). Додаткові відомості: Особові рахунки, технологічний процес, штатний розклад дані, наявні в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємства, технологія виробництва.
Щодо не врахування періодів роботи в ПРАТ “ММК імені Ілліча» з 29.08.1988 по 31.10.1994 через відсутність довіреності на право підпису, слід зазначити наступне.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Додатком № 5 до Порядку № 637 встановлена форма довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно з додатком № 5 довідка має бути підписана начальником відділу кадрів та головним бухгалтером.
Згідно довідок від 06.07.2023 №№ 659, 860, 861 довідки підписані виконуючим обов'язки з персоналу та соціальним питанням ОСОБА_3 , головним бухгалтером ОСОБА_4 , начальником управління організаційного планування О.Л. Фентісовою.
Довіреністю виконуючого обов'язки Генерального директора ПАТ “Мапіупольський металургійний комбінат імені Ілліча» Цимбалюк О.А. від 13.12.2022 № 33 уповноважено ОСОБА_3 , серед іншого, підписувати кадрові документи, що подаються до відділень Пенсійного Фонду України для призначення пенсій працівникам ПРАТ “ММК ім. Ілліча; підписувати довідки з місця роботи працівникам ПРАТ “ММК ім. Ілліча»; підписувати довідки про заробіток, пояснювальні записки до довідок про заробіток.
Вказаною довіреність підтверджуються повноваження Кондалової О.М. на підписання довідок про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
З огляду на наявність у довідках від 06.07.2023 №№ 659, 860, 861 підпису виконуючого обов'язки з персоналу та соціальним питанням ОСОБА_3 та головного бухгалтера І.В. Шиян, довідки в повній мірі відповідають Додатку № 5 Порядку № 637 щодо підписантів довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Відтак, вимога відповідача щодо необхідності підтвердження повноважень на підписання довідок начальником управління організаційного планування О.Л. Фентісовою, є зайвою, так як Додатком № 5 встановлено обов'язковість підписання довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній начальником відділу кадрів та головним бухгалтером, підписання довідки іншими особами Порядком № 637 не вимагається.
Також за змістом пункту 23 Порядку № 637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, засвідчуються печаткою у разі її наявності, на що відповідач не звернув увагу.
Доводи відповідача стосовно того, що вказані довідки є сумнівними, судом відхиляються, з огляду на те, що довідки за змістом і формою відповідають вимогам пункту 20 Порядку № 637 та Додатку 5 до Порядку № 637.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач мав врахувати довідки ПРАТ “ММК імені Ілліча» від 06.07.2023 №№ 659, 860, 861, якими підтверджується, що позивач працював за професією передбаченою списком № 2 повний робочий день.
Отже, відповідач протиправно не зарахував періоди роботи в ПРАТ “ММК імені Ілліча» з 29.08.1988 по 31.10.1994 до пільгового стажу позивача за списком № 2.
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09 листопада 2023 року № 047050024636 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги належать до задоволення повністю.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року у справі № 360/293/24 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року у справі № 360/293/24 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 29 серпня 2024 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді А.В. Гайдар
І.В. Сіваченко