Постанова від 29.08.2024 по справі 200/2408/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2024 року справа №200/2408/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищцк Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року (повне судове рішення складено 31 травня 2024 року) у справі № 200/2408/24 (суддя в І інстанції Шувалова Т.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення виплати пенсії за віком відповідно до заяви з фінансової установи про виплату пенсії або грошової допомоги на поточний (картковий) рахунок № НОМЕР_1 відкритий 28.12.2021 в АТ «СЕНС БАНК»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснювати виплату належної пенсії за віком ОСОБА_1 на поточний (картковий) рахунок № НОМЕР_1 відкритий 28.12.2021 в АТ «СЕНС БАНК».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у грудні 2021 року вона звернулась до відповідача із заявою про виплату пенсії, у зв'язку з тим, що вона змінила місце постійного проживання та зареєструвалась в м. Українськ Донецької області, а також надала усі необхідні документи, в тому числі й заяву з банку АТ «СЕНС БАНК». Позивачка зазначала, що відповідач відмовив в поновленні виплати пенсії, у зв'язку з чим вона оскаржила дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в суді. Згідно з рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.11.2023 у справі № 200/3943/23 відповідача було зобов'язано поновити нарахування та виплату пенсії за віком на загальних підставах.

Позивачка вказала, що зі свого електронного кабінету Пенсійного фонду України вона дізналась, що виплата її пенсії буде відбуватись у відділенні Укрпошти, при тому, що в електронній пенсійні справі міститься з фінансової установи, а саме з Акціонерного товариства «СЕНС БАНК» від 28.12.2021.

Позивачка вважала дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству України, тому і звернулась до суду з цим позовом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року позов задоволено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/3943/23 від 09.11.2023, яке набрало законної сили 19.02.2024, ОСОБА_1 поновлено виплату пенсії на загальних підставах без застосування законодавства, що регулює питання соціальних виплат внутрішньо переміщених осіб, а саме з урахуванням вимог частини першої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та нараховано заборгованість з пенсії з 01.11.2014.

Відповідно до пункту 2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1) поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Згідно наданої пенсіонером заяви №5241 від 15.12.2021 про виплату пенсії, адресою місця проживання ОСОБА_1 значиться: АДРЕСА_1 . Реквізити уповноваженої банківської установи для здійснення виплати пенсії до заяви пенсіонеркою не додавались.

Відповідач зазначає, що в заяві про виплату пенсії та грошової допомоги не мають бути допущені помилки, в тому числі в зазначені року виплату. Крім того, ОСОБА_1 в заяві не зазначено конкретної дати початку виплати пенсії.

Починаючи з 01.04.2024 виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться шляхом нарахування місячного розміру пенсії та включення до сформованої відомості для подальшої виплати через відділення поштового зв'язку 85485 м. Селидове за зазначеною в електронній пенсійній справі адресою.

Станом на 13.05.2024 заява від ОСОБА_1 про виплату пенсії через уповноважену банківську установу, подану пенсіонером у спосіб, передбачений Порядком № 1596, після поновлення виплати пенсії на виконання рішення суду, до Управління на опрацювання не надходила.

Головне управління звертає увагу суду, що ОСОБА_1 не позбавлена права виправити допущені помилки та повторно звернутися до Головного управління із заявою про виплату пенсії та грошової допомоги у будь-якій спосіб, в т.ч. за допомогою вебпорталу ПФУ.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 , виданим Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області; з 09.12.2021 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка Селидівської міської ради від 09.12.2021 № 2822. До цього згідно з відомостями з паспорту позивачка раніше була зареєстрована у м. Донецьк.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).

В матеріалах адміністративної справи та матеріалах електронної пенсійної справи, наданої відповідачем на виконання ухвали суду про витребування доказів, наявна заява про виплату пенсії або грошової допомоги з проханням перераховувати суми пенсії на поточний (картковий) рахунок за реквізитами: № НОМЕР_1 , засвідченої співробітником банку АТ «СЕНС БАНК» 28.12.2021.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суд від 09.11.2023 у справі № 200/3943/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2024, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.12.2021 № 914280300547 щодо відмови у поновленні виплати пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити на загальних підставах поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 та виплату заборгованості з пенсії за віком - без застосування законодавства, що регулює питання соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам з часу припинення, - з 01.11.2014.

В частині позовних вимог про поновлення виплати пенсії та сплати заборгованості на картковий рахунок в АТ «СЕНС БАНК» відмовлено, з огляду на їх не передчасність.

27.02.2024 позивачка звернулась до відповідача із заявою, в якій просила перерахувати її пенсію через фінансову установу банка АТ «СЕНС БАНК», реквізити якого зазначені в її електронній пенсійній справі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 25.03.2024 № 6602-4462/С-02/8-0500/24 повідомило позивачці, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.11.2023 по справі № 200/3943/23 не зобов'язано відповідача виплачувати пенсію через установу банку, тому у березні 2024 позивачці здійснено виплату поточної пенсії та заборгованості за період з 01.12.2014 по 28.02.2024 через національного оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта».

Крім того, відповідачем зазначено, що заяву про виплату пенсії від 2021 року не прийнято до відпрацювання, оскільки відсутня інформація станом на березень 2024 року про те, що поточний рахунок є діючий та наявні помилки в оформленні заяви, а саме, рік зазначено як «202».

Вважаючи протиправними дії відповідача, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, врегульовані положеннями Закону № 1058-ІV.

Згідно із частиною першою статті 7 Закону № 1058-ІV, загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат.

Приписами частини першої статті 47 Закону № 1058-ІV визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями (далі - органи Пенсійного фонду), головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі) в уповноважених банках.

Згідно з п. 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Відповідно до п.п. 8-9 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.

Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.

У разі відкриття поточного рахунка за зверненням органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення одержувач повинен укласти договір банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком.

Згідно з п.10 Порядку заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.

Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку.

Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.

У разі отримання від одержувача заяви про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка орган Пенсійного фонду України або орган соціального захисту населення інформує одержувача про необхідність укладення договору банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком.

Органи Пенсійного фонду України та органи соціального захисту населення формують перелік одержувачів на підставі отриманих заяв про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка та разом із необхідними для відкриття поточних рахунків таким особам документами та відомостями, визначеними нормативно-правовими актами Національного банку, подають його відповідному уповноваженому банку у строки, визначені у договорі, але не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дати прийняття документів.

Уповноважений банк може відмовити у відкритті поточного рахунка одержувачу з підстав, визначених законодавством та/або нормативно-правовими актами Національного банку, або у разі надання не в повному обсязі та/або недостовірної інформації чи документів, що містять недостовірну/неправдиву інформацію, та/або будь-яких інших відомостей, необхідних уповноваженому банку для відкриття поточного рахунка згідно з вимогами законодавства та/або нормативно-правових актів Національного банку, про що повідомляє відповідному органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення із зазначенням причин відмови у відкритті рахунка для інформування одержувача або подання відсутньої/уточнювальної інформації, відсутніх відомостей та/або документів.

Уповноважений банк щомісяця не пізніше 20 числа подає органам Пенсійного фонду України або органам соціального захисту населення перелік відкритих за зверненнями органів Пенсійного фонду України та органів соціального захисту населення поточних рахунків одержувачам із зазначенням номерів таких рахунків та інформації про укладення договорів банківського рахунка з одержувачами, а в разі відмови у відкритті поточного рахунка - інформацію про причину відмови.

Заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.

З урахуванням зазначеного, підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії або грошової допомоги, яка може бути подана пенсійному органу відповідно до п. 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, двома шляхами: особисто пенсіонером до органу Пенсійного фонду або від установи уповноваженого банку.

Аналогічні положення закріплені у п. 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (в редакції чинній на момент звернення із заявою про поновлення виплати пенсії), яким передбачено, що заяви про виплату пенсії реєструються в журналі вхідної кореспонденції.

Заява про виплату пенсії через банківський рахунок подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їхні поточні рахунки у банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (зі змінами).

Отже, з аналізу вищезазначених положень убачається, що суд вважає за можливе проводити виплату пенсії громадянам шляхом її перерахунку на діючі карткові рахунки, відкриті в українських банках, які визначені Мінфіном уповноваженими для виплати пенсії.

Матеріалами з електронної пенсійної справи, наданих відповідачем, підтверджено, що позивачкою була надана заява про виплату пенсії або грошового забезпечення на рахунок відкритий в АТ «СЕНС БАНК» (раніше АТ «Альфа Банк») від 28.12.2021.

Відповідно до Переліку уповноважених банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого Міністерством фінансів України, АТ «АЛЬФА БАНК» (наразі АТ «СЕНС БАНК) включено до зазначеного переліку, отже позивач має право отримувати пенсійні виплати на поточний (картковий рахунок) відкритий в АТ «СЕНС БАНК».

Стосовно доводів відповідача, що станом на березень 2024 року відсутня інформація про те, що поточний рахунок є діючий та наявні помилки в оформленні заяви, а саме, рік зазначено як «202», слід зазначити, що в матеріалах справи відсутня інформація, що поточний (картковий) рахунок позивачки закритий, отже він є діючим. Вказана заява засвідчена співробітником банку 28.12.2021 та містить необхідні реквізити для виплати пенсії.

Отже, відповідачем було допущено надмірний формалізм у спірних правовідносинах, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивачки, як пенсіонера, - верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій.

На підставі вищевикладеного, окружний суд дійшов правильного висновку про протиправність дій відповідача щодо нездійснення позивачці виплати пенсії за віком відповідно до заяви з фінансової установи про виплату пенсії або грошової допомоги на поточний (картковий) рахунок № НОМЕР_1 , відкритий 28.12.2021 в АТ «СЕНС БАНК».

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торія проти Іспанії (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі № 200/2408/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 29 серпня 2024 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук