Рішення від 28.08.2024 по справі 620/9746/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2024 року Чернігів Справа № 620/9746/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Лукашової О.Б.

за участю секретаря Костючок В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені суду, за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративним справ, справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівські області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови

УСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівські області звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якому просить:

визнати протиправною та скасувати постанову про накладання штрафу в розмірі 5100 грн від 25.06.2024 у виконавчому проваджені № 74107335.

В обґрунтовування позовних вимог, позивач зазначає, що так як ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.11.2022 у справі 420/5419/22 замінено сторону виконавчого провадження у справі № 540/5419/22 з Головного управління Пенсійного фонду Україна в Херсонській області на Головне управління Пенсійного фонду Україна в Чернігівській області, а в Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутня справа 540/5419/22, то позивач з поважних причин не виконав рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 у справі № 620/16585/23.

Ухвалою від 29.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду на 6 серпня 2024 року о 13:30 год.

Ухвалою суду від 06.08.2024 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 та призначено справу до розгляду на 20 серпня о 10:30.

Ухвалою суду від 20.08.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати до суду довідку про нарахування/не нарахування органами Пенсійного фонду України ОСОБА_2 доплати до пенсії за період з 01.02.2019 по 06.02.2023, в тому числі на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/5419/22 з наданням підтверджуючих документів та призначено справу до розгляду на 28 серпня о 14:00.

Представником відповідача до суду подано відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, зазначає, що при винесенні оскаржуваної постанови державний виконавець діяв на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Жодних порушень норм чинного законодавства державним виконавцем не допущено, а тому підстави для скасування постанови відсутні.

У судове засідання призначене на 28.08.2024 року учасники справи не з'явились, про дату, час та місце проведення останнього повідомлялися належним чином. Представником позивача подано клопотання про розгляд справи без його участі.

За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зважає на таке.

Судом встановлено, що 26.01.2024 Чернігівський окружний адміністративний суд у справі № 620/16585/23 видав виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити виплату ОСОБА_1 суми пенсії, що підлягали виплаті та залишилися недоодержаними у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , за період з 01.12.2019 по 06.02.2023 (а.с.43).

08.02.2024 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на підставі заяви ОСОБА_1 від 05.02.2024 та виконавчого листа № 620/16585/23 виданого 26.01.2024 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 74107335, в якій зазначено про необхідність виконати рішення суду протягом 10 робочих днів (а.с.40).

З метою перевірки виконання рішення суду 21.05.2024 головним державним виконавцем на адресу боржника направлено вимогу, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області виконати рішення суду по справі №620/16585/23 від 19.12.2023, здійснити виплату ОСОБА_1 суми пенсії, що підлягали виплаті та залишилися недоодержаними у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , за період з 01.12.2019 по 06.02.2023 про що не пізніше наступного робочого дня повідомити відділ примусового виконання рішень з наданням підтверджуючих документів. У разі невиконання рішення та даної вимоги негайно надати письмові пояснення щодо причин з обґрунтуванням їх поважності та наданням копій відповідних документів, а також повідомити про заходи, які вжиті та/або вживаються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області на виконання судового рішення (а.с. 36).

25.06.2024 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у зв'язку з невиконанням рішення суду та ненадання доказів наявності поважності причин такого невиконання, винесено постанову про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у розмірі 5100 грн за невиконання рішення суду без поважних причин у встановлений виконавцем строк, та встановлено новий строк його виконання (10 робочих днів) (а.с.35).

Вважаючи вказану постанову державного виконавця протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII).

Статтею 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно із статтею 3 Закону №1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів". (частина перша статті 5 Закону №1404-VIII).

Згідно із пунктом 1 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII державний виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Статтею 75 Закону №1404-VIII встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Аналізуючи вказані норми, суд зазначає, що судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права.

При цьому, законодавцем визначено, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання (виконати судове рішення).

Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Надаючи оцінку тому чи правомірно на боржника накладено штраф за невиконання судового рішення потрібно з'ясувати часові рамки, в межах яких боржник мав вчинити певні дії (за виконавчим листом) і в чому причина невиконання судового рішення у відведений йому строк. Поважність причин невиконання судового рішення оцінюється у кожному конкретному випадку через призму того, наскільки це (об'єктивно) перешкодило виконати судове рішення.

Верховний Суд у постанові від 15.05.2020 по справі № 812/1813/18 зазначив, що умовою для накладення на боржника у виконавчому провадженні штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Відтак, невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України "Про виконавче провадження".

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 у справі 620/16585/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити виплату ОСОБА_1 суми пенсії, що підлягали виплаті та залишилися недоодержаними у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , за період з 01.12.2019 по 06.02.2023

Позивачем до суду надана інформація про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області пенсія ОСОБА_2 не перераховувалась з 01.12.2019 та доплата до пенсії за період з 01.12.2019 по 06.02.2023 відсутня, у тому числі на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/5419/22 (а.с. 58).

Ураховуючи викладене суд дійшов висновку, що державний виконавець до винесення постанови про накладання штрафу не з'ясував причини невиконання рішення суду, а отже передчасно виніс постанову про накладання штрафу.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінивши докази у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262, 287, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про накладання на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області штрафу в розмірі 5100 грн від 25.06.2024 у виконавчому проваджені № 74107335.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005 код ЄДРПОУ 21390940).

Відповідач: Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (просп. Миру, 43, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43316700).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Повне судове рішення складено 28.08.2024.

Суддя Олена ЛУКАШОВА