Справа № 308/13364/24
1-кс/308/5073/24
28 серпня 2024 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , підозрюваного - ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ужгород клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Закарпатській області майора поліції ОСОБА_6 , погоджене прокурором Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні за №42023071210000052 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.02.2023 року за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332, ч.2 ст.366, ч.3 ст.368 КК України, про відсторонення від посади підозрюваного
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця м. Хуст, Закарпатської області, з вищою освітою, одруженого, який має на утриманні неповнолітню дитину ІНФОРМАЦІЯ_2 , працюючого лікарем КНП " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
встановив:
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Закарпатській області майор поліції ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 , звернулася до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із клопотанням у кримінальному провадженні за №42023071210000052 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.02.2023 року за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332, ч.2 ст.366, ч.3 ст.368 КК України, у якому просить відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця м. Хуст, Закарпатської області, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України від посади - керівника роботи військово-лікарської комісії де на нього покладено обов'язки голови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 , у режимі повного робочого дня, строком на 2 місяці.
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим управлінням ГУНП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023071210000052 від 13.02.2023, розпочатого за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332, ч.2 ст.366, ч.3 ст.368 КК України, у якому ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 , медичною сестрою в КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Хустської міської ради ОСОБА_8 та іншими наразі достовірно невстановленими особами, користуючись тим, що на території України введено воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію, з метою особистого незаконного збагачення, з корисливих мотивів, на підставі підроблених медичних документів, використовуючи своє службове становище як Голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 , сприяв у незаконному переправленні особи через державний кордон України громадянина України, якому заборонено виїзд за межі території України.
Так, ОСОБА_8 , будучи медичною сестрою в КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Хустської міської ради, діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_7 , Головою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_4 та іншими наразі достовірно невстановленими особами, реалізовуючи спільний злочинний умисел спрямований на сприяння незаконному переправленні осіб через державний кордон України, з метою особистого незаконного збагачення, 11.08.2023 о 10 годині 50 хвилин, перебуваючи у АДРЕСА_2 , у приміщенні службового кабінету КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Хустської міської ради зустрілась з ОСОБА_9 , який діяв під контролем правоохоронних органів, та у ході вказаної зустрічі повідомила останнього, що може посприяти йому у незаконному перетині державного кордону України шляхом виготовлення завідомо неправдивих офіційних медичних документів, на підставі яких ОСОБА_9 буде визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що надасть змогу останньому протиправно перетнути державний кордон України, а також, під час цієї зустрічі, ОСОБА_8 , з метою вирішення вказаного питання щодо сприяння ОСОБА_9 у незаконному перетині державного кордону України, отримала від останнього грошові кошти у сумі 5000 доларів США (що згідно з курсом НБУ станом на 28.04.2023 становить 182 830,00 гривень), як грошову винагороду за сприяння з боку ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та інших наразі достовірно невстановлених осіб у протиправному переправленні ОСОБА_9 через державний кордон України.
Після цього, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та іншими наразі достовірно невстановленими особами, діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на сприяння незаконному переправленні осіб через державний кордон України, з метою особистого протиправного збагачення, 04.07.2024 о 10 годині 04 хвилин, перебуваючи у АДРЕСА_3 , у приміщенні кафе «Фокус», зустрівся з ОСОБА_9 , який діяв під контролем правоохоронних органів, де з метою вирішення питання щодо сприяння останньому у незаконному переправленні через державний кордон України, шляхом виготовлення завідомо неправдивих офіційних медичних документів, на підставі яких ОСОБА_9 , буде визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що надасть змогу останньому протиправно перетнути державний кордон України, отримав від ОСОБА_9 , додаткові грошові кошти у сумі 1500 доларів США (що згідно з курсом НБУ станом на 04.07.2024 становить 61 139,85 гривень), як грошову винагороду за сприяння з боку ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та інших наразі достовірно невстановлених осіб у протиправному переправленні ОСОБА_9 через державний кордон України.
У свою чергу, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді Голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 , завданням якої (ВЛК) є визначення придатності за станом здоров'я військовозобов'язаних до військової служби під час мобілізації; добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовозобов'язаних, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби та наказу Міністерства Оборони України за №402 від 14.08.2024 «Про затвердження положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», усвідомлюючи, що надані ОСОБА_9 на розгляд військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 медичні документи підроблені і діагноз, який у них зазначений не відповідає дійсності, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_8 , ОСОБА_7 та іншими наразі достовірно невстановленими особами, діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, з метою доведення спільного злочинного умислу до кінця щодо сприяння ОСОБА_9 , який діяв під контролем правоохоронних органів, у незаконному переправленні через державний кордон України шляхом оформлення фіктивних медичних документів, які б дозволили останнього визнати непридатним до військової служби та виключити з військового обліку, що дало б змогу ОСОБА_9 у подальшому протиправно перетнути державний кордон України, вжив заходів для реалізації спільного з ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та іншими наразі достовірно невстановленими особами вказаного злочинного задуму стосовно усунення перешкод ОСОБА_9 у незаконному перетині державного кордону України, а саме: надав останньому вказівки та поради щодо проходження ним фіктивного медичного обстеження, та у подальшому, знаючи, що у ОСОБА_9 відсутні захворювання, які вказані у фіктивних медичних документах, 19.08.2024, як голова військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 підписав свідоцтво про хворобу № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_9 , зазначивши у вказаному свідоцтві, що останній непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, сприяння у незаконному переправленні особи через державний кордон України порадами, вказівками, усуненням перешкод, вчинене за попередньою змовою групою осіб, вчинене службовою особою з використанням службового становища, з корисливих мотивів.
Слідчий зазначає, що у ході досудового розслідування, на підставі зібраних матеріалів кримінального провадження ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.332 КК України та згідно п. 6 ч. 1 ст. 615 КПК України затримано - у разі введення воєнного стану та якщо наявні випадки для затримання особи без ухвали слідчого судді, суду, визначені статтею 208 цього Кодексу, або виникли обґрунтовані обставини, які дають підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні злочину, - уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати таку особу.
Сторона обвинувачення вказує у клопотанні, що наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 підтверджується наступними матеріалами досудового розслідування, а саме: рапортом начальника Хустського МРВ УСБУ в Закарпатській області від 13.02.2024, протоколами допиту свідка ОСОБА_10 від 22.02.2023, 15.05.2024, протоколом про результати отримання грошових коштів від 11.08.2023, протоколом ідентифікації та вручення грошових коштів від 11.08.2023, протоколом ідентифікації та вручення грошових коштів від 04.07.2024, протоколом огляду та вилучення в особи предметів, отриманих у ході проведення контролю за вчиненням злочину від 06.08.2024, протоколом за результатами проведення НСРД - контролю за вчиненням злочину від 19.09.2023, протоколом огляду та вилучення в особи предметів, отриманих у ході проведення контролю за вчиненням злочину від 22.06.2024, випискою з історії хвороби від 29.01.2024, випискою №00594 із медичної карти амбулаторного хворого від 29.01.2024 виданої Психо-наркологічним відділенням КНП «Лікувально-діагностичний центр» ХМР, випискою №271 із медичної карти амбулаторного хворого ОСОБА_9 від 26.02.2024 виданої КНП «Закарпатський облесний медичний центр психічного здоров'я та медицини залежностей», актом дослідження стану здоров'я №271 із медичної карти амбулаторного хворого ОСОБА_9 від 26.02.2024 виданої КНП «Закарпатський облесний медичний центр психічного здоров'я та медицини залежностей», висновок лікаря ІНФОРМАЦІЯ_6 про стан здоров'я ОСОБА_9 до акту № 271, випискою із медичної карти стаціонарного хворого №7943 від 08.04.2024 виданої КНП «Хустська центральна лікарня ім. Віцинського», актом обстеження стану здоров'я за №9556/1623 від 04.07.2024 виданого КНП «Хустська центральна лікарня ім. Віцинського», із завідомо неправдивими відомостями щодо медичного діагнозу ОСОБА_9 , направленнями ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_9 на медичні обстеження від 02.02.2024 за №376, свідоцтвом про хворобу №60, де на підставі постанови ВЛК «Про придатність до військової служби, служби за ві йськовою спеціальність», на підставі ст. 40 А графи ІІ Розкладу хвороб, протоколу №221 (1/3259) від 19.08.2024, ОСОБА_9 визнаний таким як непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, протоколом огляду і вилучення у особи предметів отриманих у ході проведення контролю за вчиненням злочину від 06.08.2024, протоколом за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 29.11.2023, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 11.12.2023, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 13.01.2024, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 10.04.2024, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 20.05.2024, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 19.07.2024, протокол за результатами проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних систем від 18.09.2023, протокол за результатами проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних систем від 29.11.2023, протокол за результатами проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних систем від 09.12.2023, протокол за результатами проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних систем від 13.01.2024, протокол за результатами проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних систем від 30.04.2024, протокол за результатами проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних систем від 18.07.2024, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо-відеоконтроль особи від 23.02.2024, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо-відеоконтроль особи від 11.12.2023, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо-відеоконтроль особи від 30.04.2024, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо-відеоконтроль особи від 30.04.2024, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо-відеоконтроль особи від 18.07.2024, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо-відеоконтроль особи від 19.07.2024, протокол за результатами проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 27.07.2023, протокол за результатами проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 15.08.2023, витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 за №68 від 30.03.2022 «Про організацію медичного огляду військовозобов'язаних, резервістів на період оголошення загальної мобілізації» яким створено постійну діючу військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 , розпорядження Хустського міського голови за №35/02-05 від 04.04.2022 «Про організацію медичного огляду військовозобов'язаних, резервістів на період оголошення мобілізації, наказу т.в.о. директора КНП «Лікувально-діагностичного центру» Хустської міської ради «Про організацію медичного огляду військовозобов'язаних, резервістів на період оголошення мобілізації» за №46-о, від 04.04.2022, старшого лікаря вказаної лікарні ОСОБА_4 призначено керівником роботою військово-лікарської комісії та обов'язки голови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 , у режимі повного робочого дня та іншими матеріалами кримінального провадження.
Згідно рапорту начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 , «Про забезпечення роботи медичної комісії в режимі повного робочого дня», витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 за №68 від 30.03.2022 «Про організацію медичного огляду військовозобов'язаних, резервістів на період оголошення загальної мобілізації», яким створено постійну діючу військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 , розпорядження Хустського міського голови за №35/02-05 від 04.04.2022 «Про організацію медичного огляду військовозобов'язаних, резервістів на період оголошення мобілізації, та наказу т.в.о. директора КНП «Лікувально-діагностичного центру» Хустської міської ради «Про організацію медичного огляду військовозобов'язаних, резервістів на період оголошення мобілізації» за №46-о, від 04.04.2022, старшого лікаря КНП «Лікувально-діагностичного центру» Хустської міської ради ОСОБА_4 призначено - керівником роботи військово-лікарської комісії та покладено обов'язки голови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 , у режимі повного робочого дня.
Водночас, ОСОБА_4 продовжує здійснювати свою діяльність як голова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , тобто має доступ до речових доказів, які ще органом досудового розслідування не вилучені і не долучені до матеріалів провадження, але знаходяться у ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , тобто у прямому розпорядженні підозрюваного ОСОБА_4 , який розуміючи, що підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, з метою уникнення від кримінальної відповідальності, може знищити чи спотворити речові докази, у результаті чого орган досудового розслідування не зможе прийняти кінцеве рішення.
Сторона обвинувачення вказує, що ОСОБА_4 перебуваючи на займаній посаді голови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , використовуючи своє службове становище, не виключається ризик незаконного впливу на учасників процесу свідка ОСОБА_9 , а також інших свідків, чи членів ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , які могли бути обізнаними зі злочинними діями ОСОБА_4 , а тому будучи у його прямому підпорядкуванні можуть виконувати злочинні вказівки підозрюваного, з метою зміни ними показів, чи знищення або спотворення речових доказів.
Крім цього, підозрюваний ОСОБА_4 перебуваючи на займаній ним посаді голови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, може продовжити вчиняти аналогічний злочин, у якому йому повідомлено про підозру.
Слідчий зазначає, що при обранні заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 , враховуються обставини при яких останній вчинив кримінальне правопорушення, а саме сприяння у незаконному переправленні особи через державний кордон України порадами, вказівками, усуненням перешкод, вчинене за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, використання при цьому своє службового становища, прямо свідчить про суспільно-небезпечний характер поведінки останнього під час перебування ним на займаній посаді.
Слідчий вказує, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, які відповідно до ст. 12 КК України є тяжкими. Тому, з метою запобігання вчиненню підозрюваним ОСОБА_4 правопорушень та перешкоджанню кримінальному провадженню, виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження, а саме відсторонення його від займаної посади, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного. Крім цього, за допомогою застосування до ОСОБА_4 заходу забезпечення кримінального провадження - відсторонення її від посади, може бути виконане завдання досудового розслідування щодо встановлення та з'ясування всіх обставин вчиненого ним кримінального правопорушення.
Прокурор у судовому засіданні підтримав подане клопотання, із підстав, зазначених у ньому, та просив задовольнити. Вказав, що ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, а саме сприяння у незаконному переправленні особи через державний кордон України порадами, вказівками, усуненням перешкод, вчинене за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, використання при цьому своє службового становища, прямо свідчить про суспільно-небезпечний характер поведінки останнього під час перебування ним на займаній посаді, вказаний злочин пов'язаний із виконанням його трудових обов'язків.
Підозрюваний ОСОБА_4 у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання, зазначив, що під час проведення обшуку у нього було вилучено всі носії.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні клопотання, врахувати що підозра ОСОБА_4 необґрунтована, надані протоколи не підтверджують спілкування її підзахисного з підозрюваними у вказаному кримінальному провадженні та передачі коштів. Крім того, зазначила, що в Хустському ТЦК був проведений обшук під час якого всі докази уже вилучені. Звернула увагу на особу ОСОБА_4 , який позитивно характеризується, має міцні соціальні зв'язки. Крім того, зазначила, що в разі відсторонення її підзахисного буде паралізована робота ВЛК і процес мобілізації.
Заслухавши думку прокурора, підозрюваного та його захисника, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя прийшов до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за №42023071210000052 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.02.2023 року за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332, ч.2 ст.366, ч.3 ст.368 КК України.
Згідно протоколу про затримання підозрюваного від 26.08.2024 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затримано о 12 год. 09 хв. 26.08.2024 року за адресою: АДРЕСА_4 , в порядку ст.208 КПК України.
26 серпня 2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах кримінального провадження за №42023071210000052 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.02.2023 року за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332, ч.2 ст.366, ч.3 ст.368 КК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст.332 КК України, а саме: сприяння у незаконному переправленні особи через державний кордон України порадами, вказівками, усуненням перешкод, вчинене за попередньою змовою групою осіб, вчинене службовою особою з використанням службового становища, з корисливих мотивів.
Згідно Витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 за №68 від 30.03.2022 «Про організацію медичного огляду військовозобов'язаних, резервістів на період оголошення загальної мобілізації», створено постійну діючу військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 для проведення медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів на період оголошення загальної мобілізації в основному та резервному складі: старший лікар - ОСОБА_4 .
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
За змістом ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Відсторонення від посади, згідно з п.4 ч.2 ст.131 КПК України є заходом забезпечення кримінального провадження.
Згідно ст. 43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Згідно положень ч.1, ч.2 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Згідно положень ч.1 ст.157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України, за вчинення якого передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від семи до дев'яти років, яке у відповідності до положень ст. 12 КК України є тяжким злочином.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованого правопорушення підтверджується матеріалами, долученими до клопотання, а саме: рапортом начальника Хустського МРВ УСБУ в Закарпатській області від 13.02.2024, протоколи допиту свідка ОСОБА_10 15.05.2024, протоколи про результати отримання грошових коштів від 11.08.2023, протокол ідентифікації та вручення грошових коштів від 11.08.2023, протокол ідентифікації та вручення грошових коштів від 04.07.2024, протокол про результати отримання грошових коштів від 04.07.2024, протокол за результатами проведення НСРД - контролю за вчиненням злочину від 19.09.2023, протокол огляду та вилучення в особи предметів, отриманих у ході проведення контролю за вчиненням злочину від 22.06.2024, виписка з історії хвороби від 29.01.2024, виписка №00594 із медичної карти амбулаторного хворого від 29.01.2024 виданої Психо-наркологічним відділенням КНП «Лікувально-діагностичний центр» ХМР, виписка №271 із медичної карти амбулаторного хворого ОСОБА_9 від 26.02.2024 виданої КНП «Закарпатський облесний медичний центр психічного здоров'я та медицини залежностей», акт дослідження стану здоров'я №271 із медичної карти амбулаторного хворого ОСОБА_9 від 26.02.2024 виданої КНП «Закарпатський облесний медичний центр психічного здоров'я та медицини залежностей», висновок лікаря ІНФОРМАЦІЯ_6 про стан здоровя ОСОБА_9 до акту № 271, виписка із медичної карти стаціонарного хворого №7943 від 08.04.2024 виданої КНП «Хустська центральна лікарня ім. Віцинського», актом обстеження стану здоров'я за №9556/1623 від 04.07.2024 виданого КНП «Хустська центральна лікарня ім. Віцинського», із відомостями щодо медичного діагнозу ОСОБА_9 , направлення ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_9 на медичні обстеження від 02.02.2024 за №376, повістка №106-02-2024 на ім'я ОСОБА_9 , повістка №184-02-2024 на ім'я ОСОБА_9 , повістка №223-02-2024 на ім'я ОСОБА_9 , повістка №1075-02-2024 на ім'я ОСОБА_9 , повістка №212-03-2024 на ім'я ОСОБА_9 ,постанови ВЛК «Про придатність до військової служби, служби за військовою спеціальність», на підставі ст. 40 А графи ІІ Розкладу хвороб, протоколу №221 (1/3259) від 19.08.2024, ОСОБА_9 визнаний таким як непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, протокол огляду і вилучення у особи предметів отриманих у ході проведення контролю за вчиненням злочину від 19.07.2024, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 15.08.2023, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 11.12.2023, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 23.02.2024, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 10.04.2024, протоколи за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 20.05.2024, протоколи за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 18.07.2024, протокол за результатами проведення НСРД - аудіо,- відеоконтроль особи від 19.07.2024, протокол обшуку від 21.08.2024 року, витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 за №68 від 30.03.2022 «Про організацію медичного огляду військовозобов'язаних, резервістів на період оголошення загальної мобілізації» яким створено постійну діючу військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 , розпорядження Хустського міського голови за №35/02-05 від 04.04.2022 «Про організацію медичного огляду військовозобов'язаних, резервістів на період оголошення мобілізації, наказу т.в.о. директора КНП «Лікувально-діагностичного центру» Хустської міської ради «Про організацію медичного огляду військовозобов'язаних, резервістів на період оголошення мобілізації» за №46-о, від 04.04.2022, старшого лікаря вказаної лікарні ОСОБА_4 призначено керівником роботою військово-лікарської комісії та обов'язки голови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 , у режимі повного робочого дня.
Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Слідчий суддя на цьому етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу.
Надані органом досудового розслідування матеріали кримінального провадження дають підстави вважати, що саме перебування ОСОБА_4 на займаній посаді голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 могли сприяти вчиненню кримінального правопорушення.
Ризиками у кримінальному провадженні є небажані для провадження наслідки дій підозрюваного, спрямовані на створення перешкод кримінальному провадженню. У контексті кримінального провадження ризиком неправомірної процесуальної поведінки підозрюваного слід вважати таку поведінку цієї особи, настання якої характеризується високим ступенем ймовірності.
У вказаному кримінальному провадженні на даний час триває досудове розслідування, встановлюються всі обставини кримінального правопорушення. ОСОБА_4 було повідомлено про підозру 26.08.2024 року, тобто незадовго до розгляду даного клопотання.
Під час розгляду клопотання було встановлено, що існують ризики того, що перебуваючи на вказаній посаді ОСОБА_4 , використовуючи своє службове становище може вчинити вплив на свідків з метою зміни ними показань або відмови від дачі показань, що відповідно до ст. 155 КПК України, є підставами для відсторонення його від посади.
Вказаний захід необхідний для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного.
Слідчим суддею взято до уваги, що ОСОБА_4 раніше не судимий, позитивно характеризується, має вищу освіту, одружений, має на утриманні неповнолітню дитину ІНФОРМАЦІЯ_2 , працює лікарем КНП " ІНФОРМАЦІЯ_3 ".
Разом із тим вказані обставини не зменшують доведених стороною обвинувачення ризиків та не свідчать про відсутність підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади.
Враховуючи, те що існують підстави вважати, що перебування підозрюваного на посаді голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, та те, що використання підозрюваним становища, яке він займає на даний час, здатне негативно вплинути на процес розслідування та встановлення істини у справі, підозрюваний може незаконно впливати на свідків, з метою уникнення відповідальності за скоєне, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання.
При цьому відсторонення від посади має тимчасовий характер, тому не тягне за собою звільнення особи з займаної посади та не порушує конституційне право особи на працю.
Негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади для ОСОБА_4 та інших осіб слідчим суддею встановлено не було. Жодних доказів, які б свідчили про можливість настання негативних наслідків стороною захисту не надано.
На думку слідчого судді тимчасове відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади на даному етапі досудового розслідування є необхідним для встановлення істини у кримінальному провадженні, і застосовується з метою запобігти спробам останнім протиправно перешкоджати кримінальному провадженню. Завдання кримінального провадження виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного з метою уникнення вищевказаних ризиків.
Такий захід забезпечення кримінального провадження належним чином забезпечить процесуальну поведінку підозрюваного та усуне відповідні ризики, у зв'язку із чим ОСОБА_4 слід відсторонити від займаної ним посади голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 на строк до двох місяців в межах строку досудового розслідування, а саме до 28 вересня 2024 року.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 131, 132, 154-156, 309 КПК України, слідчий суддя,-
постановив:
Клопотання слідчого задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 , на строк до двох місяців в межах строку досудового розслідування, а саме до 28 вересня 2024 року.
Ухвала підлягає до негайного виконання після її оголошення.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного
суду Закарпатської області ОСОБА_1