про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
28 серпня 2024 рокусправа № 380/18000/24
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Братичак У.В., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Дроговизького відділення поштового зв'язку АТ «Укрпошта» про визнання бездіяльності протиправною, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Дроговизького відділення поштового зв'язку АТ «Укрпошта», в якому просить:
- визнати бездіяльність начальника Дроговизького відділення зв'язку Стрийського району Львівської області «Укрпошта» Загороднічок Оксани Григорівни - протиправною;
- відшкодувати за рахунок Державного бюджету ОСОБА_1 , людині похилого віку моральну шкоду, за приниження честі та гідності, а також ділової репутації в розмірі 400 міліардів гривень.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
За приписами ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Вимоги до позовної заяви визначені правовими нормами ст.160 КАС України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи в публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір, у тому числі, спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно з п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Аналіз вищезазначених норм закону свідчить про те, що визначальними ознаками спорів, які підлягають розгляду в адміністративних судах, є сфера публічно-правових відносин та суб'єктний склад - одним з яких є суб'єкт владних повноважень.
У даному випадку позивач звернувся до начальника Дроговизького відділення поштового зв'язку АТ «Укрпошта» із заявою, в якій просив видати довідку (повідомлення) про вручення рекомендованого поштового відправлення №0600242704232.
Правові, соціально-економічні та організаційні основи діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку, а також регулює відносини між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, операторами поштового зв'язку і користувачами їхніх послуг, визначається Законом України «Про поштовий зв'язок» від 3 листопада 2022 року №2722-IX, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 2722-IX).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2722-IX послуги поштового зв'язку - діяльність оператора поштового зв'язку з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень, у тому числі шляхом надання кур'єрських послуг, визначених цим Законом, виконання доручень користувачів щодо поштових переказів, спрямована на задоволення потреб користувачів.
Згідно цієї ж норми об'єктами поштового зв'язку є відділення поштового зв'язку та інші виробничі структурні підрозділи оператора поштового зв'язку, задіяні у єдиному виробничо-технологічному процесі з надання послуг поштового зв'язку.
Розрахунковим документом уважається документ встановленої форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв'язку.
Частиною 3 статті 15 Закону України № 2722-IX передбачено, що послуги поштового зв'язку надаються на договірній основі згідно з правилами надання послуг поштового зв'язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Зміст наведених норм вказує на те, що послуги поштового зв'язку за своєю правовою природою відносяться до приватно-правових відносин, а не до публічно-правових.
Крім того, надання послуг поштового зв'язку на договірній основі виключає наділення одного з учасників публічно-владними управлінськими функціями.
За викладених обставин, суддя вважає, що на згаданий спір не поширюється юрисдикція адміністративних судів, оскільки ні за своєю правовою природою ні за суб'єктним складом він не є публічно-правовим.
Натомість, такий спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З урахуванням викладеного, у відповідності до ч.1 п.1 ст. 170 КАС України, у відкритті провадження в адміністративній справі належить відмовити, оскільки позов належить розглядати за правилами цивільного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 170, ст.ст. 241, 243, 248, 256, 293-295 КАС України, суддя, -
відмовити у відкритті провадження у справі №380/18000/24 за позовом ОСОБА_1 до Дроговизького відділення поштового зв'язку АТ «Укрпошта» про визнання бездіяльності протиправною.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяБратичак Уляна Володимирівна