про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
28 серпня 2024 рокусправа №380/17997/24
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Хома О.П., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Дроговизького відділення поштового зв'язку АТ "Укрпошта" про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Дроговизького відділення поштового зв'язку АТ "Укрпошта" (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та відшкодувати за рахунок Державного бюджету ОСОБА_1 , людині похилого віку, моральну шкоду, за приниження честі та гідності, а також ділової репутації в розмірі 400 мільярдів гривень.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, підставою звернення до суду з даним позовом стало ненадання позивачу довідки щодо вручення 13 січня 2014 року рекомендованого повідомлення поштового відправлення, чим порушено правила надання послуг поштового зв'язку.
Алгоритм дій судді при відкритті провадження у справі визначений статтею 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Відповідно до пункту 6 частини 1 цієї статті суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 3 КАС України).
Відповідно пункту 1 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Відповідно до пункту 3 частини першої вказаної статті публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
У даному випадку позивач звернувся до начальника Дроговизького відділення поштового зв'язку АТ "Укрпошта" із заявою, в якій просив видати довідку (повідомлення) про вручення рекомендованого поштового відправлення №0600242217141.
Правові, соціально-економічні та організаційні основи діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку, а також регулює відносини між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, операторами поштового зв'язку і користувачами їхніх послуг, визначається Законом України "Про поштовий зв'язок" від 3 листопада 2022 року № 2722-IX, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон України № 2722-IX).
У відповідності до частини 1 статті 1 Закону України № 2722-IX послуги поштового зв'язку - діяльність оператора поштового зв'язку з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень, у тому числі шляхом надання кур'єрських послуг, визначених цим Законом, виконання доручень користувачів щодо поштових переказів, спрямована на задоволення потреб користувачів.
Згідно цієї ж норми об'єктами поштового зв'язку є відділення поштового зв'язку та інші виробничі структурні підрозділи оператора поштового зв'язку, задіяні у єдиному виробничо-технологічному процесі з надання послуг поштового зв'язку.
Розрахунковим документом, згідно наведеної норми, уважається документ встановленої форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв'язку.
Частиною 3 статті 15 Закону України № 2722-IX передбачено, що послуги поштового зв'язку надаються на договірній основі згідно з правилами надання послуг поштового зв'язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Зміст наведених норм вказує на те, що послуги поштового зв'язку за своєю правовою природою є приватно-правовими відносинами, а не публічно-правовими.
Крім того, надання послуг поштового зв'язку на договірній основі виключає наділення одного з учасників публічно-владними управлінськими функціями.
За викладених обставин, вважаю, що на цей спір не поширюється юрисдикція адміністративних судів, оскільки ні за своєю правовою природою, ні за суб'єктним складом такий не є публічно-правовим, і підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом, з урахуванням правил територіальної юрисдикції.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Вказане в сукупності зумовлює висновок про відмову у відкритті провадження в справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Дроговизького відділення поштового зв'язку АТ "Укрпошта" відповідно до пункту першого Керуючись ст. ст. 170, 171, 241, 248, 256, 293, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Дроговизького відділення поштового зв'язку АТ "Укрпошта" про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом, з урахуванням правил територіальної юрисдикції (підсутності).
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О. П. Хома