Справа: № 2а-1301/10 Головуючий у 1-й інстанції: Кулініч Ю.П.
Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
"03" листопада 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Желтобрюх І.Л., Мацедонської В.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, матеріали апеляційної скарги фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 22.06.2010 року у справі за його позовом до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення, -
ФОП ОСОБА_2 звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова з адміністративним позовом до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення та стягнення з відповідача коштів на суму 36058,88 грн. та скасування рішення № 02-13/2287 від 23.11.2009 року.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 22.06.2010 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ФОП ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позову. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з копії трудової книжки та трудового договору від 26.07.2007 року вбачається, що позивач, який є фізичною особою-підприємцем, перебуває у трудових відносинах з ОСОБА_3, яка працювала на посаді дизайнера.
Згідно копій свідоцтв про народження, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 народила дочку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 - сина ОСОБА_5
Відповідно до копії видаткового касового ордеру від 22.06.2009 року ФОП ОСОБА_2 виплатив ОСОБА_3 36058,88 грн. допомоги по вагітності та пологах.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
В першу чергу апеляційна інстанція вважає за необхідне зазначити, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановленням нової постанови про відмову в позові, враховуючи наступне:
Згідно із ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ст. 204 КАС України (в редакції чинній на момент винесення постанови судом першої інстанції) суд апеляційної інстанції скасовує постанову чи ухвалу суду і направляє справу на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо: справу розглянуто і вирішено неповноважним складом суду; …
Як вбачається з матеріалів, відповідачем по справі є Чернігівське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а тому дана справа мала розглядатись Чернігівським окружним адміністративним судом, отже, рішення суду підлягає скасуванню у зв'язку з її розглядом та вирішенням неповноважним складом суду.
В свою чергу, апеляційна інстанція вважає за необхідне зазначити, що на момент оскарження даного рішення немає повноважень скасовувати та направляти справи на новий розгляд, як це передбачалось раніше зазначеною вище статтею 204 КАСУ у зв'язку із внесеними до неї змінами.
У відповідності до пункту 4 статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є … вирішення справи неповноважним судом; …
Враховуючи вищевикладене, апеляційна інстанція має розглянути справу по суті та винести нове рішення.
Апеляційна інстанція, проаналізувавши матеріали справи знаходить, що позов ОСОБА_2 в частині стягнення коштів задоволенню не підлягає з огляду на наступне:
У відповідності до статті 34 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»(далі по тексту -Закон) за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг:… 2) допомога по вагітності та пологах (статті 38, 39 цього Закону)…
Згідно із ч. 1 ст. 38 Закону допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Статтею 39 Закону встановлено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до статті 53 цього Закону, і не залежить від страхового стажу.
Сума допомоги по вагітності та пологах в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини (граничної суми) місячної заробітної плати (доходу), з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Як вбачається з матеріалів справи, з метою встановлення правильності нарахування, перерахування, обліку та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.10.2007 року по 01.07.2009 року відповідачем було проведено перевірку ФОП ОСОБА_2
За результатами перевірки встановлено, що допомога по вагітності та пологах найманій працівниці ОСОБА_3 виплачена 22.06.2009 року згідно видаткового касового ордену в сумі 36058,88 грн., однак підтвердити фактичну виплату допомоги неможливо, оскільки банківська виписка, підтверджуюча рух коштів по рахунку не надана.
Також апеляційна інстанція вважає за необхідне зазначити, що повідомлення про проведення ревізії направлялось позивачеві у травні 2010 року. Позивач попросив перенести перевірку на 21.06.2010 року, однак відповідно до акту від 21.06.2010 року перевірка не проведена у зв'язку з відсутністю ФОП ОСОБА_2 за адресою реєстрації.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині стягнення коштів в сумі 36058,88 грн.
Що ж стосується скасування рішення № 02-13/2287 від 23.11.2009 року, то колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Враховуючи положення законодавства, під актом державного чи іншого органу слід розуміти юридичну форму рішень цих органів - офіційний письмовий документ, який породжує певні наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Рішення суб'єкта владних повноважень у контексті положень КАСУ необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії.
Нормативно-правові акти - рішення, дію яких поширено на невизначене або визначене загальними ознаками коло осіб і які призначені для неодноразового застосування щодо цього кола осіб.
Правові акти індивідуальної дії - рішення, які є актом одноразового застосування норм права, і дію яких поширено на конкретних осіб або які стосуються конкретної ситуації, за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.
Усі рішення суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначений законом.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує рішення, викладене у вигляді листа № 02-13/2287 від 23.11.2009 року. Яким чином, ким і в який спосіб прийняте рішення відповідачем, матеріали справи відомостей не містять.
Апеляційна інстанція вважає за необхідне зазначити, що апелянт фактично оскаржує відповідь на заяву від 21.10.2009 року, яка викладена у вигляді листа, отже об'єктом оскарження по даній справі не є рішення, оскільки ним не встановлюються жодних прав та обов'язків щодо жодного із суб'єктів, а відповідно ним не порушено прав позивача.
Отже, зазначена відповідь викладена у вигляді листа не має обов'язкового характеру і не набуває статусу рішення в розумінні п. 1 частини 1 статті 17 КАС України, внаслідок чого не може бути оскаржена в адміністративному суді в порядку адміністративного судочинства.
Позивач мав би оскаржувати саме рішення, а не лист про його прийняття.
Згідно із п. 4 ч. 1 ст. 198 та ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про необхідність скасування постанови суду та постановлення нової про відмову в позові.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 22.06.2010 року -скасувати.
Постановити нову постанову, якою в частині скасування рішення у вигляді листа Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати № 02-13/2287 від 23.11.2009 року провадження по справі -закрити, а іншій частині в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 03.11.2010 року.