Ухвала від 19.08.2024 по справі 487/3395/24

Справа № 487/3395/24

Провадження № 2-о/487/123/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.08.2024 м. Миколаїв

Заводський районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого судді Карташевої Т.А.,

присяжних Чуприни С.І., Чуприна Л.І.,

за участю секретаря судового засідання Самедової Р.Ш.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Заводського районного суду міста Миколаєва цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , служба у справах дітей адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради, орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, служба у справах дітей Одеської міської ради про звільнення від обов'язків піклувальника над неповнолітньою особою та призначення піклувальника над нею іншої особи, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій просила звільнити її від повноважень піклувальника над неповнолітньою ОСОБА_3 ; призначити ОСОБА_2 піклувальником над неповнолітньою ОСОБА_3 .

Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Її батьками є: матір - ОСОБА_4 , громадянка України, та батько - ОСОБА_5 , громадянин Турецької республіки. Матір дитини померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батько позбавлений батьківських прав рішенням Заводського районного суду м. Миколаєва від 02.03.2012 у справі №2\1412\1429\12, яким також встановлено опіку над малолітньою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 її опікуном.

Єдиними рідними неповнолітньої ОСОБА_3 є бабуся ОСОБА_1 (заявниця), яка є матір'ю померлої ОСОБА_4 , та рідний брат ОСОБА_4 і син заявниці - дядько ОСОБА_2 .

27.12.2012 дитині надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

Заявниця зазначила, що протягом 14 років належним чином виконувала обов'язки опікуна своєї онуки ОСОБА_3 , допомагав їй ОСОБА_2 . Проте на даний час значно погіршився її стан здоров'я, виявлена гіпертонічна хвороба. Дитина має інвалідність з дитинства, а тому потребує постійного обстеження і лікування, саме дядько дитини супроводжував їх до медичних закладів та допомагав фінансово з проведенням обстеження і лікування дитини. Через велику різницю у віці (47 років) заявниці стало важко порозумітися з онукою, важко допомагати з завданнями у школі, організувати процес дистанційного навчання. Вважає, що з огляду на вік (62 роки) і стан здоров'я, вона вже не здатна на належному рівні дбати про виховання онуки, її навчання та загальний розвиток.

ОСОБА_2 допомагає забезпечувати догляд за дитиною, у щоденному вихованні, навчанні, в побуті. Дитина прислухається до нього. ОСОБА_2 виявив бажання бути піклувальником неповнолітньої, про що свідчить його заява до служби у справах дітей Заводського району Миколаївської міської ради, яка була розглянута 14.09.2023.

Заявник та її представник в судовому засіданні не були присутніми.

Заінтересована особа ОСОБА_2 та його представник в судовому засіданні не були присутніми. До початку судового засідання представник ОСОБА_2 - адвокат Сластнікова Г.О. подала до суду клопотання, в якому просила зобов'язати службу у справах дітей Одеської міської ради підготувати висновок про доцільність (недоцільність) встановлення опіки, піклування та відповідність його/її інтересам дитини; зобов'язати Приморську районну адміністрацію Одеської міської ради після надходження висновку служби у справах дітей Одеської міської ради підготувати та надати до суду подання органу опіки та піклування відповідно до ч. 4 ст. 60 ЦК України. Клопотання обґрунтоване тим, що 17.07.2024 ОСОБА_2 звернувся до служби у справах дітей Одеської міської ради із заявою про призначення піклувальника неповнолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , подавши виключний пакет документів. Проте, представник служби відмовилася реєструвати заяву ОСОБА_2 , натомість останнім було подано заяву про обстеження житлових умов проживання.

Інші учасники в судовому засіданні не були присутніми.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлене клопотання слід задовольнити з таких підстав.

Згідно зі ст. 243 Сімейного Кодексу (далі - СК) України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.

Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.

Опіка, піклування над дитиною припиняється у випадках, встановлених Цивільним кодексом України (ст. 250 СК).

Крім того, ст. 251 СК визначено, що особа може бути звільнена від обов'язків опікуна або піклувальника дитини у випадках, передбачених Цивільним кодексом України, а також тоді, коли між опікуном, піклувальником та дитиною склалися стосунки, які перешкоджають здійсненню ними опіки, піклування.

Згідно з частинами 3, 4 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ст. 75 ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця.

Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.

Суд, якщо він призначив піклувальника, або орган опіки та піклування може звільнити піклувальника від його повноважень за заявою особи, над якою встановлено піклування.

Відповідно до ч. 2 ст. 76 ЦК України опіка припиняється у разі досягнення підопічним чотирнадцяти років. У цьому разі особа, яка здійснювала обов'язки опікуна, стає піклувальником без спеціального рішення щодо цього.

У відповідності до ч.4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Поняття заінтересованих осіб в окремому провадженні обмежене за змістом. До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Пунктом 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №866 визначено, що органами опіки та піклування є районні, районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об'єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім'ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.

Відповідно до п. 41 вищевказаного Порядку, у разі коли заявники, які бажають взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, є родичами дитини, служба у справах дітей протягом п'яти робочих днів після перевірки документів, зазначених у пунктах 40 і 40-1 цього Порядку, поданих разом з електронною заявою або заявою у паперовій формі, у разі відповідності їх законодавству, зокрема, проводить обстеження умов проживання заявників, за результатами якого складає акт згідно з додатком 9 (у разі, коли місцем проживання заявників є територія села, селища, подає клопотання до служби у справах дітей відповідної сільської, селищної ради про обстеження умов проживання заявників та складення акта); готує висновок про доцільність (недоцільність) встановлення опіки, піклування та відповідність її/його інтересам дитини.

Положенням про службу у справа дітей Одеської міської ради визначено основні права та завдання служби, серед яких, зокрема, служба відповідно до покладених завдань готує документи для підготовки висновків з питань, віднесених до компетенції органів опіки та піклування; бере участь в судових засіданнях з питань захисту житлових, майнових, трудових та інших прав дітей, опіки, піклування, всиновлення дітей; відвідує дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах та перебувають на обліку в службі, за місцем їх проживання, навчання і роботи; вживати заходів для соціального захисту дітей у разі порушення їхніх прав та інтересів.

Відповідно до ч. 4 ст. 60 ЦК України суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.

12.07.2024 року за клопотанням представника заінтересованої особи - адвоката Сластнікової Г.О. судом постановлено ухвалу про залучення до участі у справі службу у справах дітей Одеської міської ради.

Копія судового рішення для виконання направлена службі у справах дітей Одеської міської ради на офіційну адресу електронної пошти 26.07.2024.

Проте, на теперішній час до суду від органу опіки та піклування не надходили документи, визначенні ч. 4 ст. 60 ЦК України, а саме: подання, а службою у справах дітей Одеської міської ради було видано ОСОБА_2 лише акт обстеження умов проживання, складений 30.07.2024. Проте, без висновку про доцільність (недоцільність) встановлення опіки, піклування та відповідність її/його інтересам дитини орган опіки та піклування позбавлений можливості підготувати та подати до суду відповідне подання.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами (п. 1 ч. 2 ст. 76 ЦПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частинами 1, 2, 3 ст. 84 ЦПК України визначено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

У клопотанні повинно бути зазначено:

1) який доказ витребовується;

2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;

3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;

4) вжиті особою, яка подає клопотання, заходи для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 60 ЦК України, а також неможливість сторони у справі самостійно надати необхідні докази, з метою захисту прав неповнолітньої, суд вважає, що клопотання представника ОСОБА_2 - адвоката Сластнікової Г.О. підлягає задоволенню, службу у справах дітей Одеської міської ради та орган опіки та піклування Приморської районного адміністрації Одеської міської ради слід зобов'язати підготувати та надати до суду документи, визначенні ч. 4 ст. 60 ЦК України, відповідно до покладених на вказані органи завдань.

Керуючись ст.ст. 60, 75, 76 ЦК України, ст.ст. 76, 81, 84, 293, 294 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Клопотання представника заінтересованої особи ОСОБА_2 - адвоката Сластнікової Ганни Олександрівни задовольнити.

Зобов'язати у строк до 25.09.2024 службу у справах дітей Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 25427107, місцезнаходження: 65022, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д) підготувати висновок про доцільність (недоцільність) призначення ОСОБА_2 піклувальником неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та відповідність піклування інтересам дитини.

Зобов'язати у строк до 25.09.2024 орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26303264, місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Канатна, 134) надати до суду подання відповідно до вимог ч. 4 ст. 60 Цивільного кодексу України.

Судове засідання у справі відкласти до 25.09.2024.

Копію ухвали направити службі у справах дітей Одеської міської ради та органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради для виконання, іншими учасникам справи - для відома.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Т.А. Карташева

Присяжні С.І. Чуприна

Л.І. Чуприна