Справа № 127/26166/24
Провадження № 2-а/127/228/24
29 серпня 2024 рокум. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Іщук Т. П.,
за участі секретаря судового засідання Гусара Ю. А.,
представника відповідача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача та просив скасувати постанову Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради №509 від 10 травня 2024 року. Свої позовні вимоги мотивував тим, що 12 квітня 2024 року відносно нього поліцейським офіцером громади СПОГ ВВГ Вінницького РУП лейтенантом поліції Сірко О. П. був складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 152 КУпАП серії ВАД№308826. На підставі цього протоколу 10 травня 2024 року Адміністративною комісію при виконавчому комітеті Вінницької міської ради винесено постанову № 509 про накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 1700,00 грн. Позивач вказує, що згідно цієї постанови він притягнутий до відповідальності за те, що будучи фізичною особою-підприємцем згідно рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 14 березня 2024 року №639 «Про відмову у використанні об'єктів благоустрою для розташування пересувних об'єктів торгівлі» не вжив заходів щодо демонтування автоматів з реалізації питної води ТМ «Долина плюс» за адресою: м. Вінниця, вул. Грушевського, 11; 12, вул. О. Соловйова, 4, вул. Соборна, 22, пров. Цегельний, 14, чим порушив п. 2.12.1(15), 2.12.1(28) Правил благоустрою території Вінницької міської територіальної громади, за що передбачена адміністративна відповідальність ст. 152 КУпАП. Дану постанову позивач вважає незаконною, необґрунтовано та такою, що підлягає скасуванню з огляду на те, що він не порушував Правила благоустрою міста Вінниці та в його діях не має складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП. При цьому зазначає, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД№308826 від 12 квітня 2024 року, який був предметом розгляду комісії, посадовою особою під час його складання не встановлено порушення позивачем п. 2.12.1 (15;28) «Правил благоустрою території Вінницької міської територіальної громади» за адресами: м. Вінниця, вул. Грушевського, 11;12, вул. О. Соловйова, 4, вул. Соборна, 22, пров. Цегельний, 14, як те зазначено в оскарженій постанові. Також, протокол не містить жодних доказів вчинення позивачем порушень цих Правил, як і конкретизації, оскільки вказані підпункти Правил містять різні порушення правил у сфері благоустрою від реклами до стихійної торгівлі. Натомість, відповідачем самостійно та безпідставно протрактовано протокол про адміністративне правопорушення, збільшено та доповнено неіснуючими обставинами, які не встановлені та не підтверджені належними та допустимими доказами. Також, відповідачем здійснено розгляд справи про адміністративне правопорушення з порушенням строку, передбаченого ч. 1 ст. 277 КУпАП, оскільки протокол був складений 12 квітня 2024 року, а розглянутий відповідачем лише 10 травня 2023 року. Крім того, відповідачем без жодних обґрунтувань застосовано до позивача найбільший розмір штрафу передбачений санкцією ст. 152 КУпАП. Позивачем також зазначено, що розгляд справи був проведений у його відсутність, про час та місце розгляду справи його ніхто не повідомляв, жодних повідомлень він не отримував, що позбавило його можливості надати свої доводи, аргументи та скористатись своїми правами, передбаченим ст. 268 КУпАП.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 08 серпня 2024 року поновлено строки звернення до суду, позовну заяву було прийнято до розгляд та відкрито провадження у справі.
Вказану ухвалу відповідач отримав, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення № 06 902 503 101 09, однак відзиву на позов не надав.
Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, однак через підсистему «Електронний суд» надав клопотання в якому просив розгляд справи провести у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Мельник С. С. в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позову, вказуючи, що позивача було запрошено на засідання комісії та відповідне повідомлення, як і сама постанова, направлялися на адресу, вказану в протоколі, однак вони повернули з відміткою «за закінченням терміну зберігання». При цьому також звернув увагу, що рішення органу місцевого самоврядування є обов'язковим до виконання в силу приписів Конституції України. Позивачу було відмовлено у використанні об'єктів благоустрою для розташування пересувних об'єктів торгівлі (автоматів з реалізації питної води) та йому направлялися відповідні приписи. Для здійснення контролю за виконанням рішення відповідне повідомлення було направлено до поліції, працівники якої, провівши перевірку, склали відповідний протокол. До протоколу додані матеріали, зокрема фотозображення розміщення автоматів з реалізації питної води на вказаних вулицях.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов наступного.
Згідно з ст. 9, 77 КАС України розгляд справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін, вільності та свободи у поданні суду доказів в обґрунтування свої вимог та заперечень та доведенні перед судом в їх переконливості; однак, у справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доведення правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіряючи оскаржувану позивачем постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності, суд перевірив її на предмет дотримання суб'єктом владних повноважень принципів правомірної адміністративної поведінки, а саме: чи прийнято рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом установлено, що 12 квітня 2024 року ПОГ СПОГ ВВГ Вінницького РУП лейтенантом поліції ОСОБА_3 складений протокол серії ВАД№308826 із змісту якого слідує, що «14 березня 2024 року ОСОБА_2 згідно рішення Вінницької міської ради №649 відмовлено у розміщенні об'єктів благоустрою для розташування пересувних об'єктів торгівлі - автоматів з реалізації питної води ТМ «Долина плюс» відповідно до рішення виконавчого комітету ВМР та п.п. 2.12.1(15); 2.12.1(28) Правил благоустрою ВМТГ, затверджених рішенням Вінницької міської ради №255 від 26 лютого 2021 року», чим вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 152 КУпАП.
10 травня 2024 року Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Вінницької міської ради за результатами розгляду цього протоколу винесла постанову №509 та на ФОП ОСОБА_2 наклала адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1700,00 грн. Як вказано в постанові, 14 березня 2024 року встановлено, що ФОП ОСОБА_2 згідно рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 14 березня 2024 року №639 «Про відмову у використанні об'єктів благоустрою для розташування пересувних об'єктів торгівлі» не вжив заходів щодо демонтування автоматів з реалізації питної води ТМ «Долина плюс» за адресою: м. Вінниця, вул. Грушевського, 11;12; вул. О. Соловйова, 4, вул. Соборна, 22, АДРЕСА_1 , чим вчинив правопорушення передбачене ст. 152 КУпАП - порушення Правил благоустрою території Вінницької міської територіальної громади і посягнув на встановлений громадський порядок.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тощо, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правовій презумпції, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Стаття 152 КУпАП передбачає відповідальність у разі порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.
Диспозиція ст. 152 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають правила благоустрою територій населених пунктів.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06 вересня 2005 року № 2807-IV.
Статтею 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покрашення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Згідно ст. 14 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Правила благоустрою території Вінницької міської об'єднаної територіальної громади, які наявні в загальному доступі, затверджені 22 травня 2020 року рішенням 52 сесії Вінницької міської ради 7 скликання №2254 (надалі - Правила благоустрою).
Згідно з п. 2.12.1(15) Правил благоустрою, на об'єктах, елементах благоустрою забороняється: встановлювати самовільно об'єкти зовнішньої реклами, торгівлі, будь-які конструкції тощо без відповідного дозволу, іншого документу виданого виконавчим органом міської ради.
Згідно з п. 2.12.1(28) Правил благоустрою, на об'єктах, елементах благоустрою забороняється вчиняти дії з реалізації, збуту, продажу продовольчих та промислових товарів, надання послуг без відповідних документів, що надають на це право виданих виконавчим органом міської ради, здійснювати стихійну торгівлю та інші дії, заборонені законом та цими Правилами.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи, зокрема у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин, інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх розгляд.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Тобто, предмет розгляду справи обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть. Формулювання суті правопорушення не може обмежуватися посиланням на нормативний акт, а повинно містити відомості про вчинене правопорушення згідно з диспозицією статті з конкретизацією суті порушення відповідно до норм, в даному випадку Правил благоустрою.
Серед ознак, які мають бути відображені при викладенні суті правопорушення, обов'язковим є наведення конкретних обставин та фактів порушення Правил благоустрою, яких особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не дотрималася, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Наразі, як слідує з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення не містить конкретних обставин та не зазначено, які саме дії вчинив ОСОБА_2 , що призвели до порушення п. 2.12.1(15, 28) Правил.
При цьому, суд погоджується з доводами позивача, що вказані підпункти передбачають різні правопорушення, а тому із змісту протоколу не можливо встановити, які порушення Правил благоустрою були виявленні під час складання протоколу серії ВАД №308826 відносно ОСОБА_2 .
Відсутні в протоколі і відомості про місце вчинення правопорушення.
Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Вінницької міської ради під час розгляду протоколу залишила поза увагою наведені недоліки, допущені уповноваженою посадовою особою під час оформлення протоколу про адміністративне правопорушення та ухвалила рішення.
Відповідно до положень КУпАП, орган, який розглядає протокол про адміністративне правопорушення, не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися при розгляді протоколу.
Європейський суд з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» («Malafeyevaу Russia», рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelinу Russia» заява № 926/08, рішення від 20.09.2016), зазначав, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Тобто, орган, що розглядає справу, позбавлений процесуальної можливості усувати допущені посадовою особою недоліки чи помилки і як наслідок, дійти висновку про наявність у діях особи складу та події адміністративного правопорушення.
Натомість, Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Вінницької міської ради, розглядаючи протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №308826 від 12 квітня 2024 року, який надійшов з Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області змінила фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, доповнивши її обставинами вчинення ОСОБА_2 неправомірних дій, які не були зазначені в протоколі серії ВАД№308826 від 12 квітня 2024 року, а саме те, що ОСОБА_2 не вжив заходів щодо демонтування автоматів з реалізації питної води ТМ «Долина плюс» за адресами: м. Вінниця, вул. Грушевського, 11; АДРЕСА_2 , вул. Соборна, 22, АДРЕСА_1 .
Отже Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Вінницької міської ради під час розгляду протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №308826 від 12 квітня 2024 року вийшла за межі обставин, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення, що призвело до порушення права на захист особи та принципу рівності сторін при розгляді справи.
Крім того, суд звертає увагу, що оскаржувана постанова винесена у відсутність особи, про що і наголошує позивач.
Слід зазначити, що згідно положень ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Вказані положення є гарантією забезпечення права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на захист; до того ж її присутність під час розгляду справи дозволяє органу (посадовій особі), яка розглядає справу, всебічно з'ясувати усі обставини справи.
Згідно з ч. 1 ст. 277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Представник відповідача в своїх поясненнях в судовому засіданні посилається на направлення позивачу повідомлення за номером поштового відправлення 0600914739176, яке повернулося не врученим із відміткою «за закінчення терміну зберігання». Однак суд відмічає, що за даними «Трекінгу поштових відправлень», який є в загальному доступі, вказане поштове відправлення повернулося і було вручене представнику відповідачу 17 травня 2024 року, тоді як відповідачем оскаржувана постанова винесена 10 травня 2024 року.
Отже оскаржувана постанова була прийнята також без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Що стосується строків розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Враховуючи те, що в матеріалах справи відсутні відомості про дату отримання Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Вінницької міської ради протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД№308826 від 12 квітня 2024 року, тому суд позбавлений можливості дослідити вказані обставини.
Отже, з урахування викладеного, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова не відповідає принципам правомірної адміністративної поведінки.
Слід відмітити, що відповідно до норм КАС України в справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доведення правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається саме на відповідача, однак в даному випадку відповідачем не доведено правомірність свого рішення про притягнення позивача.
У силу п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до переконання, що оскаржувана постанова винесена без достатніх підстав, необґрунтовано, з недотриманням принципів правомірної адміністративної поведінки, а тому оскаржувану постанову про адміністративне правопорушення №509 від 10 травня 2024 року слід скасувати, а провадження в справі закрити.
При цьому суд звертає увагу, що позивач, звертаючись до суду просив лише скасувати оскаржувану постанову, однак відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України з урахуванням установлених обставин з метою ефективного захисту прав особи, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та не тільки скасувати постанову, а і закрити провадження в справі, що відповідає ст.286 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 152, 245, 251, 252, 258, 268, 280, 283 КУпАП, ст. 2, 9, 72, 73, 77, 78, 79, 90, 246, 255, 286 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Скасувати постанову Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради від 10 травня 2024 року №509 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ,
Відповідач: Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Вінницької міської ради (21001, м. Вінниця, вул. Брацлавська, 85, код ЄДРПОУ 03084813).
Суддя: