Справа №:755/12537/24
Провадження №: 1-кс/755/2713/24
"22" серпня 2024 р. м.Київ
Слідчий суддя Дніпровського районного суду м.Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , розглянувши в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024011000000118 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця російської федерації, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 (виданий Стахановським МВ УМВС України в Луганській області), РНКПП НОМЕР_2 , раніше не судимого,
-у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України, -
Слідчий 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_5 , за погодженням з процесуальним керівником у кримінальному провадженні прокурором відділу нагляду за додерженням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадження щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури АР Крим та міста Севастополя ОСОБА_3 , звернувся до суду в рамках кримінального провадження №22024011000000118, з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, що здійснюється за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України.
Мотивуючи клопотання, слідчий посилається на те, що слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000118 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України.
Згідно мотивів клопотання, органом досудового розслідування встановлено, що у період 19-22 лютого 2014 року, російська федерація (далі - рф), використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні як привід для вторгнення на її суверенну територію, в порушення міжнародно-правових норм, у тому числі Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та російською федерацією (ратифікований Законом України № 13/98-ВР від 14.01.1998 та Федеральним Законом РФ № 42-ФЗ від 02.03.1999), Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також підконтрольних уряду рф проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, здійснила організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним рф результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу рф території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.
Таким чином, з 20.02.2014 року рф як держава-агресор, здійснила окупацію території України - півострова Крим із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.
З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території АР Крим та м.Севастополь до складу рф, а також придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом рф було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено так звані судові, правоохоронні органи, органи влади та місцевого самоврядування Республіки Крим.
Так, 24.02.2022, у зв'язку з відкритим військовим вторгненням рф в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президент України видав Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України «Про введення військового стану в Україні» №2002-ІХ від 24.02.2022, яким введено на території України військовий стан з 24.02.2022, строк дії якого продовжувався відповідними Указами Президента до теперішнього часу.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 , діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, 14.11.2018 року, знаходячись у невстановленому досудовим розслідуванням місці, зареєстрував відповідно до законодавства рф ООО «Омега Лифт Сервис», (за юридичною адресою мовою оригіналу-« г. Севастополь, ул. Руднева, д. 26, корпус 4, кв. 50 , ИНН 9201526463, КПП 920101001, ОГРН 1189204007585, ОКТМО 34182449»).
В подальшому, ОСОБА_6 , точний час досудовим розслідуванням не встановлено, але не пізніше 09.01.2024 року, будучи обізнаним про необхідність реєстрації на порталі рф щодо державних закупівель відповідно до федерального закону рф від 05.04.2013 року №44-Ф3 «О контрактной системе в сфере закупок товаров, работ, услуг для обеспечения государственных и муниципальных нужд» здійснив реєстрацію ООО « Омега Лифт Сервис » на «Официальном сайте единой информационной системы в сфере закупок в информационной-телекоммуникационной сети интернет» http://zakupki.gov.ru.
Так, ОСОБА_6 , знаючи, що контрагентами у таких договорах будуть бюджетні підприємства, установи та організації держави-агресора - рф, будучи директором ООО «Омега Лифт Сервис», відповідно до чинного статуту товариства та маючи право діяти без довіреності від імені юридичної особи, усвідомлюючи та достовірно знаючи про факт окупації АР Крим збройними силами рф та заборону здійснення будь-якої господарської діяльності у співпраці з державою-агресором, а також розуміючи те, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, здійснив провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором та незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, уклав контракт № 193 від 09.01.2023 (реєстраціний номер контратку на сайті закупівль № № 1910800170423000003) із т.зв. (мовою -оригіналу-«Федеральным казенным учреждением здравоохранения «Санаторий «Сокол» Министерства внутренних дел российской федерации»), (адрес: 298002 , Республика Крым, город Судак, ул. Приморская, д. 23, ИНН 9108001704, КПП 910801001, ОГРН 1149102032419 ) щодо надання послуг по технічному обслуговуванню і ремонту малого вантажного підйомника т.зв. (мовою оригіналу-«Федеральному казенному учреждению здравоохранения «Санаторий «Сокол» Министерства внутренних дел Российской Федерации»), на загальну суму 103 599,96 рос. руб.
Зокрема, відповідно до Федерального Закону від 05.04.2013 року №44-ФЗ «О контрактной системе в сфере закупок товаров, работ, услуг для обеспечения государственных и муниципальных нужд», спільно підписаний з службовими особами т.зв. (мовою оригіналу-«Федерального казенного учреждения здравоохранения «Санаторий «Сокол» Министерства внутренних дел российской федерации») контракт, передбачав початок надання послуг по технічному обслуговуванню і ремонту малого вантажного підйомника т.зв. (мовою оригіналу-«Федеральному казенному учреждению здравоохранения -«Санаторий «Сокол» Министерства внутренних дел российской федерации»), протягом одного року з моменту підписання контракту, та їх завершення до 28.12.2023.
Згідно Актів про прийом виконаних робіт №8 від 31.01.2023, №57 від 28.02.2023, №133 від 31.03.2023, №192 від 28.04.2023, №244 від 31.05.2023, №270 від 30.06.2023, №361 від 31.07.2023, №379 від 31.08.2023, №431 від 29.09.2023, №485 від 31.10.2023, №537 від 30.11.2023 та №594 від 15.12.2023 ООО «Омега Лифт Сервис» виконало умови контракту укладеного із т.зв. (мовою оригіналу-««Федеральным казенным учреждением здравоохранения «Санаторий «Сокол» Министерства внутренних дел российской федерации») з надання послуг по технічному обслуговуванню і ремонту малого грузового підйомника на загальну суму 103 599,96 рос. руб.
Отже, ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України, у м. Судак АР Крим, у період часу з 09.01.2023 року по 28.12.2023 року, здійснив провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором та незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, а саме уклав контракт № 193 (реєстраційний номер на сайті закупівель № НОМЕР_4 ) від 09.01.2023 з т.зв. (мовою-оригіналу -«Федеральным казенным учреждением здравоохранения «Санаторий «Сокол» Министерства внутренних дел российской федерации»), з надання послуг по технічному обслуговуванню і ремонту малого вантажного підйомника на загальну суму 103 599,96 рос. руб.
Згідно мотивів клопотання, слідством на даний час встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами оперативного підрозділу: відповідь на доручення за вих. №76/14/97-1606 від 14.03.2024 року.
12.03.2024 року в рамках даного кримінального провадження було складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України.
20.03.2024 року у зв'язку з тим, що ОСОБА_6 знаходиться на тимчасово окупованій території АР Крим, письмове повідомлення про підозру останньому було вручено у спосіб передбачений КПК України, тобто шляхом опублікування повідомлення про підозру в газеті «Урядовий кур'єр» (НОМЕР_6 ( НОМЕР_5 ) від ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора (протокол огляду від 09.04.2024 року).
Таким чином, 20.03.2024 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України, та відповідно до положень ст.135 КПК України викликано слідчим для проведення слідчих і процесуальних дій.
09.04.2024 року слідчим-криміналістом 2 відділу слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим капітаном юстиції ОСОБА_5 винесено постанову про оголошення в розшук підозрюваного ОСОБА_6 , проведення якого доручено 5 управління ГУ "І" Департаменту захисту національної державності БУ України.
09.04.2024 року слідчим-криміналістом 2 відділу слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим капітаном юстиції ОСОБА_5 винесено постанову про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000118 на підставі п.2 ч.1 ст.280 КПК України.
09.08.2024 року старшим слідчим 2 відділу слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим капітаном юстиції ОСОБА_5 постановлено постанову про відновлення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000118 на підставі ч.1 ст.282 КПК України.
А тому, оскільки підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності слідчий просить надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.
Мотивуючи клопотання щодо необхідності здійснення спеціального досудового розслідування прокурор в судовому засіданні посилається на те, що підставою для здійснення спеціального судового провадження є ухилення ОСОБА_6 від явок на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, крім того, ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а тому просив суд задовольнити клопотання з наведених мотивів.
Захисник в судовому засіданні заперечив щодо клопотання посилаючись на те що наявні докази неналежні, крім того підозра є необґрунтованою, до протоколу огляду від 19.03.2024 року долучено скріншоти, які є неналежної якості. Разом з тим, захисник зазначила, що як доказ до клопотання долучено «государствений контракт №193», який повністю викладений російською мовою, що не ґрунтується на законодавстві, щодо мови якою здійснюється правосуддя. Також, просила суд врахувати, що вона як захисник не має такого обов'язку ознайомлюватись з доказами, що не перекладені мовою, якою ведеться судочинство. А тому, вважає, що це є порушенням права на захист і порушує розуміння та сприйняття обґрунтованої підозри, за наявності неналежних доказів підозра є необгрунтованою.
Вивчивши клопотання, додані до нього документи, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, вислухавши вищенаведені пояснення прокурора, який підтримав клопотання з мотивів викладених у клопотанні та вказав відповідні доводи в судовому засіданні, вислухавши вищенаведені пояснення захисника, слідчий суддя приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000118 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України.
12.03.2024 року слідчим-криміналістом 2 відділу слідчого управління Головного управління СБУ в АР Крим капітаном юстиції ОСОБА_5 , було складено письмове повідомлення про підозру щодо ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України.
Згідно мотивів клопотання, слідством на даний час встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами оперативного підрозділу: відповідь на доручення за вих. № 76/14/97-1606 від 14.03.2024 року.
У зв'язку з цим, повідомлення про підозру ОСОБА_6 та повістки на 25.03.2024 року, 26.03.2024 року та на 27.03.2024 року про виклик його до слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим для повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України, та участі в слідчих та процесуальних діях у рамках кримінального провадження №22024011000000118 було опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», яка являється друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, випуск № НОМЕР_6 (НОМЕР_5) від 20.03.2024та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Таким чином, 20.03.2024 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України, та відповідно до положень ст.135 КПК України викликано слідчим для проведення слідчих і процесуальних дій.
09.04.2024 року на підставі вимог ст.281 КПК України у зв'язку із переховуванням підозрюваного ОСОБА_6 від слідства і суду та інформацією оперативного підрозділу про те, що останній перебуває на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим, його було оголошено в розшук, а також відповідною постановою від 09.04.2024 року досудове розслідування у даному кримінальному провадженні було зупинено.
09.08.2024 року старшим слідчим 2 відділу слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим капітаном юстиції ОСОБА_7 постановлено постанову про відновлення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000118 на підставі ч.1 ст.282 КПК України.
Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших кримінальних правопорушень не допускається, крім випадків, коли кримінальні правопорушення вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.
Так, поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України, термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
Водночас, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
А тому, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Одночасно, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Як вбачається із матеріалів клопотання, обґрунтованість повідомленої ОСОБА_6 підозри підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме: протоколом огляду мережі Інтернет від 07.03.2024 року, а саме сайту Єдиної інформаційної системи у сфері закупівель Державного казначейства РФ, за URL-адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому зафіксовані відомості щодо укладання т.зв. ООО «Омега Лифт Сервис» контракту №193 від 09.01.2023 року (реєстраціний номер контратку на сайті закупівль № НОМЕР_4 ) із т.зв. «Федеральным казенным учреждением здравоохранения « Санаторий «Сокол» Министерства внутренних дел российской федерации »); протоколом огляду мережі Інтернет від 07.03.2024 року, а саме сайту - чиного державного реєстру юридчиних осіб за URL- адресою: за результами якого отримані відомості про реєстрацію ООО « Омега Лифт Сервис » та його засновників; протоколом огляду мережі Інтернет від 19.03.2024 року, а саме сайту Єдиної інформаційної системи у сфері закупівель Державного казначейства рф, за URL-адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому зафіксовані відомості щодо укладання т.зв. ООО «Омега Лифт Сервис» контракту №193 від 09.01.2023 (реєстраціний номер контратку на сайті закупівль № НОМЕР_4 ) із т.зв. «Федеральным казенным учреждением здравоохранения «Санаторий Сокол» Министерства внутренних дел российской федерации»), іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
А тому, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_6 міг вчинити інкриміноване йому кримінальне правопорушення.
У зв'язку з наведеним, виходячи лише з фактичних обставин, які містяться у поданих слідчому судді матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність останнього до кримінального правопорушення, за викладених у клопотанні обставин.
Поряд з цим, при розгляді даного клопотання слідчого ОСОБА_8 , суд враховує, що відповідно до оперативної інформації органу досудового розслідування підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення 17.11.2023 року постанови про оголошення підозрюваної в розшук.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається:
1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Як вбачається з наданих слідчому судді матеріалів кримінального провадження 12.03.2024 року було складено повідомлення про підозру громадянина ОСОБА_6 у вчиненні нею кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111 КК України.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, письмове повідомлення про підозру 20.03.2024 року було вручено, відповідно до вимог КПК України шляхом опублікування повідомлення про підозру в газеті «Урядовий Кур'єр», що є друкований засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Крім того, постановою слідчого-криміналіста 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в АР Крим капітаном юстиції ОСОБА_8 від 09.04.2024 року ОСОБА_6 було оголошено в розшук у зв'язку з переховуванням від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Наведене, дає слідчому судді достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 умисно переховується від слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо ряду злочинів, зокрема передбаченого ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Доводи сторони захисту стосовно недопустимості доказів у зв'язку з їх викладом російською мовою є слушними, оскільки з огляду на те, що у Рішеннях Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року № 10-рп/99 та від 14 липня 2021 року № 1-р/2021 зазначено, що українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом.
Також ч.5 ст.10, п.4 ч.1 ст.92 Основного Закону України регламентовано, що застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається виключно законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25 квітня 2019 року № 2704-VIII єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова, а у ч. 6 ст. 13 цього Закону вказано, що органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом. Частинами 1, 2 ст. 14 передбачено, що у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою. У судовому процесі може застосовуватися інша мова, ніж державна, у порядку, визначеному процесуальними кодексами України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
При цьому за змістом ст.12 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року №1402-VIII судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою.
У ч. 1 ст. 29 КПК теж регламентовано, що кримінальне провадження здійснюється державною мовою. Сторона обвинувачення, слідчий суддя та суд складають процесуальні документи державною мовою. Проте, аналізуючи сукупність інших наданих доказів стороною обвинувачення, суд приходить до висновку про обгрунтованість та доведеність «поза розумним сумнівом» наявності ризиків, регламентованих ст. 177 КПК України.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що свідчать про причетність ОСОБА_6 до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що остання переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, знаходиться на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим капітана юстиції ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024011000000118 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111- 1 КК України, підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 2971-2974, 309, 372, 532 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024011000000118 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця російської федерації, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 (виданий Стахановським МВ УМВС України в Луганській області), РНКПП НОМЕР_2 , раніше не судимого - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024011000000118 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.111-1 КК України.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя