Рішення від 29.08.2024 по справі 719/531/24

Єдиний унікальний номер 719/531/24

Номер провадження 2-а/719/5/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2024 року м. Новодністровськ

Новодністровський міський суд Чернівецької області в складі:

судді Цицак В.Л.,

за участю секретаря Злої В.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у м.Новодністровськ, Чернівецької області, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2024 року в суд надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

В позовній заяві зазначає, що є внутрішньо переміщеною особою та після вимушеної зміни місця проживання став на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де 29 березня 2022р. отримав довідку про те, що не підлягає призову на військову службу по мобілізації. В подальшому, у вересні 2022р. проходив медичний огляд у зв'язку із працевлаштуванням та бланк медогляду містить відмітку про взяття на військовий облік. Вказує, що коли з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 для оновлення даних, то 05 липня 2024р. щодо нього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП. За результатами розгляду вищевказаного протоколу 10 липня 2024р. винесено постанову та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн., яку отримав під підпис 26 липня 2024р. Із оскаржуваною постановою не погоджується, оскільки вважає, що став на військовий облік відповідно до вимог чинного законодавства, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення. Окрім того, зауважує, що на момент вчинення правопорушення діяла інша редакція ст. 210 КУпАП щодо розміру штрафу. Вважає, що оскільки відповідач мав можливість отримати персональні дані позивача шляхом електронної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, то це виключає відповідальність за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Звертає увагу на строки притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 38 КУпАП. З огляду на зазначене просить постанову від 10.07.2024р., якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, скасувати, а провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення; стягнути з відповідача судовий збір.

19 серпня 2024р. ухвалою суду, після усунення недоліків позовної заяви, відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику (повідомлення) сторін, надано відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву до 27 серпня 2024р. та зобов'язано надати суду в строк до 26 серпня 2024р. матеріали справи, на підставі яких винесено оскаржувану постанову № 754 від 10.07.2024р.

Копію позовної заяви із доданими до неї документами та копію ухвали суду надіслано ІНФОРМАЦІЯ_4 на офіційну електронну адресу та поштою із рекомендованим повідомленням про вручення.

Станом на 29 серпня 2024р. відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позов, а також не звертався у суд із жодними заявами чи клопотаннями, в тому числі про продовження строку для подачі заяви по суті справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

За таких обставин, відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України суд постановив розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

У зв'язку із розглядом справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, враховуючи ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі письмові докази кожен окремо та в їх сукупності, суд встановив, що 16 жовтня 2013 року громадянина України, військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1987 року народження, взято на облік ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв'язку з постановкою на тимчасовий військовий облік видано тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 зі строком дії до моменту отримання військового квитка (а.с. 5, 11).

10 вересня 2019р. ОСОБА_1 був знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 та з 12 вересня 2019р. взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 , після чого 02 жовтня 2024р. Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час.

Як вбачається із матеріалів справи 29 березня 2022р. позивач отримав довідку №2/092, видану начальником ІНФОРМАЦІЯ_8 , підполковником ОСОБА_2 , згідно з якою не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, оскільки має на утриманні трьох і більше дітей віком до 18 років (а.с. 14).

Факт наявності на утриманні трьох і більше дітей віком до 18 років підтверджується Свідоцтвами про народження серії НОМЕР_2 від 06.12.2013р., серії НОМЕР_3 від 02.01.2019р., серії НОМЕР_4 від 15.03.2022р., серії НОМЕР_5 від 10.07.2024р. (а.с. 16-19).

Згідно з довідкою від 07.04.2022р. № 7703-5000836969 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , будучи зареєстрованим за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживає/перебуває за адресою АДРЕСА_2 (а.с. 12).

Отже, ОСОБА_1 , будучи внутрішньо переміщеною особою, не змінював задеклароване (зареєстроване) місце проживання та, будучи зареєстрованим за адресою АДРЕСА_1 , з 07 квітня 2022р. змінив фактичне місце проживання на нове за адресою АДРЕСА_2 .

Відповідно до довідки № 41/28 від 09.07.2024р., виданої філією «Дністровська ГЕС» ПрАТ «Укргідроенерго», 07 вересня 2022р. винесено наказ № 370/к про прийом ОСОБА_1 на роботу слюсарем з ремонту гідротурбінного обладнання з 12 вересня 2022р. по теперішній час (а.с. 15).

Для прийняття на роботу у турбінний цех на посаду слюсаря з ремонту та експлуатації гідротурбінного обладнання 3 розряду ОСОБА_1 07 вересня 2022р. отримав направлення на обов'язковий первинний (черговий) медичний огляд відповідно до вимог наказу МОЗ України від 21.05.2007р. № 246. На бланку медогляду серед іншого наявний відтиск печатки ІНФОРМАЦІЯ_9 про взяття ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с. 13).

Отже, із наданих суду документів вбачається, що станом на 09 вересня 2022 року ОСОБА_1 був взятий на облік ІНФОРМАЦІЯ_11 , проте точну дату взяття на облік встановити не вдалося.

05 липня 2024р. старшим інструктором другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_12 , майстер сержантом ОСОБА_3 складено протокол серії ДРТЦК № 754 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - протокол № 754 від 05.07.2024р.), в якому вказано, що 05 липня 2024р. о 17 год. 20 хв. ОСОБА_1 всупереч встановленим чинним законодавством вимогам правил військового обліку з 07.04.2022р. не прибув у визначений законом термін до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік, тобто порушив вказані правила військового обліку в особливий період. Своїми протиправними винними діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив вимоги абзацу 7 ч. 3 ст. 1, абзацу 5 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. № 2232-ХІІ та вимоги Додатку 2 до Порядку та організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022р. № 1487, що призвело до порушень ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період. Тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 6-8).

10 липня 2024р. матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , зокрема, протокол № 754 від 05.07.2024р. розглянуто начальником ІНФОРМАЦІЯ_12 , полковником ОСОБА_4 , у зв'язку з чим винесено постанову №754 по справі про адміністративне правопорушення (надалі - постанова № 754 від 10.07.2024р.).

Так, відповідно до постанови № 754 від 10.07.2024р. ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, після зміни місця проживання у встановлений законодавством термін не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних. Своїми протиправними, винними діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 6 ч. 10 ст.1, абз.1 ч.3 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абз.2 пп.1 п.1 Додатку 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року (зі змінами), що призвело до порушення ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період. Тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку із чим на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000, 00 грн. (а.с. 9).

Зі змісту оскаржуваної постанови № 754 від 10.07.2024р. вбачається, що позивач ОСОБА_5 на розгляд справи про адміністративне правопорушення з'явився, вину визнав та повідомив, що не знав про необхідність постановки на військовий облік.

Натомість відповідно до супровідного листа № 3754 від 23.07.2024р. відповідач на виконання вимог ст. 285 КУпАП надіслав копію постанови № 754 від 10.07.2024р. ОСОБА_1 , у зв'язку з не явкою останнього на розгляд справи про адміністративне правопорушення (а.с. 10).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022р. «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022р., в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі воєнний стан неодноразово продовжувався, зокрема, останній раз указом №469/2024 від 23.07.2024р. «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 23.07.2024р., з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Згідно з абз. 13, 14 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

На підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає, зокрема, дотримання правил військового обліку.

У абз. 6 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» вказано, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18 травня 2024р., внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Так, з 18 травня 2024р. ч. 4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено також, що у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

Відповідно до абз. 2, 3 п.п. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022р. № 1487, зі змінами, які набрали чинності 18 травня 2024р., призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.

Крім цього, п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022р. № 1487, зі змінами, які набрали чинності 18 травня 2024р., доповнено п.п. 10-1, згідно з яким призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

У додатку 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 509, визначено форму довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначаються прізвище, ім'я, по батькові особи; дата і місце народження; стать; серія, номер (у разі наявності), дата видачі паспорта громадянина України, ким і коли виданий/дані про документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини; відомості про законного представника, що супроводжує малолітню дитину, недієздатну особу або особу, дієздатність якої обмежена; зареєстроване місце проживання; фактичне місце проживання/перебування.

Таким чином, в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи йде розмежування зареєстрованого місця проживання та фактичного місця проживання.

Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) на період тимчасової окупації Російською Федерацією території України, а також на період віднесення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, територіальних громад до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, положення частини першої статті 4 цього Закону не поширюється на осіб, місце проживання яких зареєстроване або задеклароване у житлі, що знаходиться на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, а також на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії. Така особа може задекларувати або зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання. До реєстру територіальної громади вносяться відомості про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, а також на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, визначених у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.ч. 7, 8 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Положення про центри рекрутингу, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України. Діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, центрів рекрутингу координується та спрямовується Міністерством оборони України.

Відповідно до п.п. 1, 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022р. № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

У ст. 235 КУпАП зазначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

При цьому, положення ст. 210 КУпАП, в редакції згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку» від 30.03.2021р., було передбачено відповідальність за: 1) порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, що тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період, що тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В подальшому, Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 09.05.2024р., який набрав чинності 19 травня 2024р., внесено зміни до ст.210 КУпАП.

Так, з 19 травня 2024р. ст. 210 КУпАП передбачає відповідальність за 1) порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, що тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, що тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 3) вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, що тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Окрім того, у примітці вказано, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Також, у ч. 1 ст. 38 КУпАП, в редакції станом на квітень 2022р., було зазначено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Надалі Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який набрав чинності 19 травня 2024р., доповнено ст. 38 КУпАП новою частиною.

Так, згідно ч. 7 ст. 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Відповідно до ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Враховуючи положення ст. 8 КУпАП, беручи до уваги, що зміни внесені до ст. 210 КУпАП посилюють відповідальність особи, суд вважає, що такі зворотної сили не мають та до ОСОБА_1 застосовуватися не можуть.

Тобто, аналізуючи вищенаведені норми законодавства, суд приходить до висновку, що до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, що тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, можна притягувати осіб, які вчинили адміністративне правопорушення з 19 травня 2024 року.

Натомість, у квітні 2022 року за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період передбачалась відповідальність за ч. 2 ст. 210 КУпАП у виді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з оскаржуваної постанови № 754 від 10.05.2024р. доказом, що підтверджує склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, в діях ОСОБА_1 є, зокрема, протокол № 754 від 05.07.2024р., згідно з яким ОСОБА_1 порушив правила військового обліку, оскільки з 07 квітня 2022р. не прибув у визначений законодавством термін для взяття на військовий облік.

При цьому, суд зауважує, що із наявних у справі матеріалів достеменно встановлено, що станом на 09 вересня 2022р. ОСОБА_1 уже був взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 , тобто за місцем фактичного проживання.

Точну дату постановки позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_11 в період з 07 квітня 2022 року по 09 вересня 2022 року суду встановити не вдалося та відповідачем вказана інформація надана не була.

Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Враховуючи вищенаведене, будь-які сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 у порушенні строків постановки на військовий облік тлумачаться на користь останнього та презюмується, що останній діяв добросовісно та законно, своєчасно став на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Разом з тим, навіть якщо припустити, що у період з квітня по вересень 2022 року ОСОБА_1 й допустив порушення семиденного строку щодо постановки на військовий облік після зміни місця проживання, то станом на липень 2024 року строки накладення адміністративного стягнення сплили.

Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Таким чином, постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності не може бути беззаперечним доказом вчинення цією особою адміністративного проступку, оскільки по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення.

У ч.ч. 1-2 ст. 2 КАС України вказано, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Рішення суб'єкта владних повноважень не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ч.ч. 1-3, 5 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Докази суду надають учасники справи. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо буде встановлено відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

У п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України зазначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Таким чином, оскільки відповідачем, на якого в силу ст. 77 КАС України покладено обов'язок доведення правомірності оскаржуваного рішення, не надано суду матеріали, що підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, а закон, який погіршує становище, не має ретроспективної дії, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, а тому постанову № 754 від 10.07.2024р. слід скасувати, а провадження у справі закрити.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене, судовий збір слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законами України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, ст.ст. 7, 8, 38, 210, 222, 245, 247, 251-252, 254, 258, 278-280, 283 КУпАП, ст.ст. 2, 9, 19, 72-77, 90, 94, 139, 241-246, 255, 271-272, 286, 292-293, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_13 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний № НОМЕР_6 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса місця знаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задоволити.

Постанову № 754 по справі про адміністративне правопорушення, винесену 10.07.2024р. щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , за ч. 3 ст. 210 КУпАП - скасувати.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса місця знаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_13 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний № НОМЕР_6 ) судовий збір в розмірі 605, 60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок).

На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду безпосередньо або через Новодністровський міський суд Чернівецької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя: