Ухвала від 29.08.2024 по справі 712/9928/24

Справа № 712/9928/24

Провадження № 1-кс/712/4118/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про тимчасовий доступ до речей та документів

29 серпня 2024 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 про здійснення тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні за № 42023250000000051, від 23.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся слідчий Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Клопотання мотивує тим, що в ході досудового розслідування встановлено, що службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.08.2023 № 1618-п проведено документальну планову виїзну перевірку ПП « ОСОБА_5 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства а також правильності обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2017 по 30.06.2023 року.

Перевірка розпочата 02.10.2023 року терміном 20 робочих днів та продовжена наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.10.2023 № 1862-п на 10 робочих днів, тобто до 17.11.2023.

В ході проведення документальної планової перевірки ревізорами ІНФОРМАЦІЯ_1 виявлено факти проведення ПП « ОСОБА_5 » безтоварних операцій по реалізації продукції власного виробництва з метою формування податкового кредиту з ПДВ контрагентам. Безтоварність проведених операцій підтверджується відсутністю у ПП « ОСОБА_5 » придбання необхідної кількості сировини для виробництва реалізованої продукції та її дублювання із товарами, які були експортовані підприємством за ставкою ПДВ 0 %. Підтвердженням безтоварності операцій є також невідповідність документації по доставці проданих товарів. З метою отримання документального підтвердження, ревізорами ІНФОРМАЦІЯ_1 підготовлено письмові запити до контрагентів ПП « ОСОБА_5 » щодо надання копій документів по проведеним господарським операціям з придбання товаро-матеріальних цінностей. Фактично ревізорами направлено лише запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 товариств (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), наданими документами не підтверджено факт поставки товару.

Крім того, ревізорами ІНФОРМАЦІЯ_1 не враховано наявні в структурі ДПС опрацювання податкової інформації щодо опрацювання ризикового кредиту з ПДВ від ПП « ОСОБА_6 ». За результатом проведення аудиту контрагентів ПП « ОСОБА_5 » встановлено обставини, що вказують на проведення підприємством безтоварних операцій з реалізації товарів власного виробництва. В усіх випадках службовими особами ДПС наголошено, що підтвердження викладених в податковій інформації даних можливо зробити під час документальної перевірки.

В той же час, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи обізнаним про існування податкових інформацій та наявності ознак ризиковості у проведених ПП « ОСОБА_5 » господарських операціях, не здійснили дослідження цих операцій під час документальної перевірки та не встановили завищення податкових зобов'язань з ПДВ у ПП « ОСОБА_6 » та завищення податкового кредиту у його контрагентів.

За результатом аналізу даних з Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ПП « ОСОБА_5 » здійснює реалізацію власної продукції, яка в подальшому не використовується контрагентами в ланцюгу постачання та у власному використанні, чим безпідставно сформовано податковий кредит з ПДВ на суму 5 млн грн.

Тобто, ревізорами ІНФОРМАЦІЯ_1 не відображено вищевказані порушення Податкового кодексу, чим не донараховано контрагентам ПП « ОСОБА_6 » податкових платежів з податку на додану вартість на суму 5 млн грн.

Таким чином, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 зловживаючи своїм службовим становищем, з метою зменшення суми податкових зобов'язань, що підлягали до сплати до державного бюджету за результатом документальної планової виїзної перевірки ПП « ОСОБА_5 », не вжито заходів для отримання документального підтвердження проведених господарських операцій та не відображено в акті перевірки існуючі порушення податкового законодавства, чим зменшили податкові зобов'язання на суму 5 млн грн, чим завдали збитків державному бюджету.

Слідчий в клопотанні вказує, що на даний час в ході досудового розслідування, з метою дослідження всієї сукупності обставин вчиненого кримінального правопорушення виникла необхідність в отриманні матеріалів документальної планової виїзної перевірки ПП « ОСОБА_5 » з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства а також правильності обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2017 по 30.06.2023 року проведеної ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.08.2023 № 1618-п.

Обґрунтуванням необхідності в отриманні оригіналів вказаних документів є те, що в подальшому вони будуть використані і будуть об'єктами досліджень під час проведення судових експертиз, зокрема почеркознавчих, а відповідно до вимог Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 08.10.1998 №53/5, експертам для дослідження надаються оригінали документів.

Разом з тим, листом процесуального керівника 07.12.2023 № 31-1929ВИХ-23 з метою підтвердження або спростування вищенаведених фактів ініційовано перед ІНФОРМАЦІЯ_4 проведення повторної перевірки ПП « ОСОБА_5 ».

Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_5 №2139/5/99-00-07-06-02-05 від 12.02.2024, згідно із п.п. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу документальна позапланова перевірка може бути проведена у разі, якщо контролюючим органом вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого ріння, і виявлено невідповідність висновків акту перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Окрім цього, проведення такої перевірки можливе за умови зазначення інформації щодо залишків товару, що обліковується за підприємством, а також встановлення фактів проведення підприємством безтоварних операцій по реалізації товарів, що призвело до заниження податкових зобов'язань контрагентів на суму 25 млн грн. та надання відповідних підтверджуючих документів.

Отже отримання матеріалів зазначеної перевірки є необхідною умовою для проведення повторної перевірки контролюючим органом вищого рівня.

Слід зазначити, що в інший спосіб отримати доступ та вилучити зазначені документи не має можливості, а відомості, що містяться у них, стануть доказами у кримінальному провадженні.

У судове засідання слідчий не з'явився, скерував до суду заяву про розгляд клопотання без його участі. Заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідно до ч. 3 ст. 244 КПК України, неприбуття в судове засідання особи, яка подала клопотання не перешкоджає розгляду клопотання.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України з метою недопущення зміни або знищення речей та документів, що містять інформацію, доступ до якої є предметом клопотання слідчого, судове засідання проводиться без виклику особи, у володінні якої знаходиться така інформація.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного висновку.

Із доданих до клопотання матеріалів випливає, що ІНФОРМАЦІЯ_6 проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023250000000051 від 23.11.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.

Слідчий в клопотанні просить надати тимчасовий доступ до інформації, що перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 : АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч. 5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Доступ особи до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.

Враховуючи доводи клопотання про те, що отримання вказаних у клопотанні документів необхідне для встановлення істини у даному кримінальному провадженні, вивчивши додані до клопотання матеріали в обґрунтування підозри щодо вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя доходить висновку, що слідчим доведено наявність у досудового слідства підстав вважати, що вказані у клопотанні документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме підтвердити або спростувати подію злочину, а також встановити осіб, причетних до його вчинення, тому слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про надання тимчасового доступу до вказаних у клопотанні документів з можливістю вилучення їх копій.

На підставі вищевикладеного і керуючись ст. 131, 132, 159-166 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінніслужбових/посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) а саме до оригіналів всіх наявних матеріалів документальної планової виїзної перевірки ПП « ОСОБА_5 » з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства а також правильності обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2017 по 30.06.2023 року проведеної ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.08.2023 № 1618-п.

Виконання ухвали доручити слідчим Четвертого слідчого відділу ( з дислокацією у м. Черкасах) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві: ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , оперуповноваженим третього оперативного відділу (з дислокацією у м. Черкаси) Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 .

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ додокументів, слідчим суддею може бути постановлено ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Строк дії ухвали 30 діб з моменту постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: ОСОБА_1