Рішення від 29.08.2024 по справі 644/4762/24

Справа № 644/4762/24

Провадження № 2/610/973/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

29.08.2024 Балаклійський районний суд Харківської області в складі:

головуючого - судді Феленка Ю.А.,

за участю: секретаря судового засідання Петрової І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Балаклія Ізюмського району Харківської області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

18 липня 2024 року з Орджонікідзевського районного суду м. Харкова до Балаклійського районного суду Харківської області за підсудністю надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (далі - УСЗН Індустріального району ХМР) до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги, у якій позивач просить стягнути з відповідача надміру виплачену компенсацію внаслідок зловживання з боку відповідача у сумі 4 651,00 грн.

Позовна заява обґрунтована тим, що з 15.09.2020 ОСОБА_1 перебувала на обліку в УСЗН Індустріального району ХМР, а з 01.11.2020 отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, яку їй було призначено рішенням від 15.01.2021 на період з 01.11.2020 до 30.04.2021. Протягом 2021 року відповідач неодноразово зверталась до УСЗН Індустріального району ХМР із заявами та подавала документи для призначення вищевказаної допомоги. На підставі постанови КМУ від 07.03.2022 № 214 "Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану" ОСОБА_1 було автоматично продовжено виплату допомоги. Перевіркою достовірності відомостей, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги, було встановлено, що донька відповідача ОСОБА_2 закінчила навчання 30.06.2022, тобто мала бути виключена із переліку осіб, що включаються до складу малозабезпеченої сім'ї відповідача. ОСОБА_1 приховала це факт. Отже відповідачем були приховані відомості, що вплинули на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та визначення її розміру. Рішенням управління від 16.02.2022 № 362 ОСОБА_1 відмовлено в продовженні виплати допомоги з 01.02.2023 (з моменту виявлення). Таким чином, відповідач неправомірно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.02.2023 до 28.02.2023 в сумі 4 651 грн.

У судове засідання представник позивача не з'явився, про час та місце його проведення був повідомлений належним чином. Через систему "Електронний суд" до суду надійшла заява, згідно з якою представник позивача позовні вимоги підтримав, просив розглядати за його відсутності, не заперечував проти ухвалення судом заочного рішення.

Відповідач у судове засідання повторно не з'явилась, про час і місце його проведення повідомлялась належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення судової повістки на 16.08.2024 (а.с. 45) та трекінгом відстеження поштових відправлень АТ "УКРПОШТА", з якого вбачається, що за отриманням судової повістки про виклик до суду на 29.08.2024 ОСОБА_1 на пошту не з'явилась. Причини неявки суду не повідомила, відзив не подала, заяв або клопотань від неї не надходило.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

22.07.2024 позовну заяву Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги було прийнято до провадження Балаклійського районного суду Харківської області, відкрито провадження та призначено судовий розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 29.08.2024 у зв'язку з повторною неявкою в судове засідання відповідача на підставі ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України, постановлено провести заочний розгляд справи.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив, що 30.11.2020 ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Разом із заявою ОСОБА_1 подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням державної соціальної допомоги, у якій зазначила, що вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає в АДРЕСА_2 . Членами її сім'ї є: донька ОСОБА_2 , яка навчається на 3 курсі ХІСІ стипендію не отримує, і донька ОСОБА_3 . Також ОСОБА_1 вказала, що вона не працює з 23.08.2019, отримує від УСЗН допомогу при народженні дитини в розмірі 2 580 грн і допомогу в розмірі 2 458,37 грн, інших доходів не має, з батьком старшої дитини не проживає, сумісного господарства не веде, матеріальної допомоги від нього не отримує, із позовом про стягнення аліментів до суду не зверталась, у власності рухомого і нерухомого майна не має. Її було попереджено про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) (а.с. 6-8).

Рішенням УСЗН Індустріального району ХМР від 15.01.2021 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2020 до 30.11.2020 в розмірі 2 261,44 грн, з 01.12.2020 до 31.12.2020 в розмірі 2 455,19 грн, з 01.01.2021 до 30.04.2024 в розмірі 2 682,19 грн (а.с. 9).

У подальшому з метою продовження нарахування їй виплат ОСОБА_1 05.05.2021 та 02.11.2021 зверталась до УСЗН Індустріального району ХМР із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, разом із заявами подавала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням державної соціальної допомоги, де зазначила відомості, які є повністю ідентичними раніше зазначеним у декларації від 30.11.2020 (а.с. 10-12, 14-16).

Рішенням УСЗН Індустріального району ХМР від 31.05.2021 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.05.2021 до 31.10.2021 в розмірі 4 341,97 грн (а.с. 13).

На підставі заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 02.11.2021 ОСОБА_1 рішенням УСЗН Індустріального району ХМР від 03.06.2021 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2021 до 30.11.2021 в розмірі 4 121,70 грн, за період з 01.12.2021 до 30.04.2022 в розмірі 4 403, 10 грн (а.с. 17).

З довідки про отримання допомоги від 03.06.2024 № 307 вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УСЗН Індустріального району ХМР та їй з 01.11.2020 до 28.02.2023 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. За період з травня 2022 року до лютого 2023 року вона отримала 46 510 грн зазначеної допомоги (а.с. 18).

За даними архівної довідки № 1039 від 31.05.2024 ОСОБА_2 навчалась у Харківському національному університеті будівництва та архітектури з 2018 до 2022 року. 30.06.2022 ОСОБА_2 відраховано з числа студентів у зв'язку з завершенням навчання за освітньо-професійною програмою "Економіка" (а.с. 19).

На підставі рішення УСЗН Індустріального району ХМР від 16.02.2023 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні державної соціальної допомоги, оскільки вона не має права на отримання такої допомоги з 01.02.2023 року (а.с. 20).

Матеріали справи містять заяву ОСОБА_1 від 23.02.2023, в якій вона зобов'язується повернути на розрахунковий рахунок УСЗН Індустріального району ХМР суму отриманої державної соціальної допомоги за період з 01.02.2023 до 28.02.2023 в сумі 4 651,20 грн в місячний термін (а.с. 21).

Відповідно до довідки УСЗН Індустріального району ХМР ОСОБА_1 за період з 01.02.2023 до 28.02.2023 отримала 4 651 грн державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с. 22).

Норми права, які застосував суд.

Відповідно до ч. 1 ст. 12, ч. 1 ст. 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

При цьому, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За загальним правилом статей 15, 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених частиною другою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Умови, порядок призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги визначено Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" № 1768-III від 01.06.2000 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 № 250 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок № 250).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Непрацююча працездатна особа - особа працездатного віку з числа членів малозабезпеченої сім'ї, яка за станом здоров'я здатна до активної праці і не працює, не проходить військову службу, не займається підприємницькою діяльністю чи професійною незалежною діяльністю, не здобуває освіту за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім'ї у випадках, встановлених законом. Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців (статті 3, 5, 6 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям").

Пунктом 5 Порядку визначено, що до складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками. Склад малозабезпеченої сім'ї заявника визначається на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Згідно з пунктами 6, 7 Порядку розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї. Розмір прожиткового мінімуму для сім'ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення. Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців.

У відповідності до п. 10 Порядку державна соціальна допомога не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані у філії регіонального центру зайнятості (або міському, районному, міськрайонному центрі зайнятості - до дати припинення їх діяльності) (далі - центр зайнятості) як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

Згідно з п. 16 Порядку виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється , якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення.

Пунктом 1.1 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану" визначено установити, що на період введення воєнного стану надання державної соціальної допомоги та пільг здійснюється з урахуванням таких особливостей: строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яку було призначено раніше, продовжується особам, які проживають на територіях територіальних громад, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, внесених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції.

Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 № 309, м. Харків у період з 24.02.2022 по 15.09.2022 було включено до територій України активних бойових дій, а з 15.09.2022 і дотепер - до територій можливих бойових дій.

У разі коли у період введення воєнного стану виявлено відомості та/або отримано інформацію, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, виплата державної соціальної допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виявлено відомості та/або отримано інформацію (п. 1.2 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану").

Згідно з ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Мотиви суду.

У судовому засіданні було встановлено, що між сторонами виникли правовідносини на підставі заяви відповідача про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Спір стосується стягнення надмірно виплаченої суми допомоги, отриманої відповідачем за лютий 2023 року.

Під час звернення до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради відповідача було попереджено про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей).

Проте відповідач не повідомила Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про закінчення навчання її донькою ОСОБА_2 30.06.2022, яка у зв'язку з цим мала бути виключена із переліку осіб, що включаються до складу малозабезпеченої сім'ї відповідача, тобто ОСОБА_1 приховала, відомості, які вплинули на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру.

Отже, судом встановлено, що з боку відповідача мала місце недобросовісність, внаслідок якої було безпідставно набуто майно у виді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Таким чином, відповідач неправомірно отримала державну соціальну допомогу за період з 01.02.2023 до 28.02.2024 в сумі 4 651 грн, яку 23.02.2023 зобов'язалась повернути в місячний термін, проте станом на дату звернення позивача із цим позовом до суду зазначені кошти відповідачем не повернуті.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати.

Як убачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір за подання до суду позовної заяви в сумі 3 028 грн (а.с. 1).

У зв'язку із задоволенням позову суд відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України присуджує з відповідача на користь позивача вказані судові витрати зі сплати судового збору.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради 4 651 (чотири тисячі шістсот п'ятдесят одну) гривню надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень судового збору.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, місцезнаходження: 61007, м. Харків, вул. Бібліка, буд. 6, код ЄДРПОУ 26281752.

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Копію рішення направити відповідачу рекомендованою поштою з повідомленням не пізніше двох днів з дня його проголошення.

СуддяЮ.А. Феленко