Справа № 545/3081/24
Провадження № 3/545/1084/24
"27" серпня 2024 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Стрюк Л.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Полтава, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, РНОКПП: НОМЕР_1 , інші відомості суду не відомі,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-
ОСОБА_1 , перебуваючи з 09.07.1990 до 05.01.2023 на посаді майстра лісу Руднянського лісництва Державного підприємства «Полтавське лісове господарство», відповідно до підп. «е» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія вищевказаного Закону, зокрема, посадові та службові особи державної лісової охорони, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме о 10 год 08 хв 12.02.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2021 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є місце де у ОСОБА_1 виник обов'язок подавати декларацію, а саме: Руднянське лісництво Державного підприємства «Полтавське лісове господарство», вул. Полтавська,63, с. Новоселівка, Полтавського району, Полтавської області.
Датою вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є дата несвоєчасного подання щорічної декларації за 2021 рік - 12.02.2024.
Також ОСОБА_1 , перебуваючи з 09.07.1990 до 05.01.2023 на посаді майстра лісу Руднянського лісництва Державного підприємства «Полтавське лісове господарство», відповідно до підп. «е» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія вищевказаного Закону, зокрема, посадові та службові особи державної лісової охорони, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме о 10 год 14 хв 12.02.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2022 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є місце де у ОСОБА_1 виник обов'язок подавати декларацію, а саме: Руднянське лісництво Державного підприємства «Полтавське лісове господарство», вул. Полтавська,63, с. Новоселівка, Полтавського району, Полтавської області.
Датою вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є дата несвоєчасного подання щорічної декларації за 2022 рік - 12.02.2024.
Постановою Полтавського районного суду Полтавської області від 27.08.2024 справи про адміністративне правопорушення №545/3081/24 (3/545/1084/24) та №545/3082/24 (3/545/1085/24) стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП об'єднані в одне провадження та присвоєно загальний номер справи №545/2681/24), номер провадження (3/545/1084/24).
У судовому засіданні ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав, пояснив суду, що помилково неправильно обрахував останній день подання декларації, наміру ухилитись від декларування не мав. У скоєному щиро розкаявся.
Прокурор у судовому засіданні протокол підтримав, просив притягнути до адміністративної відповідальності, оскільки вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є доведеною.
Суд, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступного.
Згідно з ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ст.ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Наказом Державного підприємства «Полтавське лісове господарство» від 09.07.1990 N? ПЛ-00000056-0051 ОСОБА_1 призначено на посаду майстра лісу Руднянського лісництва ДП «Полтавське лісове господарство» з 09 липня 1990 року (а.с.23).
Наказом Філії «Полтавське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарства «Ліси України» від 04.01.2023 №»1/17-0051 ОСОБА_1 призначено на посадумайстра лісу дільниці N? 3 Руднянського лісництва Філії «Полтавське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» з 05.01.2023 (а.с.24).
Наказом Філії «Полтавське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 27.05.2024 N? 197-0051 ОСОБА_1 звільнено з посади майстра лісу дільниці N? 3 Руднянського лісництва Філії «Полтавське лісове господарство» з 31.05.2024 (а.с.25).
В додатку «Посадові особи державної лісової охорони, лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів» до «Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших постійних лісокористувачів та власників лісів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2009 року N? 976, встановлено, що в перелік вказаних осіб входять, зокрема, майстер лісу державного лісогосподарського (лісомисливського) підприємства.
Відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктами, на яких поширюються дія цього закону, с, зокрема, посадові та службові особи державної лісової охорони.
Частиною 1 статті 1 Закону визначено, що суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік зо формою, що визначається національним агентством.
Таким чином відповідно до підпункту "е" пункту 1 частини першої статті 3 ЗУ «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Аналіз вказаних норм дає підстави прийти до висновку, що склад правопорушення за ч.1 ст.172-6КУпАП є формальним.
Таким чином, ОСОБА_1 згідно вимог ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» повинен був подати щорічну декларацію, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021-2022 роки, не пізніше 31.01.2024.
Згідно з інформацією з офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», декларацію ОСОБА_1 фактично подав 12.02.2024 о 10:08 год та 12.02.2024 о 10:14 год (а.с.30-35)
Під час судового розгляду справи судом не встановлено, а ОСОБА_1 належними та достовірними доказами не доведено, наявність поважних причин несвоєчасності подання декларації до Національного агентства з питань запобігання корупції.
Вина ОСОБА_1 підтверджується вищезазначеними доказами дослідженими та перевіреними судом у їх сукупності, зокрема, протоколами про адміністративне правопорушення №190 від 22.07.2024 та №191 від 22.07.2024, наказами про призначення на посаду, звільнення з посади, повідомлення про необхідність подання декларації при звільненні, інформацією з офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» згідно якої декларації за 2021-2022 ОСОБА_1 подав 12.02.2024 замість 31.01.2024 року.
На переконання суду наведені вище докази, що досліджені та перевірені судом у їх сукупності поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчинені інкримінованого адміністративного правопорушення.
Таким чином в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставини що обтяжують покарання відсутні.
Обставини що пом'якшують покарання є щире каяття.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення суд враховує вимоги ст. 23 КУпАП, в силу яких адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
При накладенні стягнення відповідно до вимог ст.33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, яка є особою молодого віку, працевлаштована, щодо якої відсутні дані про притягнення її раніше до адміністративної відповідальності за порушення вимог антикорупційного законодавства, ступінь її вини, відсутність обставин що обтяжують покарання, обставину, що пом'якшує покарання, та вважає за необхідне і достатнє застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі передбаченому санкцією ч.1 статті 172-6 КУпАП
Керуючись, ст.ст. 283, 284, ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень на користь держави.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн. (одержувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача : Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача : UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Копія платіжного документу подається до суду.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: Стрюк Л.І.