іменем України
Справа №377/690/24
Провадження №3/377/271/24
28 серпня 2024 року суддя Славутицького міського суду Київської області Теремецька Н.Ф., за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі справу, що надійшла з Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , кухара господарчого взводу роти матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 - солдата, місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,-
про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП, -
15 серпня 2024 року, о 13 годині 00 хвилин, перебуваючи на території військової частини НОМЕР_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , солдат ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані, в умовах особливого періоду.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, до суду подав заяву, в якій просив справу розглянути без його участі. З письмових пояснень ОСОБА_1 , які додані до протоколу про адміністративне правопорушення, вбачається, що 15.08.2024 він знаходився в добовому наряді помічником чергового парку. Приблизно о 12:30 годині, виконуючи обов'язки військової служби, а саме займаючись прибиранням прилеглої (закріпленої за КПП) території, він вжив алкогольний напій - коньяк в кількості 250 мл. Приблизно о 13 годині був виявлений в стані алкогольного сп'яніння черговим парку ОСОБА_2 ..
Враховуючи, що присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою для розгляду даної справи за правилами статті 268 КУпАП, то справа розглянута за відсутності ОСОБА_1 ..
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, підтверджується дослідженими доказами в судовому засіданні:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії НГУ № 393323 від 16.08.2024, в якому викладені обставини та суть правопорушення;
- висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради, складеного 15.08.2024 на підставі даних, що містяться в акті медичного огляду особи з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 221, відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15.08.2024 був направлений військовою частиною НОМЕР_1 НГУ до КНП «ЧОПНЛ» для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння та 15.08.2024 о 15 годині був оглянутий і встановлено, що він перебував в стані алкогольного сп'яніння;
- письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 15.08.2024, з яких вбачається, що 15.08.2024 близько 13 години він повертався з обідньої перерви до місця безпосереднього проходження служби, а саме автопарку військової частини НОМЕР_1 , який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Проходячи КПП він звернув увагу, що помічник чергового парку солдат ОСОБА_1 перебуває в нетверезому стані. В подальшому він доповів черговому парку майстер сержанту ОСОБА_2 про те, що солдат ОСОБА_1 під час знаходження в добовому наряді, виконуючи обов'язки помічника чергового, перебуває в нетверезому стані;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 15.08.2024, відповідно до яких 15.08.2024 приблизно о 13 годині ним було виявлено, що солдат ОСОБА_1 , перебуваючи в добовому наряді помічником чергового, виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані;
- службовою карткою ОСОБА_1 , відповідно до якої на ОСОБА_1 за період з 23.03.2024 по 10.07.2024 накладались стягнення у виді догани та суворої догани за недбале ставлення до військової служби;
- графіком чергування роти матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 з 09.08.2024 по 15.08.2024, складеного командиром роти матеріально-технічного забезпечення капітаном 07.08.2024 ОСОБА_4 , відповідно до якого 15.08.2024 солдат ОСОБА_1 перебував на чергуванні днювальним парку;
- службовою характеристикою на солдата ОСОБА_1 , складеною 19.08.2024 заступником командира роти матеріально-технічного забезпечення по роботі з особовим складом старшим лейтенантом ОСОБА_5 , погодженою командиром військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_6 , відповідно до якої солдат ОСОБА_1 за час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 зарекомендував себе наступним чином: свої службові обов'язки знає, але потребує постійного контролю та нагадування, програму бойової підготовки НГУ засвоює на загальну оцінку «задовільно», вимоги військових статутів ЗСУ знає задовільно. Під час виконання завдань бойової служби виявляє низькі професійно-бойові та морально-психологічні якості, не вміє приймати правильне рішення при ускладненні обстановки. До командирів, товаришів по службі ставиться без належної поваги, накази виконує, але потребує постійного контролю. На зауваження старших командирів належним чином не реагує, помічені недоліки усуває після нагадування. Солдат ОСОБА_1 не являється взірцем для товаришів по службі у виконанні службового обов'язку. Своїми діями він дискредитує честь та гідність воїнів Національної Гвардії в обличчі громадян України;
- військовим квитком серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 , копія якого долучена до протоколу про адміністративне правопорушення;
- наказом командира військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України № 57 від 15.01.2024 «Про уповноваження складати протоколи про військові адміністративні правопорушення командирам підрозділів військової частини НОМЕР_1 », посвідченням серії НОМЕР_3 ОСОБА_7 , виданим 05.03.2022 начальником Національної академії НГУ генерал-лейтенантом ОСОБА_8 , копії яких знаходяться в матеріалах справи, та підтверджують повноваження командира роти матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_7 складати протоколи про військові адміністративні правопорушення.
Згідно із частиною 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначений статтею 266-1 КУпАП, пунктом 8 Розділу ІІ Інструкції з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 23.08.2017 № 726
та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 вересня 2017 року за № 1166/31034 (далі Інструкція № 726).
Відповідно до частини 1 статті 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів (частина 2 статті 266-1 КУпАП).
У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється (частина 4 статті 266-1 КУпАП).
Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення (частина 5 статті 266-1 КУпАП).
Відповідно до абзацу 1 пункту 8 Розділу ІІ Інструкції № 726 у разі виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або перебування на території військової частини з ознаками, які визначені в пунктах 3, 4 розділу I Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція про порядок виявлення ознак сп'яніння), посадовою особою, уповноваженою командиром (начальником) військової частини (установи, закладу, підрозділу), проводиться огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), з використанням спеціального технічного засобу та тесту.
Перед проведенням огляду на стан сп'яніння посадова особа інформує військовослужбовця, що підлягає огляду, про порядок застосування спеціального технічного засобу та тесту, а також на його вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки (абзац 2 пункту 8 Розділу ІІ Інструкції № 726).
У разі незгоди військовослужбовця пройти огляд на стан сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу та тесту, його незгоди з результатом такого огляду, посадова особа не пізніше ніж протягом двох годин направляє його в супроводі двох представників Головного управління НГУ, військової частини для проведення медичного огляду до відповідного закладу охорони здоров'я, якому надано право проводити такий огляд (абзац 7 пункту 8 Розділу ІІ Інструкції № 726).
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складається за формою, наведеною в додатку 4 до Інструкції про порядок виявлення ознак сп'яніння у присутності посадової особи, уповноваженої командиром (начальником) військової частини (установи, закладу, підрозділу), та долучається до матеріалів військового адміністративного правопорушення (абзац 8 пункту 8 Розділу ІІ Інструкції № 726).
Зауважень щодо порядку проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 не надано.
У статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні продовжено Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, зокрема Указом Президента України № 469/2024 від 23.07.2024 з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.
Таким чином, з досліджених доказів встановлено, що 15 серпня 2024 року, о 13 годині, солдат ОСОБА_1 перебуваючи на території військової частини НОМЕР_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , солдат ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані, в умовах особливого періоду.
Відповідальність за частиною 3 статті 172-20 КУпАП передбачена за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частиною 1 статті 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на
території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Виходячи з викладеного, вважаю, що вина ОСОБА_1 в скоєнні правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, доведена повністю і сумніву не викликає.
Обставин, що виключають адміністративну відповідальність відповідно до статей 17-20 КУпАП, не встановлено.
Обставин, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачених статтею 247 КУпАП, також не встановлено.
При визначені виду та розміру адміністративного стягнення відповідно до статті 33 КУпАП враховую характер правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, форму та ступінь її вини, її майновий стан, обставини, що обтяжують відповідальність, та обставини, що пом'якшують відповідальність.
Обставин, що обтяжують відповідальність відповідно до статті 35 КУпАП, не встановлено.
Обставин, що пом'якшують відповідальність відповідно до статті 34 КУпАП, не встановлено.
Враховуючи всі обставини в сукупності, характер та обставини правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю за необхідне ОСОБА_1 піддати адміністративному стягненню, передбаченому частиною 3 статті 172-20 КУпАП, у виді штрафу.
Крім того, стягненню з особи на користь держави при накладенні на неї адміністративного стягнення підлягає судовий збір відповідно до пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 279, 280, 283-285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого частино 3 статті 172-20 КУпАП, і піддати стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з частиною 1 статті 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною 2 статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути звернута до примусового виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Н. Ф. Теремецька