Справа 573/1673/24
Номер провадження 3/573/742/24
28 серпня 2024 року м. Білопілля
Суддя Білопільського районного суду Сумської області Терещенко О.І., розглянув матеріали, які надійшли з ВП № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , непрацюючої, РНОКПП НОМЕР_1
- за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
21 серпня 2024 року до Білопільського районного суду Сумської області з ВП №1 (м.Білопілля) надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №005421 від 20 серпня 2024 року, складений щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У протоколі зазначено, що ОСОБА_1 в період часу з 19 години 16 серпня по 09 годину 17 серпня 2024 року за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_2 ухилялася від виконання обов'язків по вихованню неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , 2010 року народження, ОСОБА_2 2013 року народження, ОСОБА_3 , 2015 року народження, ОСОБА_3 2018 року народження, не забезпечувала дітей належними речами для їхнього життя, розвитку, виховання. Діти були відсутні вдома, внаслідок чого мати не здійснювала догляд за ними, не піклувалася про їхнє життя та здоров'я, та своїми діями порушила вимоги ст. 150 СК України, та вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не прибула, про дату, час, місце розгляду справи повідомлена належним чином, направила заяву про розгляд справи без її участі, свою провину визнала.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Згідно з положеннями ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі (ст. 256 КУпАП).
Диспозицією ч. 1 ст. 184 КУпАП, за якою складено протокол щодо ОСОБА_1 , передбачена відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Зазначена норма закону є бланкетною. Отже, диспозиція даної статті посилається на певне законодавство, яке передбачає виконання обов'язків. Тому для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності посадова особа, що склала вказаний протокол, повинна була вказати, які саме обов'язки не були виконані.
Положеннями ст. 150 СК України передбачено обов'язки батьків та відповідальність щодо виховання та розвитку дитини.
З письмових пояснень, складених інспектором ОСОБА_4 20 серпня 2024 рок від імені ОСОБА_1 , вбачається, що з 19 години 16 серпня по 09 годину 17 серпня 2024 року її діти ОСОБА_2 , 2010 року народження, ОСОБА_2 2013 року народження, ОСОБА_3 , 2015 року народження, ОСОБА_3 2018 року народження, перебували у її матері ОСОБА_5 по АДРЕСА_1 , гралися на вулиці Прорубській, а потім о 09 годині 17 серпня 2024 року повернулися додому.
Разом з цим, з протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 17 серпня 2024 року та письмових пояснень ОСОБА_6 вбачається, що остання просить притягнути до відповідальності ОСОБА_1 , бо остання неналежно доглядає за своїми дітьми, постійно вживає спиртні напої, її діти мають неохайний вигляд, голодні, залишаються одні вдома та постійно кидають їй у двір різний непотріб, при цьому вказані пояснення не містять відомостей про те, що діти дійсно тривалий час перебували на вулиці без нагляду, а також те, що ОСОБА_1 неналежно доглядає за ними, постійно вживає спиртні напої, її діти мають неохайний вигляд, голодні.
Тобто, пояснення, складені поліцейськими від імені ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , суперечать одне одному, бо стосуються в одному випадку факту виклику поліції у зв'язку з тим, що діти ОСОБА_1 нібито кидали непотріб у двір ОСОБА_6 , а у іншому - ухилення від здійснення нагляду за дітьми. При цьому суд відмічає, що в період з 19 години 16 серпня по 09 годину 17 серпня 2024 року її діти перебували у бабусі, що не суперечить ст. 257 СК України і не свідчить про недогляд матері за дітьми.
Така невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення іншим матеріалам справи не дає можливості з'ясувати, чи мала місце протиправність дій (бездіяльності) ОСОБА_1 і в чому вона полягала, а відтак чи є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, в її діях (бездіяльності).
Крім того, долучена до матеріалів справи копія паспорту на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не містить відомостей про матір цієї особи.
Також, у протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 зазначено, що остання ухилялася від виконання обов'язків по вихованню неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , 2010 року народження, ОСОБА_2 2013 року народження, ОСОБА_3 , 2015 року народження, ОСОБА_3 2018 року, однак до матеріалів справи долучено також копію свідоцтва про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнання своєї винуватості ОСОБА_1 без підтвердження її винуватості належними та допустимими доказами не є законною та обґрунтованою підставою для притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Суд звертає увагу на те, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення саме на посадову особу, яка його складає, покладається обов'язок надання суду доказів на підтвердження того правопорушення, яке зазначається у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно з вимогами ст. 283 КУпАП постанова суду має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в тому разі, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, а тому провадження в даній справі підлягає закриттю.
Керуючись ч. 1 ст. 184, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя