29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"01" листопада 2010 р. Справа № 10/1785-10
За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький
до комунального підприємства Староушицької територіальної громади "Житловик" смт. Стара Ушиця Кам'янець-Подільського району
про стягнення 3457,53 грн.
Суддя
Представники сторін:
від позивача: Сліпчук О.П. - за довіреністю від 28.04.2010р.
від відповідача: не з'явився
Суть спору: Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 3457,53 грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу скиданням стічних вод після очистки у р. Дністер з недотриманням норм гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки №5/05 від 18.06.2009р., акти відбору проб вод №31 від 10.06.2009р., №45 від 21.07.2009р., №33 від 25.05.2010р., протоколи вимірювання показників складу та властивостей проб води №31 від 17.06.2009р., №45 від 29.07.2009р., №33 від 31.05.2010р., розрахунок розміру шкоди), ст.ст. 64, 68 Законну України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 44, 70, 110 Водного кодексу України.
Повноважний представник позивача позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити, посилаючись на докази подані в обґрунтування позову.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов з документальним обґрунтуванням своїх доводів не подав, про причини неявки та неподання доказів не повідомив, позовні вимоги не оспорив, своїм процесуальним правом не скористався.
Враховуючи вищенаведені обставини, суд вважає за можливе згідно ст. 75 ГПК України розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства комунальним підприємством Староушицької територіальної громади "Житловик" смт. Стара Ушиця Кам'янець-Подільського району в ході якої зафіксовано , що при експлуатації очисних споруд стічні води після очистки, скидались у річку з недотриманням нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, про що складено акт перевірки №5/05 від 18.06.2009р.
Крім того, Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області здійснено відбір проб зворотних вод комунальним підприємством Староушицької територіальної громади "Житловик" про що складено акти відбору проб №31 від 10.06.2009р., №45 від 21.07.2009р. та №33 від 25.05.2010р. На підставі вказаних актів складено відповідно протоколи вимірювань показників складу та властивостей проб вод №31 від 17.06.2009р., №45 від 21.07.2009р.. №33 від 31.05.2010р. в яких проведено відповідність вимірювань показникам затверджених величин ГДС.
Відповідачем надано Державній екологічній інспекції в Хмельницькій області довідку про витрати зворотних вод за період з 10.06.2009р. по 25.10.2010р. згідно вимог припису від 23.06. 2010р.
Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки, актів відбору проб вод, протоколів вимірювань показників складу та властивостей проб вод та згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783, розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок скиду зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС у р. Дністер при експлуатації очисних спору склав 3457,53грн.
Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області направила відповідачу лист від 23.07.2010р. №4415/03 з вимогою сплатити 3457,53 грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу .
Оскільки Відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням за відсутності дозволу в сумі 3457,53грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 "Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі "покладено на Державну екологічну інспекцію.
Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно абз. 1 ст. 70 Водного кодексу України, скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Згідно ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт при експлуатації очисних споруд КП Староушицької територіальної громади "Житловик" здійснення скиду зворотних вод з недотриманням нормативів гранично-допустимого скидання забруднюючих речовин у р. Дністер в результаті чого природному середовищу завдано шкоду в розмірі 3457,53 грн., розраховану відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389.
Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували заявлені позовні вимоги та про відшкодування заявленої до стягнення шкоди суду не подано.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.1,12,33, 44, 49, 82, 84,85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до комунального підприємства Староушицької територіальної громади "Житловик" смт. Стара Ушиця Кам'янець-Подільського району про стягнення 3457,53 грн. шкоди задоволити.
Стягнути з комунального підприємства Староушицької територіальної громади "Житловик" (смт. Стара Ушиця, Кам'янець-Подільського району, вул. Миру, 10, код 34422328) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування на р/р 33112331700236, одержувач Кам'янець-Подільське УДК, код класифікації 24062100, код одержувача 23565590, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області 3457,53грн. (три тисячі чотириста п'ятдесят сім гривень 53коп.) шкоди заподіяної природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з комунального підприємства Староушицької територіальної громади "Житловик" (смт. Стара Ушиця, Кам'янець-Подільського району, вул. Миру, 10, код 34422328) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК м. Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013) державне мито в сумі 102,00 грн. (сто дві гривні 00коп.) та в дохід державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22050003, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя
віддрук. 3 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 - відповідачу.