Справа № 458/742/24
3/458/415/2024
29.08.2024 м. Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Волинець М.З., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянина України, адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , т.в.о. директора Турківського Дочірнього Лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс»,
за ч.1 ст.41 КУпАП,-
29.07.2024 о 16 год. 00 хв. під час проведення позапланової перевірки головним державним інспектором відділу з питань праці північного регіону Управління інспекційної діяльності у Львівській області Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Гойною Н.І. у Турківському Дочірньому Лісогосподарському підприємстві ЛГП «Галсільліс», (юридична адреса: с. Шум'яч, Самбірський район, Львівська область,82516), встановлено порушення вимог ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», що містить ознаки адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.41 КУпАП, а саме: відповідно до умов Колективного договору Турківське Дочірнє Лісогосподарське підприємство ЛГП «Галсільліс» /надалі Турківське ДЛГП «Галсільліс»/ зобов'язувалося здійснювати виплату заробітної плати в робочі дні два рази на місяць: аванс - до 20 числа поточного місяця, остаточну виплату - 7 числа місяця, наступного за місяцем за який здійснюється виплата. Виплачувати заробітну плату напередодні у разі, коли день її виплати збігається з вихідним, святковим або робочим днем. В ході перевірки встановлено, що заробітна плата працівникам Турківське ДЛГП «Галсільліс» за першу половину липня 2024 року відповідно до умов колективного договору станом на 29.07.2024 на момент завершення перевірки залишилась невиплаченою.
В судовому засідання ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав та пояснив, що Турківське ДЛГП «Галсільліс» є комунальним підприємством і виплата заробітної плати здійснюється за рахунок коштів самого підприємство без виділення таких із держбюджету. Зазначив, що з січня 2024 року Турківське ДЛГП «Галсільліс» фактично перебуває у стані простою та не виконує усіх функцій, оскільки не має затверджених погоджень із вищестоящих органів, а тому не має належного фінансування щодо вчасної оплати праці працівників.
Заслухавши пояснення особи яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали адміністративної справи стосовно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, повно, всебічно й об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд встановив, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.41 КУпАП.
Факт адміністративного правопорушення та його вина у вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП підтверджується матеріалам справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення № ЗХ/ЛВ/21549/283/П/ПТ від 29.07.2024;
- актом № ЗХ/ЛВ/21549/283 від 29.07.2024, складеним за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду у Турківському ДЛГП «Галсільліс» та додатками до нього, відповідно до якого було виявлено порушення вимог законодавства про працю, а саме порушення ч. 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» - наявність заборгованості з виплати заробітної плати.
- фотокопією наказу в.о. генерального директора Обласного Комунального Спеціалізованого Лісогосподарського Підприємства «Галсільліс» Тренича І. №19-д від 17.07.2024 про надання відпустки директору Турківського ДЛГП «Галсільліс» ОСОБА_2 відповідно до якого покладено виконання обов'язків директора Турківського ДЛГП «Галсільліс» на інженера лісового господарства Турківського ДЛГП «Галсільліс» - ОСОБА_1 на час відпустки директора Турківського ДЛГП «Галсільліс» ОСОБА_2 з 17.07.2024 по 15.08.2024;
- фотокопією наказу в.о. генерального директора Підгородецького І. №17-д від 03.07.2024 про надання відпустки в.о. директора Турківського ДЛГП «Галсільліс» ОСОБА_3 відповідно до якого покладено виконання обов'язків директора Турківського ДЛГП «Галсільліс» на інженера лісового господарства Турківського ДЛГП «Галсільліс» - ОСОБА_1 на час відпустки в.о. директора Турківського ДЛГП «Галсільліс» ОСОБА_3 з 10.07.2024 по 08.08.2024 включно;
- фотокопією довідки про використання коштів підприємства за період з квітня по липень 2024 року;
- фотокопією довідки про оплату праці станом на 29.07.2024 .
Відповідно до ч.1ст.41 КУпАП відповідальність настає за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати.
Доказів, які б спростували наведені вище обставини суду не надано.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність чи обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення не встановлено.
Разом з тим, суд враховує, що згідно акту № ЗХ/ЛВ/21549/283 від 29.07.2024, складеним за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду у Турківському ДЛГП «Галсільліс» та додатками до нього, загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати за період квітень-травень 2024 року становила 72 000 грн. та станом на день завершення перевірки (29.07.2024) залишається невиплаченою заробітна плата працівникам Турківського ДЛГП «Галсільліс» за червень та першу половину липня 2024 року (а.с. 10 і на звороті).
Згідно довідки про оплату праці станом на 29.07.2024 заборгованість із виплати заробітної плати на 01.06.2024 становить 224 600 грн., із виплати заробітної плати на 01.07.2024 - 455 500 грн.
Враховуючи наведе, факт порушення законодавства про працю, а саме ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» в частині порушення строків виплати заробітної плати у Турківського ДЛГП «Галсільліс» має непоодинокі випадки, що є грубим порушення ст. 43 права Конституції України, відповідно до якої кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Разом з тим, щодо пояснень ОСОБА_1 про фактичне перебування з січня 2024 року Турківського ДЛГП «Галсільліс» у стані простою та не виконня усіх функцій, оскільки не має затверджених погоджень із вищестоящих органів, а тому не має належного фінансування щодо вчасної оплати праці працівників суд зазначає, що у розглядуваному випадку предметом розгляду матеріалів є факт порушення ч.1 ст. 41 КУпАП, а внутрішня організація роботи Турківського ДЛГП «Галсільліс» належить до компетенції відповідного керівництва та не є предметом розгляду протоколу про адміністративне правопорушення ЗХ/ЛВ/21549/283 від 29.07.2024. Також матеріалами справи підтверджується що все-таки з січня 2024 року періодично виплата заробітної плати здійснювалася у відповідності до умов Колективного договору зазначеного підприємства, тому зазначене твердження суд оцінює критично.
Таким чином, при накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутність обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 , як уповноваженої посадової особи Турківського ДЛГП «Галсільліс», адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн 00 коп.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, пункту 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з останніми змінами та доповненнями, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01.01.2024 прожитковий мінімум для працездатних осіб відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» становить 3028 грн. 00 коп., а тому з правопорушника в користь держави належить стягнути судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. (3028 х 0,2).
Керуючись ст.40-1, ст.41, 221, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн 00 коп, який необхідно внести через установу банку України на розрахунковий рахунок: Отримувач: ГУК Львів/Турківська тг/21081100; Код отримувача (код ЄДРПОУ): 38008294, Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.); Код банку (МФО) 899998; Номер рахунку: UA588999980314000542000013919; Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Роз'яснити, що згідно з ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Турківського районного суду Львівської області.
З урахуванням ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянина України, адреса місця проживання: АДРЕСА_1 судовий збір за ухвалення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення на користь держави в особі Державної судової адміністрації України за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок № UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106, Призначення платежу - судовий збір (про адміністративне правопорушення) у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили. Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови. Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.
Суддя М.З. Волинець