Справа № 352/2190/24
Провадження № 3/352/1053/24
29 серпня 2024 рокум. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Олійник М.Ю., розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції № 1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 130, ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
11 серпня 2024 року приблизно о 16 год 08 хв в с. Угринів по вул. Незалежності, 448, ОСОБА_1 керував автомобілем Daewoo Lanos н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів). Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Крім цього, 11 серпня 2024 року приблизно о 16 год 08 хв в с. Угринів по вул. Незалежності, 448, ОСОБА_1 керуючи автомобілем Daewoo Lanos н.з. НОМЕР_1 не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та скоїв наїзд на бетонний міст у с. Угринів по вул. Незалежності, 448. При ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив вимоги п. 12.1 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав і пояснив, що дійсно 11 серпня 2024 року випив алкоголь зі своїм братом, який повернувся з війни. Брату стало погано і його забрала швидка допомога. Він в свою чергу вирішив під'їхати своїм автомобілем, але не впорався з керуванням і з'їхав у кювет. На пропозицію працівників поліції пройти огляд на встановлення стану алкогольного сп'яніння, відмовився.
Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Оцінивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.130, ст. 124 КУпАП, з таких підстав.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Вимогами ст. 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, при розгляді даної адміністративної справи судом достовірно було встановлено, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130, ст. 124 КУпАП, доводиться такими доказами:
За ч.1 ст. 130 КУпАП:
-протоколом серії ЕПР1 №110742 від 11 серпня 2024 року про адміністративне правопорушення (а.с.1);
-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння від 11 серпня 2024 року (а.с.2);
-довідкою КНП «ОКЛ ІФ ОР» № 2208 від 11 серпня 2024 року щодо госпіталізації в НЕМД ОКЛ ОСОБА_1 (а.с.3);
-актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а.с.4);
-копіює свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, газоаналізатор «АлкоФор 507» (а.с.5);
-копією протоколу серії ЕПР1 №110753 від 11 серпня 2024 року відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП (а.с.6);
-копією схеми місця ДТП від 11 серпня 2024 року (а.с.7);
-письмовим поясненням ОСОБА_2 (а.с.8);
-рапортами працівників поліції (а.с.11-12)
-відеоматеріалом з нагрудного відеореєстратора інспектора поліції (диск з відеозаписом міститься на а.с.13), на якому зафіксовано, встановлення ознак алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 , пропозицію пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу та в КНП «ПОКЦПЗ ІФ ОР», на що ОСОБА_1 відмовився.
За ст. 124 КупАП:
-протоколом серії ЕПР1 №110753 від 11 серпня 2024 року про адміністративне правопорушення (а.с. 18);
-схемою ДТП від 11 серпня 2024 року ( а. с. 19);
-копією протоколу серії ЕПР1 №110742 від 11 серпня 2024 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП (а.с.20);
-копією письмового пояснення ОСОБА_2 (а.с.21);
-копією довідки КНП «ОКЛ ІФ ОР» № 2208 від 11 серпня 2024 року щодо госпіталізації в НЕМД ОКЛ ОСОБА_1 (а.с.22);
-рапортами працівників поліції (а.с.24-25).
Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин; п. 12.1 ПДР України, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, оскільки він будучи особою, яка керує транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, а також склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП - порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З системного аналізу ст.124 КУпАП, ч.1 ст.130 КУпАП та глави 3 КУпАП встановлено, що більш серйозним з числа вчинених ОСОБА_1 правопорушень є адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки санкція даної статті передбачає стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік, і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а максимальним стягненням за ст.124 КУпАП є штраф або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року, що є менш серйозним ніж стягнення передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Відтак, суд накладає адміністративне стягнення на ОСОБА_1 у межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП.
Окрім того, відповідно дост.40-1КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.40-1,283,284 КУпАП, суд,
Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП та ст. 124 КУпАП та, з врахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід державного бюджету в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. (стягувач - ДСА України на рахунок: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 820019, рахунок отримувача UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
На підставі ч. 2 ст.308 КУпАП в разі не сплати штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії цієї постанови, а в разі оскарження - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, органом державної виконавчої служби в порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Суддя Максим ОЛІЙНИК