Постанова від 27.08.2024 по справі 160/1757/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2024 року м. Дніпросправа № 160/1757/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши у порядку письмового провадження у м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2024 року (суддя Неклеса О.М.) у справі №160/1757/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладену у листі від 02.11.2023 р. за вих. №54224-43694/Г-01/8-0400/23 щодо перерахунку пенсії шляхом зарахування до трудового (страхового) стажу періоду військової служби у Мурманській області з 20.12.1986 року по 03.06.1990 року у кратному пільговому обчисленні - один місяць служби за півтора місяці;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до трудового (страхового) стажу період військової служби у Мурманській області з 20.12.1986 року по 03.06.1990 року у кратному пільговому обчисленні - один місяць служби за півтора місяці;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 . РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з урахуванням нового трудового стажу з моменту її призначення та по теперішній час та здійснити виплату недоплачених сум пенсії з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що перебуває на пенсійному обліку у відповідача та з 25.10.2017 р. отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення». Розмір його пенсії обчислено із загального страхового стажу 38 років 8 місяців 23 дні та заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 р. по 31.12.2021 р. Позивач зазначав, що у період з 20.12.1986 р. по 03.06.1990 р. він проходив військову службу в Збройних Силах у військовій частині НОМЕР_2 у військовому званні “мічман» в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР (Мурманська область). Вказане підтверджено записами трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 , військовим квитком серії НОМЕР_4 та довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.06.2020 року вих. №06/154. 01.10.2023 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо проведення перерахунку його пенсії та просив зарахувати

до його трудового (страхового) стажу період військової служби у Мурманській області з 20.12.1986 р. по 03.06.1990 р. у кратному пільговому обчисленні - один місяць служби за півтора місяці, однак відповідач у листі від 02.11.2023 р. за вих. №54224-43694/Г-01/8-0400/23 відмовив в перерахунку пенсії. Позивач вважав такі дії пенсійного органу протиправними, у зв'язку з чим звернувся з цим позовом до суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2024 року позов задоволено.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про те. що період проходження позивачем військової служби в Мурманській області необхідно розрахувати у пільговому обчислені, оскільки як законодавство колишнього СРСР до 01.01.1991 так і законодавство України, чинне на час виникнення спірних відноси, передбачали і передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження особами військової служби в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Фактично позиція відповідача полягає у тому, що оскільки управління ПФУ призначило позивачу пенсію за вислугу років, то його трудовий стаж обчислюється в порядку, встановленому Законом № 1058-IV та Законом України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі ? Закон № 1788-XII). Згідно з положеннями цих законів пільги при обчисленні страхового стажу за період проходження особою військової служби в районах Крайньої Півночі та в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, не передбачені. Тому для призначення і обчислення пенсії за віком цей період військової служби зараховується до стажу роботи із розрахунку один рік служби за один рік стажу. Крім цього, відповідач не погоджується з рішенням суду і в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з часу її призначення, вважаючи, що позивачем пропущено строк звернення до суду, визначений ст.122 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутість підстав для задоволення апеляційної скарги з таких підстав.

Встановлені судом першої інстанції обставини справи, які не заперечуються сторонами, свідчать про те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримував пенсію по інвалідності з 25.10.2017.

Відповідно до заяви від 05.05.2022 позивача переведено на пенсію за вислугу років.

01.10.2023 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив:

- зарахувати йому до трудового (страхового) стажу період військової служби у Мурманській області з 20.12.1986 року по 03.06.1990 року у кратному пільговому обчисленні - один місяць служби за півтора місяці;

- здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії з урахуванням нового трудового стажу з моменту її призначення та по теперішній час;

- здійснити виплату недоплачених сум пенсії з урахуванням проведених виплат.

У відповідь на вищезазначене звернення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направило позивачу лист №54224-43694/Г-01/8-0400/23 від 02.11.2023 р., в якому пенсійний орган зазначив, що пільгове обчислення стажу роботи (до 01.01.1991 р.) поширювалося на працівників відповідних місцевостей за умови, що вони уклали письмові трудові договори й зауважив, що це підтверджено і прийнятим 26 липня 2006 року Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким також передбачено, що пільгове обчислення стажу цій категорії осіб проводиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, де зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі чи в місцевостях, прирівняних до них, а також право на користування пільгами, передбаченими зазначеними вище нормативно-правовими актами.

З огляду на викладене, відповідач в листі зазначив про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу в пільговому обчисленні періоду проходження строкової військової служби з 20.12.1986 р. по 03.06.1990 р.

Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Так, спірним у цій справі є можливість зарахування до загального стажу, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоду проходження військової служби в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на пільгових умовах з урахуванням кратності: один місяць служби за півтора.

Частиною 4 статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено , що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. 5 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» період роботи до 01 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01.01.1991 р.

Обчислення пільгового страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року “Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року №148 “Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року “Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року “Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Суд першої інстанції, з огляду на позицію пенсійного органу, правильно виходив з того, що слід відрізняти порядок та умови зарахування в пільговому обчисленні стажу для робітників, які переводились, направлялися або запрошувались на роботу в райони Крайньої Півночі та місцевості, прирівняні до районів Крайньої Півночі з інших місцевостей держави від умов зарахування в пільговому обчисленні стажу військовослужбовцям, які проходили військову службу у вказаних районах.

З цих підстав суд першої інстанції обгрунтовано визнав безпідставним посилання відповідача на Указ Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року «Про упорядкування пільг для осіб, що працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», оскільки вказаний Указ стосується саме робітників, які переводились, направлялися або запрошувалися а роботу в райони Крайньої Півночі та місцевості, прирівняні до районів Крайньої Півночі з інших місцевостей держави.

Визначаючи право позивача на зарахування до загального стажу періоду військової служби у пільговому обчислення, суд першої інстанції обгрунтовано виходи з такого.

Частиною 1 статті 52 Закону СРСР “Про державні пенсії» від 14.07.1956 р. визначено, що пенсійне забезпечення генералів, адміралів, офіцерів, військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу надстрокової служби і прирівняних до них осіб, а також пенсійне забезпечення їх сімей здійснюється в порядку і розмірах, встановлених Радою Міністрів СРСР.

Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР №1029 від 10.11.1967 р, якою затверджено Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої півночі, до районів Крайньої півночі відноситься Мурманська область (за виключенням міста Кандалакши з територією, яка знаходиться в адміністративному підпорядкуванні Кандалакшської міської Ради народних депутатів.

Питання обчислення стажу роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до цих районів, було врегульовано Положенням про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР №590 від 03.08.1972 р. (далі - Постанова №590), указами Президії Верховної Ради СРСР від 01.08.1945 р. “Про пільги для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі», 10.02.1960 р. “Про впорядкування пільг для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», 26.09.1967 р. “Про розширення пільг для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі і місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» та Інструкцією про порядок надання пільг, затвердженою постановою Держкомпраці і Президії ВЦРПС від 16.12.1967 р. №530/П-28.

Крім того, пунктом 6 Постанови №590 передбачалося, що пенсійне забезпечення генералів, адміралів, офіцерів, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби, осіб рядового і начальницького складу органів Міністерства внутрішніх справ СРСР, а також пенсійне забезпечення сімей цих осіб здійснюється в порядку і розмірах, що встановлюються Радою Міністрів СРСР.

Постановою Ради Міністрів СРСР №986 від 10.11.1982 р., з метою усунення множинності нормативних актів про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і їх сімей, спрощення порядку обчислення їм пенсій і відповідно до статті 52 Закону СРСР “Про державні пенсії» затверджено Положення про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та їх сімей (далі - Положення), відповідно до якого особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби, звільненим з діючої військової служби, можуть призначатися пенсії за вислугу років чи по інвалідності, а в разі одночасного виникнення права на декілька видів пенсій пенсія по старості призначається відповідно до вимог Закону СРСР “Про державні пенсії».

Пунктом 55 цього ж Положення встановлено, що окремі періоди служби при обчисленні вислуги років для призначення пенсій зараховуються на пільгових умовах.

Окремі періоди служби при обчисленні вислуги років для призначення пенсій зараховуються на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяці: на території Тернейського району Приморського краю на північ від річки Самарги, у Ванінському, Миколаївському, Радянсько-Гаванському та Ульчському районах, в містах Миколаївську на Амурі та Радянської Гавани Хабаровського краю, в Мурманській області в період з 25 червня 1949 року, а в м. Мурманську - з 30 квітня 1951 року (абз. 8 п.п. д) п. 1 ст. 55 Положення №986).

Отже, з урахуванням вищезазначених норми окремі періоди служби при обчисленні вислуги років для призначення пенсій зараховуються на пільгових умовах, зокрема, один місяць за півтори зараховується військова служба в Мурманській області.

За змістом пункту “в» частини 3 статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до стажу роботи зараховується, зокрема, військова служба, незалежно від місця проходження служби.

За приписами ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служб

Аналогічні норми стосовно зарахування до стажу часу проходження військової служби кореспондуються в абзаці 2 пункту 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Період проходження військової служби, що зараховується до вислуги років, зокрема, на пільгових умовах, визначається постановою Кабінету Міністрів України “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» №393 від 17.07.1992 р.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 р. передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1 2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Крім того, згідно п. 2.1 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 р., особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію відповідно до Закону, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, зокрема, дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому разі обчислюється в порядку, установленому законодавством СРСР, якщо цим Положенням не передбачено більш пільгових умов зарахування часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (перелік внутрішніх військ СРСР наведений у додатку 1 до цього Положення).

Додатком 2 встановлено періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах, один місяць служби за півтора місяця: у віддалених місцевостях СРСР, перелічених у пункті 4 цього додатка, - зі строків, зазначених у цьому пункті.

Згідно пункту 4 зазначеного Положення перелік віддалених місцевостей СРСР, у яких служба осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової та строкової служби зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: у Мурманській області - з 25 червня 1949 року, а в місті Мурманськ - з 30 квітня 1951 року.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обгрунтовано висновку про те, що як законодавство колишнього СРСР до 01.01.1991 р., так і законодавство України, чинне на час виникнення спірних відносин, передбачали і передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження особами військової служби в Мурманській області колишнього СРСР.

Такий висновок суду першої інстанції узгоджується з правовою позицією висловленою Верховним Судом України у постановах від 09.12.2014 р. (справа № 21-406а14), від 23.06.2015 р. (справа № 21-1000а15).

Отже, встановивши те, що позивач у період з 20.12.1986 р. по 03.06.1990 р. проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 у військовому званні “мічман», яка згідно із відомостями військового квитка та послужного списку позивача розташована в Мурманській області, що відноситься до Крайньої Півночі, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що стаж позивача повинен бути розрахований у пільговому обчисленні, а саме один місяць служби за півтора.

Стосовно висновків суду першої інстанції про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з часу її призначення, слід зазначити те, що повноваженнями щодо розрахунку стажу для призначення пенсії наділені виключно пенсійні органи. У спірному випадку, реалізуючи свої повноваження, відповідачем неправильно здійснено розрахунок стажу, що вплинуло на розмір призначеної пенсії. Отже, саме внаслідок неправомірних дій пенсійного органу позивач, з часу призначення пенсії, не отримував її в належному розмірі. При цьому, про порушення свого права позивач дізнався з листа відповідача від 08.03.2023 (а.с.21), а 01.10.2023 звернувся із заявою про перерахунок пенсії (а.с.22). Отримавши лист відповідача від 02.11.2023 (а.с.23) про відмову в перерахунку пенсії, позивач звернувся з позовом до суду 16.01.2024 (а.с.24). За таких обставин, враховуючи час отримання відповіді про відмову в перерахунку пенсії, суд не вбачає підстав для висновку про те, що позивачем пропущено строк звернення з позовом до суду.

З цих підстав суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст.316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2024 року у справі №160/1757/24 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 27.08.2024

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк