іменем України
22 серпня 2024 року справа 160/22248/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,
при секретарі Личкатій Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 (суддя Турлакова Н.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління національної поліції в Донецькій області про скасування наказу про переведення, наказу про призначення на іншу посаду, поновлення на посаді
ОСОБА_1 30.08.2023 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом в якому з урахуванням уточненого позову просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Дніпропетровській області № 458 о/с від 14.07.2023 (зі змінами, внесеними наказом ГУНП в Дніпропетровській області №463 о/с від 17.07.2023), в частині переведення для подальшого проходження служби: до ГУНП в Донецькій області, з 17.07.2023: підполковника поліції ОСОБА_1 , звільнивши з посади слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління;
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Донецькій області № 298 о/с від 17.07.2023, в частині призначення до ГУНП в Донецькій області: підполковника поліції ОСОБА_1 , який прибув із ГУНП в Дніпропетровській області - слідчим слідчого відділення відділу поліції № 2 Краматорського районного управління поліції з 17.07.2023;
- поновити підполковника поліції ОСОБА_1 на посаді слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області, з 17.07.2023.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 відмовлено у задоволенні позову.
В апеляційній скарзі позивач просить рішення суду скасувати та задовольнити позовні вимоги. Посилається на те, що з рапортом про переведення його в іншу місцевість на іншу посаду він не звертався. Жодним керівником не складалось подання про призначення позивача на іншу посаду. Зазначає, що оскаржувані накази були винесені в період його тимчасової непрацездатності. Переведення на іншу посаду призведе до зменшення заробітної плати та в подальшому може вплинути на розмір пенсії.
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
ОСОБА_1 проходив службу в ГУНП в Дніпропетровській області на посаді слідчого відділу розслідувань особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП та мав спеціальне звання поліцейського - підполковник поліції.
До ГУНП в Дніпропетровській області надійшов лист ГУНП в Донецькій області №1743/01/12-2023 від 12.07.2023, у якому зазначено, що у період воєнного стану в ГУНП в Донецькій області виник некомплект вакантних посад поліцейських, який складає 1475 одиниць (32,7%), зокрема в підрозділах превентивної діяльності 422 одиниці (35,7 %), слідства - 186 одиниць (28,8%) та кримінальної поліції - 254 одиниці (23,7%), цим самим збільшуючи навантаження на поліцейських майже на третину, що дається в знаки при забезпеченні виконання ними своїх службових обов'язків. З початку контрнаступальних дій сил оборони України, поступово звільняється тимчасово окупована територія Донецької області, а тому з метою максимального та ефективного забезпечення виконання повноважень поліції, здійснення заходів правового режиму воєнного стану на території Донецької області, у тому числі на деокупованих територіях, захисту суверенітету і територіальної цілісності України виникає нагальна потреба в додатковому залучені поліцейських для виконання відповідних завдань та комплектуванні вакантних посад, у зв'язку з чим ГУНП в Донецькій області просило розглянути питання щодо переведення для подальшого проходження служби підпорядкованих ГУНП в Дніпропетровській області поліцейських в їх розпорядження у кількості, що дозволить зменшити зазначений вище загальний некомплект органу поліції хоча б на 5 %.
Рапортом заступника начальника Головного управління - начальником слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області від 14.07.2023 на виконання доручення начальника ГУНП в Дніпропетровській області до листа ГУНП в Донецькій області №1743/01/12-2023 від 12.07.2023 запропоновано перевести для подальшого проходження служби до ГУНП в Донецькій області слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління підполковника поліції ОСОБА_1 .
Згідно з доповідною запискою начальника управління кадрового забезпечення ГУНП в Дніпропетровській області № 20/2821 від 14.07.2023 на виконання доручення начальника ГУНП в Дніпропетровській області до листа ГУНП в Донецькій області № 1743/01/12-2023 від 12.07.2023, керівниками структурних, територіальних та стройових підрозділів підібрано для переведення для подальшого проходження служби до ГУНП в Донецькій області 71 поліцейський.
Начальником управління кадрового забезпечення ГУНП в Дніпропетровській області полковником поліції В. Загороднім 14.07.2023 підготовлено доповідну записку на ім'я начальника ГУНП в Дніпропетровській області щодо відібраних керівниками структурних, територіальних та стройових підрозділів для переведення для подальшого проходження служби до ГУНП в Донецькій області 71 поліцейських, відповідно до вимог частин 1, 7, 8 статті 65 Закону України “Про Національну поліцію» з метою максимального та ефективного забезпечення виконання повноважень поліції, здійснення заходів правового режиму воєнного стану на території Донецької області, у тому числі на деокупованих територіях, захисту суверенітету та територіальної цілісності України.
Наказом ГУНП в Дніпропетровській області №458 о/с від 14.07.2023 року “По особовому складу» відповідно до частин 1, 7 та 8 статті 65 Закону України “Про Національну поліцію» переведено для подальшого проходження служби до ГУНП в Донецькій області, з 17 липня 2023 року підполковника поліції ОСОБА_1 , звільнивши з посади слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління. Підстава доповідна записка №20/2821 від 14.07.2023 та лист ГУНП в Донецькій області №1743/01/12-2023 від 12.07.2023.
Наказом ГУНП в Донецькій області № 298 о/с від 17.07.2023, відповідно до частин 1, 7 та 8 статті 65 Закону України “Про Національну поліцію» призначено до Головного управління Національної поліції в Донецькій області підполковника поліції ОСОБА_1 , який прибув із ГУНП в Дніпропетровській області - слідчим слідчого відділення відділу поліції № 2 Краматорського районного управління поліції з 17 липня 2023 року. Підстава: накази ГУНП в Дніпропетровській області № 458 о/с від 14.07.2023 та № 463 о/с від 17.07.2023, подання ГУНП в Донецькій області від 17.07.2023.
Засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України регламентується Законом України “Про Національну поліцію».
Відповідно до частини 1 статті 48 Закону України “Про Національну поліцію», призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у статті 47 цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України “Про Національну поліцію», служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до частин 7, 8 статті 65 Закону України “Про національну поліцію», переведення є формою переміщення поліцейських, яке здійснюється у разі, якщо звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних керівників.
Переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення. Поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.
Наказом МВС України №1235 від 23.11.2016 затверджений Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження служби поліцейськими (далі - Порядок).
Відповідно до розділу II Порядку, підставою для видання наказів по особовому складу є, зокрема, призначення на посади, переміщення по службі, тимчасове виконання обов'язків за іншою посадою.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу III Порядку, видавати накази по особовому складу можуть керівники органів та підрозділів поліції, а також закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України, відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України. Підставою для підготовки та видання наказів по особовому складу є документи з питань проходження служби, подані до підрозділу кадрового забезпечення поліцейським, його керівником або працівником, який здійснює кадрове забезпечення підрозділу.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України “Про Національну поліцію», територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Встановлені обставини справи свідчать, що переведення позивача було здійснено на підставі листа начальника ГУНП в Донецькій області щодо можливості направлення в розпорядження для подальшого проходження служби працівників поліції максимального та ефективного забезпечення виконання повноважень поліції, здійснення заходів правового режиму воєнного стану на території Донецької області, у тому числі на деокупованих територіях, захисту суверенітету і територіальної цілісності України.
Таким чином, переведення позивача на посаду слідчого - слідчого відділення відділу поліції № 2 Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області було зумовлене необхідністю забезпечити ефективне та безперервне надання поліцейських послуг під час дії воєнного стану на території Донецької області.
Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, що при переміщенні позивача з посади було дотримано встановлену законодавством процедуру.
Апеляційний суд відхиляє доводи позивача про те, що він не надавав згоди на переміщення його на іншу посаду з огляду на наступне.
Серед підстав для переміщення поліцейських на рівнозначні посади пункт 2 частини 1 статті 65 Закону України “Про Національну поліцію» безпосередньо виділяє лише одну підставу для такого переміщення, яка враховує побажання поліцейського, а саме переміщення за ініціативою поліцейського.
Згода поліцейського є необхідною також при переміщенні його по службі у зв'язку зі скороченням штатів (частина друга статті 68 Закону України “Про Національну поліцію»).
В усіх інших випадках підставою переміщення визначено певні обставини або рішення певних органів, настання (прийняття) яких не залежать від волі поліцейського, в тому числі переміщення для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби.
При цьому пункт 2 частини 1 статті 65 Закону України “Про Національну поліцію» передбачає єдине правило щодо можливості переміщення поліцейських на рівнозначні посади в інтересах служби, не відокремлюючи випадки такого переміщення в межах однієї місцевості (населеного пункту) чи в іншу місцевість.
Як вже зазначалось, за приписами абзацу 2 частини 8 статті 65 Закону України “Про Національну поліцію» (в редакції Закону України №2123 від 15.03.2022), поліцейські зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.
Законом України №2123 від 15.03.2022 “Про внесення змін до законів України “Про Національну поліцію» та “Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» (набрав чинності 01.05.2022), стаття 60 Закону України “Про Національну поліцію» викладено в новій редакції, згідно якої, відносини, що виникають в зв'язку зі вступом, проходженням, припиненням служби в поліції регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.
Отже, зміни в спеціальному законодавстві з питань проходження служби в поліції, що відбулися з 01.05.2022, виключили можливість субсидіарного застосування норм трудового законодавства до регулювання порядку переміщення поліцейських.
Така позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 25.05.2023 в адміністративній справі №620/3663/19, якою правильно керувався суд першої інстанції.
Висновки викладені в постанові Верховного Суду в адміністративній справі №420/5192/18, на які посилається апелянт, не є релевантними, оскільки стосувались правовідносин які мали місце до внесення змін до Закону України “Про Національну поліцію».
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що переведення позивача відбулося за ініціативою керівників органів поліції з метою забезпечення більш ефективної служби в територіальному підрозділі ГУНП, задля інтересів служби.
Твердження позивача з приводу того, що рішення про звільнення його з посади в порядку переміщення має відбуватись на підставі подання про призначення його на нову посаду, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими, адже призначення на нову посаду в порядку переміщення може мати місце лише після звільнення з попередньої посади. Подання про призначення на нову посаду було видано 17.07.2023 заступником начальника ГУНП в Донецькій області ОСОБА_2 .
Доводи позивача стосовно його незгоди з посадою та розміром грошового забезпечення в ГУНП в Донецькій області колегія суддів розцінює критично. Як вірно встановлено судом першої інстанції, Наказом Національної поліції № 142 від 14.12.2015 затверджено “Перелік посад поліцейських і відповідних їм граничних спеціальних звань», згідно якого, граничне спеціальне звання по посаді - слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області та слідчого - слідчого відділення відділу поліції № 2 Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області є - старший лейтенант поліції.
Отже, спеціальним законом, що регулює порядок проходження служби в поліції, чітко встановлений єдиний критерій визначення рівнозначності посади, а саме граничне спеціальне звання за посадою.
Таким чином, позивач переведений на рівнозначну посаду за якою наказом Національної поліції України передбачене граничне спеціальне звання - старший лейтенант поліції.
Разом з тим, можливе зменшення розміру заробітної плати та майбутньої пенсії не може бути підставою для скасування оскаржуваних наказів.
Доводи апеляційної скарги про те, що оскаржувані накази були винесені в період тимчасової непрацездатності позивача з 15.07.2023 по 19.07.2023 суд вважає безпідставними, оскільки наказ про переведення винесено 14.07.2023. Оскільки законодавством не встановлено обмежень щодо винесення наказу про призначення в період тимчасової непрацездатності, наведені позивачем доводи не свідчать про протиправність наказу ГУНП в Донецькій області №298 о/с від 17.07.2023.
Варто зазначити, що відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров'я №455 від 13.11.2001 «Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян» тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності. Таким чином, надані позивачем довідки, за відсутності листка непрацездатності, не підтверджують факт тимчасової непрацездатності позивача в зазначений період.
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 - без змін.
Постанова набирає законної сили з 22.08.2024 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови, у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Повну постанову складено 23.08.2024.
Головуючий А.В. Суховаров
суддя О.В. Головко
суддя Т.І. Ясенова