Справа № 420/11295/24
27 серпня 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Командування військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ), за участю третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Командування військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ), за участю третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати пункт 10, пункт 14 параграфу 1 Наказу № 126 Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 27.03.2024 року;
- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 з 27.03.2024 року.
Ухвалою суду від 16.04.2024 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 20.05.2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Справу розглянуто з урахуванням перебування судді ОСОБА_2 у відпустці.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що спірний наказ командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 27.03.2024 №126 в частині, що стосується звільнення позивача із займаної посади та призначення на нижчу посаду, не відповідає вимогам Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 і є протиправним. Вказує, що в спірному наказі не зазначено причин призначення позивача, відповідно до вимог Положення, що призводить до неможливості встановити наявність чи відсутність правових підстав для призначення його на нижчу посаду.
09.08.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов відзив, в якому відповідач не погоджується з викладеними у позовній заяві підставами, вважає їх необґрунтованими та зазначає, що рішення про призначення позивача на посаду старшого офіцера другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняте командувачем військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах наданих йому повноважень щодо призначення осіб офіцерського складу, у порядку та у спосіб, що визначені законодавством, на підставі поданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 Плану переміщення осіб офіцерського складу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Одеської області з метою доукомплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 в особливий період, у спірному наказі наведені конкретні підстави його прийняття (фактичні і юридичні), а також переконливі і зрозумілі мотивів його прийняття.
14.08.2024 року від позивача надійшла відповідь на відзив, за змістом якої позивач зазначає, що План переміщення осіб офіцерського складу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Одеської області не містить відомостей про його затвердження командувачем військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Також вказує, що його матір хвора, неспроможна до самообслуговування, потребує постійного стороннього догляду, а п. 112 Положення встановлено імперативну заборону переміщення позивача з Подільського району до іншої місцевості для подальшого несення служби за цією обставиною. У плані переміщення зазначено про ініціативу військовослужбовця про призначення на нижчу на одну ступінь посаду, однак позивачем жодної ініціативи не проявлялось, жодних заяв та рапортів зазначає, що не надавав.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 25.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_5 складено План переміщення осіб офіцерського складу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Одеської області №943/3/6145, затверджений командиром військової частини НОМЕР_1 , в якому серед кандидатів, які плануються до переміщення на посади, під номером 1 зазначений майор ОСОБА_3 , який запланований до переміщення на посаду старшого офіцера ІНФОРМАЦІЯ_6 . Підстава включення в план переміщення "за ініціативою військовослужбовця на нижчу на один ступень посаду - на підставі рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад.
Наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 27.03.2024 року №126 відповідно до пунктів 82, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України звільнено із займаної посади ОСОБА_1 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , та призначено старшим офіцером ІНФОРМАЦІЯ_6 . У примітках наказу зазначено, що позивач призначається на посаду для доукомплектування ЗСУ в особливий період - на підставі рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад з шпк "підполковник" на шпк "капітан".
Позивач, вважаючи наказ від 27.03.2024 року №126 необґрунтованим, протиправним та таким, що прийнятий без дотримання вимог Положення №1153/2008, звернувся із цим позовом до суду.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, а держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 09.04.1992 №2262-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Указом Президента України №64/2022 «Про ведення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і обороні України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану, постановлено введення в Україні воєнного стану з 5 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
Надалі Указами Президента України строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався та діє до сьогодні.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12 травня 2015 року №389-VIII воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, та передбачає надання відповідним органам влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відведення загрози, відсічі збройній агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Спеціальними нормами, які регулюють проходження військової служби, є Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 (далі - Положення №1153/2008).
Цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі. Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
Пунктом 12 Положення №1153/2008 передбачено, що встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Порядок видачі наказів по особовому складу регламентується Інструкцією з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 15.09.2022 №280, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.11.2022 за № 1407/38743 (далі, - Інструкція №280).
Пунктом 1 розділу Х цієї Інструкції визначено, що накази по особовому складу є основними документами, які встановлюють, змінюють або припиняють правові відносини військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу. Вони видаються посадовими особами, яким Положенням надано право присвоєння, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення (поновлення) контракту та військової служби тощо на підставі відповідних документів, установлених Міноборони.
Відповідно до п.2 розділу X Інструкції №280 наказами по особовому складу оформлюються такі зміни в службовому становищі військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу, зокрема:
призначення на посади (у тому числі у разі зміни назви посади, військово-облікової спеціальності (крім зміни грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема зміни розміру посадових окладів (тарифних розрядів) та зміни рівня військової освіти за посадою), штатно-посадової категорії) та звільнення з займаних посад, переміщення по службі, зарахування в розпорядження, продовження строків перебування на посадах.
Правила складання наказів по особовому складу визначені розділом ХІ Інструкції №280.
Згідно п.1 розділу ХІ Інструкції №280 накази по особовому складу складаються державною мовою і підписуються посадовою особою, якій надано право призначати, переміщувати на посади, звільняти з посади, звільняти з військової служби, укладати і продовжувати строки контракту, виконувати інші дії, пов'язані з визначенням службового становища військовослужбовців. У разі відсутності зазначеної посадової особи право підпису надається особі, яка тимчасово її заміщує згідно з письмовим наказом (пункт 1 розділу ХІ).
Відповідно до п.11 розділу ХІ Інструкції №280 пункти наказів по особовому складу складаються в наказовій формі. У них послідовно без будь-яких скорочень вказуються такі відомості: військові звання, прізвища, власні імена, по батькові військовослужбовців, посади, які вони займають на час видання наказів, дійсні найменування військових частин, відповідно до штату (штатного розпису), командувань, видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил, до яких вони входять, а на військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні,- у розпорядженні якої посадової особи вони перебувають, і остання посада, з якої їх зараховано у розпорядження. У наказах по особовому складу про призначення (переміщення), крім того, вказуються посади, на які військовослужбовці призначаються, номери військово-облікових спеціальностей за посадами, передбаченими штатами. Посади військовослужбовців, які вони займають на час видання наказу, не змінюються.
У разі включення до наказу по особовому складу декількох пунктів однієї тематики вони об'єднуються однією вступною частиною (пункт 12 розділу ХІ Інструкції №280).
Вступна частина наказу по особовому складу формулюється коротко, вона повинна відображати зміст наказу і містити в окремих випадках посилання на відповідні пункти Положення, статті Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», на підставі яких видається наказ (пункт 17 розділу ХІ Інструкції №280).
В силу вимог пункту 16 розділу ХІ цієї Інструкції примітки до пунктів наказів по особовому складу розташовуються під відповідними пунктами. У них, залежно від змісту пункту наказу по особовому складу, вказуються:
у наказах про призначення (переміщення) - рік народження, освіта, з якого часу військовослужбовець проходить військову службу (якщо були перерви, вказуються всі періоди проходження військової служби, у тому числі й проходження військової служби в інших військових формуваннях).
Абзацом 12 цього пункту визначено, що у примітках наказів по особовому складу про призначення (переміщення) військовослужбовців вказуються причини призначення (переміщення) відповідно до вимог, передбачених Положенням, передбачене штатом військове звання за посадою, з якої переміщується, і військове звання за посадою, на яку переміщується.
Розділом IV «Призначення на посади та звільнення з посад» Положення №1153/2008 регламентовані питання призначення на посади, звільнення з посад, а також питання переміщення військовослужбовців по службі в межах однієї військової частини або різних військових частин, граничні строки перебування на посадах, компетенції посадових осіб щодо видання відповідних наказів.
Відповідно до пп.1 п.81 Положення №1153/2008 призначення на посади здійснюється військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) - Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі - номенклатура посад), яка затверджується Міністром оборони України.
Відповідно до Переліку військових посад для призначення військовослужбовців у воєнний час (протягом періоду дії воєнного стану в Україні чи перебування у стані війни) Номенклатури посад для призначення військовослужбовців наказами по особовому складу, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 04 травня 2016 року № 238, призначення військовослужбовців на посади зі штатними категоріями до «підполковника» включно в командуванні, підпорядкованих з'єднаннях, військових частинах, установах і закладах, за винятком посад, що належать до вищої номенклатури, здійснює командувач військ оперативного командування.
Пункт 82 Положення №1153/2008 визначає причини і підстави призначення військовослужбовців на вищі, рівнозначні та нижчі посади.
Згідно з абзацом 2 пунктом 257 Положення №1153/2008 для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Відповідно до п. 112 Положення №1153/2008 військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.
Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:
неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;
потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.
Підпунктом 3 пункту 82 Положення №1153/2008 визначено, що призначення військовослужбовців здійснюється на нижчі посади:
у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування;
за віком або сімейними обставинами - на особисте прохання;
у зв'язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності - у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
у порядку виконання накладеного дисциплінарного стягнення - відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України;
у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах та за відсутності рівнозначних посад;
за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені первинні військові звання офіцерського, сержантського і старшинського складу) на нижчу на один ступінь посаду - на підставі рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад.
Механізм реалізації та порядок організації у Збройних Силах України виконання вимог Положення №1153/2008 визначено Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України №170 від 10.04.2009, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за №438/16454 (далі Інструкція №170).
Відповідно до п.4.11 Інструкції №170 підставами для видання наказів по особовому складу про призначення і переміщення військовослужбовців на нижчі посади є витяг із Плану переміщення на посади або в разі здійснення позапланового переміщення - подання.
Згідно п. 4.10 Інструкції №170 план переміщення на посади складається для комплектування вакантних посад, а також посад, які планується вивільнити внаслідок звільнення і вибуття військовослужбовців із виключенням зі списків військової частини протягом календарного року.
До Плану переміщення на посади включаються посади:
які є неукомплектованими (за винятком посад, що комплектуються випускниками військових навчальних закладів тактичного рівня, і посад сержантського та старшинського складу, що комплектуються випускниками військових навчальних закладів і навчальних частин (центрів));
військовослужбовців, які включені до Плану переміщення на посади вищої номенклатури посад;
військовослужбовців, які включені до плану звільнення;
осіб офіцерського складу, які вислужили граничні строки перебування на посадах офіцерського складу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та які оцінені з висновком про призначення на інші посади;
військовослужбовців (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені первинні військові звання сержантського і старшинського складу), які виявили особисте прохання щодо призначення на нижчу на один ступінь посаду;
для призначення випускників військових навчальних закладів оперативно-стратегічного (стратегічного) і оперативно-тактичного (оперативного) рівнів підготовки;
військовослужбовців, які затверджені кандидатами до направлення на навчання з виключенням зі списків особового складу військової частини;
військовослужбовців, які вислужили п'ятирічний строк проходження служби в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з установленим строком військової служби), визначених додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2012 року № 702.
З урахуванням рекомендацій комісії з питань проходження військової служби проєкт Плану переміщення на посади подається для затвердження посадовій особі, яка має право призначення військовослужбовців на посади.
План переміщення на посади офіцерського складу затверджується у:
Міністерстві оборони України - до 01 березня;
Генеральному штабі Збройних Сил України - до 10 березня;
Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту - до 20 березня;
командуваннях видів, окремих родів військ (сил) та в органах військового управління Збройних Сил України, військових частинах НОМЕР_2 , НОМЕР_3 - до 20 березня;
органах військового управління видів Збройних Сил України, військових навчальних закладах - до 30 березня.
Витяги із затвердженого Плану переміщення на посади в семиденний строк надсилаються до відповідних посадових осіб. Посадові особи після отримання витягів:
забезпечують включення до розробленого проекту Плану переміщення на посади посад військовослужбовців, які сплановані до призначення на посади за вищою номенклатурою посад, та своєчасне його затвердження;
доводять інформацію до військовослужбовців, включених до Плану переміщення на посади, їх прямих командирів (начальників).
Відповідно до наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 27.03.2024 року №126 ОСОБА_1 , який проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_8 на посаді начальника шостого відділу цього центру, увільнений від займаної посади та призначений старшим офіцером другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 (штатнопосадова категорія «капітан»).
Призначення майора ОСОБА_1 здійснене командувачем військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах визначених на це підпунктом 1 пункту 81 Положення № 1153/2008 повноважень відповідно до затвердженої наказом Міністерства оборони України від 04 травня 2016 року № 238 Номенклатури посад для призначення військовослужбовців наказами по особовому складу.
Судом встановлено, що підставою для включення майора ОСОБА_1 до наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 27.03.2024 року №126 став поданий начальником ІНФОРМАЦІЯ_9 від 25.03.2024 № 943/3/6145.
При цьому суд не приймає доводи позивача про відсутність відомостей щодо затвердження Плану переміщення командувачем військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", оскільки в правому верхньому куті Плану переміщення осіб офіцерського складу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Одеської області від 25.03.2024 № 943/3/6145 зазначено, що останній затверджений командиром військової частини НОМЕР_1 , який і є командувачем військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що відповідає пункту 4.11 Інструкції № 170.
Суд зауважує, що наказ командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 27.03.2024 року №126 в частині, що стосується позивача, у вступній частині параграфу першого містить посилання на пункти 82, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що відповідає наведеному в додатку 51 до Інструкції №280 зразку.
У пункті 14 наказу відомості стосовно ОСОБА_1 вказані послідовно, у відповідності до вимог пункту 11 розділу ХІ Інструкції №280: військове звання, прізвище, власне ім'я, по батькові військовослужбовця, посада, займана ним на час видання наказу, посада, на яку призначається військовослужбовець, номер військово-облікової спеціальності за посадою, передбаченої штатом.
Примітка до пункту 14 наказу містить відомості про рік народження, освіту, час проходження позивачем військової служби, штатно-посадові категорії посад, а також причину призначення відповідно до пункту 257 Положення №1153/2008 - для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період та посилання на підставу - рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад.
Суд звертає увагу, що призначення позивача на нижчу посаду здійснене в умовах воєнного стану, введеного в України Указом Президента України від 22 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в України».
Водночас, пунктом 257 Положення №1153/2008 визначено, що призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
У той же час, позивач у відповіді на відзив вказав, що у нього наявні підстава, передбачена п. 112 Положення №1153/2008, а саме потреба у догляді за непрацездатною та хворою матір'ю, що є окремою підставою для визнання спірного наказу протиправним.
Суд критично ставиться до таких доводів позивача, оскільки наказ командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №126 виданий 27.03.2024 року, у той же час висновок №161 лікарсько-консультативної комісії, в якому визначено, що матір позивача ОСОБА_4 потребує постійного догляду виданий 25.04.2024 року, тобто після видання спірного наказу.
Враховуючи зазначене, на момент видання наказу №126 від 27.03.2024 року, у позивача були відсутні підстави, визначені пунктом 112 Положення №1153/2008, а тому скасування спірного наказу за цією обставиною є безпідставним.
Також суд зазначає, що План переміщення осіб офіцерського складу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Одеської області від 25.03.2024 № 943/3/6145, поданий начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 , став підставою для включення майора ОСОБА_1 до наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 27.03.2024 року №126 після його затвердження командиром військової частини НОМЕР_1 як посадовою особою, яка відповідно до номенклатури має право призначати військовослужбовців даної категорії на посади, що, в свою чергу і є рішенням посадової особи відповідно до номенклатури посад, на яке здійснено посилання у примітці до пункту 14 наказу.
Зазначення інших, окрім наведених відомостей у вступній частині, у пункті наказу та примітці до нього у випадку призначення (переміщення) військовослужбовця з підстав, не пов'язаних зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, не передбачено ані розділом ХІ Інструкції №280, ані наведеними у додатку 53 до Інструкції зразками пунктів наказів по особовому складу.
Крім того суд, шляхом детального аналізу викладених у розділі ХІ Інструкції №280 вимог до оформлення та формулювання вступної частини, пунктів наказу та приміток до нього, та наведених у додатку 53 до Інструкції №280 зразками пунктів наказів по особовому складу про призначення (переміщення на посади) у їх сукупності з приписами Положення №1153/2008, Інструкції №170 щодо порядку призначення військовослужбовців на посади, дійшов висновку про те, що зазначення посилання на відповідну директиву та виданий на її виконання план переміщення військовослужбовців в імперативні формі здійснюється у випадку призначення (переміщення) військовослужбовців у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів та відповідно до планів переміщення на посади, що належать до номенклатури посад вищого безпосереднього командира (начальника).
Отже, рішення про призначення позивача на посаду старшого офіцера другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняте командувачем військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах наданих йому повноважень щодо призначення осіб офіцерського складу, у порядку та у спосіб, що визначені законодавством, на підставі поданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 Плану переміщення осіб офіцерського складу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Одеської області з метою доукомплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 в особливий період, у спірному наказі наведені конкретні підстави його прийняття (фактичні і юридичні), а також переконливі і зрозумілі мотивів його прийняття.
Таким чином, наказ командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 27.03.2024 року №126 в частині, що стосується увільнення ОСОБА_1 від займаної посади та призначення його старшим офіцером другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 є обґрунтованим, добросовісним, розсудливим, пропорційним та правомірним, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Щодо пропуску відповідачем строку для надання відзиву суд зазначає, що з огляду на введення на території України воєнного стану, органу військового управління як відповідача, який напряму задіяний для здійснення захисту та оборони країни від агресора, а також того, що у зв'язку пошкодженням частини приміщень відповідача внаслідок ракетного удару, суд допускає наявність перешкод для вчасного подання відповідачем відзиву та приймає його до розгляду.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Судові витрати по справі відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Командування військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_1 ), за участю третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.
.