м. Вінниця
27 серпня 2024 р. Справа № 120/2643/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
У Вінницький окружний адміністративний суд звернулася з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на протиправність рішення 35 сесії 8 скликання Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 22.09.2023 № 5811 "Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)", яким відмовлено позивачу у затверджені технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною сумарною площею 0,4610 га, в тому числі, на земельну ділянку кадастровий номер 0522482600:03:001:0325, площею 0,2500 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 , за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель; на земельну ділянку кадастровий номер 0522482600:03:001:0323, площею 0,0070 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 , за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства; на земельну ділянку кадастровий номер 0522482600:03:001:0308, площею 0,1590 га, що розташована в межах с. Дяківці Вінницького району Вінницької області, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства; на земельну ділянку кадастровий номер 0522482600:03:001:0327, площею 0,0450 га, що розташована в межах с. Дяківці Вінницького району Вінницької області, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, у зв'язку із відсутністю документів, які підтверджують, що ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_2 .
З метою скасування вказаного рішення та зобов'язання відповідача на найближчому пленарному засіданні з дня набрання рішенням суду законної сили розглянути технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) стосовно зазначених земельних ділянок, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою від 06.03.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті.
Копію ухвали від 06.03.2024 надіслано Літинській селищній раді Вінницького району Вінницької області в її електронний кабінет та доставлено 08.03.2024 о 04:09, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Проте, у встановлений судом строк Літинська селищна рада Вінницького району Вінницької області відзив на позовну заяву не подала, як і не надходило до суду заяви про продовження процесуального строку для подання відзиву.
Верховний Суд у постанові від 23.11.2022 у справі № 500/8027/21 дійшов висновку, що довідка про доставку в електронному вигляді рішення суду є належним доказом отримання стороною такого рішення.
Згідно з положеннями ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Таким чином, виходячи з вищенаведених положень КАС України, суд дійшов висновку, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної справи, а відтак суд вважає за можливе здійснити розгляд справи в письмовому провадженні, за наявними в ній матеріалами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову, встановив наступне.
ОСОБА_1 з метою оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, виготовила технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (а.с. 9-29).
24.08.2023 позивач звернулася до відповідача із заявою, у якій просила розглянути та затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). До заяви долучила: технічну документацію та довідку державного нотаріуса Літинської державної нотаріальної контори Вінницької області від 22.06.2023 № 585/02-14, яка підтверджує, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 чоловіка ОСОБА_2 (а.с. 8).
Рішенням 35 сесії Літинської селищної ради 8 скликання від 22.09.2023 № 5811 ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою що встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною сумарною площею 0,4610 га у зв'язку із відсутністю документів, які підтверджують, що ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_2 (а.с. 7).
Позивач не погоджується із рішенням, вважає його протиправним, тому звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Статтею 3 ЗК України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (частина 1 статті 122 ЗК України).
Порядок прийняття органом місцевого самоврядування відповідних рішень врегульований Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (ч. 17 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений статтею 118 Земельного кодексу України, зокрема частиною 1 цієї норми передбачено, що громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
До клопотання додається розроблена відповідно до Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.
У випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.
З аналізу вищенаведених положень норм права слід дійти висновку, що орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою приймає рішення на пленарному засіданні. Іншого положеннями Земельного кодексу України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" не передбачено, як не передбачено отримання дозволу від органу місцевого самоврядування на її розроблення.
За обставин справи, спірним рішенням 35 сесії Літинської селищної ради 8 скликання від 22.09.2023 № 5811 ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною сумарною площею 0,4610 га, оскільки до клопотання не додано документів, які підтверджують, що ОСОБА_1 є спадкоємцем від ОСОБА_2 .
Оцінюючи відмову ОСОБА_1 в затвердженні технічної документації через відсутність документів, суд зазначає таке.
Довідкою Літинської державної нотаріальної контори від 22.06.2023 № 585/02-14 по спадковій справі № 471/2012 підтверджується, що, зокрема, ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 чоловіка ОСОБА_2 (а.с. 8).
Відповідно до рішення виконкому Дяковецької сільської Ради народних депутатів № 4 від 20.01.1994 земельна ділянка площею 0,50 га, яка знаходиться в межах села Дяковець по вулиці Шляхова 0,47 га, Комарова 0,03 га (так у документі), передана громадянину ОСОБА_2 в приватну власність (а.с. 13).
Згідно зі статтею 1276 ЦКУ, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Отже, оскільки матеріалами справи підтверджується, що позивач, після смерті своєї матері є спадкоємцем на спадщину, яка відкрилась після смерті останньої, в тому числі, й на майно, яке належало батькові ОСОБА_2 , то доводи про відсутність документів, які б підтверджували її спадкоємство від ОСОБА_2 є протиправним в силу того, що набуття права на земельну ділянку реалізовуються за правилами ст. 1276 ЦКУ.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що рішення Літинської селищної ради від 22.09.2023 № 5811 є протиправним, а відтак, таким що підлягає скасуванню.
Вимоги позивача зобов'язального характеру підлягають задоволенню в силу того, що вони є похідними від основних вимог, задоволення яких залежить від задоволення останніх (п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України).
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд, використовуючи повноваження, передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1211,20 грн, належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 35 сесії 8 скликання Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 22.09.2023 № 5811 "Про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)".
Зобов'язати Літинську селищну раду Вінницького району Вінницької області на найближчому пленарному засіданні розглянути подану ОСОБА_1 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо земельної ділянки площею 0,4610 га, в тому числі, на земельну ділянку кадастровий номер 0522482600:03:001:0325, площею 0,2500 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 , за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель; на земельну ділянку кадастровий номер 0522482600:03:001:0323 площею 0,0070 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 , за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства; на земельну ділянку кадастровий номер 0522482600:03:001:0308, площею 0,1590 га, що розташована в межах с. Дяківці Вінницького району Вінницької області, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства; на земельну ділянку кадастровий номер 0522482600:03:001:0327, площею 0,0450 га, що розташована в межах с. Дяківці Вінницького району Вінницької області, за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 );
Відповідач: Літинська селищна рада Вінницького району Вінницької області (код ЄДРПОУ - 04325963, вул. Соборна, 7, смт. Літин, Вінницький район, Вінницька область, 22300).
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна