Справа № 354/1680/24
Провадження № 3/354/1371/24
27 серпня 2024 року м.Яремче
Суддя Яремчанського міського суду Івано-Франківської області Ваврійчук Т.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції №1 (м.Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, приватного підприємця, жителя АДРЕСА_1 , -
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відділенням поліції №1 (м.Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області направлено в суд матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками ст.124 КУпАП.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №585358 від 21.06.2024 року, громадянин ОСОБА_1 21.06.2024 року о 20 год. 30 хв., керуючи транспортним засобом марки Урал 375, реєстраційний номер НОМЕР_1 в с.Микуличин, вул.Грушевського, Надвірнянського району, Івано-Франківської області, не впорався з керуванням, не врахував дорожню обстановку, не вибрав безпечну швидкість руху, та скоїв наїзд на перешкоду (огорожу). В результаті ДТП транспортний засіб отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.12.1 Правил Дорожнього руху України.
Постановою суду від 28.06.2024 року матеріали даної справи повернуто до Відділення поліції №1 (м.Яремче) Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області для належного оформлення.
12.08.2024 року матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП повторно надійшли на адресу суду та призначені до судового розгляду на 27.08.2024 року об 11 год 00 хв.
У судове засідання, призначене на 27.08.2024 року особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 не з'явився, не повідомивши причин не явки, хоча про дату та час судового засідання повідомлявся належним чином шляхом направлення судової повістки на адресу, яка вказана в протоколі про адміністративне правопорушення. Клопотань про відкладення судового засідання не подавав.
Із врахуванням наведеного, у відповідності до вимог ч.2 ст.268 КУпАП суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, з наступних підстав.
У відповідності до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи - ст. 280 КУпАП.
Положеннями ст.ст.254, 279 КУпАП визначено, що суд здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення та вирішує питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення складеного щодо неї.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Таким чином, об'єктивна сторона зазначеного адміністративного правопорушення передбачає обов'язкову ознаку у вигляді порушення Правил дорожнього руху України із наслідками у вигляді механічного пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. За змістом даної норми закону відповідальність настає у випадку, якщо пошкоджено чуже майно.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №585358 від 21.06.2024 року, в результаті дорожньо-транспортної пригоди, що мала місце 21.06.2024 року в с.Микуличин, вул.Підстрім, Надвірнянського району, Івано-Франківської області механічних пошкоджень зазнав керований ОСОБА_1 транспортний засіб. Про настання жодних інших шкідливих наслідків, зокрема пошкодження огорожі не вказано.
Разом із тим, із матеріалів справи, а саме зі схеми місця дорожньо-транспортної пригоди без потерпілих від 21.06.2024 року вбачається, що у транспортного засобу марки Урал 375, реєстраційний номер НОМЕР_1 , внаслідок ДТП будь-які пошкодження відсутні. Про заподіяння шкоди іншим учасникам дорожнього руху чи будь-якому іншому майну у схемі ДТП також не вказано.
На виконання постанови суду від 28.06.2024 року будь-яких інших доказів на підтвердження факту того, що у результаті дорожньо-транспортної пригоди, що мала місце 21.06.2024 року в с.Микуличин, вул.Підстрім, Надвірнянського району, Івано-Франківської області за участю транспортного засобу марки Урал 375, реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 був пошкоджений керованим ним автомобіль, чи пошкоджень зазнали будь-які інші транспортні засоби, дорожні споруди чи інше майно до матеріалів справи не долучено.
У відповідності до ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно із п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що матеріалами справи підтверджується, що порушення ОСОБА_1 вимог п.12.1 ПДР України під час керування транспортним засобом марки Урал 375, реєстраційний номер НОМЕР_1 за наведених у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №585358 від 21.06.2024 року обставин, не призвело до настання наслідків у виді пошкоджень транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, що у відповідності до диспозиції ст.124 КУпАП є обов'язковим складом даного адміністративного правопорушення, суд приходить до висновку про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, а відтак провадження у даній справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 247, 251, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Адміністративну справу, порушену відносно ОСОБА_1 за ознаками ст.124 КУпАП - провадженням закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду України через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області.
Суддя: Т. Л. Ваврійчук