Рішення від 03.06.2024 по справі 204/16461/23

Справа № 204/16461/23

Провадження № 2/204/1291/24

КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

3 червня 2024 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючої судді Дубіжанської Т.О.

за участю секретаря Єфімової А.О.

розглянувши у порядку спрощеного провадження справу за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів тимчасової державної допомоги на дітей одиноким матерям,-

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2023 року до суду надійшла позовна заява, у якій позивач просив стягнути з відповідачки суму надмірно виплачених коштів тимчасової державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 3 718 грн., а також витрати зі сплати судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачка з 2016 року перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної допомоги на дітей одиноким матерям. 24.07.2020 року відповідачка надала до ПУСЗН чергову заяву про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям. Оскільки відповідач не працювала, за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, то вона не мала права на призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. ПУСЗН визначено, що відповідач за період з 01.07.2020 року по 31.08.2020 року надмірно отримала бюджетні кошти в розмірі 3 718 грн. 19.04.2023 року та 12.06.2023 року відповідачу надіслані повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 3 718 грн. Проте, вжитті управлінням заходи залишились безрезультатними, а сума заборгованості несплаченою. Тому позивач вимушений звернутись до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 23.01.2024 року у справі відкрито спрощене позовне провадження, без повідомлення (виклику) сторін. Сторонам було направлено копію ухвали від 23.01.2024 року, а також відповідачу було направлено копію позовної заяви із додатками.

Відповідач у встановлений судом строк не надав відзиву на позовну заяву, у зв'язку з чим, суд розглядає справу за наявними матеріалами.

Вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у зв'язку з наступним.

У судовому засіданні встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 з 2016 року перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної допомоги на дітей одиноким матерям.

04.10.2019 року відповідачка надала до Правобережного УСЗН Дніпровської міської ради заяву про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. На підставі поданої заяви та декларації про доходи і майновий стан осіб, які звернулися за призначенням державної допомоги, відповідачці була призначена державна допомога на дітей одиноким матерям на період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року у розмірі 1859 грн. щомісячно.

24.07.2020 року відповідачка ОСОБА_1 звернулася до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради з заявою та декларацією про доходи і майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (за нормами, які діють до 01.07.2020 року) на підтвердження виплати державної допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів за період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року.

Державна допомога на дітей одиноким матерям призначається на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон) та «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751.

Відповідно до ст. 3 Закону допомога на дітей одиноким матерям є одним із видів державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми.

Положеннями ст. 18-1 Закону та п. 33 Порядку передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону, одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Частиною другою цієї статті передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно із п. 2 постанови КМУ № 632 від 22.07.2020 року встановлено, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до пункту 35-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 «Про деякі питання виплати державної соціальної допомоги», допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 року (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.

Згідно із п. 35-2 Порядку, у редакції від 24.07.2020 року, встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи. Допомога на дітей одиноким матерям у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкову державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців.

Відповідно до розрахунку надмірно отриманих коштів, відповідачці ОСОБА_1 за період з 01.07.2020 року по 31.08.2020 року було виплачено 3 718 грн.

Відповідачці були направлені повідомлення № 281 від 19.04.2023 року та № 408 від 12.06.2023 року про припинення надання та повернення надмірно виплачених коштів державної допомоги одиноким матерям, однак заборгованість погашена не була.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Пунктом 49 Порядку визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Сума надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

При цьому особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі (частина перша статті 1213 ЦК України).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Аналіз наведеної норми свідчить про те, що законодавцем передбачені два виключення із цього правила, по-перше: - якщо виплата відповідних грошових сум проведено добровільно особою (за відсутності рахункової помилки), яка проводила таку виплату; по-друге: - у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 06 лютого 2019 року по справі № 545/163/17, а також у Постанові від 11 квітня 2019 року по справі № 150/164/17 у складі Другої судової палати Касаційного цивільного суду.

Відповідачка, всупереч положенням статті 81 ЦПК України, не надала суду жодних доказів, які б спростовували факт наявності надмірно отриманих коштів.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 отримала від позивача грошові кошти у вигляді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2020 по 31.08.2020 у сумі 3 718 грн., однак права на її отримання вона не мала в силу п. 35-2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.

Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що грошові кошти у розмірі 3 718 грн. отримані відповідачкою без достатньої правової підстави, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позов задоволено, то з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір за подачу позову у розмірі 2 684 грн.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями ст. ст. 1212, 1213, 1215 ЦК України, ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 12, 13, 76-81, 137, 141, 258, 259, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (юридична адреса: м. Дніпро, вул. Трудова, буд. 1(А), код ЄДРПОУ 42788513) до ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надмірно виплачених коштів тимчасової державної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 3 718 грн., судовий збір у розмірі 2 684 грн., а всього стягнути суму у розмірі 6 402 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Т.О. Дубіжанська