Ухвала від 26.08.2024 по справі 201/10339/24

Справа № 201/10339/24

Провадження № 1-кс/201/3607/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2024 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , з секретарем судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро внесене під час досудового розслідування кримінального провадження № 22023050000003256 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.08.2022 клопотання слідчого СВ 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях старший лейтенант юстиції ОСОБА_3 погодженого з прокурором Маріупольської окружної прокуратури ОСОБА_4 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Новогродівка Донецької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України,

В судовому засіданні приймали участь

прокурор ОСОБА_4

захисник ОСОБА_6

підозрюваний ОСОБА_5

ВСТАНОВИВ:

Слідчими слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва прокурорів відділу процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023050000003256 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.08.2023, за підозрою ОСОБА_5 у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-зп від 11.07.1997 зазначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, ІІІ та ХІІІ Основного Закону України - Конституції України.

Зокрема, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Всупереч вказаним нормам Президент Російської Федерації (далі - РФ) ОСОБА_7 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних сил РФ (далі по тексту - ЗС РФ) на територію України.

Так, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

До участі у військовій агресії Російської Федерації проти України керівництвом окупаційної адміністрації РФ задіяно створені на тимчасово окуповані території Донецької області не передбачені законом збройні формування.

24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України. Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07.11.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 58/2023 від 06.02.2023, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 годин 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, згідно з Указом Президента №254/2023 від 01.05.2023 року, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 годин 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, згідно з Указом Президента №734/2023 від 06.11.2023 року, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 годин 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб, згідно з Указом Президента №49/2024 від 05.02.2024 року строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Розуміючи вищевказані обставини, приблизно з січня 2023 року (більш точні дату, час та місце в ході досудового розслідування не встановлено), громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи у м. Селидово Донецької області, діючи умисно, з корисливих та ідеологічних мотивів, направлених на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній безпеці України, добровільно погодився надавати допомогу представнику іноземної організації розвіднику 132 окремої гвардійської мотострілкової Горлівської ордена республіки бригади (132 омсбр), в/ч НОМЕР_1 тактичного з'єднання Сухопутних військ РФ, який використовує профіль месенджера «Telegram» - « ОСОБА_8 », що зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_2 , в проведенні підривної діяльності проти України.

При, цьому громадянин України ОСОБА_5 усвідомлював, що передана ним інформація буде використана представниками іноземної організації для проведення підривної діяльності проти України.

Так, приблизно у січні 2023 року (більш точні дата, час та місце в ході досудового розслідування не встановлено), до громадянина України ОСОБА_5 , який використовує профіль месенджера «Telegram», що зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_3 , який перебував у АДРЕСА_3 , звернувся представник іноземної організації - розвідник 132 окремої гвардійської мотострілкової Горлівської ордена республіки бригади (132 омсбр), в/ч НОМЕР_1 тактичного з'єднання Сухопутних військ РФ, який використовує профіль месенджера «Telegram» - « ОСОБА_8 », що зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_2 . Зазначений представник іноземної організації за грошову винагороду, запропонував ОСОБА_5 надавати йому інформацію про переміщення, рух, або розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, що розміщені на території Покровського району Донецької області, на що останній добровільно погодився.

З метою координації дій та виконання завдань на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній безпеці України, ОСОБА_5 , використовуючи профіль месенджера «Telegram», що зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_3 , домовився із представником іноземної організації - розвідником 132 окремої гвардійської мотострілкової Горлівської ордена республіки бригади (132 омсбр), в/ч НОМЕР_1 тактичного з'єднання Сухопутних військ РФ, який використовує профіль месенджера «Telegram» - « ОСОБА_8 », що зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_2 про спосіб зв'язку - за допомогою листування у мобільному додатку «Telegram». У той же час, з метою забезпечення конспірації та приховування слідів злочинної діяльності зазначених осіб, між ними було обумовлено схему видалення інформації.

З метою здійснення вказаної протиправної діяльності ОСОБА_5 залучив місцевих мешканців Покровського району Донецької області: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка використовує профіль месенджера «Telegram» - «Alisa», ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який використовує профіль месенджера «Telegram» - «Aлександр», ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який використовує профіль месенджера «Telegram» - «виктор кизляр», ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який використовує профіль месенджера «Telegram» - «Виталий», ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який використовує профіль месенджера «Telegram» - «Shilo None».

Так, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , перебуваючи у м. Селидово Донецької області, більш точне місце розслідуванням не встановлено, на виконання раніше поставленого представником іноземної організації завдання та домовленості, діючи умисно, з корисливих та ідеологічних мотивів, направлених на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній безпеці України, за допомогою власного мобільного телефону, використовуючи месенджер «Telegram», зареєстрований за номером мобільного зв'язку НОМЕР_3 в період з 16.01.2023 по 24.03.2024, шляхом відправлення графічних та текстових повідомлення, передав представнику іноземної організації - розвіднику 132 окремої гвардійської мотострілкової Горлівської ордена республіки бригади (132 омсбр), в/ч НОМЕР_1 тактичного з'єднання Сухопутних військ РФ, який використовує профіль месенджера «Telegram» - « ОСОБА_8 », що зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_2 інформацію про дислокацію військовослужбовців та техніки ЗС України.

Поширення вказаної інформації може наносити шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, підриває стан боєготовності військових формувань України, несе загрозу життю та здоров'ю їх військовослужбовців та використовується в проведенні підривної діяльності проти України.

Вказана інформація про місця розташування особового складу та техніки ЗСУ та інших воєнізованих підрозділів України, не була розміщена у відкритому доступі Генеральним штабом ЗС України, Міністерством оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_8 на офіційних сторінках, інших медіа-ресурсах або ЗМІ, дозвіл на її поширення не надавався.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану, тобто у діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній безпеці України: наданні представникам іноземної організації допомоги в проведенні підривної діяльності проти України вчиненій в умовах воєнного стану, - тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

07.05.2024, о 07 год. 32 хв., ОСОБА_5 , був затриманий в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України.

07.05.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

08.05.2024 слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська підозрюваній обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, який в подальшому продовжувався до 29.08.2024.

Ризики передбачені пунктами п. п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК, які були встановлені слідчим суддею під час обрання запобіжного заходу на сьогоднішній день не змінились та не зменшились, внаслідок складності кримінального провадження ще необхідно виконати певний обсяг слідчих та процесуальних дій, а саме: розсекретити та долучити до матеріалів кримінального провадження матеріали проведених негласних слідчих розшукових дій; виконати вимоги ст. 290 КПК України; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування, а тому прокурор просить продовжити строки тримання під вартою підозрюваного.

Прокурор в судовому засіданні підтримав своє клопотання, на його задоволенні наполягав.

Обвинувачений та захисник заперечували проти задоволення клопотання посилаючись на те, що підозра не обґрунтована, так як телефоном підозрюваного періодично користувались невідомі йому люди, які забирали у нього телефон, проводили з ним якісь маніпуляції, а підозрюваного в цей час били і забороняли йому видаляти інформацію з телефону.

Суд, вислухавши думку учасників, дослідивши матеріали клопотання, приходить до висновку про обґрунтованість клопотання прокурора з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 07.05.2024 ОСОБА_5 було затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України і в цей же день йому повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

08.05.2024 слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська підозрюваній обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 05 липня 2024 року, а 02.07.2024 с продовжено строк запобіжного заходу до 29.08.2024.

26.08.2024 слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська продовжено строк досудового слідства до 07.10.2024.

ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, інформаційній безпеці України: наданні представникам іноземної держави допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненій в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Підозра підтверджується протоколом НСРД з якого видно переписку підозрюваного з третьою особою в якій містяться фактичні обставини викладені в повідомленні про підозру; протоколом обшуку у помешкання підозрюваного в ході якого віднайдено телефон та сім-картки, висновком експерта, чого достатньо для висновку, що підозра обґрунтована.

При цьому суд звертає увагу, що для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення. Такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.

Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Суд вважає встановленим наявність ризику ухилення від органу досудового слідства підозрюваним, оскільки останній підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину і розуміючи наслідки завершення досудового слідства та судового розгляду, а також враховує воєнний стан на території України може намагатись уникнути досудового розслідування, тим паче на початкових його етапах, коли розкриття злочину найбільш ефективне.

Наявний також ризик продовження злочинної діяльності так як злочин, в якому підозрюється ОСОБА_5 може бути продовжено в умовах воєнного стану з огляду на його характер.

Доходячи до висновку про наявність ризику, суд звертає увагу, що ризик не є фактом, а є ймовірністю вчинення певних дій, а тому має бути доведено в судовому засіданні саме ймовірність того, що підозрюваний може їх вчинити і суд вважає, що така ймовірність є доволі високою.

Таким чином судом встановлено наявність ризику визначеного п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому відносно підозрюваного може бути застосовано запобіжний захід.

Вирішуючи питання про доцільність продовження найсуворішого запобіжного заходу суд враховує те, що досудове слідство у строки тримання під вартою обвинуваченого завершити неможливо, так як необхідно провести ще ряд слідчих дій, зокрема розсекретити матеріали НСРД, а також суд враховує дані про особу підозрюваного, який не судимий, підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину проти основ національної безпеки України, скоєний у воєнний час, реалізація якого супроводжувалась застосуванням насильства відносно осіб, які проживають та перебувають на території України, а також пошкодженням та знищенням їхнього майна. Підозрюваний має зареєстроване місце проживання, також суд враховує вид та ступінь встановлених ризиків, тяжкість злочину, обстановку в якій вчинено злочин, а саме, воєнний стан, який продовжується і у якому уникнути слідства легше ніж під час миру, а тому суд вважає, що недостатньо застосування більш м'яких запобіжних заходів ніж тримання під вартою відносно підозрюваного.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 376 КПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого СВ 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях старший лейтенант юстиції ОСОБА_3 погодженого з прокурором Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_4 про продовження строку запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Продовжити строк тримання під вартою ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_6 до 07 жовтня 2024 року включно у Державній установі «Дніпровська установа виконання покарань № 4».

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її проголошення, а підозрюваним який перебуває під вартою в той же строк з моменту вручення копії ухвали.

Повний текст ухвали буде оголошено 26.08.2024 о 18:00 годині.

Слідчий суддя ОСОБА_1