Справа № 496/5288/24
Провадження № 2-о/496/157/24
15 серпня 2024 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Дранікова С.М.
за участю секретаря - Мірошнікової О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа: Біляївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
Представник заявників звернулась до суду з заявою, в якій просить встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна (тимчасово окупована територія України) дитини жіночої статі громадянки України ОСОБА_3 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Заява обґрунтована тим, що заявники 22.10.2009 року уклали шлюб. Від шлюбних відносин у заявників народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим народилася дитина жіночої статті Барабаш Вікторія Віталіївна. При народженні дитини батькам видавалися медичні документи про народження: 14.03.2024 року Виписний епікриз (із акушерського стаціонара) виданий ГБУЗ РК РКБ ім.Н.А.Семашко, який подано до Сакського районного відділу запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, який 04.04.2024 року видав Свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис 110249910002800158003. Такі документи про народження дитини відповідно до діючого законодавства України є недійсними і не створюють жодних юридичних наслідків, однак зазначені у них відомості об'єктивно й достовірно підтверджують факт народження дитини заявників, саме на тимчасово окупованій території України. Тож, станом на сьогодні у заявників відсутні документи, які дозволяють зареєструвати народження дитини згідно вимог національного законодавства та отримати свідоцтво про народження дитини, встановленого Україною зразка. Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією (відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»). Встановлення факту народження необхідно батькам для отримання свідоцтва про народження дитини, встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України. У зв'язку з чим представник заявників звернулася до суду із вказаною заявою.
Заявники та їх представник в судове засідання не з'явились, просили розгляд справи провести без їх участі, про що зазначили в прохальній частині заяви.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, надіславши на електронну адресу суду заяву про розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
За змістом частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Судом встановлено, що заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , виданим 22.10.2009 року Усатівською сільською радою Біляївського району Одеської області, актовий запис №54.
Заявниця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину жіночої статі, що підтверджується виписним епікризом (із акушерського стаціонара).
У свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 , виданого 04.04.2024 року Сакським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, актовий запис 110249910002800158003, зазначено, що ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території. (ч.1 ст. 1, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч. 3 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Встановлення факту народження необхідно батькам для отримання свідоцтва про народження дитини, встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Статтею 133 Сімейного кодексу України визначено, що якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік батьком дитини.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. Суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, так як законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть їм можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.
Згідно з ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 13, 81, 89, 263, 265, 293-294, 315, 317, 319 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа: Біляївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна (тимчасово окупована територія України) дитини жіночої статі громадянки України ОСОБА_3 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції.
Суддя С.М. Драніков