Справа № 638/15557/24
Провадження № 2-о/638/272/24
26 серпня 2024 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Рибальченко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Почерніної А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова заяву ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті,-
встановив:
ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з заявою, заінтересована особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Веселе Марківського району Луганської області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт. Марківка Старобільського району Луганської області.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Марківка Старобільського району Луганської області помер батько ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с.Веселе Марківського району Луганської області, причина смерті - хронічна серцева недостатність II Б-III, дифузний кардіосклероз, хронічна ішемічна хвороба серця, про що було видане лікарське свідоцтво про смерть та корінець про причину смерті серії 43 № 251000065 від 08 липня 2024 року. ОСОБА_2 звернувся до Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з приводу державної реєстрації смерті батька, але йому було роз'яснено, що пред'явлені документи видані на території, де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження та не є підставою для проведення державної реєстрації факту смерті. Крім того його повідомили, що єдиною підставою для державної реєстрації факту смерті в даному випадку є рішення суду про встановлення факту смерті. Через відсутність можливості отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_3 заявник ОСОБА_2 вимушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті його батька на тимчасово окупованій території.
Встановлення факту смерті ОСОБА_3 має для заявника юридичне значення, оскільки надасть йому право для проведення державної реєстрації смерті батька на території України, яка контролюється державними органами, отримання свідоцтва про смерть, оформлення допомоги на поховання та спадщини.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 23 серпня 2024 року відкрито провадження по справі.
Заявник в судове засідання не з'явився. Представник заявника у заяві просив розгляд справи проводити за його відсутністю.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 був батьком заявника ОСОБА_2 .
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 99400017 Марковським районним відділом запису актів цивільного стану департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Луганської народної республіки від 09 липня 2024 року, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Причиною смерті ОСОБА_3 стала хронічна серцева недостатність, диффузійний кардіосклероз та хронічна ішемічна хвороба серця, що підтверджується копією довідкою про смерть №С-00238 від 09.07.2024 року та копією медичного свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 08.07.2024 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до ч.4 ст. 317, п. 8 ч.1 ст. 430 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів, що закріплено ч. 2 ст. 319 ЦПК України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
З урахуванням системного аналізу зазначених вище норм та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановлення факту смерті ОСОБА_3 необхідно для проведення державної реєстрації смерті батька на території України, яка контролюється державними органами, отримання свідоцтва про смерть, оформлення допомоги на поховання та спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Керуючись ст. ст. 4,10-13, 76-81, 263-265, 268, 273, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд-
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мав місце 07 липня 2024 року у смт Марківка, Старобільського району, Луганської області.
Копію рішення направити до Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для виконання.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Заявник: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 адреса: АДРЕСА_1 ).
Заінтересована особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (ЄДРПОУ 23320813, адреса: м. Харків, вул. Сумська 61).
Суддя Л.М. Рибальченко