Справа № 383/961/24
Номер провадження 3/383/552/24
27 серпня 2024 року суддя Бобринецького районного суду Кіровоградської області Адаменко І.М., розглянувши матеріали які надійшли від Відділення поліції № 3 (м. Бобринець) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.191 КУпАП,-
07 серпня 2024 року до Бобринецького районного суду Кіровоградської області надійшли адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 190 КУпАП.
Відповідно до положень ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно з вимогами статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішується питання правильності складання протоколу та інших матеріалів у справі про адміністративне правопорушення.
За змістом ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Проте, службовою особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення, зазначені вище вимоги Закону не дотримані, у зв'язку з чим справа не може бути розглянута в судовому засіданні.
Частиною 1 статті 191 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду і бойових припасів громадянами, які мають відповідний документ дозвільного характеру, виданий уповноваженим державним органом на зберігання зазначеної зброї.
У протоколі про адміністративне правопорушення від 23.07.2024 року серії ВАВ №916122 відносно ОСОБА_1 вказано, що 22.07.2024 року о 04 год. 00 хв. ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , зберігав свою мисливську зброю - нарізний карабін МП СКС 10 № НОМЕР_1 в неналежному для нього місці, а саме на подвір'ї свого домоволодіння.
Але, в матеріалах справи мається протокол вилучення вогнепальної зброї і боєприпасів від 23.07.2024 року, згідно якого у ОСОБА_1 вилучили вогнепальну зброю ІЖ-27, 2 ств, 12 клб, № НОМЕР_2 (а.с. 12)
До матеріалів справи також долучено протокол огляду місця події від 22.07.2024 року, згідно якого вбачається, що під час огляду виявлено предмет - карабін МП СКС 10, маркування ВЛ 6320 ОП та долучено дозвіл МВС України №908664 від 04.08.2015 року, дійсний до 04.08.2018 року на право зберігання мисливської нарізної зброї МП СКС к. 7,62 мм, № НОМЕР_3 (а.с.6-7, 11).
Тобто, до матеріалів справи не додано дозвільних документів на ім'я ОСОБА_1 , виданий уповноваженим державним органом на зберігання зазначеної зброї щодо нарізного карабіну МП СКС 10 № НОМЕР_1 , як вказано у протоколі від 23.07.2024 року серії ВАВ №916122.
Оскільки усунути виявлені недоліки при розгляді справи не можливо, а їх наявність позбавляє суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, тому справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 191 КУпАП підлягає поверненню до Відділення №3 (м. Бобринець) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області для доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 268, 277, 278 КУпАП,-
Адміністративну справу №383/961/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.191 КУпАП - повернути до Відділення №3 (м. Бобринець) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області на доопрацювання з подальшим направленням справи для розгляду в межах строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І. М. Адаменко